Донецкий техникум промышленной автоматики

З історії виникнення чисел і цифр

  1. Назва проекту Числа в житті людей Автори та учасники проекту
  2. Тема дослідження групи
  3. Проблемне питання (питання для дослідження)
  4. гіпотеза дослідження
  5. цілі дослідження
  6. хід дослідження
  7. висновки
  8. Корисні ресурси

Назва проекту

Числа в житті людей

Автори та учасники проекту

Автор:

Кузнєцова С.Г.

учасники:

Маслова Марія

Прокудін Антон

Павлова Влада

Тема дослідження групи

Історія виникнення чисел і цифр

Проблемне питання (питання для дослідження)

Як з'явилися числа і цифри?

гіпотеза дослідження

Можлива поява цифр якось було пов'язано з життям людей.

цілі дослідження

1.Изучить літературу з даної теми

2. З'ясувати як з'явилися числа і цифри?

хід дослідження

Потреба в запису чисел з'явилася в дуже давні часи, як тільки люди почали рахувати.

Історія виникнення цифр Первісні люди, ще не придумав цифри, вважали за допомогою пальців рук і ніг. Загинаючи і розгинаючи пальці, люди виробляли додавання і віднімання. Тому, існує думка, що рахунок десятками стався саме від кількості пальців на руках і ногах.

Потім в процесі еволюції, люди почали використовувати замість пальців вузлики на мотузці, палички, камінці, або зарубки на корі. Це значно полегшувало рахунок, проте великі числа показати і порахувати, таким чином, було не можливо. Тому люди придумали зображувати числа знаками (точки, рисочки, галочки).

Кількість предметів, наприклад овець, зображувалося нанесенням рисок або зарубок на будь - якої твердої поверхні: камені, глині, дереві. Кожній вівці в такому записі відповідала одна риска. Вчені назвали цей спосіб запису чисел одиничної ( "паличної") системою числення. У Незручності такої системи запису чисел і обмеженість її застосування очевидні: чим більше число треба записати, тим довше рядок з паличок. Та й під час запису великого числа легко помилитися, завдавши зайве кількість паличок або, навпаки, не дописавши їх. Можна запропонувати, що для полегшення рахунку люди стали групувати предмети по 3, 5, 10 штук. І при записи використовували знаки, відповідні групі з кількох предметів. Природно, що при підрахунку використовувалися пальці рук, тому першими з'явилися знаки для позначення група предметів з 5 і 10 штук (одиниць). Таким чином, виникли вже більш зручні системи запису чисел

Вавилонська система

в Вавілоне- люди записували цифри по-іншому. Числа в цій системі числення складалися з знаків двох видів: прямий клин служив для позначення одиниць, а лежачий клин - для позначення десятків. Для визначення значення числа треба було зображення числа розбити на розряди справа наліво. Новий розряд починався з появи прямого клина після лежачого, якщо розглядати число справа наліво. Система вавилонян зіграла велику роль у розвитку математики і астрономії, її сліди збереглися і до наших днів. Так, ми до сих пір ділимо годину на 60 хвилин, а хвилину на 60 секунд. Наслідуючи приклад вавилонян, ми і окружність ділимо на 360 частин (градусів).

Римська система

У ній для позначення чисел 1, 5, 10, 50, 100, і 1000 використовуються великі латинські літери I, V, X, C, D і M відповідно, є цифрами цієї системи числення.

Слов'янська система числення

Дана система числення є алфавітної тобто замість цифр використовуються літери алфавіту. Дана система числення застосовувалася нашими предками і була досить складною, тому що використовує в якості цифр 27 букв. Великі числа представлялися на основі даних чисел.

Давньоєгипетська десяткова непозиційних система

У Стародавньому Єгипті використовувалися спеціальні цифри для позначення чисел 1, 10, 100, 1000, 10 000, і т.д. Числа в єгипетській системі числення записувалися як комбінації цих цифр, в яких кожна з них повторювалася не більше дев'яти раз.

В Європі арабські цифри набули поширення завдяки італійським купцям. Математик Леонардо Фібоначчі ознайомив купців з арабською нумерацією, яка виявилася дуже зручною й легкою в застосуванні. Таким чином, система числення індійсько-арабськими цифрами стала найпопулярнішою по всьому світу.

висновки

Проведене дослідження дозволило зробити наступні висновки: 1. З моменту розвитку господарства людина була нерозривно пов'язаний сс рахунком. З тих же далеких часів дійшли до нас способи рахунку і записи чисел. 2. Сучасна запис чисел бере витоки з вавилонської системи числення, давньоєгипетської (арбской), римської.

Корисні ресурси

Як з'явилися цифри?

Римські цифри

З історії

інші документи

2. З'ясувати як з'явилися числа і цифри?