Донецкий техникум промышленной автоматики

Жити і працювати в Англії: інтерв'ю з Анною Чернової

Як ви будете почуватися - жити і працювати в Англії, будучи іноземцем? Як випускнику російського вузу переїхати на Туманний Альбіон?

Ми поговорили з москвичкою Ганною Чернової, яка вирушила до Англії після закінчення Московського Державного Лінгвістичного Університету за спеціальністю «французька та англійська мови». Сьогодні Анна живе в Манчестері, працює перекладачем і знімає цікавий відео-блог для росіян, які збираються вчитися і працювати за кордоном ...

Британська культура

Що неодмінно потрібно зробити в Англії?

5 місць в Англії, де потрібно побувати

Q: Для початку, скажіть пару слів про те, чому ви захотіли жити і працювати саме в Англії? Чим вас привабила ця країна?

A: Насправді, у мене ніколи не було мети переїхати жити саме в Англії. Ми з чоловіком завжди хотіли спробувати пожити в іншій країні і отримати іноземне освіту, так як це здорово розширює горизонти. Спочатку думали, що здобувати другу вищу буду я, а чоловік тим часом працюватиме, і я довго вивчала тему освіти за кордоном і існуючих грантів. Але коли йому для роботи знадобився диплом західного зразка, ми вирішили не відкладати це питання в довгий ящик і разом зайнялися його надходженням.

Q: Відомо, що найпростіший спосіб переїхати в Англію - це надходження в одне з місцевих навчальних закладів. Після випуску багато хто залишається в країні і починають працювати. Ви ж уявляєте собою виключення, вам вдалося переїхати в Англію, не маючи ні британської освіти, ні досвіду роботи в країні. Без перебільшення, багато хто мріє зробити те ж саме. Розкажіть, як вам це вдалося?

A: Англія, дійсно, одна з найскладніших країн для отримання довгострокового дозволу на проживання, але крім студентської візи є ще маса способів переїхати. У мене випадок не зовсім звичайний, так як я приїхала за студентською візою чоловіка в якості «dependent». Сімейним парам на замітку: якщо курс навчання одного з подружжя триває більше року, то другого, як правило, дають дозвіл на роботу в країні. Моя професія і досвід фрілансу за плечима дозволили мені продовжувати займатися тим, що я люблю і вмію - перекладами. Зараз я співпрацюю відразу з декількома компаніями, і це ще зручно тим, що я сама визначаю завантаження, виходячи з зайнятості.

Що ж стосується самих студентів, їх віза, як правило, дозволяє працювати неповний робочий день (до 20 годин на тиждень), але в силу специфіки англійської системи освіти далеко не у всіх виходить цим правом скористатися. Навантаження в університетах неабияка. Після закінчення курсу студенти можуть залишатися в країні до закінчення візи. У деяких випадках це означає до осені, але у багатьох віза дійсна ще півроку після випускних іспитів. Нерідко студенти починають розсилати резюме і ходити на інтерв'ю ще в середині навчального року, щоб отримати «Шофер», а разом з ним і робочу візу. Якщо за цей час роботу знайти не вдалося, то доведеться повертатися, і таких випадків чимало.

Ваші шанси залишитися в Англії підвищуються, якщо спеціальність, по якій ви навчаєтеся в країні, входить в список затребуваних, так званий «shortage list». Це, наприклад, лікарі, вчителі та фахівці IT-сфери. Важливо також знайти велику компанію, яка буде готова проспонсорувати вашу візу, так як саме їм доведеться заплатити за вашу візу і привести обгрунтування посольству, чому їм не підходить жоден інший кандидат на цю посаду.

Q: Насправді, існує думка, що з дипломом російського вузу, в більшості випадків, влаштуватися на роботу за кордоном практично не можливо. Чи так це, з вашої точки зору?

A: У кожній країні своя специфіка. Якщо ми говоримо про Англію, то без місцевої освіти тут, звичайно, влаштуватися важче, але дипломи провідних російських технічних вузів як і раніше котируються, за умови знання мови на пристойному рівні. Так, одному моєму знайомому програмісту недавно запропонували роботу в Лондоні при тому, що він працював до цього тільки в Росії. Крім того, досвід роботи в московських представництвах великих західних компаній, особливо в консалтингу - це показник для роботодавця, що ви впораєтеся з поставленими завданнями в іншій країні.

Q: Чи були особисто у вас ситуації в Англії, коли ви шкодували про те, що у вас російський, а не британський диплом?

A: На мій погляд, диплом сам по собі потрібен тільки роботодавцю як якийсь орієнтир, а мені, як працівникові, потрібні знання і навички. Мій російський вуз дав мені хорошу базу знань, яку я зараз користуюся, але я не виключаю, що через деякий час піду вчитися чомусь новому. Взагалі мені подобається, що на Заході не вважається непристойним піти в університет і в 25, і після 30. Вчитися ніколи не пізно, і здорово, що тут немає упереджень з цього приводу.

Q: Продовжуючи тему працевлаштування. Розкажіть, а на що ще, крім диплома, зазвичай звертають увагу роботодавці в Англії, коли мова йде про наймання іноземного співробітника?

A: За моїми спостереженнями, процес отримання роботи в Англії в рази складніше, ніж в Росії. Вимоги в Англії дуже високі, система сувора. Резюме оцінюють з точки зору вашої освіти, попереднього релевантного досвіду роботи, отриманих навичок, досвіду волонтерства і навіть ваших хобі. Тут прийнято підтримувати баланс між робочою діяльністю і соціальними зв'язками, тому пункт «інтереси» не варто обходити стороною. Залежно від бажаної посади добре буде вказати, що ви захоплюєтеся спортом (грали за збірну університету), любите ходити в походи або готові організувати в компанії клуб за інтересами. За інших рівних це може зіграти на вашу користь. Грамотності також приділяють особливу увагу, і непомічена помилка може стати причиною, чому вам навіть не стали призначати зустріч. Доброю ідеєю буде відправити фінальний варіант резюме і cover letter на перевірку знайомому англійцю.

Якщо перший ступінь успішно пройдена і вас запросили на зустріч, до неї треба не менш ретельно підготуватися. Часто інтерв'ю багатоетапні, тривати можуть цілий день, а то і кілька днів. Кандидат на посаду проходить справжній турнір випробувань, і один невірний відповідь на питання, наприклад, з техніки безпеки може все перекреслити. Тут співбесіду на роботу - це справжній іспит. Тому головне правило - дуже ретельно підготуватися, вивчити всі можливі каверзні питання і підготувати гідні відповіді. Звичайно, ваш бекграунд буде важливий, але не варто занадто сильно переживати через мову, багато компаній дотримуються принципу «diversity». Якщо ви володієте достатнім для роботи словниковим запасом і собеседуетесь нема на новинного диктора, ваш акцент не стане перешкодою, а вирішальним фактором при прийнятті рішення будуть ваші експертні знання та навички. Отримає роботу найдостойніший кандидат.

Q: Росіяни по всьому світу говорять про упереджене ставлення до себе, а як із цим справи в Англії? Як в країні ставляться до росіян? Чи схильні наймати їх на роботу і професійно співпрацювати з ними?

A: Як і в Росії, ксенофобія - це не національна риса. Це відсутність виховання і культури. Особисто я не відчуваю упередженості по відношенню до росіян, хоча при знайомстві мало хто вгадує, що я з Росії. Я думаю, що непорозуміння чи конфлікти можуть виникнути не через громадянство, а через різницю менталітету. Все-таки розрив з англійцями у нас пристойний в силу історичних та багатьох інших факторів. Так, російські (так само як і інші іноземці) можуть тут з'явитися страшно грубими, якщо забудуть вставити в прохання слово «please» або занадто нахабними, якщо зайвий раз подзвонять, не дочекавшись відповіді на лист. Все це - моменти, які потрібно просто враховувати і, звичайно, не намагатися виправдовуватися і доводити свою правоту, а підлаштовуватися під звичаї тих, на чию країну ви приїхали жити. З іншого боку, Англія неймовірно багатонаціональна, і місцеві жителі з великою терпимістю відносяться до приїжджих. Я з подивом дізналася, що в англійських школах не рідкість зустріти російську мову як іноземну, і діти із задоволенням його вивчають, так як він, поряд з китайським, вважається одним з найскладніших, а значить, важливих для розвитку.

Q: До речі, на яку, в середньому, зарплату може розраховувати молодий іноземний фахівець в Англії?

A: Все дуже сильно залежить від спеціальності. Мінімальна оплата праці тепер 7.20 фунтів на годину, тобто близько 1,100 фунтів в місяць на руки. Таку зарплату, наприклад, платять офіціантам і продавцям-консультантам в магазинах. У будь-якому великому місті велика частина цієї суми буде йти на оплату проживання. Зрозуміло, кваліфіковані фахівці можуть розраховувати на набагато більш щедру винагороду. Найвищі зарплати пропонують юристам, аудиторам, працівникам банківської та IT-сфер. Так, адвокати та бухгалтери можуть отримувати від 40,000 фунтів на рік до вирахування податків. На офіційному урядовому сайті можна ознайомитися з зарплатної виделкою для певного кар'єрного рівня на вашій посаді, система досить прозора.

Q: А що значить - бути перекладачем в Англії? Поділіться деякими тонкощами своєї роботи.

A: Оскільки я працюю в парі англійська-російська, це накладає свої особливості. Тут мої клієнти найчастіше - російські. Крім того, як перекладач я з іноземцями звикла працювати. Тому не можу сказати, що для мене щось сильно змінилося з переїздом.

Q: Розкажіть трохи про Манчестері, що це за місто? Чи варто молоді їхати в Манчестер або все ж краще віддати перевагу Лондон?

A: Манчестер - прекрасне місто, він виявився набагато цікавіше, ніж я собі його уявляла до переїзду. Звичайно, він не такий великий і не такий дорогий, як Лондон, але один з найбільших наукових, культурних і економічних центрів країни. Я довго звикала до англійської погоді, яка кілька холодніше в північному Манчестері, ніж на півдні країни, зате я була приємно здивована великою кількістю зелені і малоповерхової краснокирпічной забудови, особливим неповторним обличчям міста і приємними людьми. Тут знаходиться кілька великих університетів, завдяки чому в місто з'їжджається прогресивна молодь з усього світу, в тому числі і з країн СНД. Я завжди кажу, що Манчестер - це не тільки про футбол. Це відмінний варіант для тих, кого лякають ціни і багатолюдність столиці.

Це відмінний варіант для тих, кого лякають ціни і багатолюдність столиці

Q: Всім відомо, що Англія - це дуже дорога країна, але так чи все страшно, насправді? Чи варто нашим співвітчизникам, які збираються вчитися або працювати в Англії, готуватися «сидіти на хлібі і воді»?

A: Навчання вимагає великих фінансових витрат, і тому, як правило, тим, хто приїжджають сюди вчитися, допомагають фінансово батьки, або вони заздалегідь відкладають певну суму на освіту і проживання, розглядаючи це як інвестицію у власне майбутнє. Британська освіта - це якийсь актив, який відкриває нові можливості в кар'єрі.

Q: Наведіть приклад розцінок на проживання в Манчестері. Скільки, в середньому, на місяць люди витрачають на обов'язкові витрати?

A: Середня ціна на проживання - близько 600 фунтів в місяць. Комунальні послуги та податок міста може становити ще фунтів 200. Витрати на харчування складно оцінити, у нас на їжу тут йде менше, ніж в Москві.

Q: Мабуть, найпростіший питання - чи подобається вам жити в Англії? Що вже дала і ще може дати вам ця країна?

A: Мені це питання задають досить часто. Я дивлюся на ситуацію об'єктивно, і бачу свої достоїнства і недоліки життя в будь-якій країні і в будь-якому місті. В цілому мені, безумовно, подобається тут жити. Для мене як для лінгвіста це хороша рядок в резюме і щоденна практика мови з носіями. Я сподіваюся, що з часом мій акцент з американського стане все більш м'яким і британським. Я також звертаю увагу на культурні відмінності і вбираю те, що мені подобається, наприклад, дисципліна, вміння ставитися до всього з іронією і згладжувати конфліктні ситуації.

Q: Розкажіть про свої подальші плани?

A: Як би не повернулася далі моє життя, впевнена, що досвід, набутий в Англії, мені завжди стане в нагоді. Я сподіваюся і далі вдосконалювати свій рівень англійської мови і своє перекладацьке майстерність. Я також хочу розвивати себе в творчому напрямку, в тому числі в зйомці і монтажу відео, обробці фотографій. В цілому, я відкрита всьому новому.

Q: І, нарешті, пару слів про ваш відео-блозі. Відео на які теми ви збираєтеся знімати найближчим часом? Яким чином наші читачі можуть задати вам питання про життя, навчання і роботи в Англії?

A: Переїхавши за тисячі кілометрів від друзів і рідних, я стала набагато активніше використовувати соціальні мережі, щоб розповісти близьким про те, як нам тут живеться, а потім зрозуміла, що це може бути цікаво набагато більшої аудиторії. Так я почала робити трансляції в Periscope, де мені активно задавали питання. Потім стала писати статті і вести свій відео-блог про життя за кордоном на Youtube. Глядачі, які мене не знають, але цікавляться моїм досвідом, задають мені запитання в коментарях, і так я отримую зворотний зв'язок і розумію, про що важливо розповісти в наступному відео. Найближчим часом планую зняти відео для свого Youtube-каналу про те, як здавала іспит IELTS, про способи вивчення мови і про процес отримання візи. Якщо мій приклад хоч комусь буде корисний, значить, я знімаю відео не дарма.

Якщо мій приклад хоч комусь буде корисний, значить, я знімаю відео не дарма

Навіщо здобувати освіту в Англії?

Як вступити до британського вузу?

Недорогі англійські університети

Фотографії: Анна Чернова

Як ви будете почуватися - жити і працювати в Англії, будучи іноземцем?
Як випускнику російського вузу переїхати на Туманний Альбіон?
Чим вас привабила ця країна?
Розкажіть, як вам це вдалося?
Чи так це, з вашої точки зору?
Розкажіть, а на що ще, крім диплома, зазвичай звертають увагу роботодавці в Англії, коли мова йде про наймання іноземного співробітника?
Як в країні ставляться до росіян?
Чи схильні наймати їх на роботу і професійно співпрацювати з ними?
Чи варто молоді їхати в Манчестер або все ж краще віддати перевагу Лондон?
Чи варто нашим співвітчизникам, які збираються вчитися або працювати в Англії, готуватися «сидіти на хлібі і воді»?