Донецкий техникум промышленной автоматики

Wolfram Alpha і фактчекінг: довідник, з яким дійсно «знайдеться все»

У процесі вирішення завдань, пов'язаних з перевіркою фактів, багато часу витрачається на пошук інформації. Як в цій величезній купі сайтів і сторінок на ім'я Інтернет знайти потрібне і правильне.

Пошукова система Google вміє шукати практично всі, проте багато в пошуку залежить від майстерності шукає. Правильно сформульований запит, вміння шукати найсвіжіші дані, відбір достовірних сайтів - ось лише деякі нюанси, які потрібно враховувати при пошуку в Google.

Крім Google можна скористатися і іншими пошуковими інструментами. Наприклад, пошукова система Wolfram Alpha , Відома як інтелектуальна пошукова платформа, теж вміє шукати в Мережі. Але Wolfram Alpha відрізняється тим, що вміє обробляти запити на природній мові і розуміти їх, а в результаті своєї роботи давати точну відповідь на поставлене запитання, чи запит.

Wolfram Alpha - це універсальний довідник, в якому можна знайти практично все і з мінімумом зусиль. На відміну від Google або інших традиційних пошукових систем, видача в Wolfram Alpha буде являти собою готову відповідь на питання, а не сторінки, на яких ще потрібно знайти те, що цікавить користувача. Тому Wolfram Alpha економить море часу і зусиль і може використовуватися в перевірці фактів вельми активно.

Ось кілька можливих сценаріїв використання Wolfram Alpha.

Wolfram Alpha допоможе отримати докладну інформацію про відомих людей і події

В інтернеті можна знайти все, але Wolfram Alpha зробить цей пошук більш простим і зручним. Особливо це стосується пошуку інформації про відомих людей. Алгоритми Wolfram Alpha вміють зібрати по крихтах і надати в зручному вигляді практично всі, що є в мережі. Головне - правильно задати запит. Наприклад, за допомогою Wolfram Alpha можна дізнатися, в яких фільмах знімалися відразу два актори або які гаджети або відеоігри були представлені в певний місяць. Wolfram Alpha представить в зручному вигляді список нобелівських лауреатів певного року, із зазначенням віку, місця народження, галузі науки. Wolfram Alpha може знайти першу фразу класичного роману або релігійної книги.

Wolfram Alpha може знайти першу фразу класичного роману або релігійної книги

Wolfram Alpha - майстер роботи з датами

Запит у вигляді дати в Wolfram Alpha призведе до отримання дуже цікавого результату. Наприклад, якщо задати в якості запиту дату, то пошукова система підрахує, скільки днів, тижнів і років тому це було (або через скільки років, тижнів і днів ця дата наступить). Для дат з минулого сервіс повідомить про важливі події, що відбулися в цей день, - засадах воєн, відомих стихійних лихах, історичні події або дати народження відомих людей.

Для дат з минулого сервіс повідомить про важливі події, що відбулися в цей день, - засадах воєн, відомих стихійних лихах, історичні події або дати народження відомих людей

Якщо задати інтервал дат (в розумних межах), то сервіс покаже найважливіші події, які сталися в заданий період. Не сподівайтеся, що Wolfram Alpha коректно обробить інтервал в десятиліття, а ось півроку-рік - цілком адекватний проміжок, за який Wolfram Alpha може спрацювати так, як потрібно користувачеві.

Погода в заданий день

Робота з датами в Wolfram Alpha реалізована настільки різноманітно, що в рамках нашої статті ми не зможемо розповісти навіть частина всіх можливостей цього сервісу. А це означає, що для перевірки фактів - швидкої і зручної, без тривалого «гугленія» і просіювання сайтів, волею випадку і зусиллями SEO-фахівців опинилися в топ-видачі, Wolfram Alpha дуже швидко надасть правильний і наочний результат. Наприклад, сервіс дозволяє легко дізнатися, яка погода була в певний день в зазначеному місті. Відразу ж буде показана докладна географічна інформація про місто (положення на материку, географічні координати), а все це буде доповнено картою з динамікою погоди в заданому місті за останні 50 років. Крім того, можна задавати запит про клімат - Wolfram Alpha вміє відповісти і на це питання.

Крім того, можна задавати запит про клімат - Wolfram Alpha вміє відповісти і на це питання

Порівняння за допомогою Wolfram Alpha

У сервісу реалізований дуже зручний інструмент порівняння. Досить просто написати через кому два поняття (або через слово «VS») або супроводити їх уточнюючим словом, і Wolfram Alpha порівняє їх і покаже зручну порівняльну таблицю. Наприклад, можна порівняти населення двох міст, два автомобіля або літака. Таким чином можна порівняти, наприклад, відвідуваність двох сайтів і іншу інформацію про них, дані про двох газетах або телеканалах.

Розпізнавання зображень за допомогою Wolfram Alpha

У Wolfram Alpha є і власний проект розпізнавання зображень. На відміну від сервісів зворотного пошуку, про які ми писали раніше, цей сервіс не вміє розпізнавати, хто саме зображений на фото. Його завдання - відповісти на питання про те, що ж зображено на фотографії. Цей сервіс називається Imageidentify .

Наприклад, він вміє дізнатися ракетку або вантажівку, дивні пристосування (розпізнає не завжди коректно - замість інгалятора пошукова система «впізнала» блендер). Автори Wolfram Alpha зізнаються, що такий інтелектуальний пошук картинок - завдання набагато складніше, ніж відповіді на найскладніші текстові запити і обіцяють покращувати цей сервіс в найближчому майбутньому.

Визначення параметрів для фотозйомки

Більшість сучасних цифрових камер самі вміють обчислювати глибину різкості і діафрагми, однак для вирішення цього завдання можна звернутися і до Wolfram Alpha. Потрібно задати запит, наприклад, про глибину поля, а Wolfram Alpha підрахує діафрагма і фокусна відстань. Wolfram Alpha може обчислювати основні діафрагменні параметри, гіперфокальна відстань, а також ряд інших параметрів.

на сторінці представлені приклади використання пошукової системи Wolfram Alpha в різних ситуаціях. Крім того, тут можна знайти все бази даних, якими оперує Wolfram Alpha в своїй роботі.

Альтернативи Wolfram Alpha

Шукати статистичні дані та інші відомості можна за допомогою ще кількох сервісів.

- пошукові системи по статистичної інформації

https://www.statista.com/

http://www.zanran.com/

Ці два сервіси вміють шукати по відкритій статистичної інформації, представленої в Мережі. З одного боку, пошукова видача, отримана за допомогою цих сервісів, буде не настільки зручна - у порівнянні з тим, що пропонує Wolfram Alpha. З іншого боку, кожен пункт пошукової видачі посилається на офіційний документ. Іншими словами, знайдені за допомогою цих сервісів дані можуть супроводжуватися посиланнями на конкретні документи. А це означає, що можна бути впевненими в тому, що знайдена інформація дійсно найактуальніша, або, навпаки, бачити, що отримані дані стосуються інформації за попередні роки. Зручно, що отримані результати можна обмежувати за датою.

Сервіс Statista гарний ще й тим, що з його допомогою дані сортуються в залежності від типу. Можна знайти офіційну статистику, прогнози, аналіз ринку, дослідження і інфографіку.

- універсальні довідники

http://wyg.su/

Робота універсального довідника WhoYougle схожа на Wolfram Alpha, але крім пошуку, сервіс пропонує каталог зібраних на його сторінках даних і зручний доступ до них. Серед даних, доступних для пошуку за допомогою WhoYougle - статистика по державам, валютам, географічні дані, сервіси-кадендарі, переклад валют і одиниць вимірювань.

- пошук по статистичних баз даних ООН

http://data.un.org/

Для пошуку доступні дані по статистиці для країн і галузей, дані про зайнятість, захворюваності, туризмі та багато іншого. Працювати з сервісом можна як зі звичайною пошуковою машиною, тільки шукати він буде не по всьому інтернету, а по власній базі даних.

- збірник офіційної статистики США

https://www.usa.gov/statistics

- довідник статистичної інформації України

http://www.ukrstat.gov.ua/

Ці два сервіси не працюють як пошукові системи, проте вони є збірниками найактуальнішою статистики по США і України. Навіть дані, знайдені за допомогою Wolfram Alpha, варто перевіряти ще раз, якщо вам потрібні найсвіжіші факти, ці сервіси допоможуть зробити це.

На відміну від традиційної видачі Google, сервіси типу Wolfram Alpha або Statista працюють з офіційними даними і отримана з їх допомогою інформація є точною і достовірною. Крім того, їх видачі не торкнулися руки «чорних SEO-фахівців», що займаються накрутками і не кращим чином впливають на пошукову видачу.

Автор: Надія Баловсяк, для Stopfake.org .