Донецкий техникум промышленной автоматики

Введення в IBM Rational Software Architect

 1. Що таке Rational Software Architect?
 2. Практичність Rational Software Architect
 3. Малюнок 1. Інтерфейс Rational Software Architect.
 4. Основи Rational Software Architect
 5. Види в Rational Software Architect
 6. Малюнок 2. Можливі види
 7. Створення класу діаграм в UML
 8. Малюнок 3. Сторінка BlankModel :: Main
 9. Малюнок 4. Властивості класу
 10. Лістинг 1. Створений код класу, визначеного в UML.
 11. Код в UML
 12. Створення діаграми сценарію в UML
 13. Малюнок 5. Готова діаграма сценарію
 14. Малюнок 6. Дослідження архітектури на прикладі UML-моделі
 15. висновок
 16. Ресурси для скачування

Підвищена практичність робить розробку програмного забезпечення простіше

Що таке Rational Software Architect?

IBM® Rational® Software Architect (частина IBM Software Development Platform) - це перший значний реліз продуктів Rational від IBM, починаючи з лютого 2003 року. Розробникам, які працюють з продуктами від IBM, сподобаються поліпшені можливості Software Development Platform: новий рівень інтеграції і зручність у використанні.

Software Development Platform складається з декількох продуктів від IBM Rational:

 • IBM® Rational® Portfolio Manager це інструмент для управління проектами, який включає в себе весь життєвий цикл проекту. Rational Portfolio Manager допомагає відслідковувати портфельні інвестиції в реальному часі. Це в свою чергу дозволяє менеджерам приймати рішення, будучи більш поінформованими. Цей продукт можна також використовувати для збільшення співпраці між різними групами, які працюють над проектом.
 • IBM® Rational® Application Developer і Rational Web Developer: є ребрендингами соответстветственно IBM® WebSphere® Studio Application Developer і IBM® WebSphere® Studio Site Developer інтегрованих середовищ розробки (IDE). Ці продукти є базисом, на якому побудовані IBM® Rational® Software Modeler і IBM Rational Software Architect.
 • IBM Rational Software Modeler: Rational Software Modeler - це інструмент, заснований на Unified Modeling Language (UML) 2.0, що дозволяє архітекторам і аналітикам створювати різні види системи. Цей інструмент стимулює ефективне сполучення між архітекторами та дизайнерами з одного боку і розробниками - з іншого.
 • IBM Rational Software Architect: Цей інструмент дозволяє архітекторам створювати і зберігати архітектуру додатків. Rational Software Architect буде приділено велику увагу в цій статті.
 • IBM® Rational® Manual Tester: Цей інструмент дозволить аналітикам і тестувальникам створювати і реалізовувати тестові приклади. Rational Manual Tester призначений для тестування.
 • IBM® Rational® Functional Tester: Цей інструмент можна використовувати для автоматизації функціональних і регресивних тестів.
 • IBM® Rational® Performance Tester: Цей інструмент може автоматизувати завантаження і виконання тестів для ваших додатків.

Завдяки тому, що Rational Software Architect є сукупністю Rational Application Developer, Rational Web Developer і Rational Software Modeler, ви можете отримати всі ці інструменти, скачавши Rational Software Architect. За додатковою інформацією про них відвідайте сайт IBM's Rational (див. ресурси ).

Практичність Rational Software Architect

Будучи давнім користувачем IBM Rational Rose, мене завжди дратували проблеми, пов'язані з практичністю цього інструменту. Однак, цей реліз від IBM повністю заснований на останній версії Eclipse 3.0, що забезпечує не тільки об'єднаний інтерфейс для всіх технічних працівників вашої команди (архітектори, дизайнери і розробники), але також дозволяє інструментам посилювати використовуванність можливостей, яку забезпечує Eclipse. (За більш детальною інформацією про Eclipse см. ресурси ). На рисунку 1 показаний основний інтерфейс користувача (UI) для Rational Software Architect.

Малюнок 1. Інтерфейс Rational Software Architect.
Підвищена практичність робить розробку програмного забезпечення простіше  Що таке Rational Software Architect

Так як Rational Software Architect заснований на Eclipse, ви можете використовувати Rational Software Architect для технології Java 2 Platform, Enterprise Edition (J2EE Platform). Плюс, використовуючи можливість генерування коду, яка є частиною Rational Software Architect, ви можете конвертувати в код схеми і UML-діаграми, створені у вигляді моделей. Нарешті, що лежить в основі платформа Eclipse забезпечує багату можливостями інтегровану середу (IDE) для розробників.

Rational Software Architect не обмежується тільки Java-технологіями або J2EE-платформою. Ви можете конвертувати ваші UML-моделі в код С ++. Можливості інструментів генерувати код позволяють вам легко згенерувати основний код, який ви зможете потім доопрацювати. Ця особливість дозволяє розробникам покращувати можливості моделювання та конструювання шаблонів Rational Software Architect не тільки для J2EE-платформ.

Основи Rational Software Architect

Дана стаття - практична. Я раджу вам запустити Rational Software Architect, читаючи цю статтю. Якщо на вашій машині ще не варто Rational Software Architect, ви можете завантажити копію на сторінці "Trials and betas" (див. ресурси ).

Rational Software Architect представляє перспективу моделювання і кілька видів. Вид всіх можливостей Rational Software Architect - це перспектива моделювання, де архітектори і дизайнери можуть конструювати UML-діаграми, використовувати шаблони і створювати докладні специфікації для розробників. Ви також можете генерувати код в цій перспективі. Щоб все це реалізувати, вам треба зробити наступні кроки:

 1. Запустити Rational Software Architect, натиснувши File -> New і вибравши Project.
 2. В "Новому проект" виберіть UML Project.
 3. Введіть ім'я проекту і натисніть Next.
 4. Створіть порожню модель, вибравши Blank Model з нижнього меню, потім натисніть Finish.

Види в Rational Software Architect

У Rational Software Architect доступні кілька видів, показаних на малюнку 2:

 • Diagram Navigator пропонує вам основні шаблони, а також можливість самим створювати різні діаграми.
 • Функції Model Explorer схожі на Microsoft® Windows® Explorer: вони дозволять вам переміщатися по вашим проектам і створювати різні власні активи.
 • Pattern Explorer дозволить вам створити Шаблони Четвірки (Gang of Four) і використовувати їх у вашій схемі. Ви також можете створити звичайні шаблони. (У своїй наступній статті я буду обговорювати створення шаблонів в IBM Rational Software Architect, там же буде інформація про шаблони Четвірки - Gang of Four.)
 • UML Editor - це ваше робоче місце: Тут ви створюєте діаграми і працюєте з ними.
Малюнок 2. Можливі види

Моделювання в UML з використанням Rational Software Architect

Rational Software Architect сумісний з специфікацією UML 2.0; використовуючи Rational Software Architect, ви можете створювати різні типи UML-діаграм. Подивимося кілька прикладів тих типів діаграм, які ви можете створити. (За додатковою інформацією та посиланнями на офіційний сайт Modeling Structure Guidelines см. ресурси .)

Створення класу діаграм в UML

Ви використовуєте клас діаграм, щоб описати типи об'єктів в системі і їх відносини. Для одного класу ви можете визначити ім'я, його атрибути і операції. Крім того, ви можете визначити відносини між класами. Найпростіший спосіб зрозуміти цей процес - створити просту діаграму класів. Я створив клас з одним інтерфейсом і двома реалізують класами. Повторіть такі кроки, щоб відтворити цей клас:

 1. У браузері моделі правою кнопкою мишки по Blank Model і додайте нову діаграму класів.
 2. Введіть ім'я нової діаграми класів. (Наприклад, Main.) З'явиться нова сторінка з ім'ям BlankModel :: Main (як показано на малюнку 3).
 3. На сторінці BlankModel :: Main клацніть правою кнопкою і додайте новий інтерфейс.
 4. Повторіть крок 4, щоб створити другий клас.
Малюнок 3. Сторінка BlankModel :: Main

Визначте відношення, яке показує, що два нових класу реалізують інтерфейс. Клацнувши на ім'я класу, ви побачите, що на правій стороні діалогового вікна з'явилися стрілки вгору і вниз. Клацніть спочатку по стрілці і потім по Create Implementation (створення реалізатора). Отже, ви створили свої перші класи в Rational Software Architect. Щоб подивитися всі доступні опції для ваших класів, клацніть по будь-якому класу і виберіть Properties (властивості), як показано на малюнку 4.

Малюнок 4. Властивості класу

UML в код

Тепер сгенерируем код з тієї UML-діаграми класів, яку ви тільки що створили. Для цього виконайте наступні кроки:

 1. Виберіть всі класи на діаграмі, показані на малюнку 3.
 2. Клацніть правою кнопкою на обраної частини і виберіть Transform (перетворення).
 3. Виберіть опцію UML to Java.
 4. Майстер перетворення створить новий контейнер.

Спочатку проект, який ви створювали, був UML-проектом, тепер вам треба створити Java-проект, де ви будете генерувати код. На інших закладках залиште значення за замовчуванням і клацніть Run (запуск) в майстра перетворення. Ви побачите весь код, який згенерує і відобразиться у вікні оглядача зліва. Клацніть по коду, щоб подивитися як він виглядає. На лістингу 1 показаний код, який згенерувати з одного з класів, визначених в UML.

Лістинг 1. Створений код класу, визначеного в UML.

/ * * Created on Nov 20, 2004 * * TODO To change the template for this generated file go to * Window - Preferences - Java - Code Style - Code Templates * / / * * @author Kunal Mittal * * TODO To change the template for this generated type comment go to * Window - Preferences - Java - Code Style - Code Templates * @ uml.annotations * derived_abstraction = "platform: / resource / DevWorksProject / Blank Model.emx * # _PnydkDsQEdmyqsBhJhf6RA% 2cuml2.Interface% 2cBlank + Model % 3a% 3amyClassInRSA "* @generated" UML to Java * (com.ibm.xtools.transform.uml2.java.internal.UML2JavaTransform) "* / public interface myClassInRSA {}

Код в UML

А тепер давайте навпаки: створимо UML-модель з цього коду. Цей процес набагато легше. Просто створіть порожню діаграму класів. Перетягніть ваш код з Java-проекту на чисту діаграму. Діаграми UML-класів генеруються автоматично. Виконуючи це завдання, зверніть увагу, що існують кілька тонких відмінностей між цим процесом і попередніми версіями Rational Rose або XDE:

 • Якщо ваша діаграма в UML-моделі, то ви просто посилаєтеся на вихідний код в Java-проект.
 • Ви також можете створити і подивитися діаграми класу зі свого Java-проекту. В цьому випадку діаграми є просто візуалізацією коду.

За додатковою інформацією на цю тему подивіться статтю How to migrate from code-centric to model-centric development using Rational Software Architect (Як, використовуючи Rational Software Architect, перейти від код-орієнтованої до модельно-орієнтованої розробки) см. ресурси .

Створення діаграми сценарію в UML

Сценарій - це послідовність дій, які користувач робить над системою і отримує відповідь. Діаграма сценарію - це високорівнева огляд всіх сценаріїв системи всередині системи і всіх користувачів, які з ними взаємодіють. (Ви можете прочитати докладніше про сценарії, см. ресурси .)

Діаграми сценаріїв просто створювати. Щоб створити таку діаграму, виконайте наступні дії:

 1. Створіть діаграму з назвою Diagram1.
 2. Використовуючи палітру (palette), створіть користувача з назвою Actor 1.
 3. Створіть два сценарії з назвами Use Case 1 і Use Case 2.
 4. Клацніть по кожному із сценаріїв і перетягніть їх до користувачів, щоб з'єднати користувача і сценарій. Малюнок 5 показує готову діаграму сценарію.
Малюнок 5. Готова діаграма сценарію

дослідження архітектури

У Rational Software Architect входять функції, які допоможуть показати архітектурну побудову вашої моделі або коду, що допоможе вам зрозуміти вашу модель з точки зору архітектора. Малюнок 6 показує просту UML-модель, яку я створив. Помістіть наверх вікно навігатора діаграм (Diagram Navigator) і розгорніть деякі властивості. Простежте як виконується аналіз, і ви побачите більше інформації про простий діаграмі класу, яку ви створили. Ліва панель показує архітектурне построеніе.Посмотріте на секції під Object-oriented Patterns (об'єктно-орієнтовані шаблони): ви побачите абстрактні класи і дерева спадкування в класі UML-діаграми.

Малюнок 6. Дослідження архітектури на прикладі UML-моделі

Можливість дослідження архітектури дуже важлива, тому що вона дозволяє оцінити якість всього вашого коду. Вона може допомогти визначити потенційні проблемні місця і структурні невідповідності. Загалом, знаходження й вирішення цих проблем на ранній стадії розвитку забезпечить більш передбачуваний, розумний і отлажеваемий продукт. (За додатковою інформацією див. ресурси )

висновок

Rational Software Architect є інструментом, побудованим на основі Eclipse, що дозволяє розробникам і архітекторам робити практичніше платформи Eclipse. Rational Software Architect випереджає можливості звичайної IDE, так як забезпечує багаті можливості моделювання, архітектурного конструювання та дослідження. У цій статті я показав основні концепції використання Rational Software Architect і коротко розповів про перспективу моделювання і різних видах, пов'язаних з цією перспективою. Ця інформація - ваше вікно у світ моделювання за допомогою Rational Software Architect.

Проте, я лише поверхово торкнувся Rational Software Architect. Створення простої UML-діаграми сценарію, яке я показав, послужить вам основою для наших обговорень в наступних статтях. Тим часом ви можете закріпити отриману інформацію, практикуючись в створенні UML-діаграм, включаючи послідовності і сукупності діаграм за допомогою Rational Software Architect.

Якщо ви є розробником, я вам раджу вивчати можливості архітектурного дослідження в Rational Software Architect більш докладно. Це дуже цінні можливості, вони допоможуть вам поліпшити розуміння і отлажіваемость вашого коду. Щоб по-справжньому зрозуміти і вивчити все, що пропонує Rational Software Architect, обміркуйте ці основні можливості вашого проекту.

Ресурси для скачування

Схожі теми

 • оригінал статті "Introducing IBM Rational Software Architect" .
 • Стаття " "Як, використовуючи Rational Software Architect, перейти від код-орієнтованої до модельно-орієнтованої розробки" "(DeveloperWorks, січень 2005) показує, як можна розробляти високоякісне програмне забезпечення більш ефективно, використовуючи модельний підхід.
 • Стаття "Процес конструювання: Введення в сценарії" робить аналіз основ сценарію.
 • офіційне видання "Рекомендації з моделювання структури" (DeveloperWorks, січень 2005) містить інформацію, яка допоможе вам краще використовувати концепції, описані в цій статті.
 • Стаття "Управління повторюваними розробками за допомогою сценарію" показує як планувати проект, заснований на IBM Rational Unified Process (RUP), використовуючи сценарій.
 • Про UML 2.0 ви можете прочитати на UML Resource Center .
 • За технічними подробицями про продукти Rational, відвідайте розділ Rational developerWorks Росія . Тут ви знайдете технічну документацію, статті з технічними радами, підручники, інформацію про продукт, зможете скачати програми і додатки, а також багато другое.Подробная інформація про Rational Software Architect на сторінці RSA .
 • Дізнайтеся більше інформації про продукт, відвідавши сторінку Rational Software Architect .
 • Про платформу Eclipse 3.0 на Домаша сторінці .
 • Купуйте книги про Rational зі знижкою в розділі Rational в Книгарні розробника .

Підпишіть мене на повідомлення до коментарів

Що таке Rational Software Architect?