Донецкий техникум промышленной автоматики

Все про рибалку: Обалденная снасть "Балда"

  1. Балда
  2. Ловля на Балду
  3. По відкритій воді

Дивно, але до сих пір балда незаслужено залишається на других ролях і користується певним попитом хіба що в зимовий період. Я можу пояснити це тільки горезвісним національним менталітетом, прихильністю рибалити старими випробуваними способами лову. А адже балда - відмінна приманка для лову в будь-який час року. Але якщо навесні, влітку і взимку їй запросто дадуть фору інші природні і штучні приманки, то пізньої осені та взимку на незамерзаючих водоймах вона втре носа багатьом з них. Та й в підлідному лові складе гідну конкуренцію.

Балда

За своїм зовнішнім виглядом балда схожа на жучка з розчепіреними в сторону лапками. Напевно, тому вона і приваблива не тільки для Хишник, а й білої риби, які не проти поласувати делікатесом. Складається ця штучна приманка з свинцевого чи іншого вантажу подовженою, зазвичай усіченої зверху каплевидної форми з наскрізним вертикальним отвором у вузькій частині. Це і є тіло жучка. А два гачки, вільно підвішені на волосінь з боків грузика, імітують лапки. На гачки надіті бісеринки різних кольорів або кольорові кембрики від дроту. Вони в якійсь мірі оживляють лапки нашого молюска. У продажу балда є давно, але багато рибалок воліють виготовляти її самостійно з урахуванням своїх вимог до форми і розміру тіла, гачків і розфарбовуванні. Такий підхід слід визнати вірним. Але в будь-якому випадку, будь балда куплена або виготовлена ​​вручну, завжди важливо мати в запасі або різні цільні варіанти цієї приманки, або окремі складові. Адже запорука успіху полягає не тільки в професіоналізмі рибалки, а й постійному пошуку оптимальної приманки в конкретний день і годину на конкретному водоймі. Зі спостережень випливає, що балда з тілом червоно-білої гами привертає ляща, плотву, краснопірка. Для вудіння хижака краще, щоб вона була чорного або коричневого кольору. Бісеринки або кембрики частіше одягають білого, червоного, жовтого або зеленого кольорів в різних комбінаціях. Причому кембрік зазвичай нарізається так, щоб його довжина дорівнювала ширині. Вага вантажу підбирається в залежності від глибини водойми, риби, на яку йде настрій. Зазвичай він коливається в діапазоні від 2 до 10г.

Серед рибалок розгорнулися дискусії, чи може бути тіло балди блискучим. Є чимало прикладів успішного лову на Балду, тіло якої виготовлено з сріблястого або золотистого неокісляющегося металу, причому має межі, які тільки підсилюють блиск приманки. Та й гачки на такий балді теж з білого або жовтого металу.

Гачки на Балду краще ставити рівні довжині її тіла або трохи коротше його, але не довше. Інакше вона стане менш зацепистость. Деяким рибалкам подобається, щоб шматочки кембрика і бісер переміщалися по цевью вільно. Я ж вважаю за краще, щоб вони були зафіксовані. Хоча діапазон пересування бісеру і кембріков по цевью настільки обмежений, що це навряд чи зробить істотний вплив на зміну роботи приманки. Тому я сміливо експериментую і навіть комбіную бісер і кембрики, маючи в своєму розпорядженні дві бісеринки вгорі, а кембрики нижче. На вільному пілотуванні гачків під час занурення приманки це негативним чином не відбивається. Адже інерцію надає важкий вантаж-тіло. По-моєму, не варто проводити експерименти і з формою вантажу балди, змінюючи класичний усічений циліндр на всілякі інші геометричні фігури. Адже деякі рибалки настільки далеко зайшли в своєму творчому конструюванні, що ловлять на Балду в формі рибок, вимальовуючи луску, зябра, очі. Бажання вдосконалювати приманку, домагаючись підвищення її уловисту, похвально, однак воно має бути розумним.

Не можна забувати, що балда перетворилася в уловисту приманку тільки тому, що за рахунок умілих дій риболова нагадує рибі рачка з двома клешнями, який пересувається по дну водойми, взмучивая воду. Або ж, плануючи вниз, працює подібно вертикальної блешні. З тієї ж опери і наживлені на гачки мотиля, хробака, а то і зовсім шматочків силікону. Так, іноді кількість клювань від таких фокусів зростає, але це означає, що балда не сприймається рибою як балда. Іншими словами, приманка перетворюється в звичайне грузило з гачками, а рибу приваблює не її цілісний образ, а запах і вигляд наживки. Тому що почастішали клювання - швидше тривожний симптом, ніж обнадійливий, адже цим підкреслюється неспроможність «балдіста», який повинен саме грою безмотильной блешні спровокувати рибу на клювання, а не ловити її як звичайний мормишечнік або поплавочники на мотиля, личинку реп'яхової молі, опариша і т. д. Таким чином ставиться під сумнів сама необхідність існування балди, як особливого різновиду штучної приманки.

Ловля на Балду

Принцип лову на Балду на перший погляд не складний, але свої нюанси є. І їх необхідно розглядати щодо двох підходів лову на цю приманку. Перший підхід - класичний лов риби з-під криги. Насадка опускається на дно і за рахунок легких постукувань починає піднімати хмарки каламуті, імітуючи копошаться в мулі дрібного підводного мешканця. У момент гри автономно рухаються тіло і лапки, створюючи ілюзію живого організму. Чаші саме в цей момент, а іноді і при плавних потяжках слідують клювання. Але в принципі кожен рибалка повинен знаходити свій варіант «загравання» з рибою. Тому в розповіді про уловисту якоїсь певної, мало не секретної колірної комбінації кембріков, особливих намистинках і т.д. вірити не можна. Запорука успіху тільки в грі, здатності привести приманку в такий рух, щоб це викликало у риби хапальний рефлекс. Чи не клює на підйомі і тремтіння, треба пробувати розгойдувати приманку. Чи не діє - збільшувати інтервал підйому, змінювати амплітуду потяжек. Знову не клює - максимально піднімати вгору і чекати хватку на пілотуванні балди на дно. І так можна експериментувати до безкінечності. Головне - вчасно вловити «кльову» комбінацію гри і зуміти надалі в точності відтворити її. Тому процес лову дуже динамічний, у ньому присутня постійна імпровізація.

По відкритій воді

Балду можна успішно використовувати для вудіння риби з човна. В цьому випадку вона іноді обходить по уловістость навіть спінінг. Адже є можливість простукати закоряжені місця, де найчастіше робить засідки хишник. Другий підхід в лові на Балду пов'язаний з використанням її як приманки, що подається рибі довгим вудилищем або навіть спінінгом по відкритій воді. Тобто балда відмінно зарекомендувала себе не тільки як чисто зимова приманка. Тому пізнали в ній толк рибалки успішно ловлять рибу круглий рік і з берега, і з містків, і взабродку. Помітив, що особливо успішний лов в листопаді-грудні на незамерзаючих річках. Поплавочков до цього часу вже найчастіше знаходиться «на приколі», а ось вудка з балдою - те, що треба. Для цього особисто я використовую чотириметрове легке вудилище, і балдою пробиваю прибережні ямки, де концентрується окунь. При закиданні балди роблю мах знизу. Коли насадка досягає дна, здійснюю плавні короткі потяжки вудилищем волосіні на себе, змушуючи штучного рачка борознити мул і пісок. Якщо окунь стоїть в цьому місці - неодмінно реагує на такі повзання, хапаючи здобич в момент пауз між рухами. Улов 3-5 кг за кілька годин лову - звичайна справа. Так що балда - приманка обалденная.

Сергій Шершеневич

ГОЛОВНА
ПОЧАТКІВЦЯМ
СНАСТІ
СПОСОБИ ЛОВУ
- Нестандартні способи лову риби
ПРИМАНКИ
ЗИМОВА РИБАЛКА
РИБИ
- Каталог риб
ЕНЦИКЛОПЕДІЯ РИБ
МАЙСТЕРНЯ
ЛІТЕРАТУРА
ЛОВ КАРПА
ЛОДКИ І мотори
МОРСЬКА РИБАЛКА
НАХЛИСТ
АКВАРІУМ
- види рибок
- опис рибок
- рослини
ЗАКОНОДАВСТВО
ШПАРГАЛКА
ПЛАТНІ ВОДОЙМИЩА
РЕЦЕПТИ З РИБИ
ПОСИЛАННЯ Про РИБОЛОВЛІ
КАРТА САЙТУ