Донецкий техникум промышленной автоматики

Відеоспостереження як послуга

Відеоспостереження на базі хмарної інфраструктури - одна з актуальних тенденцій галузі, проте швидкого розвитку цього напрямку очікувати не доводиться: на багатьох об'єктах недостатня ширина каналів зв'язку, сервіс VSaaS складно поєднати з мегапіксельними камерами, а нових проривів у технологіях стиснення відео в найближчим часом не передбачається Відеоспостереження на базі хмарної інфраструктури - одна з актуальних тенденцій галузі, проте швидкого розвитку цього напрямку очікувати не доводиться: на багатьох об'єктах недостатня ширина каналів зв'язку, сервіс VSaaS складно поєднати з мегапіксельними камерами, а нових проривів у технологіях стиснення відео в найближчим часом не передбачається. Тим часом, за прогнозом IMS Research, світовий ринок послуг Video Surveillance as a Service (VSaaS) - « відеоспостереження як послуги », Або хмарного відеоспостереження, - до 2014 року перевищить мільярд доларів, тобто зросте вдвічі в порівнянні з 2011 роком. Про перспективи та проблеми VSaaS розповідає у відповідях на питання «Журналу мережевих рішень / LAN» Віталій Муштай, технічний директор Optima Integration (Група Optima).

У світі відомо більше сотні компаній, що пропонують послуги VSaaS, в той час як в Росії всього кілька компаній вийшли або планують вихід на ринок VSaaS. Як ви вважаєте, у яких категорій замовників може бути затребуваний такий сервіс в нашій країні? Які цільові ринки постачальників послуг VSaaS?

В першу чергу сервіс VSaaS може бути затребуваний великими торговельними мережами, державними органами (в рамках проектів, які забезпечують безпеку транспортних систем або міста), організаторами масових заходів, а також інвесторами і забудовниками «розумних» будинків. Для цих категорій замовників сервіс VSaaS актуальне, оскільки дозволяє оплачувати конкретну послугу, наприклад, запис відео, виклик служби охорони, збір даних і моніторинг ситуації, але при цьому не вимагає серйозних інвестицій в обладнання та витрат на утримання персоналу.

Коли послуга VSaaS більш приваблива, ніж класичні рішення на базі мережевих відеореєстраторів (NVR) і систем управління відео (VMS)? У яких випадках краще НЕ хмарне зберігання відео, а виділені сервери? Яка складова VSaaS найбільш затратна?

Вона найбільш приваблива для компаній, які зобов'язані забезпечувати безпеку своїх об'єктів, але це не є їх основною діяльністю. У такому випадку передача функції відеоспостереження в хмари - досить гнучкий і масштабований інструмент (можна легко міняти точки спостереження, кількість камер і число користувачів системи), який забезпечує відчутну економію на персонал і устаткування, дозволяє сконцентрувати свої ресурси на профільному бізнесі. Однак, незважаючи на появу економічних способів зберігання відео, таких як LAID (Linear Array of Idle Disks), зберігання великих обсягів відео в хмарі є найбільш витратною складовою послуги VSaaS.

Що є перешкодою на шляху розвитку послуг VSaaS в Росії? Які шляхи подолання цих бар'єрів?

Для того, щоб скористатися послугами VSaaS, необхідний високошвидкісний канал зв'язку для передачі відео по публічної мережі. У більшості випадків такої можливості немає. Зазвичай максимальна швидкість віддачі трафіку досягає лише кількох Мбіт / с. Однак з приходом технології GPON ситуація може змінитися, так як вона здатна забезпечити потреби у високошвидкісному Інтернеті з 5-7 річним запасом.

Однак розрив між потребами VSaaS і можливостями каналів зв'язку щорічно збільшується. Чи не ставить це під сумнів перспективи сервісу VSaaS? Чи можна вирішити цю проблему за рахунок відеоаналітики на стороні абонента?

Ні, не ставить, навпаки, канали зв'язку розвиваються під нові технології. А відеоаналітіка представляється єдиною технологією, яка може вирішити проблему вихідного каналу абонента, а також проблему зберігання відео великих обсягів в хмарі.

Могла б відеоаналітіка стати додатковою послугою, що підвищує цінність VSaaS для клієнтів? Хто може стати постачальниками "відеоаналітики як сервісу"?

Відеоаналітіка можна розглядати як спеціалізований кодер, який залишає в відео тільки ті дані, які потрібні користувачеві. Універсальний кодер, такий як H.264, «не розуміє» ступінь важливості кожного елемента на зображенні і, отже, не може ефективно фільтрувати надлишкові дані для надання послуги VSaaS. Наприклад, стандартний кодер не може відрізнити людини на задньому плані і численні крапельки дощу на передньому плані. Якщо людина і кожна краплина кодується з однаковою деталізацією, потік буде в істотному ступені надлишковий для передачі і зберігання.

Як правило, універсальний кодер і відеоаналітіка використовуються спільно, що дозволяє скористатися перевагами кожного окремо. Очевидно, що для зниження навантаження на канали зв'язку, відеоаналітіка повинна працювати на стороні абонента.

VSaaS сьогодні частіше передбачає лише можливість віддаленого перегляду і запису без будь-якої аналітики на стороні оператора. По суті VSaaS - це віддалене серверне зберігання відео. Які керовані сервіси могли б доповнити VSaaS? Наскільки перспективним є віддалений відеомоніторинг (операторський аналіз відеоконтенту)?

Відеомоніторинг в звичайному вигляді, як ми його представляємо, не має перспектив, а ось підтвердження тривожних ситуацій, шляхом відеоверіфікаціі на пультах централізованої охорони, як і обробка мета-даних, наприклад, для підприємств торгівлі та надання послуг, могли б доповнити VSaaS.

Як ви оцінюєте перспективи так званого керованого сервісу хмарного відеоспостереження (Managed Video as a Service, MVaaS), коли запис відео, збір даних і підготовка аналітичних звітів можуть доповнюватися автоматичним викликом охорони?

Думаю, що в майбутньому, при правильному ціноутворенні даний сервіс будуть користуватися високим попитом.

Наскільки локальне зберігання відео на флеш-карті в камері або на диску в сервері-шлюзі дозволяє оптимізувати використання вихідного каналу за рахунок буферизації даних?

У більшості випадків перебій з Інтернет-каналом між IP-камерою користувача і серверами постачальника призводить до втрати частини відеоданих. Пошук та усунення несправностей на лінії - процес нешвидкий, тому мова, як правило, йде далеко не про кілька хвилин втраченого відео. Є рішення, c допомогою яких можна реалізувати захист від втрат при обриві зв'язку за рахунок синхронізації відеоархіву з відеоданими, записуваними на вбудовану карту флеш-пам'яті IP-камери. Після відновлення зв'язку програмне забезпечення, встановлене на сервері, буде "підтягувати" відсутню частину архіву прямо з флеш-карти. В результаті архів збережеться на сервері повністю.

Використання локального зберігання відеоінформації безпосередньо на об'єкті дозволяє знижувати вимоги до пропускної здатності вихідного каналу зв'язку, так наприклад, для звичайного перегляду відеозображення можна використовувати низький дозвіл і меншу швидкість відображення відеоінформації, в той час як для перегляду записаної тривожну ситуацію за рахунок буферизації даних - більш високе дозвіл і швидкість.

Хто, на ваш погляд, буде в першу чергу пропонувати послуги VSaaS: оператори зв'язку, виробники систем відеоспостереження або стартапи? В якому напрямку, на ваш погляд, будуть розвиватися системи VSaaS?

Ми вважаємо, що поширення VSaaS почнеться, в першу чергу, з операторів зв'язку. Більшість хмарних сервісів, що існують сьогодні, спочатку розроблялися як VSaaS-рішення. Вони орієнтуються на задоволення таких потреб, як простота установки, передача відео в хмару і запис в архів, перегляд живого відео і архіву через сайт і мобільні пристрої, повідомлення про рух в поле зору камер. Крім цього, можна виділити сервіси, які надають розширені можливості користувачам, в тому числі і інтелектуальні функції - підрахунок відвідувачів, пошук за кольорами, трекінг, відправка тривожного сигналу по електронній пошті або SMS. Якщо все це узагальнити, то майбутнє систем VSaaS за наданням послуг з обробки мета-даних для підрозділів маркетингу, компаній здійснюють роздрібну торгівлю, які могли б використовувати отриману інформацію для підготовки звітів і прийняття відповідних рішень щодо стимулювання продажів.

У чому ви бачите основні переваги VSaaS для клієнтів?

Хмарний сервіс - вкрай приваблива для користувача послуга. Замовник може вибрати зручний спосіб побудови системи, відповідний тариф, провайдера, якому він довіряє і чиїми послугами користувався. Він позбавлений необхідності налаштовувати систему, виправляти технічні неполадки, оновлювати програмне забезпечення у міру виходу свіжих версій - все це лягає на плечі компанії, що надає послуги. При цьому замовник в будь-який момент може припинити користування сервісом відеоспостереження або змінити компанію, яка обслуговує його систему.

Існує кілька можливостей побудови системи для користувача:

  • Користувач бере в оренду камери, зберігає відеодані на серверах компанії-організатора хмари або дата-центру. Інсталятор або провайдер встановлює камери користувачеві. По завершенні відеосервісу споживач повертає камери інсталятору або провайдеру.
  • Користувач закуповує свої камери, зберігає відеодані на серверах компанії-організатора хмари або дата-центру. Інсталятор або провайдер встановлює камери користувачеві.
  • Користувач самостійно закуповує і встановлює камери, використовує серверне обладнання дата-центру або інсталятора.

І, звичайно ж, не можна не згадати про те, що одна з переваг VsaaS технологій - це можлива економія фінансових коштів на заробітну плату фахівцям з відеоспостереження, а також обслуговування обладнання і програмного забезпечення.

Яким замовникам VSaaS не підходить в принципі?

Закритим підприємствам і організаціям, наприклад таким, які працюють з державною таємницею або іншою конфіденційною інформацією. Деяким приватним особам, які з огляду на свій менталітет не можуть звикнути до думки, що запис з відеокамер, розташованих наприклад, в котеджі може зберігатися, десь на стороні.

Які технічні розробки можуть сприяти просуванню VSaaS?

Розвиток пропускної здатності каналів зв'язку за межами локальної мережі.

Чи може децентралізована архітектура - безліч територіально розподілених по всьому світу ЦОД (вузлів обслуговування) ¬- провайдера VSaaS вирішити проблему "вузьких каналів"?

C урахуванням економікою, що швидко структурою Інтернету провайдери розширюють пропускну здатність каналів зв'язку, тому сенс в децентралізованої архітектури відпаде.

Чи зможуть вплинути на популярність VSaaS нові технології стиснення, такі як H.265, і як скоро?

Велика частина сервісів підтримує один формат стиснення відео - зазвичай MJPEG, іноді MPEG-4. MJPEG має низькими показниками ступеня стиснення, що позначається на вимогах до каналу зв'язку, розміром сховища відеоархіву і в кінцевому рахунку на ціні сервісу. MPEG-4 має недоліки, властиві всім форматам з міжкадрових стисненням, зокрема він вимагає великих обчислювальних ресурсів, а його ступінь стиснення істотно менше, чому Н.264.

Хмарні рішення, що надаються вендорами камер і професійного ПО, не обмежують користувача у виборі формату. Практично всі вони працюють з MJPEG, MPEG-4 і Н.264. Нові технології Н.265, швидше за все, підвищать популярність VSaaS, як скоро - буде залежати від виробників і потреби покупців в нових технологіях.

Як ви вважаєте, у яких категорій замовників може бути затребуваний такий сервіс в нашій країні?
Які цільові ринки постачальників послуг VSaaS?
Коли послуга VSaaS більш приваблива, ніж класичні рішення на базі мережевих відеореєстраторів (NVR) і систем управління відео (VMS)?
У яких випадках краще НЕ хмарне зберігання відео, а виділені сервери?
Яка складова VSaaS найбільш затратна?
Що є перешкодою на шляху розвитку послуг VSaaS в Росії?
Які шляхи подолання цих бар'єрів?
Чи не ставить це під сумнів перспективи сервісу VSaaS?
Чи можна вирішити цю проблему за рахунок відеоаналітики на стороні абонента?
Могла б відеоаналітіка стати додатковою послугою, що підвищує цінність VSaaS для клієнтів?