Донецкий техникум промышленной автоматики

Від книг з гаража до «хмарної» музики - історія Джеффрі Безоса і компанії Amazon

В цьому році виповнюється 20 років з моменту запуску онлайн-магазину Amazon.com - роком раніше справляла ювілей сама компанія. Уявити електронну комерцію без Amazon сьогодні неможливо навіть нам, по іншу сторону Атлантики. Компанію, в свою чергу, неможливо сприймати окремо від її геніального засновника - Джеффрі Безоса.

Ми зібрали найбільш знакові моменти з історії гіганта електронної торгівлі та біографії засновника Amazon.

 • Джеффрі Безос (Jeffrey Preston "Jeff" Bezos) народився 12 січня 1964 року в Альбукерке (штат Нью-Мексико), США. Вже з самого дитинства Джефф виявляв підвищений інтерес до техніки, і одного разу навіть зробив невелику сигналізацію для кімнати, щоб молодші брати не заважали йому майструвати.
 • У 1986 році закінчив Прінстонський університет з червоним дипломом інженера-електронщика. Уже тоді бачив величезний потенціал в розробці електронних технологій. Відмовившись від пропозицій по роботі в Intel, Bell Labs (Lucent Technologies) і Andersen Consulting (Accenture), пішов працювати в молоду телекомунікаційну компанію Fitel, яка хотіла модернізувати ринок фінансових транзакцій.
 • У різний час Безос пробував запускати власні проекти, один з яких - розробка ПО персоналізованого факсу, що розсилається фінансовим аналітикам. Вони могли б задавати свої переваги, щоб на факсовий номер приходили тільки ті новини, які штучний інтелект вважав за потрібне. Але проект не вдався. Очевидно, час Безоса тоді ще не настав.
 • На Початку 90-х рр. Джефф працював у фінансовій компанії DE Shaw, і саме з неї він піде для того, щоб почати торгувати книгами через Інтернет. До речі, позиція, яку залишив Безос - старший віце-президент компанії. Для багатьох це вершина кар'єри і, одночасно, її кінець. Для нього це був старт головної справи усього життя.
 • Сама ідея створити інтернет-магазин зародилася у Безоса в 12-річному віці, в 1976 році. Як він сам неодноразово зізнавався в інтерв'ю, під час перегляду телевізора з черговим диснеївським мультфільмом йому прийшла в голову думка, що було б цікаво замовляти героїв мультфільму прямо з екрану - натискаєш пальцем на Міккі Мауса, і тобі його доставляють поштою.
 • А ось що підприємець говорить про вибір книг як основного товару для торгівлі через інтернет:

«Я сидів і думав, чому електронна комерція зможе принести більше грошей, ніж комерція традиційна? Люди завжди хочуть помацати товар до покупки. Тільки ліки купують за чужим рецептом. Але зв'язуватися з охороною здоров'я? Ні, собі дорожче. Автомобілі? Комп'ютери? Це головний біль з гарантійними зобов'язаннями. І тут пролунав дзвінок моєї дружини - починаючої письменниці. І мене осінило. Я навіть, здається, не взяв трубку. Моя дружина пише роман! Книги! Автор, коротка анотація, і все. Головне, щоб клієнт обов'язково зміг знайти те, що хоче. Який книжковий магазин зможе похвалитися таким же асортиментом? А інтернет - ідеальний контейнер для зберігання безмежної інформації ».

 • Назва Amazon проект отримав на честь самої повноводної ріки планети (як метафора інтернету: струмочки вливаються в річки, річки - в моря, а ті несуть свої води в безкрайній світовий океан).
В цьому році виповнюється 20 років з моменту запуску онлайн-магазину  Amazon

Безперервний потік товарів, придбаних через amazon.com

 • Розташування штаб-квартири Amazon в Сіетлі пов'язано відразу з декількома факторами. По-перше, саме там знаходилися склади найбільшого в США дистриб'ютора книг Ingram. По-друге, в Сіетлі перебував Microsoft, а значить, там мешкали потенційні інвестори і люди, яким не доводилося пояснювати "Що таке інтернет". Акціонери Microsoft прекрасно розуміли, які гроші можна отримати від комп'ютерної розробки для бізнесу.
 • Але перші кошти в Amazon вклали не бізнес-ангели, а батьки самого Безоса: сума в $ 300 тис. Склала все їх пенсійні заощадження. Ризикнувши ними, містер і місіс Безос згодом стали мільярдерами. Решту грошей вклали приватні інвестори: перший раунд фінансування приніс проекту $ 1 млн.
 • Перший офіс компанії був простий і непретенціозен, як і належить всьому геніальному: скромний будинок з двома спальнями і гаражем, в якому обладнали 3 робочих місця (столи, зібрані самим Безос з будівельного сміття) з комп'ютерами і сервером. Сполучні кабелі протягнули через дірки в даху - ті ж, через які в "офіс" надходив світло.
 • Датою створення компанії вважається липень 1994 року, а ось сайт з'явився роком пізніше - запуск онлайн площадки для торгівлі книгами припав на липень 1995- го. На момент "виходу в ефір" база даних містила мільйони найменувань книг, а пошук по сайту дозволяв в якості запиту використовувати ім'я автора, назва книги або міжнародний код ISBN.
 • У перший же місяць магазин продав книги в усі 50 штатів США і 45 країн світу. До вересня 1995 року сайт Amazon.com щотижня продавав книг на $ 20 тис., І що саме знакова - за весь цей час Джефф не витратило на рекламу жодного цента (магазин рекламували за допомогою перших безкоштовних банерообмінних мереж).

Упаковка товарів Amazon з рекламною кампанією прем'єри мультфільму (2015 рік)

 • У 1996 році Wall Street Journal помістив на обкладинку Amazon, як найуспішніший онлайн-бізнес сезону. Без малого через 2 роки після запуску сайту - 15 травня 1997 року - відбувся вихід компанії на IPO.
 • Секрет успіху Amazon в тому, що Безос з самого початку розумів, як буде заробляти, і не збирався робити все, щоб заробити якомога більше в найкоротші терміни. У Amazon.com була довгострокова стратегія, і Джеффрі Безоса цікавила саме довгострокова перспектива, а не швидке зростання.
 • Акції Amazon.com в 1997 році коштували $ 140 за штуку, а після так званої кризи доткомів (від англ. «Dot com» - «точка ком», тобто «.com») в 2001 році впали до рекордно низької позначки - $ 6.
 • Пережити тяжкі часи початку "нульових" здорово допомогла партнерська програма Amazon: власник будь-якого сайту міг продавати через свій ресурс продукцію Amazon, отримуючи певний відсоток з продажів. Така система дозволила простим людям самостійно просувати товари Amazon.
 • Amazon.com першим серед онлайн-магазинів ввів відгуки клієнтів про товар. Навіть негативні. Виробники відчайдушно чинили опір введенню даної функції, побоюючись впливу на рівень продажів негативних відгуків. Безос зумів переконати їх, і не дарма: практика показала, що відгуки тільки збільшують продажі.
 • зробивши революцію на світовому книжковому ринку , Причому не тільки в продажу, але і в книговидавництві, Безос не став зупинятися на продажу книг. Спочатку компанія розширила свій майданчик для торгівлі буквально всім, що тільки можна продавати взагалі, а потім взялася за створення власних продуктів. На сьогоднішній день працюють такі онлайн-сервіси компанії Amazon:
 1. власний платіжний сервіс «Login and Pay with Amazon»;
 2. хмарні технології для зберігання даних, в які входить і музичний сервіс Amazon Cloud Player ;
 3. корпоративна пошта WorkMail ;
 4. зовсім свіжий проект компанії - продаж власних SSL-сертифікатів для розробників;
 5. регулярні акції та бонуси для учасників клубу постійних покупців на Amazon.com.
 • Amazon відома і власними пристроями, які потрапляють на ринок з вражаюче бюджетним цінником: електронна книга Kindle , смартфони Fire Phone , «Розумна» колонка Echo - користувачі по всьому світу знають і з задоволенням використовують мобільні гаджети, створені продавцями книг.

Amazon відома і власними пристроями, які потрапляють на ринок з вражаюче бюджетним цінником: електронна книга  Kindle  , смартфони  Fire Phone  , «Розумна» колонка  Echo  - користувачі по всьому світу знають і з задоволенням використовують мобільні гаджети, створені продавцями книг

 • Незважаючи на пряму заборону використовувати дрони для доставки вантажів, прописаний в правилах комерційного использовани дронів в США , Федеральне управління цивільної авіації таки дозволило Amazon повправлятися в доставці товарів безпілотниками. Поки на рівні тестових польотів.
 • Безос отримує зарплату в компанії Amazon на рівні 1998 року - тоді Джеффу прийшло в голову, що його зарплата більше збільшуватися не повинна.
 • Засновник Amazon сьогодні володіє акціями The Wall Street Journal і компанією Blue Origin, що створює технології освоєння космосу. Цієї весни пройшли успішні випробування нової ракети-носія New Shepard на полігоні в Техасі, США (відео можна подивитися тут ) - Джеффрі Безос збирається в космос, Землі йому вже мало.

Але зв'язуватися з охороною здоров'я?
Автомобілі?
Комп'ютери?
Який книжковий магазин зможе похвалитися таким же асортиментом?