Донецкий техникум промышленной автоматики

Вчимося малювати мультфільми!

Старі добрі мультфільми завжди приносили і як і раніше приносять радість в наше життя. Вони заворожують строкатістю фарб і динамічністю рухів. А скільки улюблених героїв подарував глядачеві захоплюючий світ мультфільмів!

Але мало хто замислюється, який колосальний труд стоїть за створенням мультфільму. І що до використання комп'ютерів на створення повнометражного анімаційного фільму тривалістю 40 хвилин йшло півтора року.

Із застосуванням нових технологій процес створення мультиплікаційних фільмів прискорився в рази. Сьогодні наявність на ринку безлічі нескладних призначених для користувача програм дозволяє створювати мультфільми навіть вдома.

Давайте зануримося в цей дивовижний і безмежний світ мультиплікації і трохи побудемо в ролі мультиплікатора. Допоможе нам у цьому графічний планшет Bamboo Fun Pen & Touch A5 і програма Bamboo Dock.

У цьому уроці ми розглянемо 2 принципу анімації. Для роботи нам знадобиться додаток Animator.

Перший принцип заснований на дублюванні намальованих кадрів зі зміною (перемальовуванням) тих фрагментів, які рухаються. Приступимо!

Для початку встановлюємо програму Bamboo Dock.

Відкриваємо її і тиснемо на зелений плюс у верхньому правому куті вікна. Вибираємо в списку додаток Animator

і, натиснувши кнопку «Install», встановлюємо. Після чого в головному вікні з'являється додаткова іконка з додатком Animator. Ця програма є безкоштовною та поставляється з усіма планшетами Bamboo. З його допомогою можна створювати власні мультфільми без додаткових витрат на придбання ліцензійних професійних програм.

Відкриваємо додаток, бачимо робочу область для малювання і нижче - інструменти для малювання: ластик, олівець, ручка, фломастер і кисть. Вибираємо інструмент кисть

З'являється кольорова пляма (вибір кольору) і повзунок (зміна розміру кисті). Визначившись з кольором і розміром кисті, починаємо малювати фон для свого фільму. Для контуру краще встановлювати повзунок майже на мінімум, а для прокраски великих площ - на максимум. Завдяки перу графічного планшета графічного планшета Bamboo Fun Pen & Touch A5, яка підтримує тиск руки, товщина лінії змінюється від ступеня натискання.

Щоб мазки були щільними, а з прозорістю, необхідно використовувати фломастер ( «Felt tip pen»). Так само, як і з пензлем, вибираємо потрібний колір і розмір.

При накладанні штрихів в кілька шарів і квітів можна домогтися ефекту розмивання. В даному випадку, для неба ми використовуємо блакитний і білий кольори.

Після того, як наш малюнок для фону готовий, переходимо у вкладку Backgrounds в нижній частині робочого вікна. Далі тиснемо на кнопочку Use the current drowing, щоб використовувати наш малюнок як фон.

Можна, звичайно, взяти вже готові фону, або довантажити будь-яке фото, або картинку з комп'ютера. Але повністю намальований мультфільм виглядає набагато цікавіше.

Після вибору фону повертаємося у вкладку з інструментами Tools. Почнемо малювати свого персонажа. Нехай це буде дівчинка. Після того, як персонаж намальований приступаємо безпосередньо до мультиплицирования кадрів. Дублюємо намальований кадр. Для цього тиснемо кнопку «Х2» в правій частині робочого вікна.

Для цього тиснемо кнопку «Х2» в правій частині робочого вікна

В результаті маємо два однакових кадру з дівчинкою. Якщо потрібно прибрати зайвий кадр, тоді тиснемо на іконку з Кошика. Для того, щоб подивитися кілька кадрів одночасно, потрібно перейти у вкладку Frames. Тут можна переключаться на потрібний вам кадр, щоб уникнути перегортання по одному. Збільшуючи кількість однакових кадрів, ми створюємо паузу, статику персонажа. Слід пам'ятати про хронометражі (тривалості ролика) і частоті кадрів. Важливо приблизно знати, скільки всього буде тривати то, чи іншу дію і майбутній мультфільм в цілому. Необхідно визначити частоту кадрів, що програються в секунду. У анімаційних фільмах, призначених для прокату, вона становить 24 кадру; в нашому випадку досить 12. Приклад: персонаж в кадрі коштує, потім повертає голову і робить пару кроків. Для цього ми використовуємо статику (приблизно 8 кадрів), потім рух голови (6 кадрів) і хода (14 кадрів). Всього виходить 29 кадрів. Ділимо це число на 12 (частота кадрів в секунду) і отримуємо 2 секунди і 1 кадр. Таким чином, ми можемо контролювати хронометраж мультфільму, зменшуючи, або додаючи потрібну кількість кадрів.

Повернемося до нашого мультфільму. Дублюємо перший кадр 7 разів і переходимо у вкладку Playback. Переміщаючи повзунок, міняємо частоту кадрів на 12.

Повертаємося до вкладки з інструментами і продовжуємо анімувати. За нашим задумом, дівчинка моргає. Переходимо на передостанній кадр і стираємо очі. Натомість малюємо закриті.

Перемикаючи останній і передостанній кадри, бачимо, як дівчинка закриває і відкриває очі. Далі дублюємо кадр ще раз і починаємо рухати голову, руку, будь-яку іншу частину тіла або одягу, змінюючи їх положення з кожним наступним кадром. Спочатку краще малювати основні положення аніміруемих частин, а потім створювати між ними проміжні кадри - фази. Для цього нам знадобляться режим калік. Праворуч від інструментів розташовані дві кнопки. Натискаємо ліву кнопку, щоб бачити попередній кадр, і праву, щоб бачити наступний. В результаті ми бачимо поточний кадр такий же, як попередній) і подальший. Стираємо в поточному кадрі частина, яка повинна змінитися (в даному випадку це рука) і малюємо середню фазу руху.

Таким чином ми малюємо проміжні кадри між ключовими, щоб рух був більш повільним і плавним. Для стирання зручно використовувати ластик на зворотному кінці електронного пера. Це заощадить час на перемикання інструментів в робочому вікні. Ластик працює в цьому додатку за замовчуванням, без додаткових налаштувань пера.

Під час малювання нових кадрів слід періодично переглядати рух у вкладці Playback за допомогою програвання і зупинки ролика. Тут же перетворюємо готовий фільм або його фрагмент в відеоролик натисканням на кнопку «Save» у верхній частині робочого вікна. Пара секунд, і наш мультфільм готовий! Це може бути не фільм, а, наприклад, анімована листівка, яку можна порадувати своїх друзів.

Розглянемо другий принцип анімації в додатку Animator. Трохи ознайомившись з роботою в даній програмі і освоївши її інструменти, можна приступити до більш складної, анімації кадру. Можливо, в вас прихований талант мультиплікатора і все під вашим пером буде «оживати» на очах. Для початку не беріть занадто складних об'єктів для анімації. Почніть з чогось простого, без деталей і складних форм: м'ячик, повітряна кулька, змійка, рибка і т.п. Перед тим, як приступати до анімації, продумайте, як саме і в якому напрямку буде рухатися ваш об'єкт. Прорисуйте траєкторію його руху і зробіть це зображення тимчасовим фоном (як це зробити, ми розглядали вище).

Прорисуйте траєкторію його руху і зробіть це зображення тимчасовим фоном (як це зробити, ми розглядали вище)

Важливо пам'ятати, що траєкторія руху повинна йти по дузі, тобто без ламаних ліній. При створенні плавної лінії траєкторії дуже допоможе електронне перо. Тому як виведення мишкою настільки акуратною дуги займе досить багато часу, а в результаті виглядати ця дуга буде гірше. Маючи начерк руху аніміруемого об'єкта (у нашому прикладі це кит), приступаємо до малювання першого кадру.

Маючи начерк руху аніміруемого об'єкта (у нашому прикладі це кит), приступаємо до малювання першого кадру

Після того, як малюнок готовий, замість дублювання створюємо новий порожній кадр натисканням на плюс, який знаходиться в правій частині робочого вікна. Включаємо режим калік, щоб бачити попередній малюнок і малюємо нашого кита, але вже зміщеного далі, орієнтуючись на розмітку ключових моментів його руху.

Включаємо режим калік, щоб бачити попередній малюнок і малюємо нашого кита, але вже зміщеного далі, орієнтуючись на розмітку ключових моментів його руху

Продовжуємо створювати нові кадри до кінця всього ролика. Цей процес досить трудомісткий і тривалий, але результат того вартий. Після того, як основні моменти руху об'єкта намальовані, приступаємо до отрисовке фазових кадрів між ними. Для цього знову-таки використовуємо режим калік. Пам'ятайте: чим менше ми зрушуємо аніміруемий об'єкт з кожним наступним кадром, тим рух буде повільніше, і навпаки, чим більше буде зсув об'єкта, тим швидше він просунеться. Можна варіювати швидкість руху об'єкта, домагаючись то прискорення, то уповільнення. Не забуваємо періодично перевіряти отриману анімацію у вкладці програвання. Після того, як анімаційний ролик готовий, зберігаємо його і починаємо собою пишатися. Ви відчули на практиці, що таке малювати кадр за кадром багато-багато раз для того, щоб в результаті вийшов хоча б коротенький мультфільм.

Тепер саме час для вашої творчості. Удачі в створенні мультиплікації!

Автор: Євгенія Киракосян. Професійний художник-мультиплікатор, ілюстратор і просто великий шанувальник творчості в усіх його проявах. Головний художник на продакшн-студії "НАТЕ!" . ВО - кафедра дизайну, фахівець з "Фото-відео дизайну. Закінчила курси мультиплікаторів. Активно розвивається в напрямку режисури і постановки анімаційного кіно.

Сайт автора: https://sites.google.com/site/evgeniakirakosian/