Донецкий техникум промышленной автоматики

У чому різниця між FAT32, NTFS і exFAT файловими системами

 1. Файлова система FAT32
 2. сумісність FAT32
 3. обмеження FAT32
 4. застосування FAT32
 5. Файлова система NTFS
 6. сумісність NTFS
 7. обмеження NTFS
 8. застосування NTFS
 9. Файлова система exFAT
 10. сумісність exFAT
 11. обмеження exFAT
 12. застосування exFAT

Кожен з нас хоча б раз у житті форматувати флешку, SD-карту, зовнішній або внутрішній жорсткий диск і напевно пам'ятає, що перед початком форматування будь-якого з перерахованих вище пристроїв операційна система Windows завжди задає питання - в яку файлову систему ви хочете відформатувати ваш пристрій: FAT32 , NTFS або exFAT Кожен з нас хоча б раз у житті форматувати флешку, SD-карту, зовнішній або внутрішній жорсткий диск і напевно пам'ятає, що перед початком форматування будь-якого з перерахованих вище пристроїв операційна система Windows завжди задає питання - в яку файлову систему ви хочете відформатувати ваш пристрій: FAT32 , NTFS або exFAT?

Зрозуміло, більшість користувачів не знають різниці між ними, і зазвичай вибирають той варіант, який встановлений за замовчуванням. А все тому що Windows, ставлячи це питання, ніяк не пояснює різницю між ними. Ми ж в цій статті постараємося зрозумілою мовою вам її пояснити і розповісти, чим відрізняється файлова система FAT32 від NTFS і exFAT.

зміст:

 1. Файлова система FAT32
 2. Файлова система NTFS
 3. Файлова система exFAT

FAT32 є найстарішою з розглянутих файлових систем і найчастіше використовується на переносних флеш-накопичувачах - флешках або SD-картах.

NTFS використовується Windows як основна файлова система для диска, на якому встановлена ця операційна система, і вона також відмінно підходить і для інших вбудованих дисків і розділів жорсткого диска комп'ютера під керуванням Windows.

exFAT є більш сучасним аналогом застарілої системи FAT32 і її підтримує більшу кількість пристроїв, ніж NTFS, але все ще не так багато, як "класичну" FAT32.

Тепер давайте розглянемо докладніше кожну з цих файлових систем.

Файлова система FAT32

Файлова система FAT32

FAT32 є найстарішою файлової системою з розглянутих у цій статті. Вона почала активно використовуватися починаючи з Windows 95 і прийшла на заміну ще більш застарілій системі - FAT16.

Великий вік цієї файлової системи має свої переваги і недоліки.

До переваг в даному випадку можна віднести той факт, що FAT32 стала своєрідним стандартом і використовується до цих пір у всіх змінних носіях за замовчуванням. Якщо ви сьогодні купите флешку або SD-карту - "з заводу" на ній буде встановлена ​​файлова система FAT32. Зроблено це в першу чергу для того, що б ваш змінний носій могли підтримувати не тільки сучасні комп'ютера і гаджета, але і старі пристрої та ігрові консолі, які мають USB порт і вміють працювати тільки з файлової системою FAT32.

Однак, у зв'язку з віком цієї системи, вона має і деякі недоліки, основним з яких є обмеження за розміром файлу і всього томи. Кожен окремий файл в цій файлової системи не може мати розмір більше 4 гігабайт, а весь розділ з файловою системою FAT32 не може бути більше 8 терабайт.

І якщо з другим мінусом ще цілком можна змиритися (поки що мало хто використовує накопичувачі розміром більше 8ТБ), то обмеження на розмір файлу є досить серйозним мінусом - більшість відео у високій якості зараз вже не вкладаються в розмір 4 Гб, особливо якщо вони в сучасному форматі 4K.

Однак поки що ця файлова система ще цілком підходить для портативних пристроїв (на кшталт флешок і SD-карт, на яких розміщуються безліч невеликих файлів), але ось для жорсткого диска комп'ютера вона вже зовсім не годиться. В першу чергу, їй не вистачає деяких функцій безпеки, які є в більш сучасної файлової системи NTFS, і частково через це ви вже не зможете встановити сучасну версію Windows на диск з системою FAT32, вам буде потрібно переформатувати його в NTFS.

сумісність FAT32

Пристрої з файлової системою FAT32 є найбільш універсальними і сумісні зі всіма версіями операційних систем Windows, Mac OS, Linux, будь-якими ігровими консолями і в загальному практично всім, що має USB порт.

обмеження FAT32

Основним мінусом цієї файлової системи є обмеження на розмір файлу і томи - максимальний розмір файлу не може перевищувати 4 GB, а максимальний розмір розділу обмежений 8 TB.

застосування FAT32

Основною сферою використання цієї файлової системи є зовнішні накопичувачі даних, на яких не передбачається зберігання файлів великого розміру і яким потрібна максимальна сумісність з якомога більшою кількістю різноманітних пристроїв.

Файлова система NTFS

Файлова система NTFS

NTFS - це більш сучасна і технологічна файлова система, про що говорить навіть розшифровка абревіатури її назви - "new technology file system". Найбільше її любить операційна система Windows, що в загальному й не дивно - адже і те, і інше, розроблене компанією Microsoft.

Починаючи з версії операційної системи від Microsoft під назвою XP, в якій система NTFS вперше і стала стандартному, при установці Windows діалогове вікно обов'язково попросить вас відформатувати системний розділ саме в цю файлову систему. На даний момент вважається, що про обмеження файлової системи NTFS вам, теоретично, не доведеться турбуватися ще довгі роки.

Крім відсутності серйозних обмежень на розмір файлу і розділу, NTFS має кілька додаткових переваг, таких як: підтримка прав доступу до файлів (для підвищення безпеки даних), журнал роботи змін (для відновлення файлової структури в разі збою), шифрування, дискові квоти, жорсткі посилання , і інші сучасні функції, які роблять NTFS ідеальної для системного диска.

Саме тому розділ вашого диска, на який встановлена ​​операційна система Windows, обов'язково повинен бути в відформатований в NTFS. Якщо ви збираєтеся встановлювати програми на інші розділи того ж диска або інші жорсткі диски, вони також повинні мати відповідну файлову систему.

На жаль, NTFS не сумісна з більшістю інших операційних систем, так як вона була розроблена під вимоги ОС Windows. З нею відмінно працюють всі версії операційної системи від Microsoft починаючи з XP і закінчуючи останньою на сьогоднішній день Windows 10, але от інші ОС мають значні обмеження при роботі з нею.

Наприклад, Mac OS може тільки зчитувати дані з дисків з файловою системою NTFS, але не може записувати на них. Деякі рідкісні дистрибутиви Лінукса можуть мати можливість запису на диски з NTFS, але більшість все ж обмежені лише читанням інформації. Жодна з версії Playstation не може працювати з NTFS, так само як і Xbox 360 від Microsoft, і лише нова Xbox One підтримує цю файлову систему.

сумісність NTFS

Ця файлова система відмінно працює з усіма останніми версіями операційної системи Windows починаючи з XP, має обмеження на запис в Mac OS і Linux, і не працює з більшістю інших пристроїв, за винятком хіба що Xbox One.

обмеження NTFS

Обмеження на розмір фалів або розділів в NTFS ще довго не повинні впертися в рамки, так що можна сказати, що на даний момент їх немає.

застосування NTFS

Використання цієї файлової системи розумно тільки на жорстких дисках і SSD, на яких встановлена ​​операційна система Windows, так як тільки з нею цей формат розкриває всі свої переваги.

Файлова система exFAT

Файлова система exFAT

exFAT була вперше представлена в 2008 році і є найбільш сучасною з розглянутих у цій статті файлових систем, її підтримка була додана в Windows починаючи з версії XP за допомогою оновлень ОС.

Файлова система exFAT була створена і оптимізована для використання на зовнішніх накопичувачах - флешках, SD-картах і зовнішніх жорстких дисках, і покликана замінити собою застарілу систему FAT32. Вона є найлегшою і простий файлової системою завдяки відсутності різних спеціалізованих особливостей, властивих NTFS, так само як і практично повній відсутності обмежень на розмір файлу і розділу, які має FAT32.

Також exFAT має кращу сумісністю з різними операційними системами, ніж NTFS, і пристрої з нею відмінно читаються і перезаписувати як на Windows і Mac OS, так і на Linux (за умови установки деякого програмного забезпечення).

Так як exFAT підтримується операційною системою Mac OS за умовчанням, то ймовірно вона буде підтримуватися і більшістю інших сучасних девайсів, з яким працюють пристрої від Apple, наприклад, цифровими камерами.

Сучасні версії ігрових консолей, такі як Xbox One і Playstation 4, також підтримують пристрої з файлової системою exFAT, на відміну від їхніх попередніх версій (Xbox 360 і Playstation 3).

сумісність exFAT

exFAT відмінно працює з усіма сучасними версіями Windows (починаючи з XP) і Mac OS. Для роботи з Linux буде потрібно установка додаткового програмного забезпечення. Цю файлову систему підтримує набагато більше різних пристроїв, ніж NTFS, проте деякі з них (в основному старі версії) все ще можуть працювати тільки з FAT32.

обмеження exFAT

Також, як і у випадку з NTFS, реалістичних обмежень на розмір файлу або розділу в системі exFAT поки що немає.

застосування exFAT

Ця файлова система відмінно підходить для використання на різних знімних носіях, розмір файлів на яких може перевищувати 4 GB (зовнішні жорсткі диски, флешки великого обсягу). Якщо всі пристрої, з якими ви працюєте, є сучасними, ви цілком можете відмовитися від FAT32 на знімних накопичувачах на користь exFAT.

Підводячи підсумок можна зробити наступні висновки: NTFS відмінно підходить для системного жорсткого диска з ОС Windows, exFAT краще використовувати на знімних носіях інформації, а FAT32 варто використовувати лише в тому випадку, якщо ви хочете домогтися максимальної сумісності з усім розмаїттям ваших пристроїв.

© OchProsto.com