Донецкий техникум промышленной автоматики

TAX FREE або як відшкодувати ПДВ на покупку в іншій країні

Даний матеріал був присланий нам його автором Романом Грабежовим. У ньому розповідається про те, як повертати податок - частина грошей сплачених за товар. Іноді економія від такого повернення робить покупки за кордоном дуже привабливим справою.

Іноді економія від такого повернення робить покупки за кордоном дуже привабливим справою

Давайте почнемо з невеликого прикладу порівняння вартості товарів (читай одягу) в країнах ЄС і в Україні / Росії.

Всіма улюблена група компаній INDOTEX публікує ціни своїх товарів на сайті в валюті тієї країни, в якій знаходиться магазин. Просто порівняйте ціни, паралельно відкривши в двох вкладках іспанська і український сайт тієї ж Zara і переконайтеся, що приблизно на 40-60% товари в Іспанії дешевше. Багато модники давно вже зрозуміли, що витрати на «злітати в Мілан», провести там вихідні і купити вподобані брендові речі - будуть за ціною сумірні з просто покупкою цих же речей в українських магазинах.

Але не всі знають про те, що купуючи речі в ЄС, ми оплачуємо і ПДВ, який не будучи громадянами ЄС ми по суті платити не повинні. Що це означає? Це означає, що реальна необхідність в створенні системи Tax Free дозріла дуже давно, а користуються цим далеко не всі співвітчизники.

Як підказує wiki, Tax free - це система повернення суми податку на додану вартість (ПДВ). ПДВ повертається на покупки, зроблені іноземними громадянами при зворотному перетині кордону тієї країни, в якій вони були придбані. Суми повернення становлять від 7 до 20% від суми покупки, в залежності від величини ПДВ в даній країні.

Тут варто зробити невелику ремарку, тому що на різні групи товарів і послуг навіть в рамках однієї країни може застосовуватися різна податкова ставка. Але порядок цифр зрозумілий.

Частенько, проходячи повз вітрини магазину, можна помітити ось такі таблички:

Ці таблички свідчать про те, що в магазині, купуючи товар на певну суму (про яку я пізніше розповім) - ви можете по поверненню додому відшкодувати ПДВ.

Мені траплялися лише дві системи, через які можна здійснити повернення. Це Global Refund (в більшості випадків), яка видає синьо-білі чеки і Premier Tax Free з рожево-зеленими чеками. Оскільки я користувався тільки системою Global Refund, розповім про неї.

Якщо коротко описати алгоритм дій для оформлення Tax Free, то він включає в себе три етапи:

1. Перед покупкою в магазині, поцікавтеся у консультанта, чи співпрацює магазин з компанією Global Blue. На сайті компанії вказано, що вона за свою більш тридцятирічну практику співпрацює з 300,000 магазинами в більш ніж 40 країнах, включаючи багато найбільших в світі роздрібні магазини і готелі, так що ймовірність дуже велика. Якщо так, то попросіть на касі при оплаті покупок заповнений чек Global Refund.

2. Залишаючи кордону ЄС, в аеропорту знайдіть віконце з написом TaxFree. Покажіть співробітнику ваші покупки, чеки, свій паспорт і отримаєте підтвердження експорту у вигляді печатки на чеку Global Refund.

3. Як правило там же, біля віконця - висить інформація про розташування офісів в цікавій для вас країні - місто, адреса, телефон. Перепишіть цікавить Вас адресу і телефон і по поверненню додому - сходіть в компанію-партнер, яка співпрацює з Global Refund і заберіть свої гроші готівкою.

Начебто все до не можна просто. Але на практиці часто виникають складності. Тому кожен з пунктів має свої тонкощі. Давайте розберемо, що до чого.

Перший крок:

 • Отримати повернення може тільки НЕ громадянин ЄС, і тільки в тому випадку, якщо він прилетів з нетривалим візитом не більше 3 місяців (без виду на проживання) Також не можна бути біженцем, або приїжджати на роботу на тривалий термін. Ви не один з них - тоді йдемо далі.
 • Коли будете оформляти на касі магазину чек Global Refund, не дивуйтеся що сума до виплати буде менше, ніж ви того очікували. Компанія Global Blue - не благодійна організація, а значить теж хоче отримати свій шматок пирога у вигляді відсотка.
 • При покупці деяких товарів, таких як книги, тютюнові вироби (хоча навряд-чи хтось буде купувати сигарети в ЄС за захмарними цінами, щоб привезти на батьківщину), продукти харчування (купили ви в Іспанії хамон іберіко за € 200, а вам мало того, що ПДВ не повернуть, так ще швидше за все і на кордоні будуть проблеми) або послуги (думали кататися на таксі, а потім отримати ще назад 10%?) - повернення ПДВ в більшості країн не поширюється.
 • Не забудьте взяти з собою закордонний паспорт в магазин. Оскільки саме з нього і будуть переписані ваші дані. Якщо все-таки забули - скажіть що заповніть самі. Без цих даних і фактичної адреси проживання в країні - чек не особливо допоможе.
 • Простежте, щоб касир правильно заповнив інформацію на чеку Tax Refund, навіть найменша помилка (пропущена цифра буква ...) може бути причиною відмови в проставленні штампу при поверненні додому. Якщо все-таки помилка була допущена, то все одно не варто впадати у відчай) Надішліть оригінал банківського чека за адресою (Global Blue Slovakia sro Centralised Services Center PO Box 363 810 00 Bratislava 1 SLOVAKIA), разом із супровідним листом і зазначенням найбільш підходящого для вас способу отримання грошових коштів, і компанія переоформить оплату.
 • Зберігайте не тільки чек Tax Refund, але і фіскальний чек з самого магазину. Як правило їх на касі скріплюють скобою і вкладають в конверт. АЛЕ бувають різні випадки. Не втрачайте цей конверт, без нього нічого не вийде повернути.
 • У більшості країн існує тимчасове обмеження на повернення ПДВ. У більшості країн (крім Швейцарії та Ліхтенштейну з 30 днями) чеки такс-фрі дійсні протягом трьох місяців після місяця покупки.

Другий крок:

Все зробили правильно, ніде не помилилися? Вітаю! Але це ще не все ньюанси!

 • Коли плануєте вже від'їзд в аеропорт, закладайте + 30-40 хвилин на перевірку ваших чеків у митній стійки. Адже ви не один такий розумний і бажаєте трохи заощадити на покупках. Іноді можете навіть потрапити в чергу. Так що будьте до цього готові.
 • Після покупки поцікавтеся у консультанта в магазині з приводу того, де вам шукати в аеропорту відділення Global Blue. Адже іноді аеропорти бувають дуже великими, як наприклад аерпорт Шарль де Голль або німецький аеропорт Франкфурта-на-Майні, де можна більше години витратити на пошуки чогось. Якщо консультант не особливо компетентний - Google вам в помощь!
 • Зберігайте цінники з куплених товарів. Та й самі речі особливо далеко не ховайте. Можуть попросити пред'явити їх або цінники для звірки. Так буває не завжди, але це обов'язково варто взяти до уваги.
 • Якщо речей багато і ви їх збираєтеся здати в багаж - спочатку проставте штампи, а потім тільки здавайте багаж. Елементарно з точки зору логіки, але сам бачив випадки зворотного.
 • Куплені речі повинні мати товарний вигляд - тобто навряд-чи вийде отримати повернення з чека, в якому вказані кросівки, в яких ви власне і з'явилися, подолавши до цього кілька гірських хребтів і потрапивши пару раз під дощ.
 • І останнє - якщо у вас кілька країн в подорож - оформити повернення вам зможуть тільки в останній країні перебування при пред'явленні авіаквитків або будь-якого іншого виїзного документа, якщо ви залишаєте ЄС не літаком.

Третій крок:

Друку є, додому повернулися. Що ще?

З досвіду повернення в Києві можу сказати, що більш-менш оперативно і найголовніше реально було повернути гроші у відділенні VTB-банку, але жаль банк припинив надавати цю послугу. Тепер цими послугами займається ПравексБанк і Укрексімбанк.

Всю інформацію з приводу адрес, телефонів і відділень можна знайти за посиланнями global-blue.com для Росії і України і інших країн .

Виплата як правило буває не кожен день, а всього пару раз в тиждень. При цьому, як стверджують співробітники банку, точно сказати яка сума буде виплачена не можна. Вся інформація з'являється в день виплати. Виплата здійснюється в процесі живої черги. Про що це говорить? Що якщо перед вами буде кілька людей, у яких повернення наприклад по 500-800 євро - Ваші шанси зменшуються. А якщо у вас ще й аналогічна сума, або вище, то шанси зменшуються в геометричній прогресії. Якось переді мною сиділа жінка, з якою ми розговорилися і в ході бесіди я почув цифру в 1450 євро. Уже збирався йти, але питання співробітниці банку «У кого сума до виплати менше 100 євро? Обслужимо сьогодні, інші приходите в след.раз ... »обнадіяв і я через 10 хвилин вже стояв в касі і отримував свої гроші.

Корисна інформація

Купівля туриста не повинна бути дешевше певної суми і вона різні для різних країн. У таблиці наведено мінімальна сума покупки (в місцевій валюті країни покупки), максимальний відсоток повернення від суми покупки і розмір ПДВ в даній країні:

Для зручності можна скористатися Refund-калькулятором, який є на сайті .
Для зручності можна скористатися Refund-калькулятором, який є  на сайті
Чи варто повернення ПДВ всіх цих тонкощів, тяганини, часу і т.д. - вирішувати вам! Для кого-то сума до виплати - 40-50 євро не варта свічок, а хтось за 20 євро буде кілька разів приходити у відділення банку і вистоювати чергу. Кожному своє.

Що це означає?
Думали кататися на таксі, а потім отримати ще назад 10%?
Що ще?
Про що це говорить?
Уже збирався йти, але питання співробітниці банку «У кого сума до виплати менше 100 євро?