Донецкий техникум промышленной автоматики

Швидке 3D-моделювання: 5 програм для простого створення 3D

Більшість людей, які починають знайомство з тривимірною анімацією, кидають цю справу, як тільки дізнаються, скільки часу і сил потрібно витратити на створення 3D-моделей. Дійсно, в традиційних пакетах для створення 3D-анімації (таких як 3ds Max, Maya, Blender і ін.), В основному, використовується моделювання вручну. За основу моделей беруться примітиви - прості геометричні фігури - які потім видозмінюються за допомогою спеціальних інструментів. Процес цей трудомісткий і вимагає посидючості і терпіння.

Однак існують програми, в яких реалізований інший підхід до створення 3D-анімації. Всю «чорну» роботу зі створення моделей розробники беруть на себе, і користувачеві пропонуються вже готові набори бібліотек, з яких він може вибирати відповідні елементи. Таким чином, якщо кінцева мета - спроектувати дизайн інтер'єру, не потрібно витрачати час на моделювання кожного стільця і ​​вікна, досить просто зробити 3D-проект по заданому плану і розставити готові моделі на свої місця. А якщо захотілося створити 3D-анімацію, в якій беруть участь тривимірні персонажі, користувачеві може швиденько відредагувати готові моделі, добившись потрібних рис обличчя, і візуалізувати проект.

Зрозуміло, що програми для «швидкого» 3D-моделювання не дають так багато простору для творчості, як більш складні тривимірні редактори, але зате вони більш доступні для широкого кола користувачів і дозволяють долучитися до світу 3D навіть тим, чия професія не має до нього ніякого відносини.

DAZ Studio

Коли мова заходить про 3D-редакторах, як правило, мається на увазі, що в них є кошти для тривимірного моделювання. У цьому сенсі DAZ Studio - незвичайний редактор, адже в ньому немає практично ніяких інструментів для моделлинг. Ця програма, скоріше, нагадує віртуальну майданчик для гри в ляльок або в інші рольові ігри. Користувачеві пропонуються готові моделі, які він може розміщувати в сцені на власний розсуд і змінювати їх пози.

Деякі моделі доступні в DAZ Studio відразу після установки, і на них можна оцінити, як працює програма. Спробуйте, наприклад, Genesis (доступний в архіві з дистрибутивом, але встановлюється окремо). Це - модель людини з безліччю детальних параметрів для зміни зовнішнього вигляду. Змінюючи положення кількох повзунків, можна досягати практично будь-яких форм - від супермена з величезними м'язами до стрункої дівчини. На моделі Genesis також можна потренуватися в зміні поз, змусивши персонажа сидіти або лежати. І ніяких проблем з некоректною роботою кісток - всі моделі використовують инверсную кинематику, тобто їх віртуальна структура кісток природна. Якщо підняти руку персонажа вгору, то долоню теж підніметься, якщо витягнути руку вперед, модель зігне спину так, як це робить людина.

Тривимірні моделі можна не тільки розміщувати в сцені належним чином, а й одягати. Цей процес теж максимально автоматизовано - підберіть відповідний одяг, і вона сама ляже по фігурі моделі. Якщо ж в якихось місцях виникають помилки, і тканину проходить через шкіру, можна легко підправити це за допомогою інструментів програми.

Звичайно ж, для того щоб з DAZ Studio було працювати цікаво, вам знадобляться додаткові моделі. І ось тут-то стає зрозуміло, на чому розробники заробляють гроші. Сама програма безкоштовна, моделі в ній створити неможливо, а на офіційному сайті їх можна ... правильно, купити. Вибір величезний: тут і фігури людей, і моделі тварин, і різні аксесуари, в числі яких транспортні засоби, одяг, елементи навколишнього середовища. Загалом, все для створення віртуального світу.

iClone

Компанія Reallusion добре відома своєю програмою CrazyTalk, яка перетворює зображення в мовців 3D-персонажів. iClone - більш складна програма, хоча створення тривимірних анімованих аватарів - одна з тих завдань, які з її допомогою виходить вирішувати особливо добре. Просто завантажте в програму фотографію (обов'язково потрібно, щоб особа на портреті було зображено крупним планом), виберіть 3D-персонажа, на голову якого буде «натягнуто» зображення і подкорректируйте положення основних елементів особи за допомогою спеціальних маркерів. За лічені хвилини фотознімок перетвориться в 3D-модель, яку можна потім змусити розмовляти і рухатися.

Упор в iClone зроблений на анімацію персонажів - програма пропонує відразу кілька варіантів пожвавлення 3D-моделей. Один з них - технологія HumanIK, ліцензія на яку була придбана у компанії Autodesk, розробника 3ds Max, Maya і Softimage. В процесі анімації користувач може відчути себе актором, керівником маріонетками. Просто вкажіть точку на скелеті персонажа і задайте для неї потрібне рух. При цьому різними частинами тіла можна управляти від окремо, наприклад, спочатку налаштувати анімацію нижніх кінцівок, потім перемотати тимчасову шкалу на перший кадр і зайнятися пожвавленням верхніх.

Тривимірні сцени, створювані в iClone, можуть містити практично всі ті ж компоненти, які є обов'язковими для професійних 3D-редакторів. Хочете змінити освітлення? Немає проблем! А може, додати ще одну камеру? Будь ласка! Проект також може містити музичний супровід, але сама приголомшлива можливість iClone - підтримка технології захоплення руху. Для цього, правда, знадобиться додаткове обладнання (спеціальні датчики), але якщо воно у вас є, ви зможете з інтересом спостерігати, як 3D-персонажі в iClone повторюють за вами всі рухи. Такий інструмент особливо сподобається дітям, які можуть самі розігрувати сценки, а потім дивитися, як їх руху переносяться у віртуальний світ.

Sculptris

На відміну від програм, розглянутих вище, Sculptris не пропонує готових 3D-моделей. Однак в цій програмі реалізований настільки зручний підхід до моделювання, що створювати власні тривимірні об'єкти нескладно. Замість того, щоб надавати моделі форму, працюючи з полігонами, ребрами і вершинами, в Sculptris можна просто ліпити об'єкти як з пластиліну. У розпорядженні користувача є різноманітні віртуальні кисті, мають різний профіль.

Використовуючи ці нехитрі інструменти, можна створювати у вихідних поверхнях поглиблення або навпаки, нарощувати їх, видавлюючи назовні. Силою впливу на об'єкт можна легко управляти. Також налаштовується радіус дії інструменту, жорсткість пензлі й інші необхідні параметри.
За замовчуванням в Sculptris використовується симетричний режим моделювання, який зручний для створення осіб людей або морд тварин. В цьому випадку по центру моделі проходить умовна площина симетрії, і всі зміни, які користувач вносить з одного боку моделі, симетрично відображаються з іншого. Якщо для поточного проекту краще використовувати асиметричний режим, його можна без праці включити.

Якщо для поточного проекту краще використовувати асиметричний режим, його можна без праці включити

У Sculptris немає інструментів анімації, а можливості оформлення моделей зводяться до малювання різними кольорами по їх поверхні. Для текстурування можна використовувати і малюнки з графічних файлів. Але в цілому, Sculptris, як правило, варто застосовувати в зв'язці з іншими додатками для створення 3D-графіки. Благо, програма підтримує експорт в популярний формат OBJ, з яким працюють майже всіма 3D-редакторами.

На жаль, чекати від Sculptris нових можливостей в майбутньому не доводиться. Колись перспективний проект пару років назад був придбаний компанією Pixologic, що розробляє схожий по функціональності комерційний продукт ZBrush. З тих пір розвиток Sculptris було заморожено, тому якщо хочеться більше можливостей моделювання та розфарбовування персонажів, потрібно переходити на ZBrush. Проекти, створені в Sculptris, в комерційній програмі від Pixologic підтримуються.

Швидке створення архітектурних проектів

3D-графіка - це не тільки анімація і персонажі, а й віртуальні інтер'єри та екстер'єри. Для швидкого створення архітектурних проектів можна використовувати безкоштовні програми SketchUp і Sweet Home 3D . Перший донедавна розроблявся компанією Google, і в ньому реалізований доступ до безкоштовного сховища моделей Google 3D Warehouse. Прямо з програми можна завантажити безліч готових моделей будівель, парканів, предметів меблів, вікон, дверей, фонтанів, клумб, дерев та ін. Тут є спеціальний інструмент для швидкого створення стін будівель, а також лінійка для дотримання точних розмірів.

У Sweet Home 3D немає такого владного покровителя, як Google, але, тим не менш, проект цілком успішно розвивається вже багато років. На сайті проекту можна знайти сотні безкоштовних 3D-моделей, створених користувачам програми, а зручна функція імпорту допоможе впровадити завантажену модель в готовий проект. За допомогою Sweet Home 3D зручно будувати за кресленням або начерку, в програмі є зручні інструменти для створення кімнат, додавання поверхів і зведення сходів.

За допомогою Sweet Home 3D зручно будувати за кресленням або начерку, в програмі є зручні інструменти для створення кімнат, додавання поверхів і зведення сходів

Залізний питання

Створення тривимірної графіки завжди вимагає значних апаратних ресурсів, навіть якщо мова йде не про професійних редакторах, а про програми для «швидкого» створення 3D. Тому якщо у вашому розпорядженні є тільки старенький ноутбук, що працює під Windows XP, навряд чи варто встановлювати софт, про який йде мова в цій статті. Для моделювання в Skulptris, створення анімованих роликів і візуалізації їх в iClone і Daz 3D найкраще використовувати 64-розрядні системи з великою кількістю оперативної пам'яті. Не завадить і потужний процесор, а також сучасний відеоадаптер (наприклад, з підтримкою CUDA), який може взяти на себе частину обчислень.

Джерело: http://3domen.com

Хочете змінити освітлення?
А може, додати ще одну камеру?