Донецкий техникум промышленной автоматики

Створення резервних копій сайту на Joomla!

Одним із завдань адміністрування сайту є його постійне резервне копіювання. Звичайно, багато хостери щодня проводять резервне копіювання клієнтських сайтів, але як то кажуть «На Бога надійся, а сам не зівай». До того ж вельми непогано мати у себе на локальному хостингу актуальну версію сайту. Та й незалежність від хостера не завадить - мало що з хостером може статися. У цій статті описується настройка і автоматизація призначеного для користувача створення резервних копій за допомогою компонента Akeeba Backup.

Остання стабільна версія, на момент написання статті була Akeeba Backup Core3.4.3, яку можна завантажити за наступним засланні . Існує дві версії Akeeba Backup: Akeeba Backup Core, яка поширюється безкоштовно і Akeeba Backup Professional, яка поширюється за передплатою, вартість якої від 50 $ на рік. У цій статті описана робота з безкоштовною версією. Для роботи компонента потрібно версія PHP не нижче 5.2.

І так, входимо в панель управління сайтом і переходимо в "Менеджер розширень".

І так, входимо в панель управління сайтом і переходимо в Менеджер розширень

У секції «Завантажити файл пакета» натискаємо на кнопку «Огляд» і вибираємо раніше скачаний інсталяційний пакет. Потім натискаємо «Завантажити та встановити».

Потім натискаємо «Завантажити та встановити»

Можна встановить Akeeba Backup і іншим способом, використовуючи пряме посилання в секції «Встановити з URL». Але це буде пов'язано з додатковим ризиком. В процесі установки може відбутися збій зв'язку, і пакет буде викачаний і встановлений некоректно. По-моєму встановлювати пакет першим способом набагато надійніше.

Після успішної установки ми побачимо наступне повідомлення:

Дуже добре! Компонент встановлено. Таким же чином викачуємо з цієї засланні і ставив русифікатор. Потім переходимо в меню «Компоненти» і вибираємо Akeeba Backup. Відкриється вікно оновлення конфігурації Akeeba Backup.

Перші дві опції: «Включити відкат системи до точки відновлення» і «Включити повідомлення по електронній пошті про оновлення компонента» недоступні в безкоштовній версії. Остання безкоштовна версія з цими можливостями була 3.3.5 - вона поки ще доступна для скачування на сайті розробника. Зараз ці можливості присутні в комерційній версії компонента. Коротенько скажу, що відкат системи - це дуже корисна можливість. Не потрібно відновлювати весь сайт після будь-яких невдалих дій, досить просто відкотити його до контрольної точки відновлення. Природно, що точка відновлення повинна вже існувати. Знову ж слід розуміти, що під точку або точки відновлення, так само як і під резервну копію потрібен якийсь файловий простір.

Функція повідомлення про оновлення компонента додає зручність для адміністратора сайту, але не більше того.

За замовчуванням, пропонується запустити «Майстер налаштування», який автоматично налаштує компонент відповідно до настройками сервера. Відразу ж «мотаємо собі на вус», що при оновленні компонента «Майстер налаштування» запускати не варто. Я думаю, що ознайомившись з настройками програми згодом краще вимкнути «Майстер налаштування», тим більше що його завжди можна запустити з панелі управління Akeeba Backup. Ну що ж, подивимося роботу «Майстри» - натиснемо «Застосувати».

Майстер виконає кілька тестів і налаштує компонент. Після успішного тестування можна відразу ж зробити резервну копію, але ми спочатку перейдемо в панель управління Akeeba Backup, щоб ознайомитися з настройками. Натискаємо на кнопку «Панель управління» у верхньому лівому кутку.

У верхній частині панелі управління Akeeba Backup є швидке меню. Воно складається з чотирьох посилань: «Налаштування», «Почати резервне копіювання», «Управління резервними копіями», «Перегляд журналу». Всі ці посилання дублюють кнопки з аналогічними назвами. Нижче меню розташована секція перемикання профілів. Профілі потрібні для створення різних видів резервних копій. Т. е. Одним профілем можна призначити повне резервне копіювання сайту, а в іншому профілі налаштувати бекап, виключивши з нього будь-які файли або таблиці MySQL.

Нижче розташована секція основних операцій. Вона складається з восьми кнопок. Перша кнопка - це кнопка майстра налаштування. Якщо після маніпуляцій з настройками компонента перестали створюватися резервні копії і були забуті початкові настройки, то можна запустити «Майстер налаштування» і він поверне їх у первісний вигляд.

Наступна кнопка - це «Менеджер профілів». Тут задаються назви додаткових профілів, якщо вони потрібні. Якщо хочете поекспериментувати, то створіть тестовий профіль і «пограйте» з настройками.

Наступна кнопка - це власне «Налаштування».

Наступна кнопка - це власне «Налаштування»

Більшість налаштувань інтуїтивно зрозуміло. Зрозуміло, що в налаштуванні «Папка для збереження резервних копій» вказується шлях до директорії з резервними копіями. За замовчуванням це папка / administrator / components / com_akeeba / backup, розташована в корені нашого сайту. За допомогою кнопки «Перегляд» можна змінити шлях до папки з резервними копіями. При вказівці шляху можна використовувати такі змінні: [DEFAULT_OUTPUT] - стандартна папка, [SITEROOT] - коренева тека сайту і [ROOTPARENT] - папка рівнем вище кореневої папки сайту. У більшості випадків зручніше використовувати змінні, так як при відновленні з резервної копії в ту ж директорію або при перенесенні сайту з локального хостингу на публічний хостинг, не буде потрібно змінювати цей параметр. Напишемо [DEFAULT_OUTPUT].

Рівнів журналювання поки всього два: «Вся інформація і налагоджувальні дані» і «Нічого». Якщо створення резервних копій налагоджено, то журнал можна вимкнути, в іншому випадку краще залишити в значенні за замовчуванням. Залишимо поки значення «Вся інформація і налагоджувальні дані», а після створення декількох резервних копій відключимо журнал.

Файл резервної копії можна сформувати, включивши або відключивши змінні: HOST (ім'я хоста, сайту), DATE (дата створення резервної копії виду РРРРММДД) і TIME (відповідно час створення). Наприклад, напишемо [DATE] - [HOST].

Тип резервної копії на увазі: або копіювання всього сайту, або копіювання тільки бази даних сайту. Ми залишаємо поки значення за замовчуванням - копіювання всього сайту.

Включати опцію «Використовувати фрейми (IFRAMEs) замість технології AJAX» має сенс, тільки якщо, при спробі створення резервної копії процес переривається, як пише розробник, «дивними помилками». Ми залишаємо відключеною.

Включати наступну опцію рекомендується, якщо з якої-небудь причини неможливо використання тимчасової папки сайту на хостингу. По-моєму в цій опції немає великої потреби і її теж не включаємо.

Додаткові настройки залишаємо за замовчуванням. Новачкові їх налаштовувати не варто. Поки змінювати «Спосіб архівування» ми не будемо. Про його зміни буде згадано нижче в цій статті.

Наступна група налаштувань - «Квоти». Тут можна налаштувати обмеження на кількість і розмір резервних копій. Налаштування «Зберігати застарілі записи» дозволяє ввести квоту на кількість резервних копій, файли яких були видалені. Ці записи відображаються на сторінці «Управління резервними копіями». Якщо ви хочете, щоб відображалися записи про всі створених бекапіть навіть, якщо їх файли видалені, то поставте нуль. Залишимо 10.

Перші опції «Включити квоту на розмір» і «Величина квоти» визначають обмеження для всього архіву резервних копій. Другі опції з тими ж назвами визначають обмеження для однієї резервної копії. Включати квоти на розмір корисно, так як в один прекрасний день можна вичерпати дисковий простір, відведений під сайт або отримати величезну резервну копію, яку складно передавати по повільному каналу зв'язку. Слід також враховувати, що навіть якщо резервна копія складається з декількох частин, то квота не буде розраховувати частина резервної копії як окремий файл. Величина квоти підбирається емпірично і залежить від «ваги» сайту і вільного хостинг простору.

Тонкі налаштування відносяться до часу виконання етапів створення резервної копії. Мінімальний час виконання потрібно для обходу блокування проти DoS-атак. Максимальний час (тайм-аут) виконання задається з метою запобігти можливим зависання на проміжних етапах створення резервної копії. Останній же часовий параметр визначає, наскільки консервативним буде компонент, коли намагається уникнути тайм-ауту. Скажімо так - це похибка максимального часу виконання. Ось і все настройки створення бекапа.

Тепер створимо резервну копію. Наступна кнопка в панелі Akeeba Backup якраз для цього і призначена. Взагалі ж запустити створення резервної копії можна кількома способами: по посиланню з швидкого меню, по кнопці в панелі управління компонента і по кнопці в панелі управління Joomla , Яка з'явилася після установки Akeeba Backup.

Взагалі ж запустити створення резервної копії можна кількома способами: по посиланню з швидкого меню, по кнопці в панелі управління компонента і по кнопці в панелі управління   Joomla   , Яка з'явилася після установки Akeeba Backup

Судячи з напису на кнопці, нам таки потрібно резервне копіювання. Ну а раз так, то приступимо. Перед цим зауважу, що за замовчуванням мається на увазі створення резервної копії один раз на добу. Т. е. Якщо резервне копіювання проводилося більше доби тому, то статус кнопки в панелі управління Joomla буде "Потрібно резервне копіювання"

Якщо резервне копіювання проводилося більше доби тому, то статус кнопки в панелі управління Joomla буде Потрібно резервне копіювання

Все, що нам потрібно, так це натиснути кнопку «Почати резервне копіювання!». При бажанні можна поправити «Короткий опис» і якщо потрібно, написати «Коментарі до архіву». Короткий опис ви будете бачити у вікні «Керування резервними копіями». Коментар стане в нагоді при установці якого-небудь модуля або компонента. Наприклад: «До установки AdminExile» або «Перша резервна копія».

Наприклад: «До установки AdminExile» або «Перша резервна копія»

Під час створення резервної копії краще обмежити себе в роботі з клавіатурою і мишкою, якщо у вас активно вікно браузера, в якому відображається процес створення резервної копії.

Під час створення резервної копії краще обмежити себе в роботі з клавіатурою і мишкою, якщо у вас активно вікно браузера, в якому відображається процес створення резервної копії

Після вдалого резервного копіювання перейдемо в «Управління резервними копіями». У цьому вікні ми будемо бачити резервні копії. Остання резервна копія за замовчуванням буде знаходитися у верхній частині списку. Для кожного запису вказуються: ID копії, короткий опис (якщо був коментар, то поруч з описом буде показаний інформаційний значок з спливаючій підказкою-коментарем), дата і тривалість створення резервної копії, статус процесу (якщо все добре, то побачимо ОК), джерело запуску процесу резервного копіювання (ми запускали з адмінки), тип резервної копії (в нашому випадку «Копіювання всього сайту»), профіль, розмір бекапа і його ім'я. Причому є можливість завантажити резервну копію за допомогою браузера, хоча це і не рекомендується з точки зору безпеки та цілісності резервної копії. У керівництві по швидкому старту таке скачування резервних копій називається простим, але не рекомендованим. Рекомендований спосіб я описав нижче.

Вийдемо по стрілці в панель управління Akeeba Backup. Наступна кнопка називається «Перегляд журналу». Записи в журналі потрібні для налагодження, вирішення проблем зі створенням резервного копіювання. У вікні перегляду потрібно вибрати джерело резервної копії. У нашому випадку це «Адаменко». Записи журналу, при бажанні можна вивантажити в файл і переглядати його офлайн у себе на комп'ютері. Для цього потрібно просто натиснути кнопку «Завантажити файл журналу».

Наступна кнопка «Параметри компонента» в панелі управління Akeeba Backup відповідає за настройку параметрів самого компонента. Налаштування параметрів розташовані в чотирьох вкладках: «Права», «Створення резервної копії з сайту», «Оновлення» і «Безпека».

Налаштування параметрів розташовані в чотирьох вкладках: «Права», «Створення резервної копії з сайту», «Оновлення» і «Безпека»

На вкладці «Права» налаштовуються права доступу до використання компонента. За замовчуванням усіма правами володіє «Суперкористувач», «Адміністратор» має доступ до компоненту, але не має прав для його налаштування і використання. Всі інші користувачі не мають доступу до компоненту. Нічого не змінюємо.

На вкладці «Створення резервної копії з сайту» задаються параметри, потрібні для налаштування резервного копіювання за розкладом. Про них я розповім нижче, в цій же статті.

На вкладці «Оновлення» вимикаємо опцію «Оновлювати тільки релізи для розробників». Опцію ж «Мінімальна стабільність релізу для повідомлень про оновлення» виставляємо в положення «Stable».

На вкладці «Безпека» нічого не змінюємо. За замовчуванням шифрування має бути включено.

Остання кнопка в групі «Основні операції» служити для поновлення програми. Для роботи з оновленнями потрібна підтримка curl в PHP. Приклад включення підтримки curl в модулі PHP на хостингу розглядається у другій частині цієї статті. Як тільки вийде нова версія компонента вид кнопки буде такою:

Як тільки вийде нова версія компонента вид кнопки буде такою:

Натискаємо цю кнопку і запускаємо оновлення Akeeba Backup. У мене з оновленням цього компонента ніколи не було проблем.

В панелі управління Akeeba Backup нижче групи «Основні операції» розташована група «Витягти дані з архіву», що складається з двох кнопок: «Виключити файли і папки» і «Виключити таблиці бази даних». За допомогою першої з них можна заборонити включати в резервну копію, будь-які файли і папки сайту.

Друга кнопка відповідає за виключення з резервного копіювання, будь-яких таблиць бази даних.

Використовувати можливості виключення файлів, папок і таблиць слід вкрай обережно, в іншому випадку відновиться не працездатний сайт.

У цій частині статті ми розглянули установку і настройку компонента Akeeba Backup, створили резервну копію сайту. В наступній частині розглянемо настройку створення резервних копій за розкладом.

Про автора:

Мене звати   Андрій Золкін Мене звати Андрій Золкін . З більш, ніж п'ятнадцяти років роботи в сфері інформаційних технологій, десять років працюю з системами, що базуються на відкритому вихідному коді. На сторінках сайту Aitishnik.Ru веду блоги по CMC Joomla і Debian GNU / Linux.

Ще статті про Joomla 2.5