Донецкий техникум промышленной автоматики

Резервне копіювання за допомогою архіватора

Сьогодні на ринку існує просто величезна безліч найрізноманітніших програм для резервного копіювання інформації. Однак мало хто знає, що автоматичну систему резервування можна організувати за допомогою звичайного архіватора і вбудованого в Windows «Планувальника завдань». І сьогодні ми детально розглянемо, як це робиться.

В першу чергу потрібно підготувати список папок, резервне копіювання яких нам потрібно здійснювати. Він повинен бути у вигляді простого текстового файлу. А тому відкриваємо «Блокнот» Windows, створюємо в ньому новий файл і заповнюємо його переліком директорій. Зверніть увагу, що кожна папка повинна починатися з нового рядка. Швидко і без помилок заповнити список файлів можна так. Відкривайте по черзі потрібні папки в «Провіднику» і просто копіюйте рядок з поля «Адреса». При цьому в буфер обміну буде міститися ім'я директорії, включаючи повний шлях до неї. Так що залишається тільки вставити її в наш список. Після завершення файл у форматі TXT потрібно зберегти в будь-якому місці жорсткого диска, наприклад, прямо в корені розділу C.

Далі готуємо місце, куди будуть зберігатися резервні копії. Взагалі, в ідеалі, це має бути окремий пристрій: зовнішній жорсткий диск, USB-накопичувач та ін. Використовувати в якості сховища резервних копій той вінчестер, на якому зберігається основна інформація, строго не рекомендується. Адже в цьому випадку при пошкодженні жорсткого диска будуть загублені як самі дані, так і всі архіви. Так що втрачається сам сенс резервного копіювання. У нашому прикладі для зберігання архівів буде використовуватися зовнішній вінчестер, що має в Windows букву G.

Для подальшої роботи нам буде потрібно архіватор, наприклад, вельми поширений в нашій країні WinRAR. У нього є одна дуже важлива особливість - можливість роботи з командного рядка. При використанні такого варіанту архіватор працює у фоновому режимі без запуску свого вікна. А все управління ним здійснюється за допомогою параметрів, що задаються спеціальними ключами запуску. Саме цю можливість ми і будемо використовувати.

В першу чергу потрібно підібрати параметри запуску і протестувати їх. Для цього знаходимо на робочому столі або в меню ярлик програми WinRAR, копіюємо його і заходимо в властивості отриманої копії. Нас цікавить поле "Об'єкт". На даний момент в ньому наведено просто ім'я файлу. Нам же потрібно доповнити рядок параметрами запуску. Тому дописуємо в поле такий вираз: «a -agYYYY-MMM-DD G: \ backup @C: \ list.txt». Що воно означає? Давайте розберемося.

  • a - команда, яка вказує на необхідність створення нового архіву;
  • -ag - додає до імені файлу дату створення архіву;
  • G: \ backup - вказує місце розміщення архіву та незмінна частина його імені;
  • @C: \ list.txt - вказує на файл зі списком папок, які будуть заархівовані.

Далі перевіряємо отриману команду. Для цього просто двічі натискаємо на ярлик і спостерігаємо за результатом. Якщо все в порядку, можна переходити до наступного етапу.

Тепер нам необхідно забезпечити автоматичний запуск процесу архівування. Для цього відмінно підійде вбудований в Windows «Планувальник завдань». Відкриваємо його і створюємо нову просту задачу. У першому вікні вводимо її ім'я і при необхідності опис.

Далі вибираємо і налаштовуємо розклад, за яким воно буде працювати.

На останньому етапі в якості програми або сценарію вказуємо за допомогою кнопки «Огляд» і стандартного діалогу Windows створений нами ярлик.

Власне кажучи, на це налаштування резервного копіювання можна вважати закінченою. Тепер на вибраному носії з вказаною частотою автоматично будуть створюватися архіви з потрібною інформацією.

Дізнатися докладніше про архіваторі WinRAR

Що воно означає?