Донецкий техникум промышленной автоматики

Раннє втручання - допомога особливим дітям та їхнім родинам

  1. Що таке раннє втручання?
  2. Хто може звертатися до центрів раннього втручання?
  3. Чому саме діти раннього віку?
  4. Які головні переваги раннього втручання?
  5. З ПЕРШИХ УСТ: історія сім'ї, якій допомогла послуга раннього втручання

Народження малюка з нетерпінням чекає вся родина. Батьки малюють в уяві картинки його благополучного життя, мріють про успіхи ... Але щось йде не так, і розвиток дитини порушується. Як прийняти і зрозуміти особливого малюка? Як його розвивати і виховувати? Як адаптуватися в суспільстві і жити нормальним життям? Відповіді на ці та багато інших питань батькам дітей з вадами здоров'я допомагає знайти послуга раннього втручання. Народження малюка з нетерпінням чекає вся родина

shutterstock

Про те, що являє собою раннє втручання, на кого орієнтована ця послуга і що вона може дати сім'ям з особливими малюками, ми попросили розповісти Тетяну Міщук, дитячого лікаря-невролога, керівника відділення Раннього втручання, НРЦ «Джерело», Львів.


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Соціальна допомога дітям-інвалідам: програма раннього втручання в Україні

Що таке раннє втручання?

Це сімейно-центрована комплексна допомога дітям від 0 до 4 років з порушеннями здоров'я або ризиком їх виникнення, а також їх сім'ям. Мета послуги - якомога раніше виявити проблеми, зробити все можливе, щоб зменшити їх вплив на розвиток дитини, а також поліпшити якість повсякденного життя сім'ї. Адже для батьків особливої ​​дитини часто найпростіша річ виявляється складною.

Наприклад, мама не знає, як правильно тримати дитину на руках, як годувати, грати з ним ... Самі звичайні речі перетворюються в щохвилинні проблеми. Спосіб життя сім'ї не може, а іноді і повністю порушується. Раннє втручання допомагає нормалізувати життя сім'ї.

Fotolia

Хто може звертатися до центрів раннього втручання?

Звертатися за допомогою можуть сім'ї з маленькими дітьми у віці до 4 років, які мають будь-які порушення або затримки розвитку, або ризик їх виникнення (наприклад, якщо малюк передчасно народився або народжений в умовах важких пологів).

Хочу акцентувати увагу, що в центри раннього втручання можуть звертатися абсолютно всі сім'ї з маленькою дитиною. На первинному прийомі фахівці проведуть скрининги і оцінку розвитку малюка. Якщо з'ясується, що дитина має якісь порушення або відставання в розвитку, сім'ї запропонують брати участь в програмі раннього втручання.

Чому саме діти раннього віку?

Перші роки життя - це унікальний період і вирішальний етап розвитку дитини. У цьому віці розвиток малюка особливо піддається впливу і є можливість попередити ускладнення, як у розвитку дитини, так і в житті його родини. Якщо дитиною не займатися, потім проблеми будуть наростати за принципом снігової кулі і буде складно повернути втрачене.

Якщо дитиною не займатися, потім проблеми будуть наростати за принципом снігової кулі і буде складно повернути втрачене

Burda Media

Які головні переваги раннього втручання?

З дитиною та її батьками працює команда професіоналів різних спеціальностей: дитячі психологи, педагоги, логопеди, лікарі, фізичні терапевти та ін. Принцип мультидисциплінарної і командності - мабуть, головна відмінність раннього втручання від традиційної моделі допомоги особливим дітям. Він дозволяє подивитися на дитину і його сім'ю з різних сторін і скласти оптимальну програму допомоги.

Ще один важливий принцип - сімейно-центрированность.

Сім'я забезпечує щоденну середу, в якій дитина з особливими потребами зростає і розвивається. Тому саме сім'я знаходиться в центрі уваги раннього втручання. Фахівці допомагають батькам прийняти, зрозуміти свою дитину, навчають, як потрібно з ним спілкуватися, допомагають долати побутові та психологічні труднощі.

При необхідності підбирають адаптационное обладнання для нормалізації відпочинку, годування, ігри, спілкування. Дуже важливо, щоб дитина розвивалася в природній для нього середовищі. Раннє втручання допомагає батькам нормалізувати повсякденне життя, адаптувати умови так, щоб і дитині і сім'ї було комфортно. Життя сім'ї, яка виховує особливого дитини, повинна бути максимально наближена до життя інших сімей, які проживають поруч з ними.

З ПЕРШИХ УСТ: історія сім'ї, якій допомогла послуга раннього втручання

сім'я Аронова

«Про те, що наша дитина« особливий »ми дізналися в пологовому будинку. На жаль, там ми не отримали ні необхідної інформації про синдром Дауна, ні кваліфікованої допомоги і консультації. Ми не знали що робити і куди звертатися. Перспективи майбутнього розвитку були невідомі, і це лякало. Підтримку і допомогу ми знайшли в НРЦ «Джерело, куди потрапили на програму раннього втручання.

Для нас було дуже важливо чути від фахівців про успіхи і сильних сторонах нашого дитини. Ми отримали кваліфіковану допомогу та інструкції щодо наших подальших дій і розвитку малюка. Також ми мали можливість спілкуватися і обмінюватися досвідом з іншими батьками дітей з синдромом Дауна. Це дуже важливо, особливо спочатку. Завдяки програмі в нашій родині здоровий псіхоклімат, ми знаємо, що і як робити, щоб наш дитина могла розвиватися, а життя сім'ї була максимально комфортною. Моя дитина має власний темп розвитку, проте він може жити повноцінним життям! »

Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Редактор: Kira Petrakovskaya

Сподобалася стаття? Оцініть:

Що таке раннє втручання?
Хто може звертатися до центрів раннього втручання?
Чому саме діти раннього віку?
Які головні переваги раннього втручання?
Як прийняти і зрозуміти особливого малюка?
Як його розвивати і виховувати?
Як адаптуватися в суспільстві і жити нормальним життям?
Чому саме діти раннього віку?