Донецкий техникум промышленной автоматики

Прохання про допомогу грошима, дітям, людям в біді, прохання про благодійність

  1. Правила грамотного перепис
  2. 1. Прочитай і п_о_д_у_м_а_й
  3. 2. оцінку актуальності та перевір
  4. 3. Історія хвороби і лікування
  5. 4. Донорство або спамерство?
  6. 5. Не допоміг - не копіює

Прохань про допомогу в мережі немислиме безліч, а звичайним способом їх розмноження є вірусне поширення, коли люди самі, не за гроші і не заради вигоди, Републіка той чи інший текст, картинки, відео по багато разів, намагаючись показати його максимально числу абонентів Прохань про допомогу в мережі немислиме безліч, а звичайним способом їх розмноження є вірусне поширення, коли люди самі, не за гроші і не заради вигоди, Републіка той чи інший текст, картинки, відео по багато разів, намагаючись показати його максимально числу абонентів.

Справа, саме по собі, гарне: якщо інформацію не поширювати, то її мало хто побачить, і допомоги буде куди менше. З іншого боку, точно таким же чином поширяться реклама, шахрайські оголошення, дурні жарти і соціальні експерименти. У соціальній мережі з'являється зворушлива фотографія немовляти, місяць від роду: «терміново потрібна кров, рідкісна група». Шквал перепис і десятки дзвінків по вказаному телефону "мами". Передали кров? Ні, зазначений був абсолютно випадковий телефон випадкову людину - і досі їй дзвонять з пропозицією здати кров. Гірше того, зіткнувшись з таким "розіграшем", людина наступного разу може не запропонувати здати кров і реально потребують не отримають допомоги.

Правила грамотного перепис

Кожен день ми бачимо сотні оголошень - потрібні гроші, донори з рідкісною групою крові, нові господарі для собак і кішок, розшукуються зниклі люди. Деякі просять «тільки перепостити», а вже після перепис на які потребують негайно обрушаться самі собою потоки грошей з соціальних мереж. Як відрізнити правду від брехні, як зорієнтуватися в цьому морі прохань, щоб допомогти, а не нашкодити?

1. Прочитай і п_о_д_у_м_а_й

До того, як зробити перепост, прохання про допомогу треба прочитати. Як не дивно, але роблять це далеко не все - величезна кількість людей поширює прохання автоматично, «не вмикаючи голову». Чи тому, що інформація виходить від перевірених людей (які теж можуть помилитися), унаслідок чи гарячої любові до перепостінгу як такого або природного нестриманості - але ситуації, коли людина спочатку поширив, а потім прочитав, що він власне повідомив urbi et orbi, досить звичайні.

Читання дозволяє відсіяти явний шлак і неадекват - скажімо, прохання про допомогу, в яких не вказано, як цю допомогу надати, або відверто дивні, в яких просять грошей на видання тиражу патріотичної прози або лікування дитини в Південній Америці за методами місцевих шаманів.

Уважного прочитання тексту іноді досить для того, щоб побачити грубе шахрайство. Щось в тексті може насторожити, за щось «очей зачепиться», наприклад - явне неспівпадіння віку. Пам'ятаю прохання про допомогу хлопчикові, до якої було додано фотографію дівчинки - в сукні і з бантиком. Тексти без конкретики, в яких не вказано діагноз хворого, місце лікування і його вартість можна відкидати відразу, як не заслуговують довіри. Не копіюйте тексти без документів, з нечитабельним, застарілими документами, або з документами, копії яких порізані фоторедакторами, особливо, якщо прибрані дати.

Текст корисно прочитати кілька разів, щоб вляглися емоції, і можна було звернути увагу на дрібниці.

2. оцінку актуальності та перевір

Зверніть увагу на дату вихідного поста, прочитайте коментарі до запису. Чи актуальна інформація зараз? Може бути, зникла людина вже знайшовся, цуценя віддали, а донорів з рідкісною групою крові вже є достатня кількість. Нещодавно в соцмережах піднялася хвиля протесту проти закриття центру реабілітації для інвалідів, і тільки через кілька днів стало зрозуміло, що центр працює, а проблема з можливим закриттям була вирішена майже рік тому.

Прохань типу «Постав лайк, і фейсбук перерахує Вані один долар» не вірте, це обман! Фейсбук нічого не перераховує, а для таких оголошень часто використовуються фотографії вже померлих людей. Детальніше

Наступний крок, який треба зробити до перепис - це перевірити те, що пропонують поширити. І починати треба з простої перевірки пошукачем тексту. Вбити в Гугл прізвище і діагноз, а в Яндекс - шматок з пропонованого до поширення звернення, і подивитися, що вийде. Може виявитися, що пацієнт вже помер, а допомога йому збирали багато років назад. Або що збирали іншій дитині, але з тим же слово в слово текстом - перед вами явний випадок так званого брехні. Причому брехні ледачого і нудного.

Більш технічно просунуті можуть спробувати пошукати фото дитини через сервіси, які шукають по картинці, типу tineye . Це далеко не завжди працює, але іноді дає несподівані результати.

3. Історія хвороби і лікування

Корисно подивитися інші прохання про допомогу з тим же діагнозом - а чи не виявиться, що ваш підопічний - єдиний, хто з таким діагнозом збирає кошти в цю клініку. Це не обов'язково є ознакою шахрайства, але має змусити насторожитися.

Далі настає етап аналізу документів. Не будучи медиком, складно оцінити адекватність запиту, але дещо зрозуміти можна. По-перше, досить звичайне для шахраїв справа, коли на аби які бланки ставляться аби які друку і в результаті назва медустанови не збігається на одному і іншому. До речі, це і для жебраків в метро - звичайна практика. По-друге, коли виписка «онкологічному хворому» дається на бланку серцево-судинного центру - це дещо знижує довіру. Неправильна медична термінологія - теж говорить ознака. Ну не використовується в офіційних лікарських документах слово «рак»! «Онкологія» - назва медичного спрямування, конкретні діагнози звучать інакше.

За допомогою пошукової системи елементарно перевіряється сам факт існування лікувального закладу, правильність реквізитів, спеціалізація і так далі. Мінімального знання англійської мови досить для перевірки відомостей про зарубіжних клініках. Далі. Якщо медичні документи видані в провінції, а збір оголошено на закордонне лікування, то варто поставити запитання - чому пацієнта не направили спочатку в вітчизняні профільні клініки.

Також перевірці треба піддавати сторінку в соцмережах або на форумі чи сайт, на якому розміщується інформація про збір коштів. Хто створив цю сторінку, хто її підтримує? Як він пов'язаний з тим, кому потрібна допомога? Яка звітність і чи викликає вона довіру? Наскільки вона докладна і підтверджена чи хоч якимись копіями документів або скриншотами? Як часто з'являються новини і наскільки вони правдоподібні? Наскільки адміністрація групи йде на контакт і яка в групі допомоги атмосфера - якщо там знервовано і лайка, видалення повідомлень і образи, то краще не зв'язуватися. Якщо з адміністрацією групи, самим тим, хто просить допомоги або його представниками неможливо зв'язатися, це також серйозний привід задуматися про природу пропонованого збору.

Важливе питання - чи зверталися збирачі коштів до фондів і в які саме? Що їм в фондах відповіли? А якщо причини відмови з фонду незрозумілі - завжди можна зателефонувати і уточнити, чому фонд не взявся за той чи інший випадок. На такі питання, як правило, відповідають досить швидко і чітко.

Якщо ви не впевнені, що в змозі самі проаналізувати документи

- допоможіть людині знайти фонд, який би допоміг йому збирати гроші. Фонд зможе перевірити всю інформацію і точно володіє великими можливостями по збору грошей. І чим прозоріше буде схема збору грошей, тим більше люди будуть жертвувати.

Взагалі важливою ознакою чесності служить, як не дивно, кількість вкладеної в прохання праці. Якщо фотографій багато, якщо поновлення постійні, якщо люди зробили цілий сайт і зробили його добре, якщо видно, що справою зайняті всерйоз, то в більшості випадків довіряти варто.

4. Донорство або спамерство?

Е слі просять не грошей, а донорства крові, то відрізнити підробку від оригіналу ще простіше. Якщо кров здається адресно, то вона здається в конкретному місці, для конкретного хворого, з відомим діагнозом, в повідомленні є телефон того, хто все це організовує, відомий час роботи пункту прийому крові, вказується, що саме здавати - тромбоцити або цільну кров. Якщо ж Ви бачите самотній телефон невідомо кого і повідомлення «Алешенька вмирає, потрібна третя негативна дуже рідкісна врятуйте-допоможіть» - не треба його копіювати.

5. Не допоміг - не копіює

Ну і останній крок - власне перепост, копіювання повідомлення, яке ви визнали придатним для поширення. Тут є кілька моментів, на які треба звернути увагу. Перш за все, не варто копіювати тупо і механічно, слово в слово без коментаря. Цілком можливо, що звернення написано добре написано і чіпає найглибші струни душі, але ваші читачі читають саме вас, і їх просте повторення чужих слів може не зачепити. Хоча б пару слів від себе написати треба обов'язково. Далі - як і всюди в мережі треба ЗАВЖДИ ставити посилання на першоджерело, причому робити це так, щоб посилання помітна.

І найважливіше. Відповідальне ставлення до поширення будь-якого призову передбачає, що я не просто повторив за кимось кілька слів, а сам реально включився в роботу. Якщо я закликаю людей виходити на мітинг, на який не йду сам - це безвідповідально. Як і закликати жертвувати кошти на справу в яке я сам не вклав ні копійки. Якщо Ви дійсно хочете допомогти, крім простого розкидання повідомлень по всіх можливих акаунтів - прийміть участь справою. Додайте в загальну скарбничку свої сто рублів. А краще - тисячу. Крім просто невеликого збільшення суми, прямої допомоги, Ви забезпечите собі додаткову мотивацію розглянути пропонований текст детальніше, бо власних грошей завжди сумніше.

Володимир Берхін благодійний фонд відданість

Аліса Орлова

4. Донорство або спамерство?
Передали кров?
Як відрізнити правду від брехні, як зорієнтуватися в цьому морі прохань, щоб допомогти, а не нашкодити?
Чи актуальна інформація зараз?
Хто створив цю сторінку, хто її підтримує?
Як він пов'язаний з тим, кому потрібна допомога?
Яка звітність і чи викликає вона довіру?
Наскільки вона докладна і підтверджена чи хоч якимись копіями документів або скриншотами?
Як часто з'являються новини і наскільки вони правдоподібні?
Що їм в фондах відповіли?