Донецкий техникум промышленной автоматики

Прихований Майнінг і ботнети

  1. Як прихований майнер потрапляє на ваш комп'ютер
  2. масштаби лиха
  3. Як від цього захиститися

За останній час ви напевно хоч раз так чули про таке явище, як майнінг - і про те, як стрімко воно набирає обертів. Загалом, тенденція така: Майні, тобто добудовувати блоки в блокчейне і отримувати в нагороду за це криптовалюта, хоче все більше людей, і вони придумують для цього все більш витончені способи. У тому числі - незаконні. І в тому числі вони намагаються зробити це за ваш рахунок. За останній час ви напевно хоч раз так чули про таке явище, як   майнінг   - і про те, як стрімко воно набирає обертів

Ми вже писали про те, що таке ботнет , І про те, як зловмисники можуть «зомбувати» ваш комп'ютер, зробивши його частиною ботнету. Мережі з таких зомбі-пристроїв використовуються для самих різних цілей, і в тому числі зловмисники підключають їх до процесу Майнінг.

По суті, ваш комп'ютер стає частиною розподіленої мережі, обчислювальні потужності якої використовуються для видобутку який-небудь криптовалюта на благо власника ботнету. Кілька тисяч комп'ютерів в ботнет добувають криптовалюта значно ефективніше, ніж один, та й за недешеве електрику в цьому випадку платять жертви, так що приховано ставити програми-Майнер на комп'ютери користувачів для зловмисників дуже навіть вигідно.

Взагалі, програму-майнер пересічний користувач може встановити самостійно - якщо він усвідомлено зібрався добувати таким чином криптовалюта. В цьому і полягає складність: як відрізнити легальний Майнінг від нелегального? Програми-то одні і ті ж. Різниця в тому, що зловмисники спочатку намагаються потайки встановити програму на комп'ютер без відома користувача, а потім приховати її роботу.

Як прихований майнер потрапляє на ваш комп'ютер

У більшості випадків майнер потрапляє на комп'ютер за допомогою спеціально створеної шкідливої ​​програми, так званого дроппер , Головна функція якого - приховано ставити інше програмне забезпечення. Такі програми зазвичай маскуються під піратські версії ліцензійних продуктів або під генератори ключів активації до них - що-небудь в такому дусі користувачі шукають, наприклад, на файлообмінниках і свідомо скачують. Ось тільки іноді то, що вони скачали, виявляється не зовсім тим, що вони хотіли скачати.

Після запуску завантаженого файлу на комп'ютер жертви ставиться власне установник, а він вже закачує на диск майнер і спеціальну утиліту, що маскує його в системі. Також в комплекті з програмою можуть поставлятися Сервіс, які забезпечують його автозапуск і налаштовують його роботу.

Наприклад, такі сервіси можуть призупиняти роботу Майнера, якщо користувач запускає якусь популярну гру: оскільки майнер використовує потужності відеокарти, гра може почати гальмувати, а користувач - про щось підозрювати.

Також подібні сервіси можуть намагатися вимкнути антивірус, припиняти роботу Майнера, якщо запущена програма для моніторингу активності системи або запущених процесів, і відновлювати майнер в разі, якщо користувач його видалить.

масштаби лиха

Подібні програми поширюються серед зловмисників як послуга - скажімо, в месенджері Telegram, в каналах, присвячених заробітку в Інтернеті, можна зустріти оголошення, що пропонують пробну версію такого збирача-пакувальника для поширення прихованого Майнера.

Щоб ви уявляли собі масштаби того, що відбувається: недавно наші експерти виявили ботнет , Що складається, за приблизними підрахунками, з кількох тисяч комп'ютерів, на яких був таємно встановлено майнер Minergate. З його допомогою зловмисники добувають невідоме біткоіни , А в основному ті криптовалюта, які дозволяють приховати транзакції і то, кому належить гаманець. Наприклад, це Monero (XMR) і Zcash (ZEC). За найскромнішими оцінками, майнінговий ботнет приносить своїм власникам від $ 30 000 в місяць. А через гаманець, в який Майні виявлений нашими експертами ботнет, вже встигло пройти більше $ 200 000.

Гаманець Monero, який використовується вищезгаданими власниками ботнету. На даний момент 1 Monero коштує близько $ 120

Як від цього захиститися

Від шкідливих програм-Дроппер Kaspersky Internet Security захистить вас за замовчуванням - просто переконайтеся, що антивірус завжди включений, і такий зловредів просто не потрапить на ваш комп'ютер. Якщо ж ви вирішили перевірити систему вже після того, як у вас з'явилася підозра, KIS також відразу виявить цей повноцінний троян , І від нього треба в будь-якому випадку позбутися.

А ось Майнер, на відміну від Дроппер, як ми вже згадали, - програми не шкідливі. Тому вони входять в виділену нами категорію Riskware - ПО, яке саме по собі легально, але при цьому може бути використано в шкідливих цілях (докладніше про те, що туди входить, можна почитати тут ). За замовчуванням Kaspersky Internet Security не блокує і не видаляє такі програми, оскільки користувач міг встановити їх усвідомлено.

Але якщо хочете підстрахуватися і впевнені, що машина не використовуватиметься Майнер і іншим ПО, яке входить в категорію Riskware, то ви завжди можете зайти в налаштування захисного рішення, знайти там розділ Погрози й виключення і поставити галочку напроти пункту Виявляти інші програми, які можуть бути використані зловмисником для нанесення шкоди комп'ютера або даних користувача. Головне - перевіряйте свою систему регулярно, і тоді захисне рішення допоможе вам уникнути установки і використання будь-яких небажаних програм.

В цьому і полягає складність: як відрізнити легальний Майнінг від нелегального?