Донецкий техникум промышленной автоматики

Подалі покладеш ...

Про резервне копіювання знають всі користувачі, хоча б раз зіткнулися з проблемою зараження «хитромудрим» вірусом або з банальним відмовою жорсткого диска. На жаль, при цьому найчастіше пропадають всі дані, накопичені за багато років, - фотографії, відео з вечірок, пригоди улюбленого котика чи фінансова документація.

Для того що максимально убезпечити «нажите непосильною працею», призначені спеціальні програми, що дозволяють створювати копії критично значущих файлів, налаштувань і, може бути, навіть всього жорсткого диска.

Давайте розглянемо декілька продуктів, що спеціалізуються на створенні резервних копій дискових розділів. Такі копії є один або кілька файлів, що є, по суті, архівами особливих форматів. Додатки даного класу здатні створювати резервну копію головного завантажувального запису жорсткого диска (MBR), що дозволить за лічені секунди відновити завантажувач після вірусної інфекції або експериментів з установкою декількох систем на один носій.

Кошти резервного копіювання Windows

Найпростіше рішення проблеми резервного копіювання входить до складу операційної системи. Наприклад, в Windows 7 програма «Архівація та відновлення» знаходиться в папці «Обслуговування» меню «Пуск», а в Windows 8.1 цей пункт розміщений на панелі керування, причому «класичний» варіант доступний під назвою «Відновлення файлів Windows». Альтернативний варіант резервного копіювання надає функція «історія файлів». Вона зручна, коли мова йде про «відкат» змін окремих файлів, і досить надійна, оскільки зміни в файлах зберігаються на зовнішньому накопичувачі або на мережевому диску. Однак ця функція не так комфортна, коли справа стосується повного краху системи, наприклад, внаслідок виходу з ладу жорсткого диска. Тут стане в нагоді можливість створення повної копії диска за допомогою «Архівації і відновлення».

Диск аварійного відновлення системи легко створити в усіх актуальних версіях Windows. Його можна буде використовувати як при спробах відновити систему після програмного збою, так і для розгортання резервної копії після серйозних апаратних неполадок. Засіб «Архівація та відновлення» здатне автоматизувати процес створення резервних копій. Досить вказати місце зберігання копії (програма вельми розумно радить застосовувати зовнішній жорсткий диск) і вибрати, що саме копіювати. Причому Windows, знову ж таки, сама в змозі визначити свої системні каталоги. Одного разу створене розклад дозволить не забивати собі голову необхідністю самостійно робити резервні копії. В цьому і полягає основний сенс використання програм замість ручного копіювання.

Відновлення даних з резервної копії відбувається в зворотному порядку. Відтворити можна як каталоги з файлами, так і цілі диски, якщо було вибрано збереження логічних розділів. Windows не вміє стискати образ диска, а також створювати його посекторного, через що процес копіювання може серйозно затягнутися.

В принципі, для більшості випадків користувачеві виявиться достатньо коштів, вбудованих в Windows, оскільки вони повністю виконують свою задачу - дозволяють створювати резервні копії вибраних даних за розкладом.

Acronis True Image 2015

З програмою Acronis True Image користувачі знайомі досить давно - протягом багатьох років цей пакет, від версії до версії, не тільки допомагав забезпечувати резервне копіювання даних, а й надавав захист від широкого спектру загроз, включаючи шкідливе ПО, а також допомагав проводити перевірку тестованих ( часто нестабільних) програм. З його допомогою можна створювати як повні резервні копії жорсткого диска комп'ютера, так і резервні копії найбільш важливих файлів і даних. Інтерфейс програми досить лаконічний і простий, а завдяки наявності навчальних майстрів, її зуміє швидко освоїти навіть недосвідчений користувач.

Інтерфейс програми досить лаконічний і простий, а завдяки наявності навчальних майстрів, її зуміє швидко освоїти навіть недосвідчений користувач

Програма забезпечує три варіанти резервування даних. По-перше, вона створює копії будь-яких зазначених користувачем папок або окремих файлів. У продукт вбудовані зручні фільтри, що дозволяють резервувати відео, документи, музику, малюнки і т.д. По-друге, Acronis здатна резервувати будь-які налаштування програмного забезпечення. І нарешті, ПО може створювати образи цілих розділів, які допомагають відновити операційну систему з усіма встановленими програмами, драйверами, настройками і документами. Ця опція дає можливість, наприклад, відкотити систему до того моменту, коли вона ще не була заражена вірусом або на неї не була встановлена ​​якась непотрібна програма. Природно, що при створенні образу копіюються всі дані електронної пошти: листи, облікові записи, календарі, завдання, замітки, підписи і призначені для користувача настройки.

Варто визнати, що в новій версії програми дизайн виявився повністю перероблений. Він став простіше і лаконічніше, хоча під невибагливими вкладками як і раніше ховається потужна функціональність.

Головною «робочої» вкладкою є «Весь комп'ютер», де за замовчуванням створено завдання для повного резервного копіювання. Досить вибрати цільової носій і натиснути на кнопку «Старт», як програма відразу ж займеться створенням резервної копії, не "напружуючи» користувача питаннями або завданням параметрів.

Є можливість вибору розкладу автоматичного копіювання, схеми (принцип створення і обслуговування копій) і режиму повідомлень. Крім того, припустимо налаштувати виключення і змінити додаткові настройки - активувати шифрування, додати коментар, включити перевірку копії після її створення або змінити режим стиснення.

Створення резервної копії активного диска С: об'ємом 128 Гбайт (SSD) з зайнятої областю в 66 Гбайт і рівнем стиснення «Звичайний» зайняло 12 хв. В результаті було отримано архівний образ обсягом 34,3 Гбайт.

Acronis True Image дозволяє після створення першої резервної копії проводити швидкі інкрементні і диференціальні резервні копії, фіксуючи тільки зміни щодо попередньої версії копії. Безперервне резервне копіювання ПК дозволяє фіксувати всі поточні зміни в процесі роботи. Легко здійснити перенесення файлів, папок або цілих систем на будь-який комп'ютер.

Завдяки «Зоні безпеки», резервну копію повного образу диска допустимо зберігати на системному диску комп'ютера і відновлювати навіть після краху системи. Використання технології Try & Decide дозволяє перевірити на сумісність і корисність будь-яке ПЗ без шкоди для системи.

Крім іншого, програма дає можливість гнучко налаштовувати копіювання та окремих каталогів з файлами. Її найважливішим модулем є Acronis Media Builder - центр створення завантажувального носія. При наявності такої завантажувальної флешки можна дуже швидко (фактично, зі швидкістю прямого копіювання з диска на диск) створити повний образ логічного диска або відновити комп'ютер з образу.

Максимальний набір налаштувань дозволяє вибирати, що, куди, як і коли копіювати. Причому настройки планувальника вельми докладні, дозволяється навіть через кожні кілька годин запускати копіювання особливо відповідальних даних. Також дозволено налаштовувати тип резервної копії.

Окремо варто відзначити безкоштовне (на рік) онлайн-сховище Acronis Cloud, яке дає можливість працювати з образами дисків в Інтернеті, утворювати інкрементні і диференціальні резервні копії в хмарі і швидко відновлювати системний диск. Крім того, доступ до даних, що знаходяться в Acronis Cloud, можна отримати з будь-якого веб-браузера, а також з пристроїв на базі iOS і Android.

Norton Ghost

Даний пакет є одним з найстаріших на ринку ПО, призначеного для резервного копіювання. Він дозволяє створювати резервні копії всіх даних комп'ютера, обраних папок і файлів, а також точки відновлення Windows і резервних копій, які формуються іншими додатками.

Спосіб резервного копіювання, при якому створюється образ диска, мало чим відрізняється від пропонованого Acronis True Image. Також є стиснення архіву зі ступенем трохи вищою, ніж у випадку з Acronis True Image. Це може виявитися корисним для користувачів, обмежених в дисковому просторі. Втім, не варто забувати, що стискати можна тільки те, що ще не було стисло, наприклад мультимедійні файли практично не піддаються подальшому стисненню.

Є можливість додавати до повного образу інкрементний або диференційний архів, щоб скоротити час резервного копіювання. При копіюванні окремих файлів і папок дозволяється включити фільтр, що дозволяє виділити файли певного типу (наприклад, тільки текстові документи або графічні файли) і не допускає до архіву системи «зайві» файли на зразок вже зазначеного файлу підкачки.

Paragon Hard Disk Manager 15 Professional

>>> Рис. S43_par

Paragon Hard Disk Manager дозволяє управляти процесом завантаження, виробляти розбивка диска на розділи, копіювати і відновлювати інформацію, забезпечувати безпеку системи і даних, а також прати диск при загрозах несанкціонованого доступу. З основних її функцій варто відзначити такі, як здійснення сегментування і оптимізації, міграції та віртуалізації, затирання даних, резервного копіювання та відновлення, а також копіювання і переміщення даних. На двох останніх зупинимося докладніше.

На двох останніх зупинимося докладніше

При запуску Paragon Hard Disk Manager розкривається робоче вікно, в якому знаходяться карта наявних на ПК дисків, верхня панель вкладок з можливими операціями і двома секціями справа, що містять детальну інформацію про виділений в поточний момент часу диску або його розділі. Також там можна зробити з ним різноманітні операції, клацнувши на ньому правою кнопкою миші.

При активації тієї чи іншої вкладки стають доступні різні дії (у вигляді пунктів-значків) з диском. Одночасно запускається майстер, який спрощує виконання всіх необхідних для цього процедур.

Функції резервного копіювання та відновлення дозволяють реалізувати всі існуючі методи - створювати архіви секторного і файлового рівня з інкрементний і диференціальними доповненнями. За допомогою майстра інтелектуального архівування дозволяється обробляти тільки необхідні дані по найбільш відповідної технології архівування, автоматично обраної в залежності від типу інформації, що захищається.

За допомогою майстра інтелектуального архівування дозволяється обробляти тільки необхідні дані по найбільш відповідної технології архівування, автоматично обраної в залежності від типу інформації, що захищається

Інкрементний поновлення до секторному архіву допомагають економити час і ресурси для зберігання даних. Організація синтетичного архіву надає можливість змінити будь-які параметри архіву (злиття диференціального архіву з повним, поділ архіву на декілька частин заданого розміру, стиснення і т.д.) без фізичного архівування. Також можна задати циклічний архів, організувавши тим самим автоматизовану систему захисту даних. Для зберігання резервної копії підходять будь-які носії і сховища.

За допомогою майстра відновлення можна витягти окремі файли і папки з архіву, не виконуючи його повного відновлення. Адаптивне відновлення допомагає запустити ОС Windows (починаючи з Windows 2000) на іншій апаратній платформі (P2P), автоматично встановлюючи всі необхідні драйвери для коректної роботи системи.

Крім того, підвищити продуктивність операцій резервного копіювання дозволяє асинхронна передача даних. А шифрування і захист архівів паролем забезпечують безпеку конфіденційних даних і запобігають несанкціонованому доступу до них.

Функції копіювання та переміщення даних дають можливість створити точну копію розділу на будь-якому диску, а також наявного жорсткого диска на іншому диску. При копіюванні розділу або всього жорсткого диска на інший розділ або накопичувач дозволяється виключити непотрібні файли. Також дозволено переміщувати файли та папки між розділами Windows, Linux або Mac OS X. Крім того, припустимо копіювати будь-яку ОС Windows, починаючи з XP, з звичайного жорсткого диска на твердотільний накопичувач (SSD), в тому числі і меншої ємності.

підсумки

Засоби, вбудовані в ОС Windows, цілком можуть задовольнити потреби більшості користувачів. Стандартна утиліта в змозі зробити повну резервну копію системи, а також копіювати робочі каталоги, в тому числі за розкладом. Якщо потрібно більш гнучке налаштування архіву або необхідні особливі функції, то вибір, швидше за все, буде між Paragon Hard Disk Manager і Acronis True Image. Функціональність цих програм дуже велика, причому вони здатні виробляти потрібні дії, наприклад, створювати резервні копії тільки певної інформації.