Донецкий техникум промышленной автоматики

Opera 9 - огляд можливостей нової версії браузера

  1. Спочатку вкладки, потім панелі
  2. Швидкість і економія
  3. Жести, псевдоніми та інші особливості
  4. За межами браузера
  5. віджеті
  6. мініатюри сторінок
  7. Блокування вмісту
  8. Індивідуальні настройки для сайтів

тринадцятирічна Opera

Відправною точкою розвитку історії Opera можна вважати 1993 рік, коли група службовців норвезької телекомунікаційної компанії Telenor почала розробку нового браузера, зовсім не схожого на продукцію конкурентів. Основним завданням, поставленим розробниками перед собою, було забезпечення максимальної швидкості роботи програми. Браузер повинен володіти широкими можливостями налаштування і швидко завантажувати сторінки. В цей же час створюється незалежна компанія Opera Software, а в 1994 році виходить перша публічна версія браузера, ім'я якої MultiTorg Opera. Програма продовжує вдосконалюватися авторами, і в листопаді 1996 року Opera 2.1 стає доступною для завантаження з Мережі.

У той час практично всі браузери були платними, в тому числі і Opera. Програму постійно переслідують проблеми зі стабільністю, зі своєчасним впровадженням нових стандартів. Ситуація ускладнюється тим, що браузер дуже погано підтримує кирилицю.

Розробники надходили, насправді, мудро. Навіщо вплутуватися в "браузерні війни", гриміли в другій половині 90-х років, нарощуючи сумнівну функціональність на шкоду головному козирю Opera - швидкості? Internet Explorer перемогти було неможливо. Сміливе рішення Microsoft, що полягає в тісній інтеграції браузера і операційної системи принесло свої плоди. Netscape 4.x помер. Opera залишилася жити.

Однак з часом стало зрозуміло, що движок браузера вже не відповідає реаліям сучасності, і робота над новою, сьомою версією Opera почалася з нуля. Нового движку було дано ім'я Presto. Вихід Opera 7.0 ознаменував новий виток розвитку браузера. Opera тепер була не просто швидкої, але і економною, завдяки оригінальній роботі з кешем.

Від версії до версії в Opera включалися нові функції, які відсутні у конкурентів. Норвезькі розробники пропонували безліч новаторських ідей.

Останнім пережитком минулого залишався статус програми adware. Але в 2005 році ліцензія змінюється, і користувачі можуть безкоштовно користуватися браузером, не бачачи рекламний банер на панелі інструментів. Частка браузера на ринку виросла практично вдвічі і досягла, за різними підрахунками, відміток від 0.6 до 0.8%.

За всі свої 13 років існування, Opera зберегла свій головний козир - високу швидкість. Розробникам вдалося уникнути безлічі спокус, пов'язаних з нарощуванням функціональних можливостей на шкоду швидкісним качествам.Встреча з Opera

Недарма кажуть, що звичка - друга натура. Будь-які схвальні або критичні слова, сказані на адресу Internet Explorer, втрачають сенс, якщо згадати головне - цей браузер простий і звичний для переважної більшості користувачів всесвітньої мережі. Для переходу на альтернативний продукт потрібна чітка мотивація, впевненість в багатстві нових можливостей, в спадкоємності усталених роками навичок.

Розробники Opera не стараються догодити користувачам Internet Explorer, норвезька перлина абсолютно не схожа на стандартний інструмент Windows. Opera має своє неповторне обличчя - оригінальний інтерфейс і функціональний набір, який не має аналогів у конкурентів.

До складу Opera, крім браузера, входить поштова програма і IRC-клієнт.

Спочатку вкладки, потім панелі

Opera дозволяє працювати з декількома документами всередині одного робочого вікна програми. Перемикання між документами відбувається за допомогою вкладок. На відміну від конкурентів, де вкладки використовуються тільки для перемикання між web-сторінками, в Opera подібним способом ви можете перемикатися між усіма інструментами пакета.


Виберіть Opera

У багатьох браузерах панель вкладок розташовується нижче панелі інструментів. І це логічно, адже незалежно від того, яка інформація буде відображатися у вкладках, набір інструментів єдиний для будь-якого випадку. Говорячи про Opera, ми повинні пам'ятати про те, що до складу пакету включено кілька утиліт, і web-сторінка - лише окремий випадок застосування вкладки. Як наслідок, в залежності від типу документа змінюється панель інструментів. Вкладка - батьківський елемент по відношенню до панелі інструментів, а значить, необхідний такий підхід, який би наочно відображав всю ієрархію елементів інтерфейсу. З цієї причини панель вкладок розташовується вище інших елементів.

Стандартна панель інструментів складається з шести кнопок. Крім звичних елементів навігації "Назад" і "Вперед", в Opera присутні кнопки швидкого переходу, за допомогою яких ви можете перейти на перший або останній елемент ланцюжка сторінок, які відкривалися за внутрішніми посиланнями. З іншого боку, в Opera відсутня список останніх відвіданих сторінок, що викликається стандартними навігаційними кнопками.

Кнопки "Стоп" і "Оновити" об'єднані в один елемент, який змінює свій стан в залежності від стану завантаження поточної сторінки. Далі слід кнопка "Жезл", що дозволяє швидко вводити призначені для користувача дані при повторному відвідуванні сайтів.

Праворуч від основних інструментів розташовується рядок введення адреси. Перехід до введення адреси відкриває додаткове меню, з якого ви можете перейти на домашню сторінку, відкрити дерево закладок, а також відвідати будь-який з десяти найпопулярніших сайтів. Гаряча десятка формується на основі збору статистики про раніше відвідані сайти.


Меню панелі адреси браузера Opera

Праворуч від рядка адреси розташовується вікно пошукових запитів. Ви можете ввести будь-яке ключове слово, і браузер автоматично буде здійснювати пошук, використовуючи обраний пошуковий сервер. За замовчуванням використовується Google, російських пошукових серверів немає.

В правому куті розташовується кнопка "Вид", за допомогою якої викликається додаткова панель властивостей. Ви можете здійснювати пошук на сторінці, здійснювати голосове управління (для цього необхідно додатково завантажити голосові бібліотеки обсягом 10.5 МБ), вибирати режим відображення сторінки (стилі), міняти режими завантаження графіки, стискати будь-який сайт до ширини робочого вікна і, нарешті, масштабувати сторінку. Зміна масштабу в Opera застосовується до всієї сторінці відразу, а не тільки до текстової інформації.


Бічна панель Opera

Бічна панель Opera викликається клацанням лівої кнопки миші на вузькій смужці, розташованій біля лівого краю робочого вікна. C допомогою даної панелі ви можете викликати основні інструменти Opera. Клацання мишею по будь-якій кнопці викликає додаткову панель, яка містить контекстно-залежний інструментарій. Наприклад, значок пошти відкриває список всіх папок з листами, а значок завантаження викликає панель зі списком всіх раніше завантажених файлів.

Ви можете управляти показом тих чи інших панелей, а також додавати або видаляти на них кнопки. Клацання правою кнопкою миші на будь-якій панелі відкриває меню, в якому два пункти - видалити поточний елемент і виклик загальних налаштувань. У дистрибутив Opera включено величезна кількість кнопок, за допомогою яких можна реалізувати безліч різноманітних дій.


Список доступних кнопок для розміщення на панелях інструментів Opera

Інтерфейс Opera гнучко настроюється, дозволяючи надавати браузеру неповторні риси. Ви можете прибрати практично всі панелі, залишивши в своєму розпорядженні тільки найнеобхідніше, або, навпаки, влаштувати в робочому вікні справжній маджонг.

Opera допускає зміну тим оформлення, яких в Мережі безліч. Завантаження і установка тем оформлення в Opera реалізована за допомогою невеликого браузера, який обробляє дані, одержувані з офіційного сайту. Ви вибираєте вподобану тему оформлення, завантажуєте її і можете відразу застосувати настройки без перезавантаження програми.

Швидкість і економія

Як вже було сказано раніше, розробникам Opera завжди вдавалося бути на висоті, коли мова заходила про швидкісні якості браузера. Час першого завантаження Opera не набагато більше, ніж у Internet Explorer. Низькі системні вимоги Opera дозволяють успішно працювати навіть на морально застарілому обладнанні.

Принцип завантаження і відображення web-сторінок в браузері відбувається за іншим принципом, відмінному від Internet Explorer. Як тільки почнеться завантаження сторінки, браузер практично відразу намагається відобразити отримані дані. Широкосмугове підключення до Мережі, завдяки високій швидкості передачі даних, нівелює різницю, однак при використанні комутованого з'єднання створюється ілюзія більш високій швидкості завантаження сторінки. Ви можете перервати процес в будь-який момент і почати завантаження іншої сторінки.

На особливу увагу заслуговує кеш Opera. Ви можете ввімкнути або вимкнути показ зображень, а також перемикатися в спеціальний режим, при якому допускається показ зображень тільки з кешу. Даний режим дозволяє економити трафік за рахунок зниження обсягів передачі графічних даних.

Переходи "Вперед" і "Назад" в Opera виконуються миттєво. Браузер не обробляє web-сторінку заново, а просто бере лазневі з кешу в оперативній пам'яті. При цьому підвищується швидкість навігації по Мережі, однак страждає актуальність. За той час, поки ви не відвідували сторінку, вона може змінитися. Opera не відслідковує зміни сторінок в кеші. При навігації по сторінках зі статичної інформацією ви практично нічим не ризикуєте, проте робота з мінливими даними (наприклад, форуми) сильно ускладнюється. Втім, ви можете завжди перевірити актуальність сторінки, перезагрузив її з Мережі.

При завантаженні великих файлів з Мережі, ви можете перервати процес, а пізніше продовжити завантаження з перерваного місця. Якщо ваша зв'язок з Мережею часто рветься, то подібна властивість Opera дозволить заощадити час і трафік, так як відпадає необхідність в повторному завантаженні файлів.


Менеджер завантажень Opera

Жести, псевдоніми та інші особливості

Як було сказано раніше, норвезькі розробники впровадили чимало новаторських ідей в свій продукт. Розглянемо кілька цікавих можливостей Opera, які надають програмі неповторне обличчя.

Opera була першим браузером, в якому з'явилися мишачі жести. Принцип подібних жестів грунтується на утриманні правої кнопки миші під час малювання маніпулятором будь-якої фігури. Крім того, допускається участь клавіш-модифікаторів в жестах, що дозволяє створювати безліч незалежних комбінацій.


Налаштування мишачих жестів в Opera

Допускається застосування "дзеркальних" налаштувань клавіш миші для лівшів. Налаштування мишачих жестів здійснюється лише шляхом ручного введення імен всіх елементів. Крім того, не можна включити відображення сліду під час малювання жесту для контролю над правильністю виконання операції.

Для прискорення введення адрес сайтів в Opera реалізований механізм завдання скорочень. З панелі закладок, за допомогою правої кнопки миші можна викликати властивості папки, а також властивості будь-що входить в неї закладки. Ви можете задати коротку назву для редагованого елемента.


Завдання короткого імені для папки закладок в Opera

Після цього, якщо в адресному рядку браузера ввести заданий раніше ім'я, то відкриються сторінки, що належать даному елементу. Крім того, будь-яку закладку можна відкривати всередині вікна особистої панелі. Ця функція дозволяє зручно переглядати PDA-версії сайтів.

При інтенсивній роботі з браузером ви відкриваєте і закриваєте безліч вкладок. Якщо ви бажаєте знову потрапити на будь-якої з раніше відвіданих сайтів, то можете скористатися спеціальним кошиком, де міститься список закритих вкладок.


Список закритих вкладок в Opera

Крім закритих вкладок, в списку кошика знаходяться заблоковані спливаючі вікна. Блокування спливаючих вікон і деякі інші операції здійснюються за допомогою виклику вікна швидких налаштувань (F12).


Вікно швидких налаштувань Opera

За допомогою швидких налаштувань можна змінювати деякі властивості поточної вкладки, список яких відображений на останньому малюнку.

Працюючи в Opera, ви можете підключати призначені для користувача стилі для зміни правил відображення сторінок. Застосування користувальницьких стилів може бути доречно в різних областях. Блокування небажаної інформації, відображення числа тегів на поточній сторінці, перетворення форматування з HTML в BBCode, робота з мовними атрибутами і багато іншого може бути здійснено за допомогою технології UserCSS.

За межами браузера

Крім браузера, в дистрибутив Opera включено кілька компонентів, що мають лише непряме відношення до web-серфінгу.

Поштовий клієнт M2, що входить до складу Opera, в момент першого появи був досить прогресивним інструментом в своєму класі. Згодом конкуренти підтягнулися, але і сьогодні M2 має достатню кількість можливостей, щоб з успіхом застосовуватися для електронного листування.


Поштовий клієнт M2, що входить до складу Opera

M2 працює тільки з єдиної поштової базою, як це прийнято в Outlook Express, не дозволяючи розбивати облікові записи на окремі групи папок. З іншого боку, єдина база дозволяє здійснювати більш швидкий пошук інформації. Результати пошуку можна зберігати в окремі папки, які за зовнішнім виглядом нічим не відрізняються від фізичних аналогів. Всі вкладені файли групуються за типами, і ви можете швидко переміщатися між повідомленнями, що містять вкладення.

Поштовий клієнт дозволяє працювати також і з групами новин. Для цього необхідно створити обліковий запис відповідного типу.

Фільтрація реклами відбувається на основі якого навчають алгоритму. Ви можете вибирати декілька ступенів захисту, тим самим, регулюючи агресивність фільтра.

У поштовому клієнті досі відсутня HTML-редактор, що унеможливлює додавання будь-якого форматування в повідомлення.

До складу Opera входить також простий IRC-клієнт.


IRC-клієнт, що входить до складу Opera

Ви створюєте обліковий запис за допомогою тих же засобів, що і у випадку з електронною поштою, вказуючи відповідний тип. Надалі потрібно лише вказати конкретну обліковий запис, який варто використовувати для підключення до необхідного сервера. IRC-клієнт дозволяє працювати на каналах з будь-кодуванням, що використовує кирилицю. Програма підтримує відображення графічних смайликів і введення керуючих кодів. Ви можете повністю міняти зовнішній вигляд робочого вікна IRC-клієнта за допомогою призначених для користувача стилів, які необхідно завантажувати з Мережі.

Поштову програму і IRC-клієнт об'єднує загальний менеджер контактів.


Список контактів Opera

Ви можете додавати нові записи, вибираючи контакти як серед учасників бесід на IRC-каналах, так і серед тих, хто надсилає вам електронні листи. При цьому кожному контакту можна привласнити власний значок. Після цього цей значок буде відображатися поруч імені учасника бесіди на IRC-каналі. Якщо серед інформації, занесеної в контакт, є його електронну адресу, то клацання на даному елементі списку відкриває вікно створення нового повідомлення.

Ще одним цікавим інструментом є можливість складання невеликих нотаток, які можна сортувати по папках.


Створення заміток в Opera

Ви відкриваєте бічну панель заміток і створюєте нові елементи. У верхній частині панелі міститься список нотаток, а в нижній - вікно редагування тексту. За замовчуванням подвійне клацання по будь замітці відкриває вікно створення електронного повідомлення з впровадженим текстом з поточного елемента списку. Якщо поточна замітка була створена з матеріалів будь-якого сайту, то подібна дія відкриває web-сторінку - джерело інформації.

Як ми бачимо, в дистрибутив Opera включається безліч дрібних утиліт, тісно інтегрованих один з одним. Функціональні можливості компонентів помітно поступаються популярним незалежним додатків, однак, завдяки вдалим механізмам взаємодії, складають єдине ціле, за своїми можливостями не має рівних в усьому світі програмного забезпечення. Як часто буває в подібних ситуаціях, відповідь залежить від того, з якого боку розглядається вопрос.Девятий поверх

Офіційний сайт продукту www.opera.com . Ви заходите в ліфт і бачите, як одна за одною спалахують кнопки поверхів, що символізують номери версій Opera. Дев'ятий поверх, ви виходите з ліфта і потрапляєте в компанію молодих людей, які перейшли на браузер Opera 9. Дев'ятий поверх, дев'ята версія.

Варто відразу згадати про те, що версія 9.00 має чимало проблем і помилок, але концентруватися на них не варто. По-перше, досить часто виходять нові версії, що закривають старі недоліки і породжують нові, а по-друге, для випробування всіх жахів на власній шкурі необхідно виконувати досить специфічні операції.

Дистрибутив Opera 9 займає 6.2 МБ. Помітне збільшення розміру дистрибутива, який став одним з найбільш об'ємних серед популярних браузерів, практично не вплинуло на швидкість роботи Opera. У новій версії браузера з'явилося багато нових можливостей, мова про які піде далі.

віджеті

Жорстока конкуренція змушує шукати розробник Нові шляхи для ПІДТРИМКИ інтересу до своих продуктів. Opera, завжди що була самодостатнім механізмом, обзавелася цікавою новинкою, що дозволяє розширити її можливості - віджетами. Ви можете встановлювати з браузера невеликі програми, які працюють на робочому столі.


Віджет Opera, що відображає аналоговий годинник на робочому столі

Більшість віджетів не мають ніякого відношення до роботи браузера, хоча іноді зустрічаються і приємні винятки. Детальніше про віджети буде розказано в наступній статті.

мініатюри сторінок

Під час роботи з великою кількістю відкритих документів, заголовки вкладок стають нечитабельним. Для того щоб не перегортати кожен раз весь список відкритих вкладок в пошуках потрібного документа, в Opera 9 реалізований механізм створення і відображення мініатюр відкритих web-сторінок. Ви підводите миша до довільної вкладці, деякий час проводите в очікуванні, після чого з'являється невелике вікно, що містить зменшену копію документа зі службовою інформацією (MIME-тип, тег Title, web-адреса).


Перегляд зменшених копій відкритих web-сторінок в Opera

Мініатюра створюється після першого завантаження сторінки і не змінюється в разі втрати актуальності (зміни) її вмісту.

Блокування вмісту

У дев'ятій версії Opera з'явилися кошти вибіркової блокування завантаження зображень і flash-анімації. Для активізації процедури блокування необхідно вибрати відповідний пункт з контекстного меню браузера.


Блокування вмісту в Opera

Якщо ви клацніть мишею по будь-якого зображення, то це буде означати повну заборону завантаження всіх графічних елементів на цій сторінці. При утриманні клавіші Shift відбувається блокування тільки конкретного зображення. Після того, як процедура блокування закінчена, можна переглянути список заборонених для завантаження елементів, натиснувши кнопку "Додатково". Opera не підтримує регулярні вирази для завдання правил блокування. Знак "*" означає блокування всіх елементів.

Індивідуальні настройки для сайтів

Ви можете встановлювати для кожного відвідуваного сайту власні настройки поведінки браузера.


Індивідуальні настройки сайту в Opera

Вікно налаштувань складається з декількох вкладок.

Ім'я вкладки Список налаштувань Загальні Адреса сайту, правила блокування спливаючих вікон Cookies Правила прийому і видалення Cookies, ручна правка елементів списку Вміст Включення / вимикання анімації GIF і SVG, звуків, Java і плагінів Показати Включення / вимикання фреймів, стилів форм, оформлення смуг прокручування. Можливість підключення власної таблиці стилів Сценарії Включення / вимикання JavaScript, зміни розмірів вікон і рядка стану, обробки клацань правою кнопкою миші, приховання рядка адреси, відкриття консолі при помилку. Можливість підключення власного файлу JavaScript Мережа Включення / вимикання кодування міжнародних web-адрес в UTF-8, посилання на джерело переходу, автоматичного перенаправлення. Можливість зміни рядка ідентифікації браузера

Можна згадати чимало прикладів, коли виникає необхідність у нестандартних налаштуваннях. Спливаючі вікна, найчастіше носять рекламний характер, іноді бувають дуже корисні. На деяких форумах таким способом робиться акцент на особистих повідомленнях.

Це далеко не повний список нововведень Opera 9. Давайте коротко висвітлимо інші поліпшення дев'ятої версії браузера. В Opera 9 з'явилася підтримка BitTorrent. Завантаження інформації з файлообмінної мережі нічим не відрізняється від роботи з звичайним сервером.

Ви можете отримати доступ до повного списку налаштувань браузера, набравши в адресному рядку команду opera: config. Для простих користувачів дана функція практично марна, але під час бета-тестування фахівці могли перевіряти роботу тих чи інших прихованих можливостей.

Будь-яку вкладку можна заблокувати, щоб уникнути випадкового закриття. В Opera 9 з'явився інструмент перегляду вихідного коду сторінок. При повному збереженні сторінки на жорсткому диску створюється окрема папка для зображень. У ранніх версіях все зберігалося в одну папку, що було не зовсім зручно. Змінилася структура історії, пошукових движків, пошуку на сторінці.

Opera 9, не змінившись зовні, поповнилася великою кількістю нових, різноманітних функцій.Трінадцать років самотності

Немає нічого страшніше для людини, ніж самотність. Сьогоднішній ринок влаштований так, що поодинці практично неможливо пробитися. Два популярних сучасних браузера мають потужних покровителів в особі корпорацій Microsoft і Google. Невелика норвезька компанія Opera Software ASA ніколи не мала і не має підтримки згори. Повна незалежність, навіть деяка відчуженість від зовнішніх тенденцій ринку дозволила зберегти Opera неповторну індивідуальність, яка полягає у високій швидкості, незвичайному дизайні, нестандартному наборі функцій.

Деякі популярні сервіси, портали не працюють в Opera. І в цьому немає її провини, браузер підтримує більшість сучасних web-стандартів. Вся справа в небажанні великих компаній пускати на свої web-майданчики користувачів "чужих" браузерів. Іноді норвезької красуні вдається обійти перешкоди, представившись іншим браузером. Але навіть така поведінка не завжди спрацьовує.

В Opera 9 почали знаходити критичні уразливості. Здавалося б, це дуже погано, браузер не безпечний. Але, може бути, справа в іншому? Можливо, на Opera звернули пильну увагу, браузер стає більш популярним. Помилки завжди можна виправити.

Opera щиро любима численними шанувальниками по всьому світу. Але вона все одно самотня, з вини неуваги, ігнорування великими компаніями. Хто знає, може, ця любов буде коли-небудь винагороджена, і одного разу розробники Interner Explorer будуть ламати голову над тим, як би забезпечити сумісність з Opera.

Навіщо вплутуватися в "браузерні війни", гриміли в другій половині 90-х років, нарощуючи сумнівну функціональність на шкоду головному козирю Opera - швидкості?
Але, може бути, справа в іншому?