Донецкий техникум промышленной автоматики

Окская працівниця «балда»

Пробуривши на першій же рибалці лунку на мілині і побачивши всю гру на власні очі, ще раз переконався, що все геніальне просто!

Перший раз про «Балду» я почув у кінці 80-х років минулого століття. Почув, але не побачив. Було це в пору перволедья, на одному з заплавних озер Оки. У проходив поруч рибалки на питання товариша: «Як улов?» Відповідь була «висипаний» з рибальського ящика. Складався він з цілого оберемка добірних окунів. Природно, таке запитання: «А на що?» «А на« Балду »...

Ось так і відбулося заочне знайомство з «балдою». Також вдалося дізнатися, що на цю приманку клюють переважно окунь і невелика щучка. З цієї таємничої «балдою» безпосередньо довелося познайомитися вже в наступному сезоні на місцевому ринку у самодельщиков. Конструкція виявилася простою, цілком відтворюється в домашніх умовах (рис.1). Незважаючи на простоту, приманка дуже функціональна, рухлива і дає простір для творчості.

Побачиш перший раз «Балду» в зимовий час, таку величезну і безглузду, особливо в порівнянні з блешнями, здасться, що вся риба розбіжиться далеко і надовго. Адже ми звикли в підлідної ловлі користуватися крихітними приманками і тонкими жилками. Ви скажете, а як же болісно і балансири? Але вони привертають рибу грою, кольором, блиском, тобто схожістю з невеликою рибкою. А тут?

А тут слід перейти до опису «балди» і до того, з чим її «їдять», особливо це потрібно для тих, хто з нею не стикався. Як видно на рис. 1, конструкція складається всього з двох елементів: з свинцевого конуса і лесочной петлі, протягнутої крізь конус з двома вільно ковзають гачками з бісером на піддягаючи.
Вибір конуса не випадковий! Мінімальний опір при підйомі, падіння завжди на широку частину створюють хмара каламуті на дні. Петля з гачками має велику рухливість, при цьому гра рвана, що найбільш дратує рибу, особливо хижу.


«Балди» -ПРОВОКАТОР. «Балда» привертає хижака відразу чотирма типами поведінки. Перший - звуковий, стукіт по грунту; другий - хвильової, при грі конуса; третій - підйом каламуті з дна створює ілюзію копошаться істоти і маскує конус; четвертий - гра гачків з бісером. Фото Антона Журавкова


Щоб домогтися потрібної гри, застосовують зимову вудку з місткою котушкою і жорстким хлистом, який необхідний для роботи з важким вантажем і щоб пробити жорстку пащу хижака. Кивок повинен бути пружним, добре налагодженим, щоб при натягу волосіні кут прогину становив приблизно 45 градусів. Оптимальна його довжина 8-12 см. Коли він довший, то складно домагатися натягу волосіні одним рухом. Гра з коротким дозволяє відразу відривати конус від дна, адже висота підйому становить максимум 3,5-4 см. Підійде для кивка досить потужна сталева пластина, хоча потрібної гри можна домогтися і з іншими матеріалами. Волосінь використовують найжорсткішу, щоб петля з гачками не плутати, діаметром 0,18-0,22 мм, та й риба попадається не дрібний. Гачки використовуються тільки фірмові, від 9 до 12 номерів.


При монтажі можна використовувати два варіанти оснащення. В одному варіанті збираємо снасть на основній волосіні. В іншому готуємо кілька петель з різними грузиками, з різним бісером на гачках, а вже на рибалці вибираємо за умовами лову і прив'язуємо до основної жилки.

Важки використовуємо вагою від 10 до 30 грамів, залежно від глибини і сили течії. Варто відзначити, що «балда» найбільш підходить для лову на течії. Там, де безсила навіть велика вольфрамовая блешня, конус впевнено знаходить дно. Залежно від сили течії і глибини, вибираєш з коробки петлю з відповідним вантажем і починаєш ловлю. Всі ці дії чимось нагадують риболовлю на спінінг, тільки тут ловля ведеться з льоду і без горизонтального руху. Клювання на «Балду» також відбувається, як правило, під час паузи, в той момент, коли в хмарці муті, піднятою грою конуса, гачки прагнуть вниз, до грузик. Як тільки ви кивком натягнули волосінь і позначилося будь-яке його здригання або прогин, повинна слідувати енергійна підсікання. Але буває, що і при підкиданні вгору приманки снасть раптом наливається важкістю, тут також доречна швидка підсікання.

На великій річці з сильною течією, з великою кількістю заплав і затонів є величезний простір для застосування «балди» для творчості: для підбору ваги приманки, кольору бісеру, тривалості пауз. Саме на річці з хорошим кисневим режимом, з активною завжди рибою, з її щільними скупченнями можна успішно ловити цією снастю всю зиму. До того ж, «балда» неначе спеціально створена для цих умов. Її велику вагу дозволяє ловити на досить сильній течії, але знову ж таки, тут слід стежити за вертикаллю. На протязі застосовуємо вантаж уже до 30 грамів, що є межею для збереження гармонії снасті. Для Оки - це невеликий вантаж, тому вибираємо місця лову із сповільненою течією, обратки за мисами, за поворотами річки, враховуємо і те, що взимку хижак уникає руслового течії.
Найбільша щільність риби спостерігається в «стандартних» для зими місцях: по брівкам, на виході з ям, за косами (рис. 2).

На зорях зграї окунів, як і всюди, відвідують мілини від 1 м глибиною, тут же трапляються упіймання щуки-травянки. Клювання невеликих судаків і берша бувають на глибинах від двох
метрів. Дуже цікавий облов заглиблень перед косою і після неї. Таких місць багато на Оці. Коли коси йдуть одна за одною, риба вибирає місце для стоянки і полювання, як правило, перед першою косою, до і після останньої коси, також дуже цікавий обрив з перекату в глибину.

Ось в цих місцях, де протягом буває досить сильним і мінливим, «балда» і дозволяє доставити до об'єкта лову гачки з бісером, що мають невеликий обсяг. Пристойний вантаж дозволяє «обстучать» кожну брівку, кожну сходинку біля входу в яму, будь-яку нерівність дна. В умовах течії і відносної каламутності води можна застосовувати вантажу з надлишком ваги, на кількість покльовок це не впливає. Так як на «Балду» дрібниця практично не трапляється, то при лові на Оке застосовуємо великий бісер - до 2-3 мм, волосінь - до 0,22 мм, гачки 8-10 номера, із середнім по довжині цівкою. Колір бісеру: білий і червоний, жовтий і червоний, зелений і червоний. Є поле для експериментів. Паузу при грі можна збільшити до 5-6 секунд. Час облова кожної нової лунки до 5 хвилин, для того щоб встигнути залучити рибу грою і піднятою струменем каламуті, на відміну від блешні, де досить декількох проводок, щоб визначити наявність риби.

Також непогані для риболовлі та входи в затони, і повільно поточні стариці, тільки вага приманок тут потрібен менше.
На Оке, крім звичних окунів, в улові бувають щучкі, судачки, Берш. Найчастіше, на відміну від стоячої води, трапляються клювання білої риби. Можна стати володарем великої окской плотви, подлещика, подуста, голавля, густери, особливо на підвісний гачок.

В середині зими клювання, як правило, згасає, пожвавлюючись в тривалі відлиги. Але застосовуючи делікатну гру з постукуванням, ворушіннями, навіть в непогожі дні вдається викликати клювання гідного хижака. З приходом весни клювання пожвавлюється, особливо в береговій зоні, куди підтягується хижак.
На завершення хотілося б на прикладі однієї риболовлі показати переваги «балди» в певних умовах.
У минулому році зібралися ми порибалити під селом Федякіна: Ока в цьому місці має непогану ширину і дуже цікавий рельєф - по всій акваторії коси чергуються з канавами, майже по середині річки тягнуться обмілини, що обриваються в русло, так що походити, пошукати є де.

Була відлига, з працею пробилися до річки по сніговій каші. Ну ось і крутий берег Оки. Під іншим сидять ланцюжка рибалок, ловлять на блешню; ближче до середини розташувалися жерлічкі, а під нашим - нікого, але сліди вчорашнього перебування рибалок є. Швидко спускаємося і починаємо перевіряти вчорашні лунки, благо, вони не замерзли. Перші ж проводки показали наявність пристойного течії. Тільки прив'язавши найбільші вольфрамові блешні, зуміли насилу намацати дно. Але ні клювання: мабуть, при проводці блешня високо піднімалася над дном під дією течії і гра її вже була не та. Саме час спробувати в справі «Балду». На снасті вантаж вагою 20 грамів, на гачках яскраво-синій і жовтий бісер. Вантаж захоплює волосінь на дно і при досягненні його добре тримає натиск потоку. Волосінь ледь відхилилася від вертикалі і показує глибину близько 5 м, а на мормишечной снасті доводилося змотувати більше 7 м, перш ніж вона показувала дотик дна. Тепер натягуємо волосінь, щоб кивок злегка зігнувся, і починаємо гру. Поки клювань немає.

Перевірка сусідніх лунок показала, що тут практично стіл, глибина відрізнялася на кілька сантиметрів. Але от далі підйом до 4,5 м. Після декількох підкинули кивок злегка здригнувся, підсікання - уперта тяжкість на гачках. Але при підйомі образливий схід. Незважаючи на тремтіння в руках, швидке опускання на дно, хоча без будь-яких надій на успіх - після такого сходу клювань, як правило, не буває. Один цикл гри, другий і - удар. Волосінь дзвенить! Обережне перетягування вгору-вниз, і з лунки показується голова великої риби. Миттєвий підхоплення під зябра, і риба на льоду. Спочатку здалося, що судак, але немає - великий річковий окунь, він своїм довгастим тілом ввів в оману. Швидко снасть у воду, відразу ж клювання і майже такий же красень на льоду. Потім - тиша. Сусідня лунка поруч, в метрі, глибина різко зменшується, вже близько 4 м. Приманка пішла в воду. Подброс, натяг волосіні, пауза - раз, два, три, здригання кивка, підсікання. Ще один, майже такий же красень виповз з лунки на білий світ. Продовження гри, очікування здригання кивка (звичайний характер клювання), і ще пара окунів на льоду. Перехід на сусідню лунку через метр. Глибина вже 3 м, ще кілька окунів, але вже трохи менше. Подальша перевірка показала, що це був вихід з ями. На самому верху відзначаю кілька порожніх клювань. При заміні «балди» на балансир попалася пара Окушко, але вже 150-200 грамів. Ось так ця снасть дозволила обловить кожну сходинку на зваленні в яму.

Під вечір на береговій брівці чіткий удар, і великий берш на 700 грамів став здобиччю «балди». Облов корчі біля берега приніс щучку грамів на 800. У підсумку непоганий улов за зимовий день. Найбільший окунь на 1 кг 200 г, другий на 1 кг 100 г і шість штук від 500 до 800 г.


МАЛ. 3. ГРА «балди». Гра «балдою» начебто проста. Опускаємо на грунт, прибираємо слабину волосіні, різкий помах вгору на 10-20 см, навіть швидше подброс, удар об грунт і відразу ж натяжка волосіні до невеликого згинання кивка. Тут є один нюанс: після удару конуса про грунт і при подальшому натягу волосіні найголовніше не відірвати його від дна, тоді вся гра нанівець, оскільки гачки перестануть рухатися самостійно. Паузи між помахами, як і при лові на джиг, можуть мати різну тривалість, залежить від виду і активності риби і умов лову. Можна робити змахи серіями, по три-чотири з короткою паузою, потім паузу достовірніше, потім знову з короткою. Можна під час паузи пробувати ворушити, підсмикувати вудилищем, щоб гачки з бісером довше перебували в русі. Але, як показує практика, частіше викликає клювання монотонний ритм гри.

Слід звернути увагу на те, що «балда» підходить тільки для лову на твердому дні або злегка з наносом. Для вузького дна вона непридатна.
Думаю, що снасть підійде і для лову миня з насадкою, але сам не пробував.

PS Ловлять з «балдою» і влітку, і досить успішно. Рибалять з човна в схил або з берега, застосовуючи довгі жорсткі вудилища з таким же кивком. При цьому облов ведуть або по краю трави, або уздовж берегової брівки.


Великий Окський берш - один з гідних трофеїв «балди».

Олег Луняки 16 грудня 2013 00:00

У проходив поруч рибалки на питання товариша: «Як улов?
Природно, таке запитання: «А на що?
Ви скажете, а як же болісно і балансири?
А тут?