Донецкий техникум промышленной автоматики

«Окей, Аліса»: голосовий помічник для Windows від Яндекса

  1. «Окей, Яндекс» замість Кортан
  2. Як працює Аліса
  3. Хто така Аліса?
  4. налаштування Аліси
  5. Як завантажити Алісу

Друзі, в жовтні виконується 3 роки з дня офіційного випуску Windows 10, а інтегрований в операційну систему голосовий помічник Кортан все ніяк не навчиться говорити по-російськи. До сих пір штатний віртуальний асистент доступний лише для 15 країн світу, куди держави пострадянського простору не входять. Благо, в Росії назрів відповідь західним IT-розробок. Тепер, хлопці, у нас є вітчизняний голосовий помічник, який може впроваджуватися не тільки в мобільні пристрої, але також в Windows-комп'ютери, і звуть її Аліса. Що ж, друзі, давайте з нею знайомитися.

«Окей, Яндекс» замість Кортан

Вирішити проблему Кортан 2 роки тому взявся перший пошуковик Рунету Яндекс і запропонував російськомовної аудиторії безкоштовну утиліту Яндекс.Строка, інтегруючу в панель завдань Windows аналог Кортан - пошуковик з можливістю введення голосових команд. Яндекс.Строка створювалася насамперед на підтримку сервісів Яндекса. У число її можливостей входили внутрістінного пошук, пошук в Інтернеті, отримання прямо в пошуковому рядку відповідей на прості запитання типу погоди або конвертації величин. Активувати утиліту можна було голосовим запитом «Слухай, Яндекс» або «Окей, Яндекс».

Особливого враження на російськомовну аудиторію Яндекс.Строка не справила, і її творці прийшли до висновку, що проблема полягає в безликості голосового помічника. Проаналізувавши помилки, компанія Яндекс недавно привела утиліту до нового формату: в ній поліпшений функціонал і з'явився віртуальний персонаж на ім'я Аліса. Саму ж оновлену Яндекс.Строку перейменували, назвавши просто й невигадливо - «Голосовий помічник для Windows». Аліса доступна не тільки для Windows, але також для мобільних пристроїв на базі iOS і Android. Незабаром планується впровадження Аліси в яндекс.браузер і інші продукти першого пошукача Рунета.

Як працює Аліса

Аліса впроваджується в панель завдань Windows і підміняє собою штатний внутрішньосистемний пошук. При кліці на пошуковий рядок в панелі завдань після впровадження утиліти побачимо добірку іконок обраних сайтів, витягнутих з історії браузера, популярні пошукові запити, а також кнопки взаємодії з Алісою.

Активувати віртуальну помічницю можна кліком по значку мікрофона, а також фразами - як старими, що використовувалися для Яндекс.Строкі, так і новими - «Окей, Аліса», «Привіт, Аліса», «Слухай, Аліса». Кнопка зі значком питання виведе довідкову інформацію про її можливості.

Відповіді помічниці озвучуються голосовим движком, а все спілкування з нею ведеться в чаті, на зразок такого, як у месенджерів.

Як і штатний внутрішньосистемний пошук Windows 10, пошукової інструмент від Яндекса структурований розділами. У розділі нижче виявимо якийсь аналог меню «Пуск» з добіркою штатних програм Windows.

А в останньому розділі отримаємо доступ до папок профілю користувача.

Ну а тепер про суть - на що здатна Аліса? Голосова помічниця від Яндекса може:

• Заходити на відомі сайти;

• Запускати деякі програми Windows;

• Відкривати запитувану музику на сервісах Яндекс.Музика і Яндекс.Радіо;

• Видавати прямо в чаті відповіді на точні питання на кшталт можливостей розумної рядки Яндекса;

• Видавати прямо в чаті відповіді на точні питання на кшталт можливостей розумної рядки Яндекса;

• Вимикати, перезавантажувати і відправляти в сон комп'ютер;

• Видавати прямо в чаті погоду, час, дату, новини, конвертовані гроші та інші величини, інформацію про міські пробки і громадських закладах;

• Прокладати маршрути;

• Формувати пошукові запити і перенаправляти їх в браузер.

З голосовим помічницею можна просто по-дружньому поговорити, запитавши, як у неї справи, що вона їла, як у неї на особистому фронті, хто її створив і т.п.

Серйозної розмови з Алісою, звичайно, не вийде.

При будь-якому перевазі її можливостей віртуальна асистентка негайно ж відправить нас в веб-пошуковик. Вона поки ще багато чого не вміє, чому вже навчилася Кортан - запускати будильник і таймер, планувати щось і створювати замітки в записнику і т.п.

Плюс до цього, дітище Яндекса не завжди коректно розпізнає голосові запити, запускає не всі програми, які не виявляє розташування користувача на Windows-пристроях без GPS. Тим не менше розробники будують щодо нової голосової помічниці грандіозні плани. Її проект настільки серйозний, що співробітники Яндекса його в числі ключових IT-напрацювань продемонстрували президенту РФ Володимиру Путіну під час його візиту в компанію. При тестуванні Володимир Володимирович традиційно для свого амплуа запитав у асистентки: «Тебе тут не ображають?»

Хто така Аліса?

Озвучила Алісу відома актриса Тетяна Шитова. Саме її голос використаний в голосовому движку, за допомогою якого віртуальна помічниця спілкується з користувачами. Аліса - персонаж зі своїм характером. Спочатку в компанії Яндекс її планували зробити благородної дівчиною, завантаживши в її словниковий запас літературну термінологію. Але коли зрозуміли, що таким чином зробили асистентку надмірно вже нудною, систему словникового запасу взяли з Twitter. В результаті Аліса вийшла як дотепний підліток: вона вміє грубити і навіть грубіянити на неугодні їй теми, наділена почуттям гумору і імпровізує з урахуванням контексту поставлених запитань.


налаштування Аліси

Аліса - не у чому, але настроюється інструмент. Іконки сайтів на панелі швидкого доступу можна змінити на інші з числа сервісів Яндекса, часто відвідуваних або недавно відвіданих сайтів. Також для утиліти можна:

• відключити голосову активацію і голосові відповіді, якщо потрібен просто просунутий пошуковик, вбудований в панель задач;

• налаштувати операції з файлами - їх відкриття в програмі або в папці провідника;

• розділити пошукової інструмент Яндекса і чат спілкування з Алісою двома окремими кнопками на панелі завдань Windows;

• вибрати браузер для відкриття результатів пошуку.


Як завантажити Алісу

Завантажити бета-версію голосового помічниці від Яндекса можна абсолютно безкоштовно з офіційного сайту її проекту:

Ну а тепер про суть - на що здатна Аліса?
При тестуванні Володимир Володимирович традиційно для свого амплуа запитав у асистентки: «Тебе тут не ображають?