Донецкий техникум промышленной автоматики

Огляд головних подій 2018 року. Відкрите

  1. Кріптоліхорадка
  2. GeForce Partner Program
  3. Новинки цієї весни
  4. Промені, яких немає
  5. Третя ітерація AMD Polaris
  6. «Сині» GPU

Рік, що минає наочно показав, наскільки важлива конкуренція для ринку дискретної графіки. Компанія AMD вже тривалий час не може нав'язати Nvidia битву в high-end сегменті відеокарт, що дає «зеленим» повну свободу при ціноутворенні нових продуктів. Що дебютують в кінці літа графічні прискорювачі GeForce RTX в більшості ігор демонструють той же рівень продуктивності на долар, що і попередники. Разом з цим ціна флагманської ігровий відеокарти перевищила позначку в $ 1000, а трасування променів в реальному часі, головна «фішка» архітектури Turing, на сьогоднішній день використовується тільки в Battlefield V.

Чимало їжі для обговорень на «железячних» форумах принесла неоднозначна ініціатива GeForce Partner Program, що виросли з вини Майнер ціни на відеокарти, реліз прискорювача AMD Radeon RX 590, а також наміри Intel до 2020 року випустити новий дискретний GPU. Саме ці теми лягли в основу нашої другої статті, присвяченій підсумкам 2018 року в світі апаратного забезпечення ПК.

Кріптоліхорадка

Огляд ключових подій останніх 12 місяців в сегменті дискретної графіки слід почати з кріптовалютной лихоманки, яка минулої зими розігралася з новою силою. Черговий рецидив привів до того, що ціни на відеокарти піднялися до небачених висот, а з прилавків зникли практично всі адаптери, хоч трохи придатні для цього завдання.

Майнінг-ферма з рідинним охолодженням від Alphacool

згідно підрахунками аналітиків, за перші три місяці цього року «кіберстарателі» придбали близько 1,7 мільйона графічних прискорювачів.

Середня ціна MSI GeForce GTX 1060 Gaming X в українських магазинах

Наступне за цим падіння курсів більшості популярних криптовалюта призвело до того, що два відомих розробника GPU, їх AIB-партнери та багато ритейлерів залишилися з величезними складськими запасами нікому не потрібних відеокарт або компонентів для них. Найбільше, судячи з новинному фону, ця проблема торкнулася Nvidia, яка до сих пір не може вирішити проблему з залежався прискорювачами GeForce GTX 10-й серії.

курс Ethereum

Тим часом вторинний ринок заполонили вельми привабливі пропозиції від розчарованих Майнер, що прагнуть швидше позбутися більш не потрібних «знарядь праці». Економні геймери можуть обзавестися відкритий минулого покоління за ціною в два, а то і в три рази нижче магазинної.

GeForce Partner Program

Березня запам'ятався скандалом, пов'язаним з партнерської маркетингової програмою Nvidia GPP (GeForce Partner Program). Якщо вірити «зеленим», то її головною метою було забезпечити повну прозорість на ринку відеокарт, щоб покупці, які не розбираються в «залізі», могли вибрати відповідний продукт від одного з геймерських брендів, присвячених рішенням GeForce.

На ділі це означає, що компанії-учасники змушені будуть з нуля створювати новий бренд або, що більш імовірно, використовувати вже існуючий. Наприклад, в разі участі в GPP марки ASUS Republic of Gamers (ROG) під нею можна б випускалися тільки відеокарти, ігрові ПК і ноутбуки, обладнані GPU Nvidia.

AMD відповіла на галас навколо GPP відеороликом Freedom of Choice (свобода вибору)

Графічні карти на чіпах AMD тайваньському вендору довелося б просувати під окремим брендом. Так і сталося. Незабаром після анонса GeForce Partner Program компанія ASUSTeK Computer представила ігрову марку AREZ, під якою випускаються тільки відеокарти Radeon. Втім, на сьогоднішній день подібні прискорювачі також доступні під старим добрим ASUS ROG.

Учасникам GPP корпорація Nvidia обіцяла не тільки допомагати в просуванні відповідних геймерських брендів, а й надавати доступ до передових розробок, програм знижок і бонусів, а також забезпечити більш тісну роботу з інженерним відділом. Більш того, ті виробники, що відмовляться від GeForce Partner Program, виявилися б в кінці черги на отримання нових поставок графічних процесорів.

В кінцевому підсумку Nvidia була змушена згорнути ініціативу GPP, проте це не означає, що чипмейкер перестав використовувати своє домінуюче становище на ринку. За даними галузевих джерел, щоб отримати доступ до графічних процесорів Turing, що використовується в відкритих GeForce RTX, вендорам довелося заодно викупити великі обсяги GPU Pascal, що залишилися після кріптовалютной лихоманки. Іншими словами, чипмейкер не має наміру вирішувати такі проблеми власними силами, віддаючи перевагу перекласти їх на плечі AIB-партнерів.

Новинки цієї весни

Одним з найцікавіших релізів першого півріччя стала компактна відеокарта PowerColor Radeon RX Vega 56 Nano. Компанія AMD, незважаючи на початкові обіцянки, так і не представила наступницю для прискорювача Radeon R9 Nano, що підштовхнуло корпорацію TUL взяти ініціативу в свої руки. Її пристрій характеризується довжиною 170 мм і побудовано на базі урізаної версії графічного процесора AMD Vega 10, використовуваної в інших прискорювачах класу Radeon RX Vega 56.

Відведення тепла від кристала Vega 10, відомого своїм «гарячим норовом», забезпечує одновентіляторний кулер з випарної камерою в основі радіатора. З огляду на, що номінальне енергоспоживання карти становить 210 Вт, дана СО гідно справляється зі своїм завданням, утримуючи температури GPU і пам'яті в допустимих межах. За невеликі габарити відеокарта PowerColor Radeon RX Vega 56 Nano цілком очікувано розплатилася частотами турборежима, через що її більші родичі виявляються трохи швидше.

В кінці березня до числа AIB-партнерів AMD долучилася тайванська компанія ASRock, яка заробила репутацію на виробництві материнських плат. Її дебютна лінійка відеокарт Phantom Gaming (X) спочатку включала прискорювачі Radeon RX 500-й серії, а через кілька місяців була доповнена адаптерами Radeon RX Vega 56 і RX Vega 64 в еталонному виконанні.

OEM-виробником графічних адаптерів ASRock, за доступною інформації, є компанія Colorful. На користь цього свідчить разюча схожість відеокарт Phantom Gaming (X) з випущеними раніше продуктами китайського вендора. Крім того, вже влітку Colorful вирішила припинити випуск графічних карт на чіпах AMD, доступних раніше під дочірнім брендом Colorfire.

Тим часом в «зеленому» таборі були зайняті розширенням і без того багатою лінійки прискорювачів на базі GPU Pascal. Наприклад, в березні був представлений новий варіант відеокарти GeForce GT 1030, що оснащується мікросхемами DDR4 замість більш звичних чіпів GDDR5. Вийшло пристрій має в три рази меншою пропускною спроможністю пам'яті, ніж звична GeForce GT 1030, що негативно позначилося на його ігровий продуктивності.

Головна претензія до нової GeForce GT 1030 полягає в тому, що Nvidia не стала вводити свіжу маркування для урізаною версією (наприклад, «GeForce GT 1030 MX»), випустивши її під тією ж назвою, що і варіант з GDDR5-пам'яттю. Через це непідготовлені покупці не зможуть відрізнити повноцінну GeForce GT 1030 від її менш швидкої сестри.

Великі складські запаси графічних процесорів Pascal навели Nvidia на ідею випуску відеокарти GeForce GTX 1050 з трьома гігабайтами GDDR5. Пристрій одержав 96-бітну шину пам'яті, оперує 768 ядрами CUDA і зайняло нішу між GeForce GTX 1050 Ti і GTX 1050. На відміну від GeForce GTX 1060 5GB, новинка не стала ексклюзивом для китайського ринку і офіційно доступна по всьому світу.

Промені, яких немає

Зголоднілі за новими графічних прискорювачів геймери і ПК-ентузіасти з нетерпінням чекали того моменту, коли Nvidia явить світу наступників відеокарт GeForce GTX 10-й серії. Лінійку ігрових адаптерів GeForce RTX «зелений» чипмейкер офіційно представив у другій половині серпня, відкривши її трьома споживчими акселераторами на архітектурі Turing - GeForce RTX 2070, RTX 2080 і RTX 2080 Ti. Відзначимо, що за тиждень до цього Nvidia анонсувала професійні карти серії Quadro RTX , Однак на них ми сьогодні зупинятися не будемо.

Що дебютують пристрою не тільки перевершують попередників за кількістю активних CUDA-ядер, але і можуть похвалитися мікросхемами GDDR6, що дозволили істотно наростити пропускну здатність пам'яті при аналогічній розрядності шини. Для виробництва графічних процесорів Nvidia Turing використовується 12-нм техпроцес FFN (FinFET Nvidia), розроблений TSMC спеціально для нових GPU. Якщо говорити про частотний потенціал, то незважаючи на використання більш досконалих технологічних норм, він залишився плюс-мінус на рівні, характерному для 16-нм чіпів Pascal.

Ключовою особливістю відеокарт Nvidia GeForce RTX стала можливість трасування променів в реальному часі. Для цього в графічних процесорах Turing передбачені спеціальні функціональні блоки - ядра RT (Ray Tracing). Наприклад, в розпорядженні флагманської GeForce RTX 2080 Ti є 68 таких ядер. Крім того, нові GPU успадкували від архітектури Volta тензорні ядра, що використовуються в задачах машинного навчання.

Схема потокового мультипроцессора (SM) Turing

Завдяки апаратному прискоренню трасування променів, реалізованому через програмний компонент DirectX Raytracing (DXR), розробники відеоігор можуть задіяти в своїх проектах реалістичні тіні, відображення і об'ємне освітлення, частково або повністю відмовившись від численних способів імітації даних ефектів. З нашим матеріалом, присвяченим особливостям графічної архітектури Nvidia Turing, можна ознайомитися за засланні .

З нашим матеріалом, присвяченим особливостям графічної архітектури Nvidia Turing, можна ознайомитися за   засланні

Головним недоліком відеокарт GeForce RTX стала їх рекомендована вартість. Архітектурні нововведення в тандемі з відсутністю конкуренції в high-end сегменті прискорювачів привели до того, що співвідношення швидкодії і ціни в існуючих іграх без підтримки Ray Tracing виявилося на рівні рішень минулого покоління. Флагманська GeForce RTX 2080 Ti обходить давно знайому GeForce GTX 1080 Ti на 35-40%, але при цьому виявляється на стільки ж дорожче.

Ще однією проблемою є відсутність ігор, в яких задіяні сильні сторони відеокарт Nvidia GeForce RTX. Наприклад, на сьогоднішній день трасування кращою була реалізована тільки в Battlefield V, причому в початковій ітерації її швидкодію залишало бажати кращого.

Також варто згадати про доволі частих виходах з ладу нових відеокарт (особливо GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition з перших партій ), Втім, тут весь удар беруть на себе Nvidia і її AIB-партнери, оперативно обмінюють несправні адаптери по гарантії.

Також варто згадати про доволі частих виходах з ладу нових відеокарт (особливо GeForce RTX 2080 Ti Founders Edition з   перших партій   ), Втім, тут весь удар беруть на себе Nvidia і її AIB-партнери, оперативно обмінюють несправні адаптери по гарантії

У перших числах цього місяця відбувся анонс відеоприскорювача Nvidia Titan RTX. Він побудований на базі повної версії 12-нм графічного процесора TU102, оперує 24-ма гігабайтами відеопам'яті GDDR6 c 384-бітного, а його рівень швидкодії в операціях FP32 становить вражаючі 16,3 Тфлопс. Рекомендована ціна нового «титану» - 2500 доларів.

Третя ітерація AMD Polaris

Про конкурентів для відеокарт GeForce RTX з боку AMD сьогодні, на жаль, говорити не доводиться. В даний час «червоним» вдається ефективно конкурувати з Nvidia лише в середньому і нижньому цінових сегментах графічних прискорювачів. Тут AMD відчуває себе досить впевнено і продовжує розширювати асортимент відеокарт, адресованих економним покупцям. Черговий «новинкою» став адаптер Radeon RX 590 , Побудований на базі 12-нм кристала Polaris 30.

Це вже третє і, сподіваємося, останнє втілення графічної архітектури Polaris. Якщо в минулому році AMD випустила в світ відразу кілька відеокарт на оновлених 14-нм GPU, то в цьому обмежилася єдиним прискорювачем, покликаним зайняти нішу між доступними у продажу Radeon RX 580 і Radeon RX Vega 56.

Завдяки переходу на 12-нм техпроцес інженерам Radeon Technologies Group вдалося значно підвищити робочі частоти старшого GPU Polaris, нехай і за рахунок виріс енергоспоживання. В кінцевому підсумку Radeon RX 590 виявилася продуктивніше як Radeon RX 580, так і найближчого «зеленого» конкурента в особі GeForce GTX 1060.

Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 Gaming D5X

Nvidia була змушена відреагувати на загрозу з боку AMD і підготувала нову модифікацію GeForce GTX 1060, обладнану пам'яттю GDDR5X. В її основу ліг кристал GP104, знайомий по картах рівня GeForce GTX 1070 і GTX 1080, в конфігурації c 1280 ядрами CUDA. Новинка була сприйнята AIB-партнерами Nvidia без особливого ентузіазму, що, судячи з усього, легко пояснюється швидким виходом відносно недорогих карт лінійки GeForce RTX.

«Сині» GPU

Про плани Intel вийти на ринок дискретних графічних процесорів стало відомо ще в минулому році. Тоді компанії вдалося переманити до себе колишнього главу Radeon Technologies Group Раджу Кодурі, який очолив новостворене підрозділ Core and Visual Computing Group. Цього літа на конференції SIGGRAPH 2018 чипмейкер відкрито заявив про наміри випустити новий дискретний GPU до 2020 року.

Однак перед тим, як вступати в боротьбу за місце під сонцем на ринку самостійних графічних процесорів, Intel збирається підвищити швидкодію інтегрованих в CPU відеоядер.

Вбудована графіка 11-го покоління (Gen11), яка найближчим часом прийде на зміну актуальною Gen9.5, не тільки наростить кількість обчислювальних модулів, але і зможе похвалитися рядом архітектурних нововведень. До таких належить тайловая растеризация, вдосконалений мультимедійний блок, а також підтримка технології синхронізації VESA Adaptive-Sync (AMD FreeSync). Зустріти iGPU нового покоління можна буде в 10-нм процесорах, запланованих до релізу в наступному році.

На зміну Intel Gen11 в 2020 році прийде графічна архітектура Xe (або Xe). Вона буде застосовуватися як в інтегрованих, так і дискретних Відеоядро, які можна буде зустріти в самих різних продуктах. Найбільше уваги Intel, ймовірно, приділить прискорювачів для ІІ і центрів обробки даних, де на сьогоднішній день панує Nvidia. Що стосується споживчого ринку, то Intel має намір виробляти GPU для відеокарт всіх цінових діапазонів.

Чіпмейкер, на жаль, поки не поспішає ділитися подробицями про плани розвитку своєї графічної архітектури, обмежуючись заявами про те, що для виробництва дискретних відеоядер будуть використовуватися 10-нанометрові норми. Залишається побажати Intel успіхів у розвитку нового напряму бізнесу.

Фанатський концепт-арт ігровий відеокарти Intel