Донецкий техникум промышленной автоматики

Огляд систем резервного копіювання і відновлення даних на світовому і російських ринках

 1. Вступ
 2. Як працюють системи резервного копіювання та відновлення даних
 3. Світовий ринок систем резервного копіювання і відновлення даних
 4. Російський ринок систем резервного копіювання і відновлення даних
 5. EMC
 6. IBM
 7. Symantec
 8. CommVault
 9. HP
 10. Dell
 11. Quantum
 12. NetApp
 13. CA Technologies
 14. Acronis
 15. Paragon
 16. Висновки

У статті проведено огляд найбільш популярних систем резервного копіювання і відновлення даних як у всьому світі, так і в Росії. Розглядаються продукти основних виробників систем резервного копіювання і відновлення даних, наводяться дані про їх основних функція і відмінностях. Особливий акцент робиться на продуктах, представлених на російському ринку.

1. Введення

2. Як працюють системи резервного копіювання та відновлення даних

3. Світовий ринок систем резервного копіювання і відновлення даних

4. Російський ринок систем резервного копіювання і відновлення даних

5. Висновки

Вступ

Робота з будь-якими даними завжди пов'язана з потенційною можливістю їх втрати. Дані можуть бути втрачені в результаті різних факторів: людських помилок (як користувачів, так адміністраторів мережі), фізичної крадіжки, в результаті деструктивних дій шкідливих програм, поломки пристроїв зберігання даних. Якщо були втрачені особисті дані (наприклад, архів з фотографіями), то збитки є суб'єктивним і буде виражатися в негативних емоціях користувача. А, в разі втрати службової інформації, збиток може проявитися в економічній сфері - в фінансові збитки, втрати конкурентних переваг, зриви або невиконанні контрактів і навіть розорення організації.

Для захисту від втрати інформації використовуються системи резервного копіювання та відновлення даних (Backup & Recovery). Система резервного копіювання та відновлення даних - це програмний або програмно-апаратний комплекс для створення копій даних з певною періодичністю для їх подальшого відновлення. Крім захисту від втрати даних системи резервного копіювання також дозволяють забезпечити організувати безперервність роботи співробітників за рахунок швидкого відновлення операційної системи (при наявності її образу) або відновлення даних на іншому комп'ютері.

Як працюють системи резервного копіювання та відновлення даних

Створення копії даних є досить простим процесом, проте реальні потреби користувачів часто бувають дуже різні і складні. Наприклад, багато користувачів хочуть мати можливість робити резервні копії з довільної точки або зберігати дуже великі обсяги даних. Для підприємств актуальною є проблема управління великою кількістю даних, їх зберіганням і швидким відновленням. Для вирішення кожного класу задач і існують різні системи резервного копіювання та відновлення даних.

Головні розділові лінії між різними системами резервного копіювання та відновлення даних проходять по сферам їх використання - для персональних потреб, в невеликих компаніях і «домашніх офісах» (SMB / SOHO / ROBO) або в середніх (Enterprise) і великих компаніях (Large Enterprise). Залежно від цього розрізняється ціна систем резервного копіювання і відновлення даних, що використовуються типи сховищ, типи платформ, що надаються функції і т.д. Розглянемо деякі з цих критеріїв.

Одне з основних відмінностей для систем резервного копіювання і відновлення даних - це тип носіїв для зберігання даних. Для зберігання резервних копій може використовуватися стрічка, оптичні диски (CD, DVD, Blu-Ray і т.д.), «жорсткі» диски (HDD), твердотільні диски (SSD), мережеві сховища. Кожен з них має свої переваги і недоліки. Наприклад, зберігання даних на стрічках тільки на перший погляд здається анахронізмом. Сучасні стрічкові пристрої досить дешеві і гарантують тривале зберігання даних. Але ось відновлення даних з таких носіїв може бути дуже довгим. Тому вони більше підходять для архівації даних. «Жорсткі» диски дозволяють виконувати резервне копіювання і відновлення досить швидко, однак у них висока ціна і не найдовше час життя.

Альтернативою «жорстким» дискам є використання «хмарних» сховищ, в яких тип систем зберігання прихований від користувачів. Звичайно, в якості «заліза» в них використовуються будь-які диски, але проблема збереження дисків лягає на постачальника послуг. А що ж ціна? Забезпечення додаткових гарантій збереження вимагає великих грошей на утримання «хмарної» інфраструктури (може підтримуватися дублювання даних, «гаряча» заміна дисків, RAID-масиви). Однак при цьому ефективність використання дискового простору може бути вище, тому що «Хмарою» може користуватися кілька клієнтів і ефективність його використання буде вище, ніж у системи резервного копіювання та відновлення даних, встановленої безпосередньо в компанії. В результаті цього ефективність тієї чи іншої системи складно порахувати апріорно, тому в кожній конкретній ситуації вибору системи зберігання повинен передувати економічний розрахунок.

Ще одна відмінність - це тип використовуваних платформ. Система резервного копіювання та відновлення даних може бути реалізована у вигляді програмного забезпечення, програмно-апаратного комплексу або у вигляді послуги (software-as-a-service). Програмне забезпечення коштує дешевше і вимагає окремих систем зберігання. Тому такі системи підходять для персонального використання і невеликих компаній. Для великих компаній такі системи можуть використовуватися в зв'язці зі спеціальними сховищами даних. Для середніх і великих підприємств більше підходять системи резервного копіювання та відновлення даних, виконані у вигляді програмно-апаратних комплексів (PBBA, Purpose-Built Backup Appliance). Дані пристрої підрозділяються на дві категорії:

 1. PBBA target systems (цільові системи). Дані комплексивиступает тільки в якості цільового пристрою для резервного копіювання. Таке рішення вимагає використання додаткового програмного забезпечення для автоматизації, управління і консолідації резервного копіювання, яке, в свою чергу, повинно бути розміщено на додатковому серверному обладнанні з розгорнутою операційною системою для інтеграції всіх перерахованих компонент. До таких пристроїв відносяться EMC Data Domain, HP StoreOnce і т.д.
 2. PBBA integrated systems (інтегровані системи). Це повністю закінчені рішення, яке не потребує додаткових складових для повноцінної роботи. Вони включають в себе сервера, дискові масиви і програмне забезпечення для здійснення резервного копіювання. Такі системи мають більшу інтеграцію між апаратурою і програмним забезпеченням і можуть включати додаткові інструменти для роботи з мережею (наприклад, балансування навантаження). Такі рішення не вимагають додаткових інвестицій в інфраструктуру, мають менші витрати на розгортання і інтеграцію, а також простіше супроводжувати і адмініструвати. До таких пристроїв відносяться EMC Avamar, Symantec Appliance BE + NBU і т.д.

В даний час ряд компаній надає використання резервного копіювання як послуги. В цьому випадку сховище найчастіше розташовується в «хмарі» і все управління таким сховищем здійснює постачальник послуг, користувач тільки заливає і відновлює дані.

Системи резервного копіювання і відновлення даних відрізняються і за функціями, які вони надають. Умовне можна виділити «базові» і «розширені» функції. До базових функцій можна віднести роботу за розкладом, стиснення і шифрування резервних копій. Додаткові функції різноманітніші:

 1. Дублювання дозволяє здійснювати одночасне копіювання на кілька джерел, що збільшує надійність зберігання даних.
 2. Дедуплікація дозволяє проводити аналіз і стиснення дубльованих даних. В результаті зменшується навантаження на канали передачі даних і місце для зберігання даних.
 3. Створення образів системи. Періодичне копіювання не тільки даних, але і образів системи дозволяє швидко відновити робоче місце співробітника навіть в разі пошкодження операційної системи або персонального комп'ютера, що забезпечує безперервність його роботи.
 4. Балансування навантаження. Дозволяє оптимізувати навантаження на кілька сховищ для найбільш швидкого виконання операцій з резервними копіями.
 5. Сумісність з програмним забезпеченням (операційними системами і СУБД). Дозволяє створювати «зліпки» файлів і баз даних, які можуть змінюватися в процесі створення резервної копії, для їх коректної цілісної передачі і відновлення.
 6. Різні інструменти для віддаленого адміністрування. Це досить різноманітний набір функцій, що дозволяють автоматизувати роботу адміністратора. До них може ставитися віддалена установка агентів на комп'ютери користувачів, перевірка створених архівів, ручне або автоматичне злиття резервних копій і т.д.
 7. Робота з віртуальними пристроями.
 8. Робота з «хмарними» сховищами.
 9. Алгоритми відновлення даних. При втраті даних для збільшення швидкості відновлення даних використовуються різні алгоритми, що дозволяють відновлювати тільки потрібні дані, виключати дублювання при відновленні і т.д.

Світовий ринок систем резервного копіювання і відновлення даних

Кількість систем резервного копіювання і відновлення даних в світі досить обмежена. Магічний квадрат від компанії Gartner вказує, що перші місця на ринку займають такі компанії, як CommVault, EMC, IBM і Symantec.

Малюнок 1. «Магічний квадрат» Gartner для систем резервного копіювання і відновлення даних

У 2013 році аналітична компанія IDC випустила детальний звіт (Worldwide Quarterly Purpose Built Backup Appliance Tracker) про ринок спеціалізованих пристроїв для резервного копіювання (PBBA, Purpose Built Backup Appliance). Згідно з його даними, виручка компаній в даному сегменті за другий квартал 2013 року склала 720,2 млн. $, Що на 7,3% більше, ніж рік тому.

Таблиця 1. Доходи виробників в сфері спеціалізованих пристроїв резервного копіювання (в мільйонах доларів)

Виробник

2 квартал 2012

2 квартал 2013

Об'єм продажу

Частка ринку

Об'єм продажу

Частка ринку

EMC

409.9

61.1%

450.5

62.6%

Symantec

52.0

7.7%

89.0

12.4%

IBM

88.4

13.2%

52.4

7.3%

HP

38.9

5.8%

38.4

5.3%

Quantum

13.7

2.0%

17.9

2.5%

Others

68.3

10.2%

72.0

10.0%

Total

671.2

100.0%

720.2

100.0%

З наведеної таблиці видно, що більше половини ринку займає компанія EMC (62.6%). На другій позиції знаходиться компанія Symantec (12.4%), третє місце займає IBM з часткою ринку 7,3%. Четверте і п'яте місце займають компанії HP (5.3%) і Quantum (2.5%), всі інші компанії займають на ринку менше 2% і в сумі складають 10% ринку. З помітних тенденцій можна вказати на зменшення частки ринку компанії IBM на 40,4% і збільшення частки компанії Symantec на 71.3%.

Лідери в даній категорії практично повністю збігаються з лідерами ринку систем для резервного копіювання та відновлення даних в цілому, що говорить про те, що саме спеціалізовані пристрої для резервного копіювання в чому формують виручку компаній. Єдине велике розходження - це компанія CommVault, яка випускає переважно програмні продукти і позиціонує їх як єдину систему резервного копіювання та архівації.

Російський ринок систем резервного копіювання і відновлення даних

На російському ринку представлені основні світові гравці ринку систем резервного копіювання і відновлення даних, які просувають свої рішення через регіональних партнерів. На ринку представлені продукти компаній EMC, IBM, HP, Symantec, Dell, NetApp, CA Technologies, які в більшості орієнтовані на великі компанії. Компанія CommVault представлена ​​на російському ринку в меншому обсязі, в основному її рішення пропонує компанія КРОК. Також популярністю користуються рішення російських виробників Acronis і Paragon Software Group. Їх рішення особливо актуальні у зв'язку з політикою економії багатьох компаній, які починають приділяти особливу увагу показниками «ціна / якість». Для захисту тільки віртуальних систем використовуються рішення російської фірми Veeam Software, проте їх ми розглянемо в рамках наступної спеціалізованої статті.

Компаній різного рівня на ринку Росії досить багато, тому ми розглянемо найбільш великі і / або популярні з них. При цьому акцент зробимо на корпоративні рішення, так як саме вони в основному і визначають ринок в даному сегменті ринку.

При цьому акцент зробимо на корпоративні рішення, так як саме вони в основному і визначають ринок в даному сегменті ринку

EMC

Основною системою компанії EMC є EMC Avamar . Це комплексне програмно-апаратне рішення для резервного копіювання та відновлення даних, що дозволяє працювати як реальними, так і віртуальними пристроями. Підтримується функція дедуплікаціі сегментів змінної довжини, яка здійснюється на пристрої клієнта. Проводиться оптимізації передачі даних при роботі з різними типами мереж. Відновлення проводиться за один крок. В EMC Avamar може бути налаштована робота з конкретним типом програмного забезпечення (наприклад, базами даних Oracle) і віртуальними пристроями.

Для оптимізації управління даними використовується додаткове програмне забезпечення EMC Data Protection Adviso . Воно автоматизує моніторинг і аналіз резервних копій, забезпечує відправку повідомлень адміністраторам при виникненні різних подій і дозволяє створювати звіти про роботу резервного копіювання.

Системи резервного копіювання і відновлення даних є досить «гнучкими» і при необхідності можуть масштабироваться за рахунок збільшення дискового простору. EMC Avamar також можуть інтегруватися з системами зберігання даних EMC Data Domain . Дані системи представлені великий лінійкою продуктів від невеликих пристроїв (DD160, DD620), здатних зберігати кілька терабайт, до дуже великих сховищ (DD990) на кілька петабайт.

IBM

У сфері резервного копіювання компанія IBM представлена ​​продуктом IBM Tivoli Storage Manager . Це програмний продукт, який займається створенням резервних копій і управлінням пристроями зберігання. IBM Tivoli Storage Manager сумісний з великою кількістю різних систем зберігання даних. Він забезпечує роботу в локальних (LAN), глобальних (WAN) мережах і розвиваються зараз мережах зберігання даних (SAN).

Tivoli Storage Manager включає в себе кошти для віддаленого адміністрування з будь-якої точки мережі або через Інтернет. Адміністратор може автоматизувати різні етапи роботи системи резервного копіювання та відновлення даних за рахунок створення політик зберігання. Набір політик, налаштований адміністратором, дозволяє не тільки проводити штатні операції, але і оперативно реагувати на виникнення різних незапланованих ситуацій. За рахунок використання ієрархічної системи зберігання в системі під керуванням Tivoli Storage Manager можуть використовуватися різні типи пристроїв зберігання (наприклад, стрічки і «жорсткі» диски).

Tivoli Storage Manager дозволяє проводити оптимізацію збережених даних за рахунок їх стиснення, консолідації та використання «інкрементного» копіювання. Для корпоративного програмного забезпечення (бази даних, електронна пошта) використовуються додаткові клієнти, що оптимізують роботу з конкретним типом додатків.

Symantec

Компанія Symantec надає два продукти для резервного копіювання та відновлення даних - це Symantec Backup Exe і Symantec NetBackup, які призначені для роботи в середніх і великих мережах. Дані програми включають в себе весь набір необхідних для резервного копіювання функцій (дедуплікація, автоматична цільова реплікація, міграція між комп'ютерами, робота з фізичними та віртуальними пристроями, робота в гетерогенному середовищі і т.д.). Дані продукти можуть працювати з різними системами зберігання даних.

Окремо варто згадати додаткові технології по роботі з віртуальними машинами. Технологія віртуалізації Symantec V-Ray об'єднує в собі віртуальні та фізичні резервні копії і дає користувачам єдиний доступ до всіх резервних копій, включаючи VMware, Hyper-V і фізичні пристрої, дозволяючи швидко відновлювати віртуальні машини, додатки, бази даних, файли, папки і навіть окремі елементи додатків. Вбудована технологія bare metal recovery дозволяє відновлювати дані на обладнанні, відмінному від вихідного, і включає в себе функцію резервного копіювання в віртуальну машину (B2V) і перетворення в віртуальну машину (P2V), даючи користувачам можливість відновити відмовили системи в VMware або Hyper-V оточенні .

Для зручності роботи з системами резервного копіювання та відновлення даних Symantec також випустила на ринок програмно-апаратні пристрої Symantec Backup Exec 3600 , Symantec NetBackup 5230 . Одним з переваг їх використання є мінімальний час для їх розгортання на підприємстві. Стверджується, що адміністратору знадобиться 20-30 хвилин, щоб пристрої почали працювати і повноцінно виконувати свої функції.

CommVault

Компанія CommVault пропонує систему управління даними, виконану у вигляді програмного забезпечення і побудовану за модульним принципом. Модулі забезпечують архівацію, захист, резервне копіювання і управління даними. Для роботи з даними використовується єдина консоль управління.

Функції резервного копіювання в CommVault Simpana включають в себе Дедуплікація, створення образів системи, автоматизацію резервного копіювання, централізоване управління резервними копіями, створення звітів, надання користувачам самостійного доступу до резервних копій, використання політик для ієрархічного зберігання даних, балансування навантаження і т.д. CommVault Simpana забезпечує глибоку інтеграцію в віртуальну інфраструктуру для розширених засобів управління даними для платформ Microsoft Hyper-V, VMware vCenter і VMware vCloud Director.

CommVault підтримують більшість наявні операційних систем і додатків (зокрема, бази даних Oracle, Microsoft, PostgreSQL та MySQL, Documentum, SAP) для того, щоб створювати резервні копії в процесі роботи додатків з мінімальним навантаженням на них.

HP

Компанія HP представляє на ринку великий набір різних рішень. Програмне забезпечення HP Data Protector призначений для забезпечення автоматичного резервного копіювання і відновлення даних, а також централізованого управління відповідними політиками і процесами. Воно підтримує більшість відомих платформ і додатків і дозволяє виконувати наступні функції:

 • Дедуплікація даних відповідно до технології HP StoreOnce Federated Deduplication як на клієнтів (source based), так і на окремо виділеному сервері (backup server) або ж на системах зберігання даних (target based);
 • резервне копіювання і відновлення віртуальних середовищ, включаючи захист як цілком віртуальних машин, так і окремих даних всередині них;
 • інтеграцію з функціональністю дискових масивів по створенню апаратних знімків (snapshots) для здійснення резервного копіювання з нульовим простоєм Zero Downtime Backup і миттєвого відновлення інформації Instant Recovery (IR);
 • можливість відновлення окремих елементів резервної копії (наприклад, окремого файлу з резервної копії віртуальної машини).

Для зберігання резервних копій використовується лінійка дискових бібліотек з Дедуплікація HPStoreOnce. Рішення базується на серверній платформі HP Proliant Gen8, моделі мають ємність від 8ТБ до 2.2ПБ (до 35ПБ з урахуванням дедуплікаціі) і підтримують швидкість резервного копіювання до 139ТБ / год. Воно може одночасно працювати в режимі VTL (Virtual Tape Library), емулюючи стрічкові приводи, і виступати в якості файлового сховища з доступом по CIFS / NFS.

Dell

Останнім часом компанія Dell наростила портфель рішень для резервного копіювання та відновлення за рахунок придбання компаній Quest Software і AppAssure. Для великих підприємств і компаній Dell пропонує рішення NetVault для організації резервного копіювання всієї інфраструктури, а для компаній малого і середнього бізнесу більш просте рішення Appasure. Для резервного копіювання віртуальних машин використовується додаток vRanger. Російські розробники підрозділу Dell представляють також спеціалізовані рішення Dell Software для гранулярного відновлення AD і Exchаnge, а також унікальну технологію автоматизованого відновлення Active Directory при втраті даних.

Для прикладу розглянемо пристрої Dell PowerVault серії DL і DR (актуальні моделі - DL4000 і Dell DR4100). Пристрої дозволяють виконувати наступні функції:

 • оптимізація і спрощення операцій резервного копіювання, що дозволяє позбутися від пов'язаних з ним простоїв;
 • вбудована наскрізна дедуплікація і стиснення даних на рівні блоків в поєднанні з оптимізацією розмірів резервних копій, що дозволяє заощадити простір для резервного копіювання та зменшити необхідність реплікації в глобальній мережі;
 • точкове відновлення з можливістю створення моментальних копій кожні п'ять хвилин;
 • робота з віртуальними машинами.

Пристрої можуть працювати під управлінням програмного забезпечення інших виробників, наприклад EMC або Symantec.

Quantum

Компанія Quantum поставляє системи резервного копіювання та зберігання даних. Поставляються стрічкові (SuperLoader; Scalar i40, i80, i500, i6000) і дискові (DXi V1000, 4000, 6500, 6700, 8500) пристрої і пристрої резервного копіювання для віртуальних машин Quantum vmPRO 4000.

Пристрої відрізняються обсягами використовуваних сховищ і підтримують більшість додаткових функцій, що зустрічаються у систем резервного копіювання корпоративного рівня. Для оптимізації копіювання використовується оригінальні алгоритми дедуплікаціі компанії Quantum. Для централізованого управління і моніторингу використовується програмне забезпечення StorageCare Vision.

Для централізованого управління і моніторингу використовується програмне забезпечення StorageCare Vision

NetApp

Системи резервного копіювання і відновлення даних від NetApp дозволяють працювати як з стрічковими, так і дисковими масивами. SnapProtect - це програмне забезпечення для комплексного управління резервним копіюванням на диски і стрічкові накопичувачі для систем NetApp FAS. Воно дозволяє виконувати моментальні знімки і реплікацію даних, за рахунок чого істотно зменшується час на роботу з резервними копіями і їх розмір. Також SnapProtect дозволяє управляти виробництвом і відновленням копій за допомогою єдиної консолі управління.

NetApp SnapVault - це програмне рішення для швидкого виконання резервного копіювання з диска на диск і захисту даних на рівні блоків. Дозволяє скоротити час створення резервних копій за рахунок інкрементного копіювання на рівні блоків даних. Забезпечує швидке відновлення даних за рахунок великого числа параметрів і точок відновлення.

Забезпечує швидке відновлення даних за рахунок великого числа параметрів і точок відновлення

CA Technologies

Для резервного копіювання та відновлення даних CA Tehnologies пропонує програмне забезпечення CA ARCserve Backup . Воно дозволяє виконувати досить великий обсяг функцій:

 • дуплікацію даних для скорочення обсягів використовуваних сховищ;
 • підтримку резервного копіювання при роботі з віртуальними машинами під керуванням VMware, Microsoft Hyper-V ™ і Citrix® XenServer;
 • підтримка резервного копіювання в «хмарі» для швидкого перенесення даних між фізично віддаленими об'єктами;
 • використання резервного копіювання на основі миттєвих знімків (ARCserve D2D) спільно з рішенням традиційного резервного копіювання файлів (CA ARCserve Backup). При цьому використовується загальний каталог резервних копій, щоб прискорити і спростити процес відновлення;
 • можливість централізованого управління процесами копіювання і відновлення даних з єдиної консолі.

Для реалізації спеціалізованих завдань використовуються додаткові модулі (CA ARCserve Central Reporting, CA ARCserve Replication , CA ARCserve High Availability ), Що розширюють функціональність CA ARCserve Backup.

Acronis

Компанія Acronis надає цілу лінійку програмного забезпечення для організації резервного копіювання і відновлення даних. Для домашнього використання призначене додаток Acronis True Image , Для малих підприємств використовується Acronis Backup & Recovery Server for Windows, а для великих підприємств - Acronis Backup & Recovery Advanced Server for Windows.

Найбільш функціональним є корпоративний продукт Acronis Backup & Recovery Advanced Server , Що дозволяє виконувати велику кількість функцій:

 • файлове резервне копіювання і резервне копіювання на основі образу. Можна створювати образ всього диска з операційною системою для подальшого відновлення на цей же або аналогічний комп'ютер;
 • дублювання резервних копій в кілька сховищ (наприклад, локальне та мережеве);
 • пошук в сховище і вибіркове відновлення файлів;
 • дедуплікація (окремий модуль) дозволяє не копіювати дані, що повторюються. Причому пошук копій проводиться не тільки на комп'ютері конкретного користувача, а всіх користувачів мережі;
 • можливість відновлення робочих станцій і серверів на обладнанні, відмінному від того, з якого була зроблена резервна копія, або на віртуальну машину (окремий модуль);
 • функції адміністрування (віддалена установка, можливість включати комп'ютери перед проведенням резервного копіювання, можливість виконувати команди до і після копіювання; визначення навантаження на диск і мережу в процесі копіювання і т.д.);
 • централізоване управління створенням резервних копій;
 • використання сховища в «хмарі» (окремий модуль).

Наявність такого набору функцій дає можливість продуктам компанії Acronis бути реальним конкурентом продуктам світових лідерів у цій галузі. Наданий функціонал дозволяє продуктам Acronis претендувати на всі сегменти ринку.

Paragon

Ще одна російська компанія, що випускає системи резервного копіювання та відновлення даних. В її портфелі цілий ряд продуктів для резервного копіювання та обслуговування жорстких дисків - Paragon Hard Disk Manager 12 Suite, Professional, Business, Premium editions (для персональних користувачів і SMB); Paragon Protect and Restore 3 (для великих компаній); Drive Backup 11 Workstation; Drive Backup 11 Server і т.д. На весну 2014 року на російському ринку анонсується випуск Paragon Hard Disk Manager 14, який вже продається на заході.

За допомогою даних продуктів можна організовувати повнофункціональний процес резервного копіювання і відновлення даних. Для швидкої міграції або відновлення системи після збою використовуються образи системи. Причому їх можна ставити і на комп'ютери, апаратне забезпечення яких відрізняється від початкового комп'ютера. Реалізовано різні схеми копіювання - інкрементне і диференційоване, що дозволяють скорочувати обсяги копійованих даних. Використовується гранулярне відновлення даних і потужний набір фільтрів, що дозволяє налаштовувати автоматичне відновлення даних. Підтримується робота як з реальними, так і віртуальними пристроями. Однак повноцінна дедуплікація відсутня. Централізоване управління резервним копіюванням можливо після установки додаткового додатка Paragon Remote Management .

Більшість продуктів компанії Paragon розраховані на персональних користувачів і маленькі і середні компанії. Однак останні продукти компанії, такі як Hard Disk Manager 12 Premium, виходять за рамки SMB і надає додаткові інструменти для роботи в крупних компаніях.

Перерахованими рішеннями повністю не обмежується ринок систем резервного копіювання і відновлення даних в Росії. Є менш поширені продукти, наприклад, Handy Backup Server Network (Компанія «Новософт») або BakBone NetVault . Однак їх представленість на російському ринку мала або не піддається точній оцінці, тому вони і не потрапили в список розглянутих нами рішень.

В наш огляд не ввійшли безкоштовні системи для резервного копіювання та відновлення даних, тому що, не маючи даних про обсяги продажів складно оцінити їх присутність на ринку. З найбільш популярних безкоштовних програм для резервного копіювання на російському ринку відзначимо додаток Clonezilla . Воно дозволяє створювати образи системи або копії даних на локальному або віддаленому комп'ютері. Корпоративна версія Clonezilla Server дозволяє управляти резервним копіюванням в локальній мережі компанії.

Висновки

Системи резервного копіювання і відновлення даних є необхідним елементом безпеки будь-яких робочих місць - як особистих, так і корпоративних. Сьогоднішній рівень цього класу рішень дозволяє зробити процес резервного копіювання швидким і зручним для користувачів. Увага також приділяється не тільки швидкості створення резервних копій, а й швидкості їх відновлення. При використанні спеціалізованих алгоритмів час відновлення даних істотно зменшується. Використовувані для цього алгоритми дозволяють суттєво скорочувати час відновлення даних. Представлені на ринку системи постійно розвиваються і включають в себе нові технології роботи з даними. Так багато систем пропонують можливість зберігати дані в хмарі, використовувати віртуальні машини, дозволяють працювати з новими типами протоколів і пристроїв зберігання даних. Це говорить про взаємний інтерес виробників і споживачів даного класу рішень. Варто відзначити, що в майбутньому системи резервного копіювання та відновлення будуть все тісніше інтегруватися з рішеннями по зберіганню резервних копій і рішеннями для організації спільного доступу і віддаленої роботи з даними в «хмарі».

Ринок систем резервного копіювання і відновлення даних досить зрілий. На світовому рівні вже досить давно склався набір лідерів в даній області, які з року в рік прагнуть підтримувати високий рівень своїх рішень. Це компанії EMC, CommVault, Symantec, IBM, HP, Quantum, NetApp, CA Technologies. На російському ринку представлені продукти всіх зазначених лідерів. Специфікою ринку є присутність російських гравців - Acronis і Paragon, продукти яких займають свої ніші і затребувані на ринку.

У наших майбутніх публікаціях ми плануємо розглянути ринок систем хмарного резервного копіювання та відновлення даних.

А що ж ціна?