Донецкий техникум промышленной автоматики

Огляд Avast! Free Antivirus 2015

 1. Вступ
 2. Системні вимоги Avast! Free Antivirus 2015
 3. Функціональні можливості Avast! Free Antivirus 2015
 4. Робота з Avast! Free Antivirus 2015
 5. Налаштування Avast! Free Antivirus 2015
 6. Висновки

1. Введення

2. Системні вимоги Avast! Free Antivirus 2015

3. Функціональні можливості Avast! Free Antivirus 2015

4. Робота з Avast! Free Antivirus 2015

5. Налаштування Avast! Free Antivirus 2015

6. Висновки

Вступ

Персональні антивірусні рішення компанії Avast Software є найпопулярнішими в світі, на жовтень 2014 року ними користуються вже понад 224 млн. користувачів. У РФ число користувачів даних продуктів перевищило 15 млн. Чоловік.

Малюнок 1. Кількість користувачів продуктів Avast в Росії

Найбільшою популярністю користується безкоштовна версія Avast! Free Antivirus, тому традиційно огляд нових версій сімейства Avast ми починаємо саме з безкоштовної версії.

У версії 2015 був перероблений призначений для користувача інтерфейс, при цьому зміни торкнулися не настільки стилю інтерфейсу, а як логіки роботи. Було зменшено кількість дій для виклику основних функцій, зменшено кількість «спливаючих» вікон, заново структуровані настройки. В результаті управління стало простіше і зрозуміліше.

У Avast! Free Antivirus 2015 були додані нові функції для забезпечення безпеки. По-перше, з'явився компонент «Безпека домашньої мережі» (Home Network Security), який дозволяє проводити сканування мережі на наявність вразливостей (перевіряються настройки роутера, статус Wi-Fi, наявність паролів «за замовчуванням» і т.д.). По-друге, була додана можливість фільтрації веб-контенту. Avast! Free Antivirus 2015 перевіряє веб-сайти, які використовують захищений протокол HTTPS, на наявність шкідливого вмісту. По-третє, з'явився новий вид сканування - SmartScan. Це інтегральне сканування всієї системи, що включає в себе всі типи можливих перевірок - пошук шкідливих програм, аналіз оновлень програмного забезпечення, аналіз безпеки домашньої мережі, аналіз налаштувань операційної системи. Також були покращені такі раніше існуючі технології, як Deepscreen, Hardened, очищення браузера.

Системні вимоги Avast! Free Antivirus 2015

Для роботи Avast! Free Antivirus 2015 необхідні наступні системні вимоги:

 • процесор - не нижче Intel Pentium III;
 • місце на жорсткому диску - не менше 750 Мб;
 • оперативна пам'ять - не менше 128 Мб;
 • інтернет-з'єднання (для скачування і реєстрації програми, отримання автоматичних оновлень і успішної роботи деяких функцій).

Операційні системи:

 • Windows XP (SP2 або вище);
 • Windows Vista (будь-якої версії, крім Starter Edition);
 • Windows 7;
 • Windows 8 і 8.1 (крім версій Starter і RT).

Avast! Free Antivirus 2015 працює як на 32 і, так і на 64-бітних системах.

Функціональні можливості Avast! Free Antivirus 2015

 1. Традиційний антивірус, що захищає від вірусів і шкідливих програм. Антивірусний сканер підтримує великий набір сценаріїв перевірки, в тому числі і сценарій сканування при завантаженні операційної системи і інтелектуальне сканування. Антивірусний монітор представлений трьома екранами, що працюють в режимі реального часу - екраном файлової системи, екраном пошти та веб-екраном. «Хмарні» технології використовується для перевірки підозрілих файлів, отримання репутацій, а також потокового оновлення.
 2. «Безпека домашньої мережі» (Home Network Security). Окремий сценарій сканування, який перевіряє наявність різних вразливостей в домашній мережі (налаштування роутера, статут і паролі Wi-Fi, наявність паролів «за замовчуванням» і т.д.).
 3. HTTPS-сканування. Визначає і розшифровує захищений TLS / SSL-трафік, а також дозволяє створювати свої власні сертифікати безпеки для Windows.
 4. Інтелектуальне сканування (SmartScan). Інтегральне сканування, що включає в себе більшу частину функцій всіх інших сценаріїв сканування. По суті, це єдине сканування після натискання однієї кнопки.
 5. Технологія Deepscreen 2.0. Дана технологія призначена для прийняття рішень щодо невідомих файлів. Для цього невідомі файли запускаються в ізольованому середовищі (використовується апаратна віртуалізація) і перевіряються як на рівні додатків (поведінковий аналізатор і пісочниця), так і на рівні коду (програмна емуляція і евристики).
 6. «Посилений» режим роботи (Hardened). Режим, в якому користувачі працюють тільки з безпечними (що знаходяться в «білому» списку) додатками. Додатки потрапляють в «білий» список після аналізу за допомогою технології Deepscreen або після отримання високої репутації в компоненті FileRep. В результаті недосвідчені користувачі можуть працювати в обмеженою, але зате більш безпечному середовищі.
 7. Компоненти для захисту при роботі в Інтернеті. Блокується завантаження підозрілих або небезпечних файлів, блокується доступ до підозрілих або зараженим веб-сторінок, також перевіряються повідомлення електронної пошти. Модуль розширення для браузерів Avast! Online Security надає інформацію про репутації сайтів, забезпечує захист від фішингових сайтів, а також дозволяє працювати в «анонімному» режимі (Do-Not-Track).
 8. Інструмент «Software Updater» перевіряє наявності останніх оновлень у деяких популярних додатків, встановлених на комп'ютері. Якщо актуальних оновлень немає, то даний компонент дозволяє їх знайти і встановити.
 9. Інструмент «Browser Cleanup» дозволяє провести очищення браузерів від непотрібних доповнень і панелей інструментів.
 10. Інструменти віддаленої допомоги. Технологія «AccessAnyware» дозволяє дистанційно керувати комп'ютерами, що підтримують дану технологію. Технологія «Дистанційна допомогу» дозволяє користувачам демонструвати один одному «Робочі столи» своїх комп'ютерів.
 11. Утиліта «Аварійний диск» (Rescue Disk) призначена для створення завантажувального диска або флеш-накопичувача з антивірусом для очищення вже заражених систем.

Avast! Free Antivirus 2015 надає великий набір компонентів захисту, проте це тільки молодша модель в лінійці продуктів Avast. Тому коротко покажемо можливості всіх продуктів (таблиця 1).

Таблиця 1. Порівняння функцій різних продуктів Avast для персонального використання

Можливості Avast! Free Antivirus Avast! Pro Antivirus Avast! Internet Security Avast!
Premier Антивірус + + + + Захист від руткітів і шпигунських програм + + + + Технологія DeepScreen + + + + Режими Hardened ( «білий» список додатків) + + + + Веб-захист * Очищення браузерів «Browser Cleanup» + + + + Перевірка оновлень додатків ( «Software Updater») + + + + Безпека домашньої мережі (Home Network Security) + + + + сканування HTTPS + + + + Інтелектуальне сканування (SmartScan) + + + + SecureDNS + + + «Пісочниця» ( «Sandbox» ) + + + Безпечний робочий стіл «SafeZone» + + + Автоматичний брандмауер + + Анти-спам + + Віддалене управління комп'ютером ( «AccessAnyware») + Безпечне видалення документів +

* При використання модуля розширення до браузерів

Робота з Avast! Free Antivirus 2015

Після установкіAvast! Free Antivirus 2015 потрібно пройти процедуру реєстрації. Реєстрація потрібна компанії AVAST Software для збору статистичної інформації про використання своїх продуктів, а користувачеві - для отримання доступу до свого особистого кабінету за адресою my.avast.com. З його допомогою можна контролювати захист всіх пристроїв з продуктами Avast, продовжувати ліцензію, отримувати допомогу від служби технічної підтримки, рекламувати продукти Avast і т.д. Це може бути корисно для упорядкування захисту своїх пристроїв або для контролю над пристроями домашньої локальної мережі.

Малюнок 2. Особистий кабінет користувача продуктів Avast

Особистий кабінет зроблений дуже якісно, ​​з головної сторінки можна зручно перейти до всіх основних розділах. З незвичайного можна відзначити систему отримання спеціальних балів (вони називаються кармою), які в подальшому можна буде обміняти на корисні бонуси. Ці бали даються за виконання різних завдань по роботі з Avast! Free Antivirus 2015 і Free Mobile Security, а також за рекламу продуктів Avast в різних соціальних мережах. Використання елементів гри для просування продукту виглядає досить оригінально і має бути позитивно оцінено молоддю.

Малюнок 3. Нагороди в особистому кабінеті користувача продуктів Avast

Нагороди в особистому кабінеті користувача продуктів Avast

Після реєстрації можна почати працювати з Avast! Free Antivirus 2015. Інтерфейс зазнав зовні невеликі, але помітні зміни. Зменшилася кількість розділів в меню (з 9 до 7), що полегшило його сприйняття. Були перероблені іконки, плитки в панелі швидкого доступу стали більшими, було зменшено кількість «спливаючих» вікон. Головні зміни торкнулися управління функціями - кількість дій для доступу до них скоротилася на 1-2 кроки, що має зменшити кількість помилок при доступі до них.

Малюнок 4. Головна сторінка Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

В цілому можна говорити про те, що експерименти з призначеним для користувача інтерфейсом у антивірусів Avast завершився і тепер почалися еволюційні, а не революційні зміни.

У розділі «Сканування» можна вибрати один з декількох видів перевірки: традиційне сканування для виявлення шкідливих програм, перевірка оновлень у програмного забезпечення, перевірка безпеки мережі і так зване «інтелектуальне» сканування. Традиційне сканування включає в себе сценарії перевірки файлової системи різної тривалості і глибини. Найбільш цікавим є сценарій «Сканування при завантаженні ОС», що дозволяє виявити шкідливі модулі і руткіти, які починають працювати на етапі завантаження операційної системи, і захистити систему від них.

Малюнок 5. Розділ «Сканування» в Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

«Сканування на наявність застарілого ПЗ» (компонент «Оновлення програм») запускає перевірку оновлень для ряду популярних додатків, таких як Adobe Reader, Flash Player, Java, 7Zip, WinRAR, Opera і т.д. Завантаження актуальних оновлень для захисту комп'ютера від відомих вразливостей в популярних програмах. Знайдені уразливості в додатках досить оперативно закриваються їх розробниками шляхом випуску оновлень. Однак про наявність цих оновлень користувач повинен якось дізнатися і знайти, звідки їх встановити. Саме це завдання і дозволяє вирішити даний тип сканування. Слід пам'ятати, що в Avast! Free Antivirus 2015 завантаження оновлень виробляється вручну, автоматичне завантаження оновлень доступна тільки в платній версії Avast! Premier.

Малюнок 6. «Сканування на наявність застарілого ПЗ» в Avast! Free Antivirus 2015

«Сканування на мережеві загрози» (компонент «Безпека домашньої мережі») дозволяє виявляти вразливі місця в домашній мережі і виправляти їх. Наприклад, наявність стандартних паролів в роутері, які можуть бути легко підібрані зловмисниками, після чого вони можуть отримати доступ до його налаштувань.

Малюнок 7. Загрози безпеки домашньої мережі, виявлені Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

«Інтелектуальне сканування» (SmartScan) є інтегральним сценарієм, який запускає всі перераховані вище перевірки. По суті це максимальна перевірка запускається натисканням на одну кнопку.

Малюнок 8. Результат роботи «інтелектуального сканування» в Avast! Free Antivirus 2015

Для отримання інформації про проведені перевірки використовується Журнал сканування. Однак даний журнал містить результати тільки перевірок на шкідливі програми і не містить результати всіх інших типів сканування.

Малюнок 9. Журнал сканування в Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

Розглянемо основний функціонал Avast! Free Antivirus 2015 року, який зосереджений в розділі «Інструменти», і завдання, які він дозволяє вирішувати. Інструмент «Очищення браузера» ( «Browser Cleanup») призначений для очищення браузерів від підозрілих і нав'язливих компонентів - панелей інструментів, доповнень (plug-in) і «домашніх сторінок». Ці компоненти можуть не тільки викликають негативні емоції, але і потенційно бути шпигунським, рекламним або інших небажаних програмним забезпеченням. Тому їх видалення може підвищити безпеку комп'ютера. Компонент запускається в окремому вікні і дозволяє прийняти рішення по кожному підозрілому компоненту для кожного браузера (підтримуються тільки три популярних браузера - Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox і Google Chrome) окремо.

Малюнок 10. Компонент «Очищення браузера» в Avast! Free Antivirus 2015

Інструмент «Дистанційна допомогу» дозволяє підключитися до будь-яких комп'ютерів, на яких встановлені антивірусні рішення Avast, і отримати зображення його робочого столу. Це дозволяє зрозуміти проблеми своїх друзів або родичів і надати їм необхідну допомогу. Для отримання не просто зображення робочого столу, а повного доступу до іншого комп'ютера, використовується інструмент AccessAnyware. Однак повний доступ можливий тільки до комп'ютерів, на яких встановлена ​​платна і максимальна по функціоналу версія Avast! Premiere.

Малюнок 11. Інструмент «Дистанційна допомогу» в Avast! Free Antivirus 201 5

Free Antivirus 201 5

У Avast! Free Antivirus 2015 входить утиліта «Аварійний диск» (Rescue Disk), за допомогою якої можна створити завантажувальний диск або флеш-накопичувач з антивірусом. Даний диск можна використовувати для очищення заражених систем.

Малюнок 12. Утиліта «Аварійний диск» в Avast! Free Antivirus 2015

У Avast! Free Antivirus 2015 також можна використовувати додаткові інструменти, які купуються і встановлюються окремо, але управляються з інтерфейсу Avast! Free Antivirus 2015.

Перший інструмент - це «SecureLine VPN», який представляє собою VPN-клієнт і дозволяє забезпечити безпеку при використанні соціальних мереж, а також забезпечити анонімність при роботі в Інтернеті. Даний інструмент працює за принципом передплати та коштує 1500 руб. за рік або 2250 руб. за два роки використання. Роботі даного компонента недавно був присвячений окремий огляд .

Другий інструмент - це Avast! GrimeFighter, що дозволяє проводити оптимізацію роботи операційної системи: видаляти тимчасові файли, вимикання невикористовуваних служб, очищення системного реєстру, видалення панелей в браузері, видалення додатків з автозавантаження і т.д.

Малюнок 13. Інструмент «SecureLine VPN» в Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

Захист при роботі в Інтернеті реалізована у вигляді модулі розширення avast! Online Security, який встановлюється в ряд популярних браузерів (Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari і браузери на базі Chromium - яндекс.браузер, Comodo Dragon і т.д.).

У Avast! Online Security реалізований захист від фішингу та можливість забороняти відстеження дій користувачів на рекламних і аналітичних сайтах. При переході на який-небудь сайт користувач може отримати інформацію про його репутації, а якщо сайт виявився фішингових, то перехід на нього буде автоматично заблокований. Avast! Online Security також може виправляти неправильно набрані URL-адреси.

Малюнок 14. Налаштування модуля розширення в Google Chrome

Налаштування модуля розширення в Google Chrome

Користувач може отримати інформацію про репутації будь-якого веб-сайту, на якому він знаходиться або на яких хоче перейти.

Малюнок 15. Репутація веб-сайту http://www.anti-malware.ru

Для доступу до деякими даними з особистого кабінету користувача на сайті my.avast.com можна використовувати розділ «Рахунок». У ньому ми можемо купити нову ліцензію, отримати інформацію про захищаються пристроях і дізнатися про кількість бонусних балів.

Малюнок 16. Розділ «Рахунок» в Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

Avast! Free Antivirus 2015 надає користувачеві потужний інструмент для збору та відображення статистичної інформації як про роботу самого антивіруса, так і роботі компанії AVAST Software в цілому.

У статистиці роботи на комп'ютері користувача можна спостерігати стан роботи компонентів антивірусного монітора (рисунок 17), аналізувати дані за великий проміжок роботи антивіруса, контролювати статус роботи всіх компонентів безпеки і сервісних функцій (рисунок 18).

Малюнок 17. Інформація про роботу екранів в Avast! Free Antivirus 2015

Малюнок 18. Статус компонентів Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

У глобальній статистиці користувач може дізнатися про кількість виявлених в світі атак, виявлених вірусів, поширеності антивіруса в різних країнах і на різних платформах, кількості встановлених продуктів Avast, вікові і гендерні особливості користувачів Avast, що захищаються операційних системах і т.д.

Малюнок 19. Версії операційних систем, на яких встановлені продукти Avast

Налаштування Avast! Free Antivirus 2015

Окремо зупинимося на настройках Avast! Free Antivirus 2015. Налаштування були додатково структуровані і оптимізовані. В результаті кількість налаштувань зменшилася, а їх розташування стало більш логічним. Також потрібно відзначити, що ряд технологій, таких як DeepScreen 2.0 і «посилений» режим роботи (Hardened) включаються і відключаються тільки в настройках Avast! Free Antivirus 2015.

Малюнок 20. Налаштування нових технологій і режимів в Avast! Free Antivirus 2015

В налаштуваннях ми можемо включити або вимкнути всі інструменти захисту, а також задати параметри їх роботи.

Малюнок 21. Налаштування інструментів захисту в Avast! Free Antivirus 2015

Free Antivirus 2015

На закінчення хочеться зупинитися на двох цікавих моментах. Перший момент - це неточності в порівнянні функціоналу продуктів, який так і не був виправлений з попередньої версії Avast! Free Antivirus 2014. При порівнянні функцій Avast! Internet Security і Avast! Premier розробники «позбавили» версію Internet Security компонентів, які є навіть у версії Free - Software Updater і Rescue disk.

Малюнок 2 + 2. Порівняння функцій Avast! Internet Security і Avast! Premier

Другий момент - це вартість товарів. У Avast! Free Antivirus 2014 покупка версії Internet Security коштувала 800 рублів, а версії Premier - 1100, а в Avast! Free Antivirus 2015 покупка аналогічних версій коштує 650 і 900 рублів відповідно (при покупці з інтерфейсу Avast! Free Antivirus версії продукту на 1 рік). Виходить що з часом ціна на продукти Avast! не збільшується, а зменшується. Що не може ні радувати.

Висновки

Avast! Free Antivirus 2015 заслуговує на позитивну оцінку. Експеримент з призначення для користувача інтерфейсом у антівірусів Avast! завершився і тепер почалися еволюційні, а не революційні зміни. Зменшилася кількість налаштувань і кількість «спливаючих» вікон, кількість дій для доступу до основних функцій скоротилося на 1-2 кроки, що має зменшити кількість помилок при доступі до них. Були додані нові функції з перевірки HTTPS і уразливості мережі.

Хоча Avast! Free Antivirus 2015 по порівнянні з іншими безкоштовними продуктами має найбільший функціонал, але в сучасних умовах чисті антивіруси поступово стають анахронізмом. Зараз для забезпечення безпеки недостатньо мати хороший антивірус або навіть антивірус і фаєрвол. Потрібні кошти для забезпечення безпеки при здійсненні електронних платежів, захист від програм блокуючих екран і програм шифрувальників і т.д. Тому головним мінусом і всіх безкоштовних програм, і Avast! Free Antivirus 2015 Зокрема, є обмежений функціонал.

Преимущества

 1. Покращений інтерфейс користувача. Кількість налаштувань і «спливаючих» вікон стало менше, угруповання стала логічніше, зменшилася кількість дій для доступу до основних функцій.
 2. Нові сценарії перевірки. Сценарій «Безпека домашньої мережі» перевіряє наявність різних вразливостей в домашній мережі. Інтелектуальне сканування (SmartScan) дозволяє проводити всі існуючі перевірки після натискання на одну кнопку. HTTPS-сканування визначає і розшифровує захищений TLS / SSL-трафік, а також дозволяє створювати свої власні сертифікати безпеки для Windows.
 3. Режим роботи тільки з «білим» списком додатків (Hardened). Дозволяє працювати в обмеженому середовищі тільки з довіреними додатками, тим самим підвищує безпеку роботи для недосвідчених користувачів.
 4. Deepscreen 2.0. Дана технологія призначена для прийняття рішень щодо невідомих файлів. Для цього невідомі файли запускаються в ізольованому середовищі (використовується апаратна віртуалізація) і перевіряються як на рівні додатків (поведінковий аналізатор і пісочниця), так і на рівні коду (програмна емуляція і евристики).
 5. Інструмент для контролю и завантаження оновлення на ряд популярних програм (Software Updater) дозволяє Вчасно «закривати» уразлівості в цілому ряді популярних Додатках, таких як Adobe Reader, Flash, Java и т.д.
 6. Захист при работе в Інтернет. За захист відповідають як компоненти антивірусного монітора (веб-екран, поштовий екран), так і оновлений модуль для браузерів, який захищає від фішингових сайтів, стеження за активність користувача, а також надає дані про репутацію відвідуваних веб-сайтів.
 7. Новий особистий кабінет адресою my.avast.com. Особистий кабінет містить великий набір функція по управління безпекою на пристроях користувача, продовження ліцензії, захист соціальних мереж і т.д. Окремо варто відзначити наявність ігрових функцій для просування продуктів Avast.

Недоліки

 1. Головним мінусом є обмежені можливості безкоштовних антивірусів для відображення актуальних загроз безпеки при роботі в Інтернеті. Зараз такі інструменти як фаєрвол, захист при здійсненні електронних платежів, захист від програм блокуючих екран і програм шифрувальників стають життєво важливими для більшості користувачів.
 2. Журнал сканування містить результати тільки перевірок на шкідливі програми і не містить результати всіх інших типів сканування.
 1. Веб-захист реалізована не в самій Програмі Avast! Free Antivirus 2014 року, а в спеціальному модулі розширення для браузерів avast! Online Security. Мінусом подібної Концепції є ті, что веб-захист забезпечується только при включеному модулі Розширення avast! Online Security. Другим мінусом є обмежений набір підтримуваних браузерів.