Донецкий техникум промышленной автоматики

Очікування не було марним: Mozilla Firefox 4 | KV.by

  1. Очікування не було марним: Mozilla Firefox 4 22 березня біля численних шанувальників браузера Firefox...
  2. Очікування не було марним: Mozilla Firefox 4

Очікування не було марним: Mozilla Firefox 4

22 березня біля численних шанувальників браузера Firefox трапився свято - вийшов фінальний реліз четвертої версії самого популярного браузера з відкритим вихідним кодом (а за сумісництвом - і головного конкурента Internet Explorer). Дистрибутив Firefox 4 за перші кілька днів після релізу скачало стільки користувачів, що стало зрозуміло: розклад сил на ринку браузерів скоро помітно зміниться на користь "Вогненної лисиці".


Чемпіон по затримок і перенесень

Браузер Mozilla Firefox 4 розроблявся надзвичайно довго. Нагадаю, що версія Firefox 3.0 вийшла ще 17 червня 2008-го, а останній раз помітно оновилася (до версії 3.6) 21 січня 2010-го. При цьому першу бету FF4 публіка побачила лише в липні 2010 року. Реліз тоді був призначений на жовтень того ж року, але потім його почали раз по раз відкладати. Так що з червня минулого року і до середини нинішнього березня ми отримали в цілому 12 бета-версій і дві версії браузера в статусі Release Candidate.

Те, що Firefox 4 чекали з нетерпінням, стало ясно в перші ж години. Mozilla навіть запустила спеціальний сайт з лічильником завантажень браузера ( glow.mozilla.org ). За першу добу з моменту офіційного виходу Firefox 4 його скачали понад 7 млн ​​разів. Internet Explorer 9 може похвалитися тільки 2,35 млн завантаженнями за перші 24 години.

На момент написання цієї статті (вечір 26 березня) число завантажень наближалося до 32 млн. І це тільки з офіційного сайту, без урахування численних дзеркал і незліченних софтових сайтів на зразок soft.mail.ru. Крім того, Mozilla не включила в ці цифри дані про кількість завантажень останнього реліз-кандидата Firefox 4 - а він повністю ідентичний фінальної версії, і його встановили собі понад 3 млн користувачів.

До речі, за статистикою, найактивніше новий браузер скачують європейці (40% завантажень, в США - приблизно 20%).

Firefox 4, як зазвичай, доступний у версіях для ОС Windows, Mac OS X і Linux. Готуються версії "четвірки" для платформ Android і Maemo, а ось для iOS версії FF4 не буде. З самого початку в FF4 включена підтримка 80 мов.


особисті враження

Отже, качаємо новинку. Розмір дистрибутива для Windows виявився 12.2 Мб; на жорсткому диску встановлена ​​програма зайняла 32.5 Мб. Відразу попереджу: оновити Firefox з версії 3.6 до 4.0 можна, потрібно качати дистрибутив і ставити його за всіма правилами.

Установка пройшла з сюрпризами. Виявляється, Firefox 4 може бути встановлений тільки замість колишніх версій "вогнелис", але ніяк не паралельно з ними. Так що при установці можливості вибору каталогу не було - FF4 встановився за адресою C: \ Program Files \ Mozilla Firefox. Колишній Firefox 3.6 був повністю ліквідований - без погоджень або хоча б попередження користувача. Могли б і ввічливіше ...

Втім, далі все пішло гладко. "Четвірка" повністю автоматично і без найменших помилок імпортувала всі налаштування, доповнення, cookies, закладки, журнал і паролі зі старої версії.

Тепер треба було освоїтися з інтерфейсом. З самого початку стало зрозуміло: розробники з Mozilla пішли стопами своїх колег, які працювали над Google Chrome. Тобто найбільш важливим було визнано збільшення робочої області вікна програми, а елементами управління вирішили пожертвувати.

Тобто найбільш важливим було визнано збільшення робочої області вікна програми, а елементами управління вирішили пожертвувати

Перше, що кидається в очі - панель вкладок перемістилася в самий верх і розташувалася над адресним рядком (аналогічно Chrome). Якщо вас (як і мене) це не влаштовує - сходіть в меню "Вид" і зніміть галочку біля пункту "Виберіть зверху". Виберіть перемістяться на більш звичне місце.

Рядок стану відсутня; при необхідності внизу вікна з'являється службова інформація (в напівпрозорому відображенні), але окремий рядок під неї більше не відводять.

Панель навігації радикально змінилася. На звичному місці залишилися тільки кнопки "Туди" і "сюди" (на попередню і на наступну сторінку). Відразу після них йде інтелектуальна адресний рядок, в кінці якої - єдина кнопка "Зупинити / оновити / перейти по обраній адресі". Далі - поле вибору пошукових систем і web-сервісів. Кнопка "Домашня сторінка Firefox" перемістилася в самий кінець панелі, до правого краю вікна.

Панель меню прибрана в версіях для Windows 7 і Windows Vista - там вона ховається під кнопкою в лівій частині заголовка вікна. У версії для Windows ХР меню залишилося на колишньому місці.

Не сподобалося, що ніяк не відображається хід завантаження сторінки. Чомусь розробники не використали досвід Safari 5, де сть зелений прогрес-бар прямо в інтелектуальній адресному рядку.

Серйозно змінився не тільки інтерфейс, але і механізм управління вкладками. Тепер їх можна групувати за бажанням користувача - це напевно сподобається любителям тримати відкритими десятки вкладок. Для організації груп слід натиснути на спеціальну кнопку в правій частині панелі вкладок. Відкриється меню створення груп з уже відкритих вкладок. Щоб створити нову групу досить перетягнути потрібні вкладки за межі вже існуючого блоку. Автоматично з'явиться нова група, в яку користувач може додати і інші вкладки. Перемикатися між ними можна простим кліком миші по групах.

Крім того, в FF4 користувач може закріплювати окремі вкладки з регулярно відвідуваними сторінками - для цього достатньо клацанням правої кнопки миші на заголовку вкладки викликати контекстне меню і вибрати в ньому пункт "Закріпити вкладку". Після цього вона переміститься в лівий кут під адресним рядком - і більше окремо цей сайт відкривати вже не буде потрібно, все буде робитися автоматично. Крім того, закріплену вкладку можна закрити (в тому числі випадково), заздалегідь не відкріпивши її.

У Firefox 4 зміни спіткали також інтерфейс управління програмними надбудовами - він став набагато зручніше. Втім, будь-яких доповнень я ще не встиг поставити, так що опис роботи з ними пропущу.


Інновації в Firefox 4

Розробники Mozilla Firefox 4 стверджують, що їх дітище - один з найшвидших браузерів в світі, і вже точно це найшвидша версія Firefox. Залежно від конкретної web-сторінки, приріст швидкості становить від двох до шести разів, в порівнянні з версією 3.6. В "четвірці" використаний новий движок Gecko 2.0, в якому покращена підтримка HTML5 та CSS3 і додана підтримка WebM і WebGL. До речі, розробка Gecko 2.0 почалася ще в 2006 році.

Оновився в новому FF і JavaScript-движок. Тепер використовується більш швидкий і сучасний JagerMonkey. Це дозволило помітно підвищити швидкість завантаження і роботи з web-сторінками, що містять відповідні сценарії. Зокрема, новий спосіб представлення значень в JavaScript дозволяє Firefox 4 виконувати "важкий" цифровий код більш ефективно - то є швидше і якісніше відображати графіку і анімацію.

Чисто суб'єктивно Firefox 4 дійсно працює дуже спритно.

Предмет особливої ​​гордості розробників з Mozilla - вбудована підтримка стандартів HTML5. Саме завдяки їй новий Firefox може відтворювати відеоролики високої чіткості безпосередньо у вікні браузера. Але і це далеко не все. В "четвірці" також реалізована підтримка стандарту WebGL, який з недавніх пір розробляється при безпосередній участі Mozilla. Цей стандарт дозволяє відтворювати 3D-анімацію без використання надбудов або окремих додатків. Тобто елементи 3D-анімації просто вбудовуються прямо в код web-сторінок. На сьогоднішній день, крім Firefox 4, стандарт WebGL підтримує тільки Google Chrome.

БраузерСумарний результат HTML5 test, бали *

Chrome 10.0.648.151 288 Opera 11.01 234 Firefox 4.0 240 Safari 5.0.4 187 Internet Explorer 9 130 Firefox 3.6.15 155 * Максимальна оцінка - 400 балів

Ну і, нарешті, Firefox 4 підтримує розроблений Google формат WebM. Якщо хто ще не в курсі, WebM - відкритий формат відео, вперше представлений Google на конференції Google I / O в травні 2010-го. Формат не вимагає ліцензійних відрахувань, заснований на відкритих відеокодеку VP8, аудіокодеку Vorbis і підмножині медіаконтейнера Matroska. Завдання нового формату - замінити пропріетарний відеостандарт H.264.

Намагаючись не відстати від сучасних тенденцій, розробники Firefox 4 приділили особливу увагу "мобільним" аспектам нового браузера. Зокрема, в Mozilla зараз йде робота над версією "четвірки" для пристроїв, що працюють під управлінням ОС Android . До речі, її бету вже можна завантажити в Android Market.

Уже відомо, що Android-версію можна буде синхронізувати з браузером на "великому" ПК - десктопі або ноутбуці. Це дозволить користувачам Firefox 4 на робочому столі, ноутбуці, планшеті і смартфоні залишатися в єдиній інтернет-середовищі: користуватися загальними закладками, відвідувати захищені паролем сайти, переглядати єдину історію серфінгу. Всі настройки, ясна річ, також будуть однаковими.

Але і це не все: в базовій комплектації браузера присутній розширення Firefox Sync, раніше доступну в якості окремого доповнення. Firefox Sync дозволяє користувачеві синхронізувати між декількома комп'ютерами і смартфонами свій Mozilla-профіль - закладки, список відкритих вкладок, історію і збережені паролі.

Також в "четвірці" з'явилася підтримка мультитач-дисплеїв.


Що нас чекає далі?

Випустивши довгоочікуваний Firefox 4, топ-менеджери Mozilla поспішили поділитися з користувачами і своїми подальшими планами. Головний розробник Firefox Майк Бельтцнер, зокрема, сказав: "Ми плануємо надавати користувачам наші нові розробки невеликими порціями, але набагато частіше. У 2011-му ми повинні випустити чотири нові версії і напрацювати відповідний графік для наступних років ".

По суті, керівництво Mozilla переймає стратегію корпорації Google, яка випускає нові версії свого браузера Chrome, але при цьому не вносить в них по безлічі значних змін. Зате кожна нова версія Chrome стає інформаційним приводом, подогревающим інтерес до продукту.

Тепер і нові версії браузера Firefox будуть випускатися значно частіше, але кожна з них буде обзаводитися меншою кількістю нових функцій. А ось проміжних версій-оновлень стане набагато менше. Тільки в 2011 році Mozilla Foundation планує представити публіці чотири нові версії Firefox - з четвертої по сьому.

Через кілька днів після фінального релізу FF4 представники Mozilla розповіли про свої плани більш детально. Виявляється, Firefox 5.0 буде підтримувати 64-бітну версію Windows. Також "п'ятірка" отримає підтримку нового інтерфейсу управління екаунт Account Manager; в цю версію включать можливість швидкого обміну з друзями цікавими посиланнями. У Firefox 6.0 буде знову оптимізована продуктивність JavaScript-движка. З'явиться версія браузера для OS X 10.7. Про Firefox 7 поки розробники не розповідають практично нічого - мабуть, самі ще не знають.

Віктор Демидов

Очікування не було марним: Mozilla Firefox 4

22 березня біля численних шанувальників браузера Firefox трапився свято - вийшов фінальний реліз четвертої версії самого популярного браузера з відкритим вихідним кодом (а за сумісництвом - і головного конкурента Internet Explorer). Дистрибутив Firefox 4 за перші кілька днів після релізу скачало стільки користувачів, що стало зрозуміло: розклад сил на ринку браузерів скоро помітно зміниться на користь "Вогненної лисиці".


Чемпіон по затримок і перенесень

Браузер Mozilla Firefox 4 розроблявся надзвичайно довго. Нагадаю, що версія Firefox 3.0 вийшла ще 17 червня 2008-го, а останній раз помітно оновилася (до версії 3.6) 21 січня 2010-го. При цьому першу бету FF4 публіка побачила лише в липні 2010 року. Реліз тоді був призначений на жовтень того ж року, але потім його почали раз по раз відкладати. Так що з червня минулого року і до середини нинішнього березня ми отримали в цілому 12 бета-версій і дві версії браузера в статусі Release Candidate.

Те, що Firefox 4 чекали з нетерпінням, стало ясно в перші ж години. Mozilla навіть запустила спеціальний сайт з лічильником завантажень браузера ( glow.mozilla.org ). За першу добу з моменту офіційного виходу Firefox 4 його скачали понад 7 млн ​​разів. Internet Explorer 9 може похвалитися тільки 2,35 млн завантаженнями за перші 24 години.

На момент написання цієї статті (вечір 26 березня) число завантажень наближалося до 32 млн. І це тільки з офіційного сайту, без урахування численних дзеркал і незліченних софтових сайтів на зразок soft.mail.ru. Крім того, Mozilla не включила в ці цифри дані про кількість завантажень останнього реліз-кандидата Firefox 4 - а він повністю ідентичний фінальної версії, і його встановили собі понад 3 млн користувачів.

До речі, за статистикою, найактивніше новий браузер скачують європейці (40% завантажень, в США - приблизно 20%).

Firefox 4, як зазвичай, доступний у версіях для ОС Windows, Mac OS X і Linux. Готуються версії "четвірки" для платформ Android і Maemo, а ось для iOS версії FF4 не буде. З самого початку в FF4 включена підтримка 80 мов.


особисті враження

Отже, качаємо новинку. Розмір дистрибутива для Windows виявився 12.2 Мб; на жорсткому диску встановлена ​​програма зайняла 32.5 Мб. Відразу попереджу: оновити Firefox з версії 3.6 до 4.0 можна, потрібно качати дистрибутив і ставити його за всіма правилами.

Установка пройшла з сюрпризами. Виявляється, Firefox 4 може бути встановлений тільки замість колишніх версій "вогнелис", але ніяк не паралельно з ними. Так що при установці можливості вибору каталогу не було - FF4 встановився за адресою C: \ Program Files \ Mozilla Firefox. Колишній Firefox 3.6 був повністю ліквідований - без погоджень або хоча б попередження користувача. Могли б і ввічливіше ...

Втім, далі все пішло гладко. "Четвірка" повністю автоматично і без найменших помилок імпортувала всі налаштування, доповнення, cookies, закладки, журнал і паролі зі старої версії.

Тепер треба було освоїтися з інтерфейсом. З самого початку стало зрозуміло: розробники з Mozilla пішли стопами своїх колег, які працювали над Google Chrome. Тобто найбільш важливим було визнано збільшення робочої області вікна програми, а елементами управління вирішили пожертвувати.

Тобто найбільш важливим було визнано збільшення робочої області вікна програми, а елементами управління вирішили пожертвувати

Перше, що кидається в очі - панель вкладок перемістилася в самий верх і розташувалася над адресним рядком (аналогічно Chrome). Якщо вас (як і мене) це не влаштовує - сходіть в меню "Вид" і зніміть галочку біля пункту "Виберіть зверху". Виберіть перемістяться на більш звичне місце.

Рядок стану відсутня; при необхідності внизу вікна з'являється службова інформація (в напівпрозорому відображенні), але окремий рядок під неї більше не відводять.

Панель навігації радикально змінилася. На звичному місці залишилися тільки кнопки "Туди" і "сюди" (на попередню і на наступну сторінку). Відразу після них йде інтелектуальна адресний рядок, в кінці якої - єдина кнопка "Зупинити / оновити / перейти по обраній адресі". Далі - поле вибору пошукових систем і web-сервісів. Кнопка "Домашня сторінка Firefox" перемістилася в самий кінець панелі, до правого краю вікна.

Панель меню прибрана в версіях для Windows 7 і Windows Vista - там вона ховається під кнопкою в лівій частині заголовка вікна. У версії для Windows ХР меню залишилося на колишньому місці.

Не сподобалося, що ніяк не відображається хід завантаження сторінки. Чомусь розробники не використали досвід Safari 5, де сть зелений прогрес-бар прямо в інтелектуальній адресному рядку.

Серйозно змінився не тільки інтерфейс, але і механізм управління вкладками. Тепер їх можна групувати за бажанням користувача - це напевно сподобається любителям тримати відкритими десятки вкладок. Для організації груп слід натиснути на спеціальну кнопку в правій частині панелі вкладок. Відкриється меню створення груп з уже відкритих вкладок. Щоб створити нову групу досить перетягнути потрібні вкладки за межі вже існуючого блоку. Автоматично з'явиться нова група, в яку користувач може додати і інші вкладки. Перемикатися між ними можна простим кліком миші по групах.

Крім того, в FF4 користувач може закріплювати окремі вкладки з регулярно відвідуваними сторінками - для цього достатньо клацанням правої кнопки миші на заголовку вкладки викликати контекстне меню і вибрати в ньому пункт "Закріпити вкладку". Після цього вона переміститься в лівий кут під адресним рядком - і більше окремо цей сайт відкривати вже не буде потрібно, все буде робитися автоматично. Крім того, закріплену вкладку можна закрити (в тому числі випадково), заздалегідь не відкріпивши її.

У Firefox 4 зміни спіткали також інтерфейс управління програмними надбудовами - він став набагато зручніше. Втім, будь-яких доповнень я ще не встиг поставити, так що опис роботи з ними пропущу.


Інновації в Firefox 4

Розробники Mozilla Firefox 4 стверджують, що їх дітище - один з найшвидших браузерів в світі, і вже точно це найшвидша версія Firefox. Залежно від конкретної web-сторінки, приріст швидкості становить від двох до шести разів, в порівнянні з версією 3.6. В "четвірці" використаний новий движок Gecko 2.0, в якому покращена підтримка HTML5 та CSS3 і додана підтримка WebM і WebGL. До речі, розробка Gecko 2.0 почалася ще в 2006 році.

Оновився в новому FF і JavaScript-движок. Тепер використовується більш швидкий і сучасний JagerMonkey. Це дозволило помітно підвищити швидкість завантаження і роботи з web-сторінками, що містять відповідні сценарії. Зокрема, новий спосіб представлення значень в JavaScript дозволяє Firefox 4 виконувати "важкий" цифровий код більш ефективно - то є швидше і якісніше відображати графіку і анімацію.

Чисто суб'єктивно Firefox 4 дійсно працює дуже спритно.

Предмет особливої ​​гордості розробників з Mozilla - вбудована підтримка стандартів HTML5. Саме завдяки їй новий Firefox може відтворювати відеоролики високої чіткості безпосередньо у вікні браузера. Але і це далеко не все. В "четвірці" також реалізована підтримка стандарту WebGL, який з недавніх пір розробляється при безпосередній участі Mozilla. Цей стандарт дозволяє відтворювати 3D-анімацію без використання надбудов або окремих додатків. Тобто елементи 3D-анімації просто вбудовуються прямо в код web-сторінок. На сьогоднішній день, крім Firefox 4, стандарт WebGL підтримує тільки Google Chrome.

БраузерСумарний результат HTML5 test, бали *

Chrome 10.0.648.151 288 Opera 11.01 234 Firefox 4.0 240 Safari 5.0.4 187 Internet Explorer 9 130 Firefox 3.6.15 155 * Максимальна оцінка - 400 балів

Ну і, нарешті, Firefox 4 підтримує розроблений Google формат WebM. Якщо хто ще не в курсі, WebM - відкритий формат відео, вперше представлений Google на конференції Google I / O в травні 2010-го. Формат не вимагає ліцензійних відрахувань, заснований на відкритих відеокодеку VP8, аудіокодеку Vorbis і підмножині медіаконтейнера Matroska. Завдання нового формату - замінити пропріетарний відеостандарт H.264.

Намагаючись не відстати від сучасних тенденцій, розробники Firefox 4 приділили особливу увагу "мобільним" аспектам нового браузера. Зокрема, в Mozilla зараз йде робота над версією "четвірки" для пристроїв, що працюють під управлінням ОС Android . До речі, її бету вже можна завантажити в Android Market.

Уже відомо, що Android-версію можна буде синхронізувати з браузером на "великому" ПК - десктопі або ноутбуці. Це дозволить користувачам Firefox 4 на робочому столі, ноутбуці, планшеті і смартфоні залишатися в єдиній інтернет-середовищі: користуватися загальними закладками, відвідувати захищені паролем сайти, переглядати єдину історію серфінгу. Всі настройки, ясна річ, також будуть однаковими.

Але і це не все: в базовій комплектації браузера присутній розширення Firefox Sync, раніше доступну в якості окремого доповнення. Firefox Sync дозволяє користувачеві синхронізувати між декількома комп'ютерами і смартфонами свій Mozilla-профіль - закладки, список відкритих вкладок, історію і збережені паролі.

Також в "четвірці" з'явилася підтримка мультитач-дисплеїв.


Що нас чекає далі?

Випустивши довгоочікуваний Firefox 4, топ-менеджери Mozilla поспішили поділитися з користувачами і своїми подальшими планами. Головний розробник Firefox Майк Бельтцнер, зокрема, сказав: "Ми плануємо надавати користувачам наші нові розробки невеликими порціями, але набагато частіше. У 2011-му ми повинні випустити чотири нові версії і напрацювати відповідний графік для наступних років ".

По суті, керівництво Mozilla переймає стратегію корпорації Google, яка випускає нові версії свого браузера Chrome, але при цьому не вносить в них по безлічі значних змін. Зате кожна нова версія Chrome стає інформаційним приводом, подогревающим інтерес до продукту.

Тепер і нові версії браузера Firefox будуть випускатися значно частіше, але кожна з них буде обзаводитися меншою кількістю нових функцій. А ось проміжних версій-оновлень стане набагато менше. Тільки в 2011 році Mozilla Foundation планує представити публіці чотири нові версії Firefox - з четвертої по сьому.

Через кілька днів після фінального релізу FF4 представники Mozilla розповіли про свої плани більш детально. Виявляється, Firefox 5.0 буде підтримувати 64-бітну версію Windows. Також "п'ятірка" отримає підтримку нового інтерфейсу управління екаунт Account Manager; в цю версію включать можливість швидкого обміну з друзями цікавими посиланнями. У Firefox 6.0 буде знову оптимізована продуктивність JavaScript-движка. З'явиться версія браузера для OS X 10.7. Про Firefox 7 поки розробники не розповідають практично нічого - мабуть, самі ще не знають.

Віктор Демидов

Очікування не було марним: Mozilla Firefox 4

22 березня біля численних шанувальників браузера Firefox трапився свято - вийшов фінальний реліз четвертої версії самого популярного браузера з відкритим вихідним кодом (а за сумісництвом - і головного конкурента Internet Explorer). Дистрибутив Firefox 4 за перші кілька днів після релізу скачало стільки користувачів, що стало зрозуміло: розклад сил на ринку браузерів скоро помітно зміниться на користь "Вогненної лисиці".


Чемпіон по затримок і перенесень

Браузер Mozilla Firefox 4 розроблявся надзвичайно довго. Нагадаю, що версія Firefox 3.0 вийшла ще 17 червня 2008-го, а останній раз помітно оновилася (до версії 3.6) 21 січня 2010-го. При цьому першу бету FF4 публіка побачила лише в липні 2010 року. Реліз тоді був призначений на жовтень того ж року, але потім його почали раз по раз відкладати. Так що з червня минулого року і до середини нинішнього березня ми отримали в цілому 12 бета-версій і дві версії браузера в статусі Release Candidate.

Те, що Firefox 4 чекали з нетерпінням, стало ясно в перші ж години. Mozilla навіть запустила спеціальний сайт з лічильником завантажень браузера ( glow.mozilla.org ). За першу добу з моменту офіційного виходу Firefox 4 його скачали понад 7 млн ​​разів. Internet Explorer 9 може похвалитися тільки 2,35 млн завантаженнями за перші 24 години.

На момент написання цієї статті (вечір 26 березня) число завантажень наближалося до 32 млн. І це тільки з офіційного сайту, без урахування численних дзеркал і незліченних софтових сайтів на зразок soft.mail.ru. Крім того, Mozilla не включила в ці цифри дані про кількість завантажень останнього реліз-кандидата Firefox 4 - а він повністю ідентичний фінальної версії, і його встановили собі понад 3 млн користувачів.

До речі, за статистикою, найактивніше новий браузер скачують європейці (40% завантажень, в США - приблизно 20%).

Firefox 4, як зазвичай, доступний у версіях для ОС Windows, Mac OS X і Linux. Готуються версії "четвірки" для платформ Android і Maemo, а ось для iOS версії FF4 не буде. З самого початку в FF4 включена підтримка 80 мов.


особисті враження

Отже, качаємо новинку. Розмір дистрибутива для Windows виявився 12.2 Мб; на жорсткому диску встановлена ​​програма зайняла 32.5 Мб. Відразу попереджу: оновити Firefox з версії 3.6 до 4.0 можна, потрібно качати дистрибутив і ставити його за всіма правилами.

Установка пройшла з сюрпризами. Виявляється, Firefox 4 може бути встановлений тільки замість колишніх версій "вогнелис", але ніяк не паралельно з ними. Так що при установці можливості вибору каталогу не було - FF4 встановився за адресою C: \ Program Files \ Mozilla Firefox. Колишній Firefox 3.6 був повністю ліквідований - без погоджень або хоча б попередження користувача. Могли б і ввічливіше ...

Втім, далі все пішло гладко. "Четвірка" повністю автоматично і без найменших помилок імпортувала всі налаштування, доповнення, cookies, закладки, журнал і паролі зі старої версії.

Тепер треба було освоїтися з інтерфейсом. З самого початку стало зрозуміло: розробники з Mozilla пішли стопами своїх колег, які працювали над Google Chrome. Тобто найбільш важливим було визнано збільшення робочої області вікна програми, а елементами управління вирішили пожертвувати.

Тобто найбільш важливим було визнано збільшення робочої області вікна програми, а елементами управління вирішили пожертвувати

Перше, що кидається в очі - панель вкладок перемістилася в самий верх і розташувалася над адресним рядком (аналогічно Chrome). Якщо вас (як і мене) це не влаштовує - сходіть в меню "Вид" і зніміть галочку біля пункту "Виберіть зверху". Виберіть перемістяться на більш звичне місце.

Рядок стану відсутня; при необхідності внизу вікна з'являється службова інформація (в напівпрозорому відображенні), але окремий рядок під неї більше не відводять.

Панель навігації радикально змінилася. На звичному місці залишилися тільки кнопки "Туди" і "сюди" (на попередню і на наступну сторінку). Відразу після них йде інтелектуальна адресний рядок, в кінці якої - єдина кнопка "Зупинити / оновити / перейти по обраній адресі". Далі - поле вибору пошукових систем і web-сервісів. Кнопка "Домашня сторінка Firefox" перемістилася в самий кінець панелі, до правого краю вікна.

Панель меню прибрана в версіях для Windows 7 і Windows Vista - там вона ховається під кнопкою в лівій частині заголовка вікна. У версії для Windows ХР меню залишилося на колишньому місці.

Не сподобалося, що ніяк не відображається хід завантаження сторінки. Чомусь розробники не використали досвід Safari 5, де сть зелений прогрес-бар прямо в інтелектуальній адресному рядку.

Серйозно змінився не тільки інтерфейс, але і механізм управління вкладками. Тепер їх можна групувати за бажанням користувача - це напевно сподобається любителям тримати відкритими десятки вкладок. Для організації груп слід натиснути на спеціальну кнопку в правій частині панелі вкладок. Відкриється меню створення груп з уже відкритих вкладок. Щоб створити нову групу досить перетягнути потрібні вкладки за межі вже існуючого блоку. Автоматично з'явиться нова група, в яку користувач може додати і інші вкладки. Перемикатися між ними можна простим кліком миші по групах.

Крім того, в FF4 користувач може закріплювати окремі вкладки з регулярно відвідуваними сторінками - для цього достатньо клацанням правої кнопки миші на заголовку вкладки викликати контекстне меню і вибрати в ньому пункт "Закріпити вкладку". Після цього вона переміститься в лівий кут під адресним рядком - і більше окремо цей сайт відкривати вже не буде потрібно, все буде робитися автоматично. Крім того, закріплену вкладку можна закрити (в тому числі випадково), заздалегідь не відкріпивши її.

У Firefox 4 зміни спіткали також інтерфейс управління програмними надбудовами - він став набагато зручніше. Втім, будь-яких доповнень я ще не встиг поставити, так що опис роботи з ними пропущу.


Інновації в Firefox 4

Розробники Mozilla Firefox 4 стверджують, що їх дітище - один з найшвидших браузерів в світі, і вже точно це найшвидша версія Firefox. Залежно від конкретної web-сторінки, приріст швидкості становить від двох до шести разів, в порівнянні з версією 3.6. В "четвірці" використаний новий движок Gecko 2.0, в якому покращена підтримка HTML5 та CSS3 і додана підтримка WebM і WebGL. До речі, розробка Gecko 2.0 почалася ще в 2006 році.

Оновився в новому FF і JavaScript-движок. Тепер використовується більш швидкий і сучасний JagerMonkey. Це дозволило помітно підвищити швидкість завантаження і роботи з web-сторінками, що містять відповідні сценарії. Зокрема, новий спосіб представлення значень в JavaScript дозволяє Firefox 4 виконувати "важкий" цифровий код більш ефективно - то є швидше і якісніше відображати графіку і анімацію.

Чисто суб'єктивно Firefox 4 дійсно працює дуже спритно.

Предмет особливої ​​гордості розробників з Mozilla - вбудована підтримка стандартів HTML5. Саме завдяки їй новий Firefox може відтворювати відеоролики високої чіткості безпосередньо у вікні браузера. Але і це далеко не все. В "четвірці" також реалізована підтримка стандарту WebGL, який з недавніх пір розробляється при безпосередній участі Mozilla. Цей стандарт дозволяє відтворювати 3D-анімацію без використання надбудов або окремих додатків. Тобто елементи 3D-анімації просто вбудовуються прямо в код web-сторінок. На сьогоднішній день, крім Firefox 4, стандарт WebGL підтримує тільки Google Chrome.

БраузерСумарний результат HTML5 test, бали *

Chrome 10.0.648.151 288 Opera 11.01 234 Firefox 4.0 240 Safari 5.0.4 187 Internet Explorer 9 130 Firefox 3.6.15 155 * Максимальна оцінка - 400 балів

Ну і, нарешті, Firefox 4 підтримує розроблений Google формат WebM. Якщо хто ще не в курсі, WebM - відкритий формат відео, вперше представлений Google на конференції Google I / O в травні 2010-го. Формат не вимагає ліцензійних відрахувань, заснований на відкритих відеокодеку VP8, аудіокодеку Vorbis і підмножині медіаконтейнера Matroska. Завдання нового формату - замінити пропріетарний відеостандарт H.264.

Намагаючись не відстати від сучасних тенденцій, розробники Firefox 4 приділили особливу увагу "мобільним" аспектам нового браузера. Зокрема, в Mozilla зараз йде робота над версією "четвірки" для пристроїв, що працюють під управлінням ОС Android . До речі, її бету вже можна завантажити в Android Market.

Уже відомо, що Android-версію можна буде синхронізувати з браузером на "великому" ПК - десктопі або ноутбуці. Це дозволить користувачам Firefox 4 на робочому столі, ноутбуці, планшеті і смартфоні залишатися в єдиній інтернет-середовищі: користуватися загальними закладками, відвідувати захищені паролем сайти, переглядати єдину історію серфінгу. Всі настройки, ясна річ, також будуть однаковими.

Але і це не все: в базовій комплектації браузера присутній розширення Firefox Sync, раніше доступну в якості окремого доповнення. Firefox Sync дозволяє користувачеві синхронізувати між декількома комп'ютерами і смартфонами свій Mozilla-профіль - закладки, список відкритих вкладок, історію і збережені паролі.

Також в "четвірці" з'явилася підтримка мультитач-дисплеїв.


Що нас чекає далі?

Випустивши довгоочікуваний Firefox 4, топ-менеджери Mozilla поспішили поділитися з користувачами і своїми подальшими планами. Головний розробник Firefox Майк Бельтцнер, зокрема, сказав: "Ми плануємо надавати користувачам наші нові розробки невеликими порціями, але набагато частіше. У 2011-му ми повинні випустити чотири нові версії і напрацювати відповідний графік для наступних років ".

По суті, керівництво Mozilla переймає стратегію корпорації Google, яка випускає нові версії свого браузера Chrome, але при цьому не вносить в них по безлічі значних змін. Зате кожна нова версія Chrome стає інформаційним приводом, подогревающим інтерес до продукту.

Тепер і нові версії браузера Firefox будуть випускатися значно частіше, але кожна з них буде обзаводитися меншою кількістю нових функцій. А ось проміжних версій-оновлень стане набагато менше. Тільки в 2011 році Mozilla Foundation планує представити публіці чотири нові версії Firefox - з четвертої по сьому.

Через кілька днів після фінального релізу FF4 представники Mozilla розповіли про свої плани більш детально. Виявляється, Firefox 5.0 буде підтримувати 64-бітну версію Windows. Також "п'ятірка" отримає підтримку нового інтерфейсу управління екаунт Account Manager; в цю версію включать можливість швидкого обміну з друзями цікавими посиланнями. У Firefox 6.0 буде знову оптимізована продуктивність JavaScript-движка. З'явиться версія браузера для OS X 10.7. Про Firefox 7 поки розробники не розповідають практично нічого - мабуть, самі ще не знають.

Віктор Демидов

Що нас чекає далі?
Що нас чекає далі?
Що нас чекає далі?