Донецкий техникум промышленной автоматики

Ноутбуки з 64-розрядної Windows

  1. Вони вже на підході! У заголовку немає ніякої помилки: поки цей матеріал готується до друку, ряд...
  2. Акцент на продуктивність
  3. наявність додатків
  4. Труднощі апаратного забезпечення
Вони вже на підході!

У заголовку немає ніякої помилки: поки цей матеріал готується до друку, ряд виробників, зокрема Acer, Fujitsu і HP, вже випускають 64-розрядні ноутбуки з Windows XP. Деякі моделі проходять тестування під Windows XP Professional x64 Edition Release Candidate 2 Customer Preview. Епоха 64-розрядних обчислень, спочатку орієнтованих на сервери і робочі станції професійного класу, схоже, настала і для ноутбуків. На думку старшого менеджера з випуску нових продуктів Microsoft Брайана Марра, це обумовлено потребами клієнтів.

За словами Марра, 64-розрядної версії Windows XP розвивається як відгалуження від серверної версії Windows. Ринок росте дуже швидко, демонструючи рух в сторону 64-розрядних обчислень як на серверах, так і на настільних системах. Спочатку мала місце орієнтація на сервери і промислові робочі станції для таких областей застосування, як високоякісна графіка, автоматизоване проектування (CAD) і розробка програмного забезпечення. Згодом стало очевидно, що клієнти починають розглядати 64-розрядні можливості як щось більше, ніж просто операційна система для високопродуктивної робочої станції. «Тому було прийнято рішення забезпечити повний набір функціональних можливостей XP», - пояснив Марр.

Проблеми початкового етапу

Підтримка пристроїв - одна з двох головних проблемних областей для клієнтів, що беруть участь в тестуванні 64-розрядної попередньою версією (RC) XP, що вимагає 64-розрядних драйверів. Коментар Марра: «На моєму ноутбуці Acer Ferrari все працює. Всі проблеми зводяться до драйверів ... Неполадки відзначаються як на настільних системах, так і на ноутбуках. Зокрема, на моєю настільною системі не відтворюється звук. Я рекомендую почекати випуску спеціалізованих версій з необхідними драйверами пристроїв для конкретних систем ».

Інша актуальна проблема - сумісність програмного забезпечення. Більшість 32-розрядних програм Windows працює на 64-розрядних системах, чого не можна сказати про діючі додатках, написаних для DOS, 16-розрядної Windows і підсистем OS / 2 і POSIX. Також не працюють додатки, які виконуються в режимі ядра, зокрема антивірусні програми або програми з вбудованими драйверами пристроїв. За словами Марра, в Microsoft досадують на те, що деякі виробники продовжують постачати 32-розрядні програми з 16-розрядними програмами установки, які не працюють на новій системі. У деяких випадках Microsoft може надати «програмну прошарок» для вирішення проблеми сумісності. Однак компанія все ж веде з виробниками роботу по забезпеченню поставок 32-розрядних програм установки.

Як зазначив Марр, нова 64-розрядної версії XP повністю підтримує основні функціональні можливості, яких вимагають виробники ноутбуків. «Передбачено управління режимом електроживлення і підтримка гарячої стикування. Виробникам обладнання (OEM або IHV) доведеться трохи попрацювати над забезпеченням правильного функціонування S-рівнів. Що стосується підтримки PC Card, то ми також надаємо необхідну інфраструктуру, проте, можливо, доведеться писати конкретні драйвери », - вважає він. Як сказав Марр, ведеться робота над складанням списку сумісного обладнання (HCL) для 64-розрядної XP. «На сайті Windows Marketplace буде опублікований список сертифікованих пристроїв для 64-розрядної операційної системи. Наша програма сертифікації анонсована разом з виходом RC2 в якості доповнення або замість існуючих сертифікацій. Партнери можуть сертифікувати системи, конкретні пристрої або операційні системи. Можлива сертифікація для 32-розрядного варіанта, 64-розрядного варіанта, а також для обох варіантів ».

Акцент на продуктивність

Для чого користувачеві ноутбука може знадобитися 64-розрядна Windows? Основна причина - продуктивність. 64-розрядний процесор, наприклад Athlon 64 Mobile або Turion 64 від AMD, теоретично дозволяє подвоїти обсяг даних, переданих за один такт, в порівнянні з 32-розрядних. Фактичний виграш в продуктивності трохи менше і залежить від перекомпіляції програмного забезпечення для 64-розрядної версії. 64-розрядний також дозволяє використовувати значно більший обсяг оперативної пам'яті, ніж здатна підтримувати 32-розрядна Windows, - аж до 128 Гбайт. Крім того, за словами Марра, нова операційна система функціонально ідентична 32-розрядної Windows XP: «Функціональні можливості однакові, і управління ними можна здійснювати в однаковому режимі через Active Directory. У 32-розрядної і 64-розрядної версії Windows XP використовуються аналогічні сценарії і шаблони ».

наявність додатків

Коли 64-розрядні додатки будуть доступні? За словами Брайана Марра, терміни переходу на 64-розрядні додатки будуть різні. Характер перехідного процесу, ймовірно, буде аналогічний ситуації з переходом з 16- на 32-розрядні системи. Першими будуть охоплені сфери, де вже «узятий 32-розрядний бар'єр». Сюди, зокрема, входять продуктивні робочі станції. Передбачається, що в цій сфері перехід здійсниться в межах перших трьох місяців після випуску. Потім очікується більш масовий перехід, наприклад в сфері ігор. Нарешті, з'являться нові додатки, що функціонують в рамках 64-розрядної архітектури. «Згадаймо про редагування відео будинку, неможливе з використанням 16-розрядних систем, проте отримав сьогодні широке поширення. Замислимося про це в прив'язці до різних строків виходу Longhorn! », - закликає Марр.

За словами Марра, робота по перенесенню 32-розрядних програм Windows на 64-розрядні системи хоча і відносно проста, але все ж виходить за рамки звичайної перекомпіляції. «Це завдання ніколи не була очевидною. Однак звичайна наша практика така, що, коли клієнти звертаються до нас з приводу портування програм, все компоненти починають функціонувати за лічені дні, після чого клієнти залишають нас з уже працюючими додатками », - говорить він. Діючі 32-розрядні .NET-додатки підтримуються операційним середовищем .NET Framework 1.1, а підтримку «рідних» 64-розрядних .NET-додатків забезпечить розробляється в даний час версія .NET Framework 2.0.

64-розрядної версії Windows XP підтримує процесори, що використовують набір команд x64, втілених в процесорі Opteron 64 від AMD. Сьогодні до цього класу належать процесори Athlon 64 і Turion 64 (AMD), а також Xeon і одна версія Pentium 4 (Intel). Сюди, проте, не входить старша модель сімейства продуктів Intel - процесор Itanium.

Труднощі апаратного забезпечення

Хоча ноутбуки з 64-розрядної версії XP сьогодні доступні, навряд чи найближчим часом слід очікувати випуску 64-розрядних комп'ютерів типу Tablet PC або мобільних пристроїв, більш компактних, ніж ноутбуки. Причин для цього принаймні дві. По-перше, поточна 64-розрядної версії побудована на основі коду Windows Server, тоді як система Windows XP Tablet PC Edition 2005 являє собою розширений варіант 32-розрядного коду XP. По-друге, споживана потужність існуючих 64-розрядних ноутбуків, які майже всі побудовані на базі процесора Athlon 64, надзвичайно велика. На Web-сайті компанії AMD ці машини визначені як «ноутбуки, які замінять настільні системи», і це визначення видається цілком відповідним істині. Відповідно до технічної документації, наданої AMD, процесори Athlon 64 розсіюють від 22 до 72 Вт теплової потужності в залежності від моделі та режиму роботи. Для порівняння, процесор Pentium M від Intel, широко застосовуваний в 32-розрядних ноутбуках, розсіює від 4 до 22 Вт. Таким чином, 64-розрядний ноутбук, хоча і здатний забезпечити підвищення продуктивності в певних режимах експлуатації, буде мати менший термін служби батарей в порівнянні з еквівалентним 32-розрядних пристроєм. Для вирішення цієї проблеми компанія AMD створила новий процесор Turion, що має приблизно вдвічі менше розсіювання потужності в порівнянні з Athlon 64 і реалізує технологію Power Now з виборчим відключенням харчування невикористовуваних компонентів. Проте в найближчому майбутньому за 64-розрядну продуктивність все ж доведеться розплачуватися скороченням терміну служби батарей.

Проте в найближчому майбутньому за 64-розрядну продуктивність все ж доведеться розплачуватися скороченням терміну служби батарей

Кому ж потрібні 64-розрядні ноутбуки? Відповідь проста - тим, хто зацікавлений у підвищенні потужності і продуктивності. На думку Брайана Марра, в доступному для огляду майбутньому рядовим фахівцям з ІТ має сенс зберігати прихильність 32-розрядних систем Windows XP Professional, а домашнім користувачам - продовжувати використовувати 32-розрядні Media Center і Windows XP Home Edition. Однак в середовищі користувачів існують професіонали вищого класу, які в певних областях застосування, наприклад в області редагування відео, можуть досягати 15-процентного збільшення продуктивності навіть при використанні 32-розрядних додатків. Для додатків типу Office спостерігається підвищення продуктивності приблизно на 5-10%. Розробники отримають можливість скоротити час компіляції. Підвищення продуктивності можна також спостерігати в ситуаціях, коли операції з плаваючою точкою, візуалізація і обчислювальна потужність яких багато важать. Таким чином, 64-розрядної версії Windows XP орієнтована на специфічну групу клієнтів, а саме на користувачів високопродуктивних робочих станцій, розробників і тих, хто просто вважає за краще використовувати самі передові технології. «Представникам середнього бізнесу і домашнім користувачам в доступному для огляду майбутньому краще продовжувати працювати з 32-розрядними версіями», - вважає Марр.

З огляду на все сказане, можна з упевненістю стверджувати, що перша серія 64-розрядних ноутбуків і сумісних з ними 64-розрядних технологій Microsoft, безумовно, представляє інтерес. Цього року фахівцям з інформаційних технологій слід очікувати появи у користувачів-ентузіастів перших 64-розрядних систем.

Джон рулів - Незалежний технічний письменник. Готує щотижневі випуски Windows 2000 Pro UPDATE ( http://www.winnetmag.com/update ). [email protected]

Як приклад до статті можна привести вже наявні в Росії кілька моделей 64-х розрядних ноутбуків компанії MSI, всі вони побудовані на процесорах AMD Turion64. Це моделі MEGABOOK S270, M635 і L715, побудовані на AMD Turion64 MT-30 (1,6 ГГц) або AMD Turion64 MT-34 (1,8 ГГц) і наборі мікросхем ATi RS480M + ATi SB400. Всі моделі підтримують до 2 Гбайт оперативної пам'яті SO-DIMM типу DDR ​​333 або 400 МГц, відеоадаптери в залежності від моделі ATI RS480 64/128 Мбайт (модель S270 з дисплеєм 12.1-дюймів WXGA (1280x800) Super Glare Type), ATi Mobile Radeon X700 (модель M635 з дисплеєм 15.4-дюймів WXGA (1280x800) Glare Type) 128 і ATi Mobile Radeon X700 256Mb (модель L715 з дисплеєм 17-дюймів WXGA (1440x900) Super Glare Type). Система зберігання у всіх трьох моделей представлена ​​жорсткими дисками від 40 до 80 Гбайт, накопичувачем DVD-RW DL (молодша модель S270 може комплектуватися приводом CD-RW Combo), і пристроєм зчитування формату 4 в 1 для флешкарти типів MMC / SD / MS / MS Pro. Комунікаційна частина представлена ​​стандартним для систем MSI набором з модему, портом Ethernet 10/100 Мбіт (1000 Мбіт для моделі L715), адаптери бездротового зв'язку протоколів 802.11 b / g і Bluetooth. Кожна модель має 3 порти USB 2.0 (модель M635 має 4 таких порту), порт VGA, вхід для мікрофону і вихід для навушників, 1 слот PC Card (Type II), роз'єми RJ-11, RJ45, 1xIEEE1394. Крім цього старша модель L715 має 1 слот Express Card, WEB? Камеру 1,3 Мпіксел і вбудований мікрофон. Призначена для виконання ролі мультимедіа центру модель M635 має функцію Instant On Video для перегляду відео без завантаження операційної системи і комплектується пульт дистанційного керування. Вартість кожної з систем зростає разом з її вагою, найлегша модель MEGABOOK S270 вагою 1,8 кг і розміром 303x225x28 мм орієнтовно матиме ціну від 1240 до 1480 дол., Середня за вагою модель M635 (розміром 335x225x30 мм) тягне вже на 2.8 кг і коштує від 1440 до 1590 дол., ну а сама великогабаритна модель, її розмір 395x278x34,9мм, MEGABOOK L715 важить 3,2 кг і приблизно буде коштувати від 1690 до 1820 дол.

Кому ж потрібні 64-розрядні ноутбуки?
1394. Крім цього старша модель L715 має 1 слот Express Card, WEB?