Донецкий техникум промышленной автоматики

NEWSru.com :: Обвинувачений в державній зраді вчений Кудрявцев відмовився від угоди зі слідчими, які запропонували йому обумовити колегу

Обвинувачений в державній зраді вчений Кудрявцев відмовився від угоди зі слідчими, які запропонували йому обумовити колегу

Співробітник Центрального науково-дослідного інституту машинобудування (ЦНДІМАШ), 75-річний вчений Віктор Кудрявцев відмовився від угоди зі слідством в обмін на звільнення з-під арешту, повідомив його адвокат, керівник об'єднання "Команда 29" Іван Павлов.

"Головне бажання Кудрявцева зараз - опинитися вдома, з рідними. Сьогодні у нього була можливість це зробити. Але навіть заради такої можливості він не зміг піти на угоду з власною совістю", - наводить "Інтерфакс" слова Павлова. Кудрявцеву запропонували звільнення з ізолятора в обмін на визнання власної провини в державній зраді і укладення угоди, яка, крім визнання, передбачала ще й обмова колеги, пояснив захисник.

"Не дивлячись на те, що Кудрявцев вже більше трьох місяців перебуває в" Лефортово ", в умовах, які завдають непоправної шкоди його здоров'ю і загрожують навіть життя, не дивлячись на свої 75 років, букет захворювань і неможливість побачити рідних, він від цієї пропозиції відмовився і не став нікого звинувачувати - ні себе, ні інших ", - підкреслив Павлов.

Раніше про тиск на батька з боку слідства "Інтерфаксу" розповів син вченого - Ярослав Кудрявцев (професор Російської академії наук, завідувач лабораторією Інституту нафтохімічного синтезу РАН).

На думку Ярослава Кудрявцева, пропозиція наслідком батькові угоди - це прийом, який говорить про "те, що у них (у слідства. - Прим." Інтерфаксу ") немає ні совісті, ні реальних доказів його провини".

Про арешт Кудрявцева стало відомо 22 липня, коли в слідчому ізоляторі "Лефортово" його виявили члени Громадської спостережної комісії (ОНК) Москви. Він найстарший арештант цього СІЗО з 20 липня.

Вченої звинуватили в передачі секретних відомостей Фон Кармановской інституту гідродинаміки в Бельгії. Вчений до затримання працював провідним фахівцем ЦНДІМАШ, який брав участь в дослідженнях в рамках програми FP7-SPACE. Гранти на космічні дослідження видавав Євросоюз.

За версією слідчих, Кудрявцев відправляв інформацію співробітнику Фон Кармановской інституту Патріку Рембо. Той звільнився з наукової установи кілька років тому і його нинішнє місце роботи невідомо.

Як пояснював адвокат Кудрявцева Іван Павлов, ФСБ вважає "ворожої і шпигунською організацією" весь Фон Кармановской інститут. За даними спецслужби, Кудрявцев в 2012 році отримав від цієї організації "завдання", пов'язане з передачею секретних відомостей. У березні і в жовтні 2013 року він відправив на адресу інституту два електронних листи. За версією ФСБ, передана інформація "могла бути використана при створенні озброєнь", пояснив адвокат.

Слідчі вважають, що наукова листування з бельгійським інститутом була лише прикриттям для передачі секретних відомостей спецслужбам країн НАТО, в тому числі США, що стосуються гіперзвукових технологій для ракетних комплексів "Авангард" класу "земля - ​​земля" і "Кинджал" класу "повітря - земля" . презентацію обох комплексів влаштував в ході свого послання Федеральним зборам в березні 2018 року президент Росії Володимир Путін.

Про те, що передані Кудрявцевим відомості були секретними, йдеться у висновку спеціаліста "Роскосмосу". Кудрявцев стверджує, що ніколи не відправляв в Фон Кармановской інститут інформацію, що виходить за рамки дослідження. У кримінальній справі листів вченого немає. "Тільки твердження, що він їх відправляв. Слідчий каже, що ми все побачимо в кінці слідства", - розповів адвокат.

За даними Павлова, за Кудрявцевим ФСБ вела спостереження кілька років. За його версією, спочатку за вченим стежили, а коли не знайшли компромату, вирішили, так як ресурси вже витратили, залучити його по «мутного» епізоду з листами.

Віктору Кудрявцеву пред'явлено звинувачення в державній зраді (ст. 275 КК РФ). Свою вину вчений не визнає. За даними захисту, до секретних відомостей він не мав доступу більше 20 років, а сама програма FP7-SPACE була затверджена на урядовому рівні і звіти по ній з'являлися у відкритому доступі.

Бойовими ракетами Кудрявцев ніколи не займався. "Не повинно бути відповідальності за те, що всі ракети, незалежно від їх призначення, літають, підкоряючись одним і тим же законам фізики", - обурюється син Віктора Ярослав.

Захист повідомила суду, що у пропрацював в ЦНДІМАШ 48 років Кудрявцева є захворювання серця, нирок і ендокринної системи, діабет, гіпертонія, наслідки інфаркту. Госпіталізація йому може знадобитися в будь-який момент. Висновок медиків склало п'ять аркушів "дрібним шрифтом з перерахуванням всіх діагнозів". Однак російську Феміду вони не вразили. Суд відправив вченого-ракетобудівника під арешт до кінця року.

Необхідність утримання Кудрявцева під вартою слідчий обгрунтував знайденим в пошті вченого листом про нібито виграної в лотерею грін-карті (вид на проживання в США). Лист був відправлений з типового для розсилки спаму адреси, та й текст його неможливо сприйняти всерйоз. Проте, суд порахував, що Кудрявцев, у якого забрали закордонний паспорт, легко може сховатися від правосуддя.

Невістка обвинуваченого Олена з жахом описує його нинішній стан. "Описати словами його вид - і без того худий чоловік ще різко схуд, одна обвисла шкіра землистого кольору. Згадалися військові фотографії концтаборів", - сказала вона. Через 10 днів на апеляцію в Мосміськсуді Кудрявцев не зміг без допомоги конвоїрів піднятися на третій поверх.

У листопаді в адміністрацію президента РФ, ФСБ і голові Верховного суду було передано звернення з вимогою змінити запобіжний захід Кудрявцеву на домашній арешт або підписку про невиїзд. Звернення на порталі Change.org підписали понад 111 тисяч осіб, в тому числі ряд відомих правозахисників, діячів науки і культури: голова Московської Гельсінкської групи Людмила Алексєєва, член правління "Міжнародного Меморіалу" Світлана Ганнушкіна, галерист Марат Гельман, фізик і співзасновник спільноти "Діссернет" Андрій Заякін, режисер Володимир Мірзоєв, письменник Віктор Шендерович, провідний науковий співробітник Інституту ядерних досліджень РАН Борис Штерн.

Кудрявцев займався моделюванням обтікання ракет-носіїв космічних кораблів і супутників повітряним середовищем в ході старту і посадки. Результати досліджень Кудрявцева застосовувалися для створення ракет-носіїв Н1, "Енергія", КСЛВ, "Зеніт", "Ангара", "Рокот", стартових комплексів "Союз-Куру", "Союз-Східний", "Морський старт". Кудрявцев - лауреат премії уряду РФ, володар медалі РАПН "Автору наукового відкриття" і безлічі почесних грамот і подяк від інститутів і підприємств космічної галузі, член Російської академії космонавтики ім. К.Е. Ціолковського.

"Зараз всі ці досягнення не мають значення. Держава, яка використовувала результати досліджень Кудрявцева, фінансувало його роботу і вручав йому медалі та подяки, тепер тримає його в ізоляторі, де його здоров'я стрімко погіршується", - йдеться в петиції.