Донецкий техникум промышленной автоматики

Краудфандінг і подорожі: позитивний досвід реалізації проекту

Мрія чи ні кожного мандрівника - витрачати в поїздці якомога менше співвідношення ціни і якості, при цьому отримувати якомога більше позитивних емоцій і вражень. Краудфандінг є одним із способів реалізації цієї мрії.
Якщо раптом хто не знає, то поясню. Краудфандінг - це заморське слово, яке означає народне фінансування тієї чи іншої ідеї. Тобто народ через інтернет "скидається" на реалізацію проекту, а автор цього самого проекту в разі успішного збору коштів віддячить кожного вкладено по заслугах частинкою проекту. Теми для краудфандінга можуть бути як фантастичні, наприклад, політ черепахи на Юпітер, так і цілком реалістичні - видання книги, створення ферми, написання програми для телефону, подорож і т.д.
Виконую обіцяне - ділюся своїм позитивним досвідом реалізації краудфандінг-проекту на планета.ру "На велосипеді з Росії в Індію" і деякими міркуваннями, які допоможуть вам реалізувати свій проект, якщо ви зважитеся на запуск оного.
Мрія чи ні кожного мандрівника - витрачати в поїздці якомога менше співвідношення ціни і якості, при цьому отримувати якомога більше позитивних емоцій і вражень

проект мого велоподорожі з Росії в Індію зібрав заявлену суму і став вважатися успішним задовго до закінчення терміну збору коштів. Старт проекту був 16 травня, фініш 31 серпня. Суть проекту була в наступному. Я їду на велосипеді і в шляху пишу нотатки про подорож у себе в блозі. Зацікавленим читачам я планував відправляти листівки, магнітики і т.п. На збір заявленої суми було три з половиною месяца.І за ці самі три з половиною місяці я ось що усвідомив в краудфандінгом:
13 пунктів для успішної реалізації проекту.
1. На початку необхідно визначитися з краудфандінговой платформою, на якій ви будете планувати збирати кошти. У Росії таких дві: бумстартер і планета . Вони начебто однакові з першого погляду, але коли копаєш глибше розумієш в чому їх відмінність. Скажу одне, що з подорожжю і взагалі з тревел-тематикою краще йти на Планету. Гроші можна спробувати збирати так само на звичайний яндекс-гаманець і карту Ощадбанку. Я в тому році як раз експериментував з яндекс-грошима і зібрав близько 20 тисяч рублів.
2. Необхідно прочитати уважно все правила і можливі підводні камені. Їх хоч відбавляй. Читати треба з почуттям, з толком, з розстановкою. Наприклад, на Бумстартере, щоб отримати зібрані гроші, треба щоб проект зібрав 100% і більше, на Планеті зі збільшеною комісією можна отримати гроші навіть при зборі коштів від 50%. У Яндекс-гаманця найбільший плюс - це все, що надійшло на рахунок, все ваше і майже без будь-яких комісій.
3. Визначтеся з сумою проекту. Мабуть, це ключовий момент в перспективах вашої ідеї стати успішною.
3.1. Якщо вам потрібна конкретна сума, менше якої ну ніяк, то пам'ятайте, що 13% доведеться віддати прибуткового податку і 10-15% краудфандінговой платформі в якості комісії. Тобто реальні гроші, отримані на руки, будуть майже на чверть менше. Враховуйте цей факт, щоб не потрапити в халепу.
3.2. Сума повинна бути адекватною цілям і засобам. Доводи типу "хочу піцот тисяч" не приймаються. Треба аргументувати в описі проекту, чому 100 тисяч, а не 300. Досвід подібних моєму тревел-проектів показує, що суму 50 тисяч рублів зібрати не те щоб легко, але при правильній постановці питання, цілком реально; 100 тисяч рублів складніше на порядок, але можливо при стаханівський праці в мережі і за її межами; 200 тисяч - практично нереально; півмільйона і вище - нереально. Да-да-да, на планеті часто траплялися тревел-проекти по 600 або 700 тисяч рублів. Про що люди думали, коли їх запускали?
3.3. Пам'ятайте, що кожен зайвий рубль в цілі проекту безумовно збільшує суму, але знижує шанси на успішне завершення проекту в геометричній прогресії.
4. Опис проекту. Пам'ятаєте приказку: "Зустрічають по одягу ..." Так само і з проектом. Опис і презентація - це якщо не пів справи, то точно не менше третини. Будьте оригінальними. Креативні проекти кожен перший, а ось оригінальних мало. Зробіть цікаве незаеженное відео. Я, на жаль, рукожоп в плані зйомок відео і його монтажу, тому на мій проект не рівняти в цьому питанні :-)
5. Склали опис проекту? Завантажили прикольне відео? Визначилися з сумою? (Якщо ви простий смертний як і я, то в якості ради бувалого - тепер скиньте 10 тисяч рублів від тієї суми, яку ви заявили, не пошкодуєте надалі) Перевірте все ще раз, а потім ще раз і ще раз. Після запуску проекту редагувати опис можна буде тільки через куратора.


Після запуску проекту редагувати опис можна буде тільки через куратора

6. Другий за важливістю пункт, який у мене чомусь шостим вийшов - це акції. Більшість приносять свої гроші в ваш проект будуть шукати відповіді на запитання: "І таки шо ми будем з цього мати?" Для таких товаришів і придумані акції - вам гроші, ви замість різні "плюшки".
Набір в принципі до ціни акції в 1000 рублів стандартний: подяку, листівка, магнітик. Чи не жлобьтесь. Я трохи пошкодував, що написав суму на листівку в 500 рублів, тому що за фактом відправити листівку коштувало менше 100 рублів. Тому всім відправив по 2-3 листівки з різних країн .
Так само пам'ятайте, що відправляти магнітик, це не є відправляти листівку. Наприклад, в Пакистані магнітики ми всією поштою відправляли години чотири :-)
Найцікавіше починається з сумами понад 1000 рублів. Тут треба бути оригінальним подвійно, а то і втричі. Треба зацікавити потенційного акціонера-товстосума так, щоб він не зміг пройти повз. Наприклад, у мене було куплено дві акції по 15000 рублів, одна за 5000 рублів і одна за 2500 рублів. Отже, на дорогі акції в моєму проекті довелося більше половини зібраних коштів !!! Над дорогими акціями подумайте окремо і дуже грунтовно
7. Отже, все готово! Акції придумані, опис складено. Запускаємо! Проект готовий до збору коштів і тут починається найскладніший час. Про ваш проект треба говорити завжди і всюди. Якщо ви запустили його і вирішили, що справу зроблено - помиляєтеся. Якщо мовчати, то в кращому випадку ви зберете 0 рублів, в найкращому випадку рублів 300. Якщо дуже пощастить - рублів 700. Не дивлячись на всю геніальність вашого задуму і безмежний величину вашого таланту, народ зовсім не ломанется до вас з трудовим рублем. Просто тому, що нічого про вас знати не буде. Тому без запальних танців у вашому виконанні, що перемежовуються гортанними криками «Денг давай!» Ніяк не обійтися. Якщо, звичайно, ваші ім'я-прізвища не вимовляють по телевізору мінімум раз в тиждень.
8. Не дивіться, що цей пункт стоїть тільки на восьмому місці. За фактом він найголовніший, самий-самий, від якого на 70% залежить успіх проекту. Він найголовніше п.6 і п.3. Цитую одну замітку, написану про Бумстартер, але яка універсальна для всіх краудфандінг-проектів:
Засвойте принцип - «приходити треба зі своїм». Майте на увазі - йти на Бумстартер без власної вже наявної аудиторії, це приблизно як збиратися на базар без грошей. Може бути, вам що-небудь і перепаде, але, швидше за все, не дуже багато. Чим ширше коло ваших шанувальників, тим краще. Сподіватися на аудиторію Бумстартера сильно не варто - це зовсім не місце, де спеціально зібралися добрі дяді-тьоті з тугими гаманцями, і гроші їм, як герою Шукшина, палять стегно. У Бумстартера, безумовно, є своя аудиторія, але вона, по-перше, не дуже велика, а, по-друге, підключається зазвичай тільки тоді, коли проект вже звернув на себе увагу.
9. Слідство з п.8. Наприклад, у мене перша половина зібралася саме завдяки блогу в ЖЖ. Далі стали з'являтися люди, "які живуть" на Планеті. Таким чином, щоб в ваш проект прийшла людина зі сторони, треба показати, що проект щось стоїть. І показати це можна насамперед рублем. Наприклад, якою б геніальною була ідея проекту, який би суперской була відео-презентація, якщо за місяць з двох заявлених проект зібрав 5%, то ніхто в нього вже не вкладеться на ту суму, яка допоможе йому виплисти. Таких проектів тревел тематики на Планеті зараз кілька. Я б з радістю їх підтримав, але на жаль вони приречені.
10. Рада для п.3 і п.9. Досвід показує, що для успішності проекту в перший тиждень він повинен зібрати 10-15%, в другу ще бажано стільки ж. Первинним джерелом залучення коштів може бути ваша аудиторія читачів / глядачів, друзі, друзі друзів, родичі і т.д. і т.п. У моєму випадку тільки відсотків 7 коштів були від людей, з якими я особисто знайомий. Решта - читачі блогу і люди, що прийшли вже з Планети. За статистикою 80% на Планеті не перетинають позначки 10% від заявленої суми.
11. Проект запущений, але звістка з великої Русі-матінці про вас не понесеться добрим словом. Ніякого сарафанного радіо не буде. Люди дуже неохоче розповідають на своїх сторінках в соц.сетях про подібні проекти. Вони краще рецепт нових сирників, картинку з нічого не значущою написом або ще щось запостив у себе на стіні, що розкажуть про ваш проект. Люди чомусь охочіше перерахують вам грошей на рахунок, що розкажуть про проект. Але тим приємніше буде ваше здивування від того, що обов'язково знайдуться ті, яким то, що ви робите, сподобається настільки, що вони або грошей перерахують, або розкажуть про вас іншим. І чим краще ваш проект, тим більше їх буде. Як кажуть працівники «Бумстартера», «хороший проект свій рубль знайде».
Тому пам'ятайте, що про проект треба говорити завжди, але в міру :-)
12. Найцікавіше починається, коли проект переступив рубіж в 50%. Тут з'являються нюанси. З одного боку справа на половину зроблено і щось із зібраного ви вже отримаєте на руки. З іншого з'являється шанс забратися вище. Люди, які приходять вже з Планети безумовно помітять ваш проект і може спрацювати принцип Василя Алібабаєвича з "Джентельменів удачі": "Усі побігли і я побіг!"
"-Проект за 2 тижні зібрав 50%? Мабуть і я в нього вклав!" - думають деякі. Так ніде правди діти, я сам такий ... Так само сама платформа буде висувати ваш проект в ряди "рекомендованих", "актуальних", "перспективних" - там теж люди працюють, які матимуть чималий відсоток від зібраних коштів. Тому сама платформа зацікавлена ​​в тому, щоб проект зібрав якомога більше.
13. І останнє - про психологічні проблеми, які, я знаю, багатьох утримують від того, щоб почати збирати гроші за свою роботу: «Як, мовляв, так, я буду жебрати ...». Запам'ятайте - ви не жебракувати, не позичайте і не канючить. Ви пропонує людям те, на що ви, чорт забирай, витратили чимало сил (в моєму випадку дофіга і більше сил, поту і крові), засобів, і часу. Навіть якщо ви не зберете грошей - це лише привід задуматися: може бути, ви щось робите не так, може, ви стартували занадто рано, може - зверталися не до тієї аудиторії, може, не так себе презентували. Але показати свою роботу ви маєте повне право. Ви нікого ні до чого не зобов'язує, нічого не вимагаєте, і не просіть. Ви пропонуєте. А це - святе право кожної творчої людини - показати те, що ти зробив. Бажано - якомога ширшої аудиторії. Тому що робив ти це не стільки для себе, скільки для інших - раптом комусь це буде потрібно. Може потрібно, може немає: поки не покажеш - не перевіриш. Ніхто не зробить цього за вас і ніхто цього не зробить краще вас. І краудфандінг - це не найгірший спосіб розповісти про те, що ти робиш, світу.
І пункт, який буде йти в якості постскриптума.
Ps перш ніж запускати проект уважно прочитайте ці 13 пунктів і дайте собі відповідь на одне єдине питання "чи впевнені ви хоча б на 50%, що проект виявиться успішним?" Якщо відповідь буде позитивний, то тоді дерзайте і як говорив Енеко Скайвокер з "Зоряних воєн": "Так прибуде з вами сила!" Запускаючи проект, ви несете чималі зобов'язання, найголовніше з яких - це необхідність успішного завершення проекту. Справа в тому, що я так само мав негативний досвід в спонсорування одного проекту, який не зібрав потрібної суми і з якого до цих пір не можу повернути гроші. Але про це в наступній серії ...


А поки не перемикайтеся, в друзі додавайтеся, замітки з велоподорожі з Росії в Індію читайте :-)

_________________________________________________________________________________
Написаний слідами Походу вихідного літа

_________________________________________________________________________________________________

Найкраще з цього велоподорожі з Росії в Непал

Штурм перевалу Тангланг-Ла (5350 метрів)

_________________________________________________________________________________________________

Про що люди думали, коли їх запускали?
5. Склали опис проекту?
Завантажили прикольне відео?
Визначилися з сумою?
Більшість приносять свої гроші в ваш проект будуть шукати відповіді на запитання: "І таки шо ми будем з цього мати?
Проект за 2 тижні зібрав 50%?
Ps перш ніж запускати проект уважно прочитайте ці 13 пунктів і дайте собі відповідь на одне єдине питання "чи впевнені ви хоча б на 50%, що проект виявиться успішним?