Донецкий техникум промышленной автоматики

Комп'ютерні віруси: історія "хвороб"

Фото: ІТАР-ТАСС

Тридцять років тому, 11 листопада 1983 года, американський студент з Університету Південної Каліфорнії Фред Коен створив програму, яка стала прототипом першого комп'ютерного вірусу. Рік по тому Коен дасть наукове визначення поняттю "комп'ютерний вірус", а також передбачить небезпека поширення таких вірусів. Які віруси вражали комп'ютери в усьому світі і які цілі переслідують сучасні хакери, розповість M24.ru

Словосполучення "комп'ютерний вірус" вже давно увійшло в наш повсякденний мову. Виникнувши як зовсім примітивні розробки, віруси розвинулися в найнебезпечніші програми, які можуть вкрасти дані вашої банківської карти або заблокувати роботу величезних комп'ютерних систем.

Наводячи дату 11 листопада 1983 як день появи комп'ютерного вірусу, необхідно пам'ятати, що існує ще кілька версій, коли був розроблений перший вірус (або його прототип). Так, наприклад, на початку 1970-х років у військовій комп'ютерної мережі Aptanet (прообраз сучасного інтернету) була знайдена програма, самостійно переміщається по мережі. При цьому вона не була в повному сенсі слова вірусом або "хробаком", так як ніякої шкоди не завдавала. Варто сказати, що дана історія існують тільки на рівні легенди, йдеться в енциклопедії про віруси.

Першою серйозною комп'ютерної "хворобою" прийнято вважати вірус "Brain", створений в 1986 році і виявлений в 1987-му. Його авторами були програмісти з Пакистану - Басить Фарук Алві і його брат Амжад. Передаючись по завантажувальнимсекторів дискет, ця програма викликала першу серйозну вірусну епідемію, заразивши тільки в США понад 18 тисяч комп'ютерів. При цьому, випускаючи вірус, брати прагнули просто покарати місцевих "піратів", які крали їх програмне забезпечення. Однак вірус отримав дуже швидке поширення за кордоном.

Фото: ІТАР-ТАСС

Одним з найвідоміших вірусів вважається програма під назвою "Friday 13", або Jerusalem. Свого часу цей вірус викликав серйозну паніку серед користувачів комп'ютерів. На дворі був 1988 рік, і про самих віруси мало хто знав, а вже про антивіруси і поготів.

Отримати "Friday 13" на свій ПК можна було через дискету. Однак "приймався за справу" вірус в місяць, де 13-е число випадало на п'ятницю. У цей день він стирав абсолютно всі дані з комп'ютера.

У схожій манері діяв і вірус "March6", або "Мікеланджело", що з'явився в 1992 році. Потрапляючи на жорсткий диск з дискети, він не проявлявся до 6 березня. А в цей день користувачі виявляли, що вся інформація з диска зникла.

згідно рейтингом компанії Panda Security , Важливою віхою в історії комп'ютерних вірусів є програма CIN ( "Чорнобиль"). Вірус був створений в Тайвані в 1998 році і менше ніж за тиждень заразив десятки тисяч комп'ютерів.

Потрапляючи в ПК через інтернет, електронну пошту та диски, вірус активізувався 26 квітня і видаляв дані з жорсткого диска, а також завдавав шкоди апаратної частини комп'ютера. У підсумку в квітні 1999 року постраждали від шкідливої ​​програми понад 300 тисяч комп'ютерів. Важлива відмінність вірусу від попередників полягає в тому, що ще протягом декількох років він продовжував знищувати дані з комп'ютерів 26 квітня.

Великою популярністю 2000 року користувався вірус "ILoveYou" ( "Лист щастя"), що заразив мільйони комп'ютерів. Алгоритм дій програми був такий: на електронну пошту користувачеві приходив лист з повідомлення "I love you" і вкладеним файлом. Той, хто скачував "подарунок", отримував скрипт, який розсилав такі ж листи у величезних кількостях і видаляв файли з комп'ютера.

Фото: ІТАР-ТАСС

У новому тисячолітті, з розвитком антивірусних програм, самі віруси стали винахідливішим.

Так, наприклад, в серпні 2003 року сталася епідемія через комп'ютерний "хробака" "Blaster". Заразилися їм понад 300 тисяч комп'ютерів. Але головною метою розробників вірусу була атака нема на звичайних користувачів, а на сервери компанії Microsoft. Однак зробити цього не вдалося. В результаті американський суд вирішив засудити одного з модифікаторів вірусу до півтора років тюремного ув'язнення.

Один з останніх всесвітньо відомих вірусів з'явився в 2008 році. Комп'ютерний "хробак" "Conficker" атакує операційні системи Windows, знаходить в них уразливості, відключає сервісні служби та оновлення операційної системи. Також він будує перешкоди для користувача в видаленні вірусу, блокуючи сайти антивірусних програм. У підсумку "хробак" вразив понад 12 мільйонів комп'ютерів.

Посилання по темі

Відзначимо, що на сьогоднішній день головною метою творців комп'ютерних вірусів перестає бути знищення інформації на комп'ютерах користувачів. Все більше людей оплачують свої покупки в інтернеті, залишають особисті дані в Мережі. Це призводить до того, що тепер розробникам шкідливих програм важливо не стерти інформацію з комп'ютера, а дістати цю інформацію в своє розпорядження.

Наприклад, влітку фахівці "Лабораторії Касперського" виявили мобільний вірус, який вміє красти гроші у користувачів смартфонів Android безпосередньо з банківських рахунків.

Кіберзлочинців цікавить інформація і геополітичного значення. Так, на початку нинішнього року в інтернеті було виявлено масштабна кіберсеть. Хакери стежили за дипломатичними, урядовими та науковими організаціями в різних країнах світу. Для зараження систем злочинці використовували фішингові листи, до складу яких входила спеціальна троянська програма.

А в червні 2013 року "Лабораторія Касперського" повідомляла про розкриття нової шпигунської кіберсеті, що отримала назву NetTraveler й торкнулася понад 350 комп'ютерних систем в 40 країнах світ. Обсяг викрадених даних становить понад 22 Гб.

Данило Адамов