Донецкий техникум промышленной автоматики

Комп'ютерна нічна зміна

Мені багато разів доводилося бачити, як користувачі сидять поруч з працюючим комп'ютером і, нудьгуючи, дивляться на монітор, на якому щось відбувається Мені багато разів доводилося бачити, як користувачі сидять поруч з працюючим комп'ютером і, нудьгуючи, дивляться на монітор, на якому щось відбувається. На питання, що там твориться і чому на обличчі користувача всесвітня нудьга, слід відповідь, що на комп'ютері йде перевірка диска антивірусом (дефрагментація, архівування або щось в цьому роді), а цей процес неабияк вантажить систему, тому користувач вимушено відпочиває. На наступне питання, чому б не змусити комп'ютер робити всі ці дії автоматично, причому в той час, коли він користувачеві не потрібен (наприклад, уночі), слід відповідь, що фіг знає, як це все зробити автоматично, особливо коли потрібно архіви ще й на компакт записати, а це вже така справа, така справа, що без чуйних рук і уважних очей користувача не обійтися.

В результаті мені довелося засісти за складання простих і зрозумілих інструкцій по автоматизированности різних корисних процесів, які необхідно проводити на комп'ютері кожен день, причому хочеться не витрачати на це все робоче або відпочинковий час користувача.

Способи, викладені в статті, цілком загальновідомі, і Америка тут ніяк не відкривається, проте раз у багатьох користувачів ця задача викликає певні труднощі, значить, дані відомості будуть не зайвими ...

Отже ... Практично на будь-яких комп'ютерах з певною періодичністю (бажано раз на добу) потрібно виконувати наступні дії:

  1. завантажувати оновлення антивіруса і проводити повну перевірку системи антивірусним сканером;

  2. архівувати потрібні користувачеві файли і переписувати архів на якийсь носій;

  3. проводити дефрагментацію робочого томи, з тим щоб прискорити маніпуляції з файлами.

Давайте подивимося, яким чином це все можна автоматизувати ...

Антивірус

У разі використання антивіруса Касперського проблем взагалі ніяких немає, тому що у нього є власні вбудовані засоби автоматичного оновлення і проведення сканування всього комп'ютера (особливо в п'ятій версії). Я не використовую постійно завантажений антивірусний монітор, але поновлення скачую раз на добу і весь комп'ютер перевіряю не рідше ніж раз на добу. Робиться це все вночі в автоматичному режимі, тому моїй роботі антивірус ніяк не заважає.

Налагоджено це все наступним чином ... У параметрах автоматичного оновлення вказано, щоб воно проводилося раз на добу:

У параметрах автоматичного оновлення вказано, щоб воно проводилося раз на добу:

До речі, час запиту оновлень вказати не можна, це не передбачено, що трохи незручно. Втім, поновлення навіть на Dial-up виробляються досить швидко, тому нічого страшного. Головне - робити їх не рідше ніж раз на добу (а в момент вірусних епідемій краще це робити кілька разів на день).

В параметрах виконує перевірку всіх переданих комп'ютера виставляється перевірка раз на добу - в найбільш неробочий час (наприклад, в 4 ранку):

Ось і все, з антивірусом розібралися. Оновлення він буде завантажувати днем ​​(експериментальним шляхом встановлено, що якщо ставити перевірку оновлень раз на добу, то на свій сервер він намагається достукатися о 14 годині), а повну перевірку всього комп'ютера - в 4 ранку. Тільки не забудьте в параметрах антивірусного сканера прописати не ставити користувачеві ніякі питання, а робити все самостійно: намагатися лікувати заражені файли, а при неможливості вилікувати - видаляти.

Архівування файлів і запис їх на компакт-диск

Архівування - річ дуже важлива. Втім, якщо комп'ютер використовується тільки для перегляду фільмів або ігор, причому результати цих ігор (таблиці досягнень) втратити не шкода, тоді архівуванням можна голову не забивати. Однак навіть в цьому випадку на жорсткому диску нерідко зберігається інформація, яка дорога серцю користувача: музичні файли і картинки, завантажені з Інтернету, електронна пошта, хісторі аськи. А якщо комп'ютер використовується ще і для роботи, тоді архівування та збереження копії інформації стає не просто актуальним, а й практично необхідним! Адже, як відомо, інформація на жорсткому диску може припинити своє існування в будь-який момент - за масою всіляких причин. По-перше, може померти сам жорсткий диск - від старості, від стрибків електрики, в результаті підступів ворогів або магнітних аномалій на Сонце. Ну і, по-друге, інформація може бути втрачена через віруси (у багатьох з них передбачені різні мерзенні деструктивні дії), через необережність користувача або його родичів / знайомих, які мають доступ до вашого комп'ютера.

Один з найбільш надійних способів себе убезпечити - щодня робити резервні копії важливої ​​і записувати її на перезаписуваний компакт-диск. (Якщо інформація особливо цінна, то можна писати її на болванки і зберігати їх - тоді буде комплект всіх версій ваших документів і файлів.)

Архівні копії можна створювати масою всіляких способів, однак я для цього використовую архіватор WinRar - управлятися з ним дуже просто, і він вміє робити все, що необхідно.

Припустимо для простоти, що всі ваші документи зберігаються на диску С в папці "Мої документи". Там і тексти, і музика, і малюнки - словом, вся та інформація, яку вам ніяк не можна втратити.

Команда для архівування цієї папки в один архівний файл буде виглядати наступним чином:

"C: Program FilesWinRARWinRAR.exe" u -r -y -ep1 з: rchivemydoc.rar "з: Мої документи"

Параметри означають наступне:

C: Program FilesWinRARWinRAR.exe - повний шлях до програми WinRar. Якщо у вас цей шлях інший - поміняйте його на свій;

з: rchivemydoc.rar - шлях до архівного файлу (поміняйте на свій);

"з: Мої документи" - шлях до папки "Мої документи". У вас цей шлях може виглядати як "c: Documents and SettingsUserМоі документи". Зверніть увагу на те, що шлях до папок, де є хоч один символ кирилиці або пробіл в імені, обов'язково повинні полягати в лапки.

Використовувані в даному прикладі команди і ключі WinRar:

u - оновлювати дані в архіві. Тобто якщо якісь файли з часу останнього додавання в архів не змінилися, WinRar не витрачатиме час на те, щоб додавати їх в архівний файл;

-r - архівувати також вкладені папки. Адже в папці "Мої документи" є купа всяких підпапок, правильно? Якщо не поставити цей ключ, вони не будуть занесені в архів;

-y - відповідати "ТАК" на всі питання. Програма буде запускатися без вашої участі, значить, вона не повинна намагатися у вас щось дізнатися - наприклад, перезаписати чи файл в архіві і так далі;

-ep1 - виключити з архіву назва стартовою папки. Якщо не ставити цей ключ, то в архіві всі файли і папки будуть знаходитися всередині папки "Мої документи".

Точно таким же чином створюється архів, наприклад, з поштової базою або history ICQ. Всі ці архіви бажано створювати в одній папці (наприклад, c: Archive) - щоб потім скопом записувати їх на компакт.

Тепер про записи на компакт-диск. У вельми популярної програми Nero Burning ROM є спеціальна версія під назвою NeroCMD (входить до складу самої програми), яка дозволяє виробляти різні дії в режимі командного рядка.

Я свої архіви пишу на перезаписуваний DVD (архіви здоровенні, і вони не поміщаються на звичайний компакт), тому команда для запису виглядає наступним чином:

c: Program filesAheadNero erocmd --no_user_interaction --write --real --iso Archive --drivename D --force_erase_cdrw --dvd --dvd_high_compatibility з: rchive *. *

Що означають ці ключі:

--no_user_interaction - якраз для автоматичного режиму, щоб програма нічого не питала у користувача. Ключ вкрай зручний, тому що, якщо ви, наприклад, забули вставити компакт в привід, програма напише повідомлення про помилку і вирубиться. В іншому випадку вона може почати в циклі пропонувати вам вставити диск в привід, а як ви його вставите, якщо ви взагалі не за комп'ютером?

--write - записати вказані файли;

--real - зробити фізичну запис (в іншому випадку буде тільки емуляція записи);

--iso Archive - дати диску заголовок "Archive";

--drivename D - вказати букву компакт-диска;

--force_erase_cdrw - спочатку відформатувати диск (необхідна команда для CDRW і DVDRW, для CDR і DVDR вона не потрібна);

--dvd - вказати, що працюємо з DVD (для CD цей ключ не потрібен);

--dvd_high_compatibility - режим найкращої сумісності записаних DVD (щоб всюди читалися).

В кінці команди пишете шлях до папки з архівами.

Тепер команди архівації та запису на компакт засовує в один командний файл - наприклад, start-arc.cmd - ось такого виду (архівуємо для прикладу "Мої документи", папку з ICQ і ваші закладки):
@echo off
REM Створюємо архіви
"C: Program FilesWinRARWinRAR.exe" u -r -y -ep1 з: rchivemydoc.rar "з: Мої документи"
"C: Program FilesWinRARWinRAR.exe" u -r -y -ep1 c: rchiveicq.rar "з: Program FilesICQ"
"C: Program FilesWinRARWinRAR.exe" u -r -y -ep1 з: rchiveavorites.rar "c: Documents and SettingsUserFavorites"
REM Записуємо архіви на диск
c: Program filesAheadNero erocmd --no_user_interaction --write --real --iso Archive --drivename D --force_erase_cdrw --dvd --dvd_high_compatibility з: rchive *. *

Тепер залишається тільки задати виклик цього командного файлу за розкладом. Для цього в Windows існує спеціальна підсистема Призначені завдання. Викликається вона через Пуск - Налаштування - Панель управління - Призначені завдання. Там вибираєте Додати завдання, і воно запустить нескладного Майстри, якому потрібно вказати необхідні параметри. Через кнопку Огляд вказуєте файл start-arc.cmd, частота виконання - щодня, час - ну, наприклад, в 2 ночі.

Ось і все. Тепер рівно в 2 ночі буде проводитися архівування всіх важливих даних і запис отриманих архівів на перезаписуваний компакт-диск або DVD.

Дефрагментація

З дефрагментацією взагалі все дуже просто. У Windows XP є спеціальна команда для дефрагментірованія з використанням командного рядка. Команда називається defrag.

ключі:

-f - дефрагментірованіе в будь-якому випадку, навіть при обмеженому місці на диску (буде відбуватися досить повільно, якщо місця на диску дійсно мало);

-v - висновок докладних результатів.

Таким чином, якщо потрібно дефрагментувати, наприклад, диск C, слід дати таку команду:

defrag c: -f -v >> report.txt

Команда >> report.txt змусить звіт роботи дефрагментатора приєднати до файлу report.txt, щоб ви його могли потім подивитися. Якщо дати команду> repost.txt, то в цей файл буде записаний тільки найостанніший звіт (тобто файл весь час буде записуватись).

Цю рядок записуємо в командний файл - наприклад, start-defrag.cmd - і в Призначені завдання визначаємо частоту і час його виклику.

Наскільки часто проводити дефрагментацію? Якщо комп'ютер використовується досить інтенсивно (кілька годин на день), то дефрагментацію основного робочого диска, на якому встановлені система і основні програми (як правило, це диск C), бажано проводити щодня. Якщо ж комп'ютер використовується не особливо часто, тоді раз в тиждень. Також раз на тиждень бажано проводити дефрагментацію інших логічних дисків - на яких, наприклад, зберігаються архіви.

Якщо ви хочете робочий диск дефрагментувати кожен день, а архівні диски - раз в тиждень, тоді просто створіть два різних командних файлу і один викликайте через Призначені завдання кожен день, а інший - раз в тиждень. Тільки обов'язково прослідкуйте за тим, щоб вони викликалися в різний час і один з одним не перетиналися.

висновок

От і все. Таким чином, комп'ютер вночі в автоматичному режимі буде виробляти масу всіляких корисних дій, не вимагаючи вашої присутності.

Втім, у деяких користувачів виникають два питання: чи не шкідливо комп'ютера працювати не виключаючи, а також наскільки при цьому зросте споживання електроенергії. Відповідаю. Комп'ютера набагато шкідливіше включатися-вимикатися, ніж постійно працювати. (Мій перший комп'ютер працював п'ять років не виключаючи взагалі.) Електроенергії комп'ютер споживає дуже мало, особливо якщо вимкнений монітор (а вночі він, звичайно, буде виключений). Крім того, в операційній системі можна включити різні додаткові енергозберігаючі режими (планувальник завдань вміє самостійно виводити комп'ютер з режиму або сплячого режимів, якщо вони використовуються).

Адже в папці "Мої документи" є купа всяких підпапок, правильно?
В іншому випадку вона може почати в циклі пропонувати вам вставити диск в привід, а як ви його вставите, якщо ви взагалі не за комп'ютером?
Наскільки часто проводити дефрагментацію?