Донецкий техникум промышленной автоматики

Комп'ютер для Hi-Fi, частина 1: яке «залізо» потрібно для комфортного відтворення звуку?

В даному циклі статей ми розповімо про те, яким вимогам повинен задовольняти комп'ютер для прослуховування музики високої якості.У першій частині ви дізнаєтеся, яким повинен бути сам комп'ютер, щоб прослуховування музики через нього було максимально приємним і комфортним.

Зберегти і прочитати потім - Зберегти і прочитати потім -

Передмова

Зазвичай не пишуть про мінімальні системні вимоги для кодування і відтворення «аудіофільских» формату FLAC (і споріднених), оскільки їм відповідає навіть Windows-комп'ютер 15-річної давності: Windows XP, 512 МБ оперативної пам'яті, процесор Pentium 4 / Celeron і т.д . Такі машини сьогодні можна придбати практично даром, але майже ніхто цього не робить. Про причини цього ми розповімо трохи пізніше.

... Говорячи про комп'ютер в цілому, перш за все треба зрозуміти, що, збираючи собі меломанським комп'ютер, потрібно ставити на чільне місце не тільки якісний звуковий тракт, але і мінімізацію впливу перешкод.

Говорячи про комп'ютер в цілому, перш за все треба зрозуміти, що, збираючи собі меломанським комп'ютер, потрібно ставити на чільне місце не тільки якісний звуковий тракт, але і мінімізацію впливу перешкод

Високочастотні перешкоди здатні бути не тільки такими, що ви можете їх почути «неозброєним вухом», а й такими, які погіршують звук в принципі. Саме тому більшість якісних пристроїв для введення-виведення звуку - зовнішні. Вони не схильні до ВЧ-перешкод, які зазвичай прекрасно чути в навушниках, підключеним до вбудованої звукової плати звичайного комп'ютера. Наприклад, неголосні свистячі і шарудять звуки при русі мишки або при зміні зображення на екрані - часті супутники недорогих звукових плат.

Крім того, генераторами шуму, як в настільному ПК, так і ноутбуках, можуть бути різноманітні вентилятори. Оскільки в середньому за якістю корпусі вентиляторів зазвичай від 3 до 10, то зрозуміло, який звуковий фон це створює і наскільки це «забруднює» звук. Також сюди можна віднести і традиційні жорсткі диски, і CD / DVD-приводи.

Тому перше завдання при вдумливої ​​збірці меломанським ПК - мінімізація впливу всіх перешкод. Великі кулери (від 120 мм в діаметрі) на низьких оборотах, зовнішні жорсткі диски (щоб винести джерело явних перешкод за межі корпусу) і USB-приводи для зберігання інформації, якісна периферія шанованих брендів - в загальному, важливо абсолютно все.

Основна начинка: процесор, материнська плата, пам'ять.

Що стосується серця будь-якого комп'ютера - процесора - то сьогодні для відтворення медійного контенту немає ніякої різниці в тому, брати рішення на основі Intel або AMD. Різниця тут полягає тільки в ціні як на самі процесори, так і на материнські плати: AMD дешевше, Intel дорожче. Як і було завжди.

Те ж стосується і оперативної пам'яті: її кількість залежить тільки від апетитів самої операційної системи, і, по-хорошому, відтворення FLAC, APE і інших форматів з сучасною операційною системою буде проходити без питань до продуктивності, якщо вони не виникають у самій ОС.

Відеокарта в ідеалі повинна бути з пасивним охолодженням (бо джерел шумів і наведень всередині корпусу і без неї більш ніж достатньо - див. Вище), або - як мінімум - з кольором великого діаметра, який працює на низьких оборотах. Звичайно, сучасні відеокарти керують швидкістю обертання кулера самостійно, але швидкість обертів в «неігровому» режимі безпосередньо залежить в тому числі і від розмірів вентилятора: чим більше, тим тихіше.

Що ж стосується Apple Macintosh (як настільних, так і макбуков), то ці машини спочатку збалансовані найкращим чином, і єдиним радою тут буде конфігурація не старше 10 років: оскільки сучасний софт з його цікавими новими та поліпшеними старими можливостями не працюватиме в ранніх версіях OS X.

Корпус і блок живлення

На сьогоднішній день на ринку присутня величезна кількість як корпусів, так і блоків живлення. Ми дамо кілька загальних рекомендацій щодо вибору найбільш підходящих елементів для хорошого ПК меломана, а більш докладно про це ви зможете прочитати в спеціалізованих медіа, присвячених комп'ютерній техніці.

Чому ми розглядаємо їх окремо? Тому що дійсно якісні корпуси і блоки живлення (БП) продаються окремо один від одного; в зборі можна знайти або найдешевші і низькоякісні рішення, або найдорожчі геймерские (про які сьогодні мови і не йде).

Хороший блок живлення повинен бути проведений одним з шанованих брендів, бути безшумним (принаймні - малошумним), містити високоякісні комплектуючі, які забезпечать стабільний струм по всіх каналах, і мати потужність від 450 Ватт і вище. За кіловатними БП гнатися не варто ні в якому разі (якщо ви не геймер, звичайно), тому що використовуватися все це не буде, а вартість блоку збільшить на порядки - і при цьому далеко не факт, що зросте якість.

Що стосується корпусу, то правил тут кілька. Перш за все, його стінки повинні бути максимально товстими: чим вони товщі, ніж корпус важить більше - тим надійніше конструкція, і тим менше сторонніх шумів і деренчання (особливо в місцях стиків, гвинтів і засувок). Металеві засувки забезпечать надійність кріплень, а й старі добрі гвинти нітрохи не гірше.

По можливості докупити спеціальні гумові або силіконові накладки на місця кріплення жорстких дисків або приводу CD / DVD-ROM - таким чином, ви знизите рівень вібрацій, що передаються від цих пристроїв на корпус.

Жорсткі диски

А ось що дійсно необхідно будь-якому «цифровому меломанові» - це місткий жорсткий диск. Якщо один альбом у форматі FLAC займає мінімум 200-500 МБ (в CD-якості 16 біт / 44.1 кГц, а числа побільше можуть збільшити простір одного альбому до 2-3 гігабайт) в залежності від тривалості та якості звучання, то навіть 500-гігабайтного жорсткого диска вам вистачить дуже ненадовго. Має сенс - для довготривалого зберігання - задивлятися на обсяги від 2 терабайт і вище.

Має сенс - для довготривалого зберігання - задивлятися на обсяги від 2 терабайт і вище

Якщо ви переживаєте за збереження даних, то найкращим виходом (в тому числі і з фінансової точки зору) буде покупка двох однакових за обсягом «хардов», але різних фірм. Жорсткі диски, як традиційні «млинцеві», так і SSD (і останні - особливо) не є чемпіонами в надійності зберігання даних, тому мати два вінчестери з повним дзеркалюванням даних - реальна необхідність. Адже перспектива втратити всю свою музичну колекцію, що збиралася довгі роки, не порадує нікого.

А ось швидкість обертання шпинделя тут не грає ролі: навіть найдешевші вінчестери сьогодні можуть забезпечити достатню швидкість в 5400 оборотів в хвилину, що для збереження і відтворення медіа-бібліотеки вистачить з лишком на довгі роки.

Що ж стосується брендів, то найбільш відмовостійкими називають жорсткі диски виробництва Hitachi, Samsung і Toshiba (саме в такому порядку).

Що ж стосується брендів, то найбільш відмовостійкими називають жорсткі диски виробництва Hitachi, Samsung і Toshiba (саме в такому порядку)

Нарешті, варто сказати пару слів про твердотільні диски (SSD-драйви). Вони гарні в тому, що стосується швидкодії (яке може бути вище традиційних жорстких дисків в 10 разів і більше) і відсутності шумів (так як немає рухомих частин), але по надійності, обсягами записаних даних та вартості за мегабайт даних вони поки ще програють традиційним вінчестерам начисто. При щоденному використанні їх час життя варіюється від 3 до 8 років на сьогоднішній день, на відміну від звичайних HDD, у яких це може бути і років 20 при акуратному і дбайливому використанні. З іншого боку, у який відмовив SSD-драйву ще є шанс хоча б вважати всі дані, тоді як у разі традиційного жорсткого диска ви можете відразу з ними попрощатися (так як відновлення «посипалися» даних HDD зазвичай коштує дуже дорого).

NAS

Крім власне комп'ютера, для меломана мають цінність і мережеві сервери NAS (Network Attached Storage або просто «мережеве сховище»).

Крім власне комп'ютера, для меломана мають цінність і мережеві сервери NAS (Network Attached Storage або просто «мережеве сховище»)

Вони являють собою окремий пристрій з декількома жорсткими дисками стандартного типорозміру 3.5 ": таким чином, можна зберігати музичну колекцію без прив'язки до певного комп'ютера. Потрібно всього лише підключити NAS до роутера по звичайному мережевого кабелю, а управління здійснюється за допомогою веб-інтерфейсу.

Просунуті NAS здатні самостійно робити резервні копії даних.

актуальність конфігурації

На початку статті ми згадали про те, що звукові файли навіть дуже високої якості можна - теоретично! - відтворювати навіть на комп'ютері 15-річної давності.

Практично від такого «дідка» сенсу не буде. Вся справа в тому, що програми, якими ви щось програвайте, постійно оновлюються, і підтримка старих ОС тане, як весняний сніг. Кодеки, якими кодуються аудіофайли, теж модифікуються і поліпшуються весь час. Інші сучасні програми і самі операційні системи теж потихеньку перестають оновлювати компоненти, тому як би вам, може бути, не подобалася Windows XP, світ від неї поступово відмовляється, не кажучи вже про саму Microsoft. Те ж спіткає і Vista, і Windows 7 - причому в досить доступному для огляду майбутньому.

Те ж спіткає і Vista, і Windows 7 - причому в досить доступному для огляду майбутньому

Тому Windows-комп'ютер повинен бути сучасним чи не старші шести-восьми років: саме такий відрізок на сьогодні достатній для підтримки програмної «начинки» в актуальному стані (тут мається на увазі як настільний ПК, так і ноутбук).

Що ж стосується ціни рішення, то розкид дуже великий. Якщо ви хочете купити комп'ютер в зборі цілком (без урахування окремих звукових рішень, про які ми розповімо в другій частині), то вже довгі роки діє універсальна ціна нового ПК в 1200 доларів США (незалежно від коливання курсу рубля і нафти). За цю суму в будь-який момент часу ви зможете купити настільний комп'ютер або ноутбук цілком (з монітором, принтером, пристроями введення і т.д.), який не застаріє в найближчі 6-8 років. Якщо ж такого завдання не варто, то сума може бути від «майже нічого» до «дуже багато».

В наступній частині ми поговоримо про вибір ЦАП і звукової карти (аудіоінтерфейсу) для комп'ютера меломана.

Чому ми розглядаємо їх окремо?