Донецкий техникум промышленной автоматики

Калькулятор поділив на нуль і збожеволів

Неприпустима операція привела до збою в роботі калькулятора.

Фото: neoteo.com

Зі школи відомо правило - "ділити на 0 не можна". У вищій математиці ділити на нуль можна, але результат такої операції буде прагнути до нескінченності.

А що буде, якщо спробувати поділити на нуль на калькуляторі? Більшість електронних калькуляторів просто видасть помилку.

YouTube користувач під псевдонімом Impaler The Vlad вирішив перевірити, що буде, якщо поділити на нуль на механічному калькуляторі, наприклад, на моделі Facit ESA-01?

Результат виявився чудовою ілюстрацією принципів того, як працюють подібні машини в цілому.

Механічний калькулятор використовує набір зубчастих коліс і зубів різного розміру - диференціальне співвідношення між передачами і допомагає здійснювати обчислення.

При розподілі калькулятор використовує механіку віднімання. Але при розподілі на нуль будь-якого числа цикл перетворюється в нескінченність.

Таким чином при спробі поділити на нуль механіка починає "божеволіти" оскільки починає нескінченне віднімання, поки не зламається або операція не буде припинена примусово.

Випадки в світовій практиці

Випадкове розподіл на нуль в комп'ютерній програмі часом стає причиною дорогих або небезпечних збоїв в роботі керованого програмою обладнання.

Наприклад, 21 вересня 1997 року внаслідок поділу на нуль в комп'ютеризованої керуючої системі крейсера USS Yorktown (CG-48) Військово-морського флоту США сталося відключення всього електронного обладнання в системі, в результаті чого силова установка корабля припинила свою роботу.

Спроба цілочисельного ділення на нуль завжди є критичною помилкою, що робить неможливим подальше виконання програми.

Наприклад, в мові Go цілочисельне ділення на нуль вважається синтаксичної помилкою і призводить до аварійного припинення компіляції програми.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

А що буде, якщо спробувати поділити на нуль на калькуляторі?
YouTube користувач під псевдонімом Impaler The Vlad вирішив перевірити, що буде, якщо поділити на нуль на механічному калькуляторі, наприклад, на моделі Facit ESA-01?