Донецкий техникум промышленной автоматики

IT-World: Дистанційне керування електроживленням

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін Сергій Гріцачук

| 05.04.2012

Коли потрібно дистанційно включати пристрої
Харчуванням яких пристроїв можна керувати дистанційно Як віддалено включити десктоп
Коли потрібно дистанційно включати пристрої

Кожен раз, коли ви знаходитесь далеко від дому, вам може знадобитися доступ до комп'ютера, мережевого сховища або роутера. Переслати документ, оновити список закачувань торрент-клієнта, переглянути фотографії або записи, зроблені веб-камерою під час вашої відсутності, або просто синхронізувати дані з хмарним сховищем - таких ситуацій багато.
Звичайно, без крайньої необхідності залишати електронний пристрій включеним в мережу без нагляду небезпечно, а не залишати - значить позбавити себе можливості користуватися мережевими ресурсами. Небезпека є, навіть якщо ви відсутні недовго (скажімо, на роботі), але якщо має бути тривала поїздка або відпустку - ризикувати, залишаючи без нагляду ввімкнений комп'ютер, захочуть небагато. Набагато цікавіше мати можливість активувати його дистанційно, для того щоб отримати необхідну інформацію.
Другий випадок - збій / зависання мережевого пристрою (роутера або веб-камери), вилікувати який можна тільки перезагрузив його вимиканням / включенням - теж цікавий для вирішення завдання дистанційного керування електроживленням.
І нарешті, третій спосіб: їдучи у відпустку, ви хочете убезпечити житло від зазіхань зловмисників, не тільки встановивши веб-камеру, але і створивши ілюзію присутності господарів. Спостерігачеві з вулиці навряд чи прийде в голову, що хаотичне включення освітлювальних приладів, телевізора, комп'ютера і ялинкової гірлянди - результат роботи електроніки, керованої дистанційно.
Харчуванням яких пристроїв можна керувати дистанційно
Управляти дистанційно можна чим завгодно, від комп'ютера до настільної лампи, якщо є надійний канал в Інтернет і достатній для реалізації такої задумки бюджет. Звичайно, персональний комп'ютер включити / вимкнути найпростіше - для цього існують вбудовані засоби, а решта, не настільки розумні прилади, можна активувати через спеціальні пристрої. Кожен раз, коли ви знаходитесь далеко від дому, вам може знадобитися доступ до комп'ютера, мережевого сховища або роутера
Оснащені функцією Power over the Net, вони здатні управляти і однією розеткою, і декількома десятками - від цього залежить ціна рішення. За своєю конструкцією досить прості: «зовні» приєднаний мережевий кабель, «всередині» - електричні розетки, керовані через веб-браузер. Випускають їх компанії ATEN , Dataprobe , NetPing , Neol , Raritan . Головна умова для функціонування - потужність підключеного пристрою не повинна перевищувати повноваження керівника модуля, додаткове - надійність інтернет-каналу. Якщо обидві умови дотримані, ви зможете під'єднати всі, що потрібно. З одним уточненням: подача харчування дозволить запустити прилад зовнішньою командою (комп'ютер, мережеве сховище) або він сам запуститься після появи напруги (роутер, модем).
Просунуті пристрої управління електроживленням передбачають подачу напруги на необхідну розетку не тільки вручну, але і за розкладом. Так зручно і створювати ілюзію присутності господарів в житло, і перезапускати модем, роутер або точку доступу, коли це необхідно.
Програмні засоби в основному дозволяють управляти включенням / виключенням персонального комп'ютера, для чого розроблена достатня кількість ефективних механізмів - про них я розповім докладніше.
Як віддалено включити десктоп
Найпростіше рішення - скористатися функцією Wake-On-LAN, якою оснащені практично всі мережеві карти, як інтегровані, так і дискретні.
Навіть якщо ця функція не реалізована на вбудованою мережевою платі, можна придбати окрему, але в такому випадку переконайтеся, що в BIOS (розділ Power Management) міститься пункт, що дозволяє її включити; може знадобитися і підключити мережеву плату до системної спеціальним проводом (зазвичай він входить в комплект поставки). Тут є нюанс: якщо мережевий адаптер або материнська плата підтримують шину PCI версії 2.1, то необхідний спеціальний трехпроводной кабель для з'єднання Wake-On-LAN-роз'ємів материнської плати і мережевого адаптера. Якщо і мережевий адаптер, і материнська плата мають специфікацію PCI 2.2, кабель не потрібен. Після цих нескладних маніпуляцій треба зайти в BIOS і активізувати цю опцію, а потім - приступати до експериментів всередині мережі.
Працює схема пробудження нескладно, але вимагає знання IP-адреси комп'ютера і МАС-адреси мережевої плати. По суті, за допомогою спеціальної програми в локальну мережу відправляється циркулярний запит, який містить МАС-адресу мережного адаптера сплячого комп'ютера. Мережевий адаптер в режимі зниженого енергоспоживання переглядає такі пакети і при виявленні спеціалізованої послідовності подає команду на включення харчування.
Якщо в локальній мережі даний експеримент пройшов успішно, можна приступати до тестування віддаленої роботи функції. Якщо ви користуєтеся роутером, його слід попередньо налаштувати, дозволивши проходження широкомовних запитів на конкретний комп'ютер. Як правило, вказується в якості адреси щось на зразок IP Address: 192.168.0.255 (не адреси комп'ютера!), Порт - 9, протокол - UDP. Детальніше можна прочитати в керівництві користувача до моделі роутера або на сайті , Присвяченому цій тематиці. Программ- «будильників» в Інтернеті досить, також стануть в нагоді і онлайн-ресурси .
Цей спосіб хороший для багатьох комп'ютерів, але ті, у кого платформа підтримує технологію Intel AMT (Active Management Technology), можуть отримати значно більше сервісів, з'єднавшись з віддаленим комп'ютером за допомогою технології Intel vPro.
Для реалізації такого способу найкраще підійде програма Radmin : Вона дозволяє не тільки включити ПК віддалено, але і проконтролювати весь процес запуску, в тому числі (при необхідності) завантажитися з компакт-диска або змінити налаштування в BIOS. Примітно, що версія Radmin Viewer безкоштовна, але її можливостей з віддаленого управління запуском / зупинкою комп'ютера більш ніж достатньо для вирішення багатьох завдань.

Зрозуміло, вони припускають і доступ до інтерфейсу управління віддаленим комп'ютером: якщо ви вирішили включити ПК механізмом Wake-On-LAN, доведеться додатково активувати вбудований в ОС сервіс віддаленого доступу до робочого столу.
Для комп'ютерів, не оснащених даною технологією, стане в нагоді спеціальна плата ATEN IP8000 PCI - вона дозволить підключити окремий мережевий кабель і адаптер електроживлення (забезпечивши повну незалежність від ПК) і надасть користувачеві повний набір функцій віддаленого управління. Завдяки наявності власного процесора і незалежного електроживлення, ATEN IP8000 PCI управляє навіть завислим комп'ютером, забезпечуючи його дистанційну перезавантаження.


І нарешті, останній (і найнадійніший) спосіб вирішення завдання - апаратний (комутатор розетки). Не секрет, що в будь-якому з описаних вище способів системний блок залишається підключеним до електроживлення і його БП буде продовжувати перебувати під напругою. Хоч і в черговому режимі, але все ж це не знижує ризику виникнення пожежі, тоді як комутатор розетки повністю відключає всі ланцюги. Звичайно, сам він залишається під напругою, але потужність вбудованих ланцюгів невелика, та й розміри дозволяють розмістити в захищеному місці - а значить, ризик пожежі менше. Такий пристрій, як NetPing / PWR-220, будучи підключеним до Інтернету, не тільки керує живленням, але і відстежує стан роутера, періодично перевіряючи, чи не завис він. У разі якщо останній перестане відповідати на запити, прилад автоматично перезапустить його.

Безпосередньо комп'ютер можна включити як будь-яким з двох вищенаведених програмних методів, так і автоматично: досить в BIOS знайти опцію, що відповідає за стан комп'ютера після відновлення подачі напруги харчування, і виставити її значення в Always ON. Тоді після подачі напруги ПК відразу вмикається і починає завантажуватися.
Апаратний спосіб - найнадійніший і універсальний, якщо канал в Інтернет досить надійний, а роутер не схильний до зависань. Для страховки можна під'єднати до перемикача управління живленням окремий (резервний) канал, наприклад, бездротового зв'язку - і тоді навіть при проблемах з роутером ви без праці отримаєте доступ до управління його харчуванням і перезапустіть вручну. Звичайно, якщо бюджет дозволяє придбати хоча б восьмипортовий модуль управління електроживленням за допомогою IP, то кількість і простота вирішуваних завдань збільшаться.
висновки
Незважаючи на те, що апаратне рішення з управління електроживленням вважається найнадійнішим, воно не позбавлене і недоліків. Перш за все, це висока ціна: додаткові витрати на новий пристрій, можлива оплата послуг фахівця з підключення та налаштування, придбання ще одного каналу зв'язку тощо роблять його прийнятним для тих, кому важливо забезпечити високу надійність і безперебійний доступ до ресурсів залишеного без нагляду комп'ютерного господарства.
Якщо ж такі глобальні завдання не ставляться, доцільніше обійтися програмними способами. Вони гарні для тих випадків, коли ваш комп'ютер виконує роль торрент-клієнта або FTP-сервера, для чого не обов'язково мати повноцінний доступ до робочого столу Windows, хоча і це легко зробити без будь-якого стороннього софта.
Для тих же, хто готовий піти на розумний компроміс, найкращим варіантом буде Radmin (звичайно, якщо комп'ютер оснащений підтримкою Intel AMT): на додаток до можливості вмикати / вимикати комп'ютер, ви отримаєте віддалений доступ до всіх його ресурсів. Зайшовши на власний робочий стіл віддалено, ви будете керувати іншими мережевими пристроями - NAS або веб-камерами.