Донецкий техникум промышленной автоматики

Інтернет речей в Україні: розумні будинки і гаджети для роботи з ними

Спробуйте вивести на екран смартфона зображення з віддаленої камери або того ж PetCube через 2G інтернет, і ви зрозумієте, що таке пекло наяву. Через низький попит вітчизняні інтернет-магазини неохоче сертифікували і завозили розумні гаджети і новинки з Kickstarter і Indiegogo могли йти в Україну місяцями, якщо не роками.

Світло в кінці тунелю
Ситуація помітно покращилася ближче до кінця року - все три українських мобільних оператори забезпечили 3G-покриттям більшу частину країни і у інтернету речей з'явилися шанси для виходу на масовий ринок. Середня вартість гаджета складає цілком підйомні $ 100-200, а вже одне таке придбання здатне серйозно спростити життя як в звичайній міській квартирі, так і заміському будинку.

Internet of things (українською це звучить як інтернет промов), це досить загальне поняття, яке об'єднує кілька категорій: техніка для розумного будинку, що носиться електроніка, технології для розумного міста і ряд інших. Найбільш цікавими представляються перші два пункти зі списку і в цьому тексті ми розповімо які бувають розумні будинки і наскільки ці технології застосовні в українських реаліях.

Найбільш цікавими представляються перші два пункти зі списку і в цьому тексті ми розповімо які бувають розумні будинки і наскільки ці технології застосовні в українських реаліях

Що таке розумні будинки і кому вони потрібні

Як правило, під розумним будинком мається на увазі система, яка забезпечує безпеку, комфорт і ресурсозбереження для мешканців приміщення.
Що цікаво, на заході і в пострадянських країнах різний підхід до пристрою розумного будинку. У Європі та США ціни на комуналку в рази вищі за українські, і жителі цих країн пильно стежать за кожним витраченим Кіловатом електрики і витратами на опалення і водопостачання.

В Україні ситуація дещо інша. Якщо не брати до уваги великі садиби і 2-3 поверхові приватні будинки, то вартість води і електрики відносно невисока і для власника квартири площею 50-100 кв.м. економія буде несуттєва. Зате за відносно невеликі гроші цю ж квартиру можна обладнати системою відеоспостереження з датчиками руху, лампочками, якими можна керувати за дивана, розетками, які вміють включатися і вимикатися за розкладом, кондиціонером, що підтримує в приміщенні стійку температуру, побутовою технікою, що працює за розкладом, керованими шторами і іншими подібними гаджетами.

Де купити і як зібрати?
По-хорошому, розумний будинок потрібно проектувати на етапі будівництва або капітального ремонту приміщення. Це потрібно для того, щоб «зашити» в стіну всі необхідні комунікації, резервні джерела електроживлення, водопостачання і так далі. Самостійно виконати всі роботи - це малореальна завдання і для її реалізації доведеться наймати сторонніх фахівців. Варто врахувати, що це недешеве задоволення і вартість установки «під ключ» починається від декількох тисяч євро і залежить від площі приміщення і кількості використовуваних датчиків. На заході виробники обладнання розробляють рішення під кожен конкретний випадок і контролюють процес монтажу.

Але що робити, якщо ви не збираєтеся починати позаплановий ремонт, або вкладати сотні тисяч грн в нові технології? І чи можливо зробити розумною хрущовку в спальному районі або додати інновацій на заміську дачу без перебудови приміщення?

І чи можливо зробити розумною хрущовку в спальному районі або додати інновацій на заміську дачу без перебудови приміщення

Тут є кілька варіантів. Один з них - заплатити однієї з численних українських фірм, які займаються проектуванням і установкою розумних будинків без капітального ремонту. Це найбільш простий, але не самий функціональний варіант. Справа в тому, що великі європейські виробники не займаються проектуванням розумних будинків в Україні, відповідно європейський сервіс і якість отримати малореально.

Місцеві ж «Кулібіни» часто використовують застарілі гаджети і розширити функціонал встановленої системи якимось стороннім пристроєм банально неможливо. Наприклад, якщо вам захочеться додати до вже працюючої системі новий розумний замок, то він буде функціонувати окремо, без зв'язку з іншими пристроями. Більш того - параметри розумного будинку часто виставляються фірмою-монтажником і якщо вам захочеться щось змінити в настройках, то без танців з бубном і нового запрошення майстра швидше за все не обійтися.

Другий варіант набагато цікавіше, але він підійде тільки технічно просунутим користувачам. Справа в тому, що кожен з виробників пропонує власний софт для управління своїми гаджетами і якогось простого рішення, щоб управляти ними централізовано просто немає. При наявності вільного часу, на ринку можна знайти ряд рішень, які дозволять об'єднати в одну систему гаджети з відкритим API і централізовано керувати ними за допомогою смартфона.

І третій, найбільш простий і цікавий варіант - вибрати за кращим гаджетом в своєму класі і встановити їх в свою квартиру або приватний будинок. Для цього не потрібно якихось особливих технічних навичок і ця операція під силу будь-кому.


З чого почати
Від теорії до практики всього кілька кроків. Почати збирати свій розумний будинок можна вже зараз. Якщо не хочеться возитися з покупкою і налаштуванням десятка гаджетів від різних виробників, то одне з кращих коробкових рішень на сьогодні це Fibaro Starter Kit , Вартістю 14 222 грн. У набір входить шість пристроїв: контролер Home Center Lite, адаптер для розетки, а також датчики відкриття дверей і вікон, руху, диму і протікання води. Надалі систему можна розширити іншими гаджетами від тієї ж компанії.

З налаштуванням пристроїв здатний впоратися навіть початківець користувач і, що найголовніше, для установки гаджетів не доведеться робити перепланування квартири і заново прокладати комунікації. За допомогою Fibaro Starter Kit можна убезпечити приміщення від вторгнення раптових гостей, дистанційно керувати електроприладами і отримувати оперативні повідомлення про протечках води і раптових спалахи. Всі вищеописані гаджети від Fibaro можна купити і окремо і поєднати їх з продуктами інших компаній.

Ще один сучасний гаджет, доступний на прилавках українських магазинів - це контролер розумного будинку Branto, недавно зібрав на Indiegogo $ 107 000. Пристрій являє собою кулю з HD-відеокамерою з кутом огляду 360 градусів, яка виводить на смартфон картинку того, що відбувається вдома. Ця ж камера виконує функції домашнього сторожа і за допомогою датчиків руху і нічного бачення повідомляє господаря помешкання про будь-які підозрілі події.

Ця ж камера виконує функції домашнього сторожа і за допомогою датчиків руху і нічного бачення повідомляє господаря помешкання про будь-які підозрілі події

Крім цього, Branto вміє підключатися і контролювати будь-які розумні домашні прилади - термостати, розетки, освітлення, кондиціонування та медіацентри. Наприклад, гаджет може включити дітям телевізор або віддати команду термостата для створення комфортної температури в приміщенні перед приходом його власника. Пристрій управляється за допомогою смартфона і працює навіть при відключеному Wi-Fi і харчуванні.

Це далеко не повний перелік наявних у продажу гаджетів, повний асортимент магазину MOYO можна переглянути за цим засланні . Якщо ж вам цікаво глибше зануритися в тему, ми рекомендуємо почитати тематичні статті на Geektimes і Habrahabr. На цих же сайтах можна знайти чимало цікавих текстів і оглядів, пошукавши по тегу «розумний дім». Ми ж в свою чергу розповімо в наступному матеріалі, як пристрої для розумного будинку працюють в українських реаліях, встановимо кілька гаджетів в звичайну київську квартиру і покажемо, що з цього вийшло.

Де купити і як зібрати?
Але що робити, якщо ви не збираєтеся починати позаплановий ремонт, або вкладати сотні тисяч грн в нові технології?
І чи можливо зробити розумною хрущовку в спальному районі або додати інновацій на заміську дачу без перебудови приміщення?