Донецкий техникум промышленной автоматики

Інтернет в селі: підключення 3g в Україні, реальний досвід

Ще до того як обзавестися власним будинком в селі , Ми задалися наступним питанням: «А чи є можливість мати досить швидкий інтернет в українському селі?». Виявилося, що завдання це в цілому здійсненне, питання лише в необхідному обладнанні та, відповідно, ціною. У цьому матеріалі спробуємо викласти як воно все є насправді, якого оператора краще вибрати, що потрібно для швидкого інтернету, яке обладнання встановити, де його купити і так далі.

Швидкість інтернету в селі

Для початку варто усвідомити одну деталь (якщо хто раптом не в курсі): підключаючи інтернет в сільській місцевості, Вам доведеться відкотитися за рівнем швидкості років так на 5 назад. Починали «гратися» всесвітньою павутиною на швидкості 1 mb? Відмінно, згадайте молодість. Стартували відразу з 5 і вище? Забудьте про це. Свої 5 «метрів» за нашими підрахунками зможете мати року через два-три і не раніше.

Втім, якщо у Вас не зовсім село, а скоріше селище міського типу, то при певних збіги обставин по кабелю можна 5 мб отримати. Або ж по бездротовому каналу, однак коштувати це буде на порядок дорожче.

Інтернет в селі: 3 g, супутниковий або провідний

Отже, вибір технологій доступу до інтернету у Вас не великий: 3G, супутниковий інтернет і, як уже говорилося вище, провідний. Якщо Ви задумали оселитися десь в глухому селі або ж в селі, де блага цивілізації присутні лише частково, то тут практично без варіантів: або 3g або супутниковий інтернет.

Супутниковий, зрозуміло, дорожче і, як запевняв один фахівець, «нестабільнішою». Єдина перевага супутникового каналу - покриття. Інтернет зможете приймати практично в будь-якій точці України і ні про що не паритися. Тарілка + установка обійдеться Вам приблизно в 1500-2000 грн. Плюс абонплата може варіюватися від 200 грн. до 500 грн. (Або навіть 1000 грн.) На місяць. Пакети називаються по-різному, деякі навіть заявляються як «безлімітні», проте «безліміт» різко закінчується при використанні 10 000 мб або 30 000 мб на місяць (в залежності від пакета). Безліміту в класичному розумінні цього слова в індустрії супутникового інтернету в Україні поки що, на жаль, не існує в природі.

3g в цьому питанні куди приемлемей. Незважаючи на те, що є ціла карта покриттів 3g по Україні від різних операторів - і теоретично Вам би довелося по ній «маневрувати» - насправді при певному наборі пристроїв на даху будинку 3g ловить практично скрізь. Абонплата, як правило, навіть на самому крутому пакеті, не перевищує 200 грн. Сигнал стабільний, швидкість прийнятна - в будь-який точки країни при максимальному «фарші» буває не менше 1 мб. Цього, в цілому, досить, щоб нишпорити по соціальним мережам, дивитися короткі відео і навіть фільми онлайн через інтернет. Не кажучи вже про роботу.

Єдиний недолік - теж вельми умовне визначення «безліміту». У більшості випадків навіть при найбільших можливостях у Вас є тільки кілька заповітних мегабайт на день, потім швидкість падає до 128 kb.

Однак в нашому випадку це був ідеальний варіант. Або, правильніше сказати, більш прийнятний.

Установка 3 g в селі: що треба знати, де купити обладнання, як вибрати антену

Чесно кажучи, тема для нас ця була нова - 3g-інет. Тому питань було набагато більше, ніж відповідей. Спершу вирішили подивитися які взагалі є 3g оператори в Україні і що вони пропонують. Поки шукали цю інформацію, наткнулися на сайт контори 3gstar.com.ua (Харків). У коментарях практично до кожного посту - особливо тих, які стосувалися карт - було багато питань і давалися на них відповіді. Дня два я провів просто перечитуючи там все, а потім і сам вирішив спробувати удачу - написав чувачку через ВК. Переписка виявилася досить довгої, але продуктивною.

Що я з неї дізнався:

- Оптимальний варіант оператора 3g інтернету в селі на даний час - «Інтертелеком» (найбільше покриття, більш-менш нормальна робота, нормальні умови по пакетам). Лайф (Life), МТС, Київстар, Укртелеком, PeopleNET та інше не канал в більшості випадків;

- Для посилення сигналу модему є маса примочок. Як самопальних, так і «ліцензійних». Купуючи у «3G Стар» найпотужнішу антену на 36 дб, швидкість в 1 мб практично гарантована. У деяких випадках може досягати 1,5 мб, 2 мб;

- Антени підходять не всім модемів, модеми той же бувають різні, краще консультуватися у фахівців. Ми собі взяли HUAWEY EC 1705;

- Для wi-fi по дому буде потрібно ще і роутер. Ми взяли собі адаптерний ASUS RT-N10U. Роботою, до слова, задоволені;

- Встановлювати всю цю техніку доведеться Вам самостійно, техвідділу по областям немає. Якщо будинок у Вас на височини або ж сигнал і так непогано ловить, то досить купити кронштейни і прикріпити їх до самого будинку. До слова, є антени меншої потужності і меншої вартості - на 14 дб і 24 дб. Інші в селі брати просто недоцільно;

- Якщо ж сигналу немає взагалі або ж він відверто херово, то варто дістати десь трубу діаметром 30-40 мм і висотою не менше висоти будинку. Швидше за все, це буде труба висотою 6-9 метрів;

- Модем в будь-якому випадку краще тримати біля вікна для кращого сигналу і, відповідно, збільшення швидкості;

- Довжина кабелю антени - 10 метрів. За бажанням можна більше або менше, проте варто пам'ятати, що на кожному метрі йде втрата швидкості;

Варто сказати, що в мережі є й інші інтернет-магазини, які пропонують обладнання для 3g інету в сільській місцевості. Однак я знайшов саме 3g Star, задовбав консультанта саме з цієї контори, тому і рекомендую. )) Так, одна порада: коли будете щось розпитувати, відразу заявляйте про серйозність своїх намірів. Це істотно скоротить час на люб'язності і «нелюб'язності» (затримку з відповіддю, наприклад).

Як встановити антену 36 дб для «Інтертелекому»

Якщо Ви не знаєте, як збільшити швидкість 3g інтернету в Україні, то антена на 36 дб - це те, що Вам потрібно!

Нам пощастило. Недалеко від нас живе людина, яка вміє робити руками багато, якщо не все. Тому замовити і встановити трубу висотою 9 метрів не склало великих труднощів. Обійшлася вся «музика» нам в 800 грн. Один метр конструкції ми загнали в землю і залили бетоном, 8 метрів залишилося на поверхні. Плюс на верху була приварена штуковина, на яку ми відразу закріпили дріт для розтяжки і кращого кріплення.

Кілька слів і фотографій самої антени на 36 db. На пошту приїжджає конструкція з двох антен в розібраному вигляді. Після невеликих вивчень інструкції та комплектуючих все стає на свої місця - антени за годину точно можна зібрати. Головне, щоб елементи напрямні елементи були спрямовані в одну сторону однієї і тієї ж стороною. Загалом, дотримуйтеся принципу симетричності і не промахнетеся. В крайньому випадку, можна завжди поставити запитання своєму консультанту. З антеною на 24 дб та ж сама тема, тільки антена там одна.

Як тільки антени виявляться зібрані, можете кріпити їх на трубу або ж на кронштейни (втім, для яких теж потрібна труба, тільки зовсім маленька - 1 метра вистачить). У комплекті до кожної стрілі буде йти пластикова нитка для посиленої фіксації. Використовуйте її відразу під час кріплення.

Головний фокус в тому, щоб закріпити дві антени паралельно один одному на відстані приблизно в 30-50 сантиметрів один від одного. Саме в цьому криється «сила» антени на 36 дб від «3 Джі Стар».

Зізнатися, ми до кінця не вірили, що антена дасть дійсно позитивний і задовольняє нас ефект. Однак все запрацювало і зараз швидкість інтернету в селі варіюється від 0,5 мб до 1,5 мб. Це при тому, що наш будинок розташований в низині і там навіть мобільний зв'язок ловить тільки в одному місці. І не у всіх операторів, між іншим.

Хотілося б також сказати, що «Інтертелеком» не розкриває свої точки ретрансляції. Однак після нехитрого експерименту стало зрозуміло, що станції стоять в районних та обласних центрах. Саме звідти, як правило, лунає сигнал. Перед тим, як зафіксувати антену намертво, Вам доведеться пошукати кращий варіант прийому. Для цього досить покрутити трубу. Час реакції - не менше 10 секунд, градус повороту - 10. Однак за нашим досвідом є сенс налаштовувати прийом ще точніше.

При цьому пам'ятайте, що сигнал може йти не завжди безпосередньо, а «відбиватися» від височин або будівель. Дерева також можуть виступати в якості перешкоди. Загалом, крутите трубу гарненько перед остаточною фіксацією. ;-)

Говорячи про wi-fi 3g інтернеті, варто сказати, що тут все просто: або ж купуйте мобільний роутер з батареєю, або ж стаціонарний, і в нього вставляйте модем, який і підключений до антени.

підсумки

Підсумки в принципи зрозумілі і будуть відносно короткі: 3g інтернет в Україні в сільській місцевості є і встановити його не проблема. Єдине, що, за словами консультанта, можуть бути проблеми в Криму і Карпатах. В іншому - сміливо підключайте і насолоджуйтеся мобільним інтернетом у себе вдома, на дачі або навіть на природі (при наявності мобільного модему).

Починали «гратися» всесвітньою павутиною на швидкості 1 mb?
Стартували відразу з 5 і вище?