Донецкий техникум промышленной автоматики

Інструменти розробки на Java

огляд

Влад Борисов

За кілька років існування Java інструменти для розробки на цій мові перетворилися з мало на що придатних іграшок в потужні засоби, за допомогою яких можна вирішувати складні корпоративні завдання.

Вибрати такий інструмент нелегко: доводиться враховувати безліч чинників - надійність і зручність продукту, число підтримуваних їм технологій, стабільність компанії-виробника. Помилка в оцінці цих чинників може дорого обійтися розробнику, так як перейти від одного інструменту до іншого вкрай складно через використання в них специфічних розширень Java.

Ідеальний інструмент повинен володіти функціонально повної робочим середовищем, в якій є майстри для швидкого вирішення типових задач, зручні візуальний і текстовий редактори, навігатори по ієрархій класів, можливість "затягування" в проект зовнішнього коду, багато-відладчик з можливістю зміни вихідного коду в процесі його виконання , зручна система підказок і допомоги, майстер локалізації та ін. Вкрай бажано, щоб компілятору можна було вказати, на яку версію Java слід орієнтуватися, а також мати можливість осу вати компіляцію в "рідній" код.

Крім цього, продукт зобов'язаний підтримувати роботу з компонентами JavaBeans або ActiveX / COM і мати засоби, що спрощують доступ до баз даних (БД) і створення розподілених додатків на основі технологій Enterprise JavaBeans, CORBA, DCOM.

Крім того, інструмент повинен бути оснащений засобами підтримки групової розробки та управління версіями.

Також хотілося б, щоб перспективи розвитку продукту були гранично ясні.

У даній статті розглядаються п'ять популярних в нашій країні інструментів розробки на Java: Borland JBuilder 2.0, Symantec Visual Cafe /, Microsoft J ++, IBM Visual Age for Java (VAJ) * 1 і бета-версія PowerJ 3.0 * 2. З огляду на орієнтацію нашого видання, ми обмежилися лише версіями, призначеними для корпоративного застосування.

-----

* 1. Автор дякує російському дистриб'ютора програмного забезпечення CPS за допомогу в отриманні деяких пакетів.

* 2. Співробітники московського представництва Sybase не змогли подолати внутрішні бюрократичні бар'єри і надати нам на експертизу робочу версію свого продукту PowerJ, тому ми оцінювали лише бета-версію третього релізу цього інструменту.

JBuilder Client-Server Edition 2.0

Середовище розробки (IDE) JBuilder досить функціональна, але абсолютно не естетична, а працює повільно.

IDE має візуальний редактор і редактор вихідного коду, навігатори по проектам, ієрархій класів, методів і файлів. Можна відкривати довільну кількість робочих вікон і одночасно працювати з декількома уявленнями проекту.

JBuilder пропонує велику бібліотеку стандартних елементів ГІП і класів, а також майстер для створення заготовок нових класів і проектів - аплетов, додатків, діалогів, JavaBeans-компонентів і т. П. (Правда, наповнювати їх хоч якийсь функціональністю доводиться вручну). Крім того, в середу можна "затягувати" класи і з сторонніх файлів.

Середа Borland JBuilder 2.0

Додавати нові та редагувати старі властивості JavaBeans-компонентів в JBuilder легко: для цього достатньо скористатися майстром для роботи з класами BeanInfo. Хоча логічно зв'язати компоненти зі стандартних бібліотек пакету, змінюючи їх властивості з візуального редактора DesignView, вдається нечасто, і, як правило, таке з'єднання доводиться робити вручну.

Подібно до інших продуктів, JBuilder дозволяє переміщати елементи проекту між різними контейнерами за допомогою операцій "вирізати" і "вставити"; ці дії можна здійснити в візуальному редакторі або навігаторі за проектами.

Середовище розробки має і ряд засобів автоматизації праці кодувальника. Наприклад, редактор вихідного коду підказує, як можна завершити вводиться ім'я методу і список його параметрів. Схожі функції є в Visual Cafe / і Visual J ++.

Також слід зазначити спеціальний майстер (Resource Wizard), який шукає текстові рядки в Java-коді і розміщує їх в окремих, легко локалізуемих файлах.

Компіляція, налагодження та розгортання. Компілятор JBuilder допускає вибір цільової версії JDK і допомагає позбутися від викликів застарілих методів API, видаючи відповідні попередження про помилки. Однак, на відміну від VAJ або Visual Cafe /, він виробляє компіляцію тільки в байт-код Java, але не в виконувані файли ОС.

У середу інтегрований досить потужний багатопотоковий відладчик. Правда, у нього є один істотний недолік: він не дозволяє редагувати код в процесі налагодження, т. Е. Уникати повної перекомпіляції і перезапуску програми, що розробляється.

JBuilder пропонує спеціальний майстер для розгортання аплетов і додатків, здатний експортувати файли в форматах Jar і Zip. За бажанням користувача в них можна включити додаткові класи, наприклад класи Java Borland Component Library. Цей майстер, однак, відрізняється дратівливою особливістю - він не запам'ятовує останні введені параметри (в тому числі каталоги) і використовувати його багато разів незручно.

Корпоративні можливості. JBuilder пропонує великий набір інструментів для роботи з БД, але всі вони не позбавлені прикрих недоліків. У підсумку працювати з БД в JBuilder складніше, ніж в Visual Cafe ', де всі операції зв'язування даних і їх графічного представлення можна здійснити парою клацань миші.

Наприклад, вельми зручний навігатор по БД SQL Explorer дозволяє переглядати таблиці і процедури, а також створювати пробні SQL-запити, показуючи їх результати у вигляді таблиці. Однак з нього не можна згенерувати Java-код (таке можливо в Symantec Cafe '), що обмежує його цінність.

Набір програмних елементів доступу до БД потужний, але, вимагає деяких зусиль на вивчення. Borland спробувала спростити (хоча й не дуже) використання цього набору, ввівши кошти допомоги на етапах формування SQL-запиту: JBuilder повідомляє імена можливих JDBC-джерел, таблиць, колонок, дозволяє протестувати з'єднання з БД і сам запит, вибрати в налаштуваннях рівень ізоляції транзакції і т. п.

JBuilder дозволяє инкапсулировать всю логіку роботи з БД в одному модулі (DataModule) і підключати його до інших компонентів розробляється за допомогою спеціального майстра. Для початківців виявиться корисним і майстер DBBean, який генерує стандартний (не дуже "розвинений") елемент ГІП для перегляду таблиць БД.

Створення розподілених додатків спрощується за рахунок перетворювача Java-класів в інтерфейси і stub- і helper-класи Interface Definition Language (IDL), Remote Method Invocation (RMI) і Internet Inter-ORB Protocol (це ж ПО здатне автоматично проводити заголовки Java Native Interface ) і майстри для створення заготовок EJB- і CORBA-компонентів.

Використання коду і групова розробка здійснюється за допомогою засобу PVCS фірми Intersolv. Правда, його інтеграція з середовищем розробки залишає бажати кращого.

Додатки. У комплект поставки JBuilder входить також багато інших продуктів, наприклад межплатформное ПО Borland DataGateway, що полегшує доступ до різнорідним джерел даних, СУБД InterBase і посередник запитів CORBA VisiBroker. Хоча відсутні "рідні" кошти доступу до систем документообігу, мейнфреймів і успадкованим системам.

Перспективи. Компанія Inprise розглядає JBuider в якості ключового продукту, проте її власне становище стало більш стійким, і хоча її оборот в 1998 році був трохи нижче, ніж в 1997 році, вона закінчила 1998 року, в прибутком в 8,3 млн. Дол. - замість втрат в 48,4 млн. дол. в 1997 р в даний час фірма активно реструктурується і розширює спектр продукції і послуг, прагнучи додатково підвищити ефективність своєї роботи. корпорація Oracle вибрала JBuilder як основу для створення JDeveloper - свого ПО розробки на Java.

Symatec Visual Cafe 'Database Edition 3.0

Середовище розробки Visual Cafe 'має зручний, продуманим, симпатичним і функціонально повним інтерфейсом. Вона працює швидше, ніж середовища інших інструментів, і найбільш інтуїтивно зрозуміла: на її освоєння йдуть лічені хвилини.

IDE дозволяє відкривати одночасно кілька проектів і перетягувати мишею класи між ними, а також легко імпортувати в проект сторонні файли, класи і JavaBeans-компоненти. З проектами можна одночасно працювати декількома способами: редагувати вихідний код, пов'язувати і налаштовувати елементи ПО в редакторі форм, міняти структури проектів і класів у відповідних навігаторах.

Розробка програми для роботи з БД в Symantec Visual Cafe '3.0

IDE має легко модифікуються палітру компонентів і через навігатор Component Library забезпечує простий доступ до інших бібліотечних об'єктів, не винесеної в неї. Набір елементів ГІП - один із самих великих. У ньому, наприклад, є елементи для побудови діаграм, переміщення записів між списками, календар, вікно анімації, слайд-шоу, "рядок, що біжить", аудіоплеєр.

Відрізняє Symantec Cafe 'велике число майстрів, що автоматизують типові операції.

Так, майстри генерують JavaBeans-компоненти, прототипи для AWT- і JFC-аплетів або додатків, консольних або віконних Win32-додатків. До спеціального навігатор по класах вбудований майстер для їх редагування - зміни типу конкретного класу, додавання і вилучення інтерфейсів, методів та ін.

Завдання зв'язування об'єктів вирішена теж елегантно: майстер Interaction Wizard дозволяє легко встановлювати подієві зв'язку, зводячи до мінімуму ручне кодування. Ці сполуки відображаються стрілками в візуальному редакторі, їх можна виділяти мишею і редагувати в спеціальному вікні, а також за допомогою команди Bind Even миттєво дістатися до тієї точки вихідного коду, де обробляється пов'язане подія.

Вкрай необхідний майстер, що дозволяє знаходити рядки і переміщати їх в ресурси для локалізації (аналог того, що мається на JBuilder). Є і майстер для іншої серйозної завдання - міграції подієвої моделі від JDK 1.0 до JDK 1.1.

На жаль, синхронізацію коду між візуальним і текстовим уявленнями в Cafe 'легко зруйнувати, зробивши ряд "неправильних" операцій; вивести ж проект з "зламаного" стану непросто. Хотілося б, щоб в середовищі розробки був майстер для генерації RNI-заголовків.

Компіляція, налагодження та розгортання. Visual Cafe 'дозволяє здійснювати компіляцію в байт-код Java або "рідний" код Win32. Можна встановлювати номер використовуваної версії JDK.

Середовище має потужним багатопотоковим отладчиком, що задовольняє практично всім можливим призначеним для користувача запитів. Він навіть дозволяє модифікувати програму, не перериваючи її виконання, а також налагоджувати її в віддаленій віртуальній машині (т. Е. На іншому хості).

Розгортання додатків також автоматизовано - воно здійснюється однією командою. В налаштуваннях проекту вказується, куди і в якому форматі потрібно покласти створене ПО. Пересилати файли можна і на віддалені системи, в тому числі ті, що доступні тільки по протоколу FTP.

Пересилати файли можна і на віддалені системи, в тому числі ті, що доступні тільки по протоколу FTP

Майстри Symantec Visual Cafe 'дозволяють швидко вирішувати типові завдання

Корпоративні можливості. У Visual Cafe 'робота з БД до межі спрощено. Продукт оснащений зручним навігатором (dbNavigator), який дозволяє переглядати ієрархії даних з різних джерел. Навігатор тісно пов'язаний з дизайнером форм: щоб створити працездатний додаток для взаємодії з БД, досить перетягнути в нього мишею з dbNavigator одне або кілька полів таблиці або всю її цілком, а Visual Cafe 'зробить все інше - створить навіть написи до полів вводу даних. Важливою особливістю dbNavigator є те, що він допускає використання будь-якого драйвера JDBC - у багатьох аналогічних продуктів з цим виникають складності.

Є в Cafe 'окремі майстри генерації форм для роботи з записами і таблицями БД, збереженими процедурами; редактор SQL-запитів, що дозволяє скласти запит з стандартних команд, які обирають з кількох списків; майстри, що спрощують вбудовування в додаток функцій обробки даних і зв'язування з БД існуючого елемента графічного інтерфейсу.

До недоліків Cafe 'можна віднести те, що багато JavaBeans-компоненти для роботи з БД недостатньо повно управляються через редактор властивостей. Наприклад, в налаштуваннях об'єкту ConnectionManager не можна встановити рівень ізоляції транзакцій. Число рядків, що читаються з БД за один раз, також не встановлюється. В цьому відношенні Cafe 'поступається пакету фірми Inprise.

Однак в Visual Cafe 'є зручний майстер, що дозволяє генерувати заготовки класів сервлетів для роботи не тільки з HTTP, але і з будь-яким іншим запитним протоколом, наприклад FTP. Можна також розширювати існуючі класи, реалізувавши за допомогою цього майстра базовий інтерфейс Servlet.

З точки зору підтримки розподілених обчислень Visual Cafe 'поступався до недавнього часу всім іншим пакетам. Однак в березні була випущена його нова версія - Enterprise Suite (ціна $ 2800.). У ній забезпечена підтримка технологій Enterprise JavaBeans, CORBA і RMI. Є нові майстри для створення розподілених додатків, засоби для відображення структури таких додатків у вигляді, зручному для сприйняття, розширені можливості віддаленої налагодження. Enterprise Suite дозволяє розробникам, що не переписуючи коду, створювати EJB-компоненти, що працюють з різними посередниками запитів (ORB). Зараз підтримуються ORB Orbix Werb 3.1 фірми Iona Technologies і Visi Broker 3.3 фірми Inprise. З серверів додатків підтримуються продукти компаній Weblogic, Persistence, Netscape, Sun (NetDynamics), Novera тощо. Однак на момент написання огляду ця версія Cafe 'ще не була доступна в продажу.

В Cafe 'немає стандартних засобів підтримки мейнфреймів, систем документообігу і ERP, але для цього можна використовувати продукти третіх фірм.

Використання коду і групова розробка. Visual Cafe 'підтримує сторонні засоби контролю версій, наприклад Microsoft SourceSafe.

Додатки. До складу Visual Cafe 'входять межплатформное ПО dbAnyware, СУБД Oracle Lite і зручний засіб створення Web-сайтів Visual Page. Крім того, продукту забезпечена широка підтримка сторонніх виробників - в комплект входять демонстраційні і пробні версії їх розробок.

Перспективи. Компанія Symantec, чиє становище зараз стійко, розглядає Visual Cafe 'в якості ключового продукту.

Microsoft Visual J ++ 6.0 Enterprise Edition

Цей продукт стоїть осібно серед інших інструментів розробки на Java. З його допомогою Microsoft постаралася максимально звузити зміст поняття Java - тут це вже не технологія, а просто мова програмування. У Visual J ++ розробник замикається на платформу Win32 і пов'язані з нею рішення типу компонентної моделі COM. Стандартним же напрацювань Java і іншим межплатформним технологіям приділено досить скромне місце.

Зокрема, Visual J ++ спирається не на стандартні для Java набори компонентів AWT і Swing, а на власну розробку Microsoft - Windows Foundation Classes (WFC), які за допомогою технології J / Direct безпосередньо звертаються до Win32 API. Це забезпечує більшу функціональність J ++ - додатків, але і обмежує сферу їх застосування.

При корпоративних розробках J ++ дає вельми відчутні переваги, але тільки за умови, що він використовується спільно з іншими продуктами корпорації - SQL Server, Internet Information Server і т. П. Можливості продукту істотно розширюються при його придбанні в комплекті Visual Studio 6.0.

Середовище розробки Visual J ++ виробляє вкрай приємне враження. Вона має ряд переваг, які безсумнівно оцінить більшість користувачів, - функціональної повнотою, зручністю інтерфейсу, високою стабільністю і швидкодією.

Велика частина етапів побудови ГІП і зв'язування об'єктів в J ++ автоматизована за рахунок дизайнерів форм, майстрів і редакторів властивостей. Уже під час запуску виводиться майстер, що дозволяє швидко створити заготовку проекту: Win32-додатки, COM-об'єкта, DLL, системи роботи з даними і т. П. Потім за допомогою візуального редактора форм J ++ можна швидко "накидати" прототип додатка, використовуючи для цього багату палітру Toolbox і дизайнер форм.

Розробка форми в Microsoft Visual J ++

Мені сподобалося, як легко можна пов'язувати компоненти в Visual J ++ - в основному це досягається за рахунок продуманої базової бібліотеки. Наприклад, для кожного компонента можна задавати форму, в яку перетворюється курсор при проходженні над ним, або підказку (ToolTip), яка виводиться в цьому ж випадку.

Крім цього, Visual J ++ володіє потужними навігаторами по деревах J ++ - об'єктів, класів і пов'язаних з проектами документів. Зручний і редактор вихідних текстів, який підказує способи завершення введення імен методів, класів і параметрів методів, а також виділяє помилки синтаксису. Цікаво, що шматки коду з нього можна перетягнути в ToolBox для багаторазового використання.

Творці Visual J ++ відмовилися від окремого вікна для запам'ятовування помилок синтаксису і компіляції. Тепер всі ці повідомлення разом із зауваженнями користувачів заносяться до вікна Task List, що містить список того, що ще потрібно доробити в проекті. Цей список може зберігатися централізовано і використовуватися групою розробників. Схожий, але невдало реалізований підхід застосований в VAJ.

Крім того, життя програміста полегшують кілька майстрів, що генерують COM-об'єкти, WFC-класи, J / Direct-інтерфейси і т. П. До недоліків середовища розробки відноситься відсутність майстра локалізації, тому про локалізацію рядків потрібно думати відразу при їх створенні.

Компіляція, налагодження та розгортання. Компілятор J ++ орієнтований на платформу Win32, і в цьому його основний недолік.

Продукт оснащений багатопотоковим отладчиком, що дозволяє (крім усього іншого) налагоджувати HTML-сторінки, сценарії, збережені процедури SQL Server, об'єкти Microsoft Transaction Server, Сі-код, але не допускає зміну коду в процесі його виконання.

Спеціальні майстри і редактори властивостей проекту роблять завдання розгортання готового ПО елементарної. Можна розгортати всі рішення цілком або кожен проект окремо на локальну або віддалену систему.

Корпоративні можливості. Взаємодія з базами даних в J ++ будується на основі трьох основних технологій Microsoft - ODBC, OLE DB і ActiveX Data Objects. Дві останні забезпечують універсальний доступ до джерел даних (в тому числі і нереляційних) на основі моделі COM.

В J ++ всі засоби доступу вміщені в декількох візуально редагованих компонентах, що пов'язуються через редактор властивостей зі стандартними елементами ГІП.

Для організації повноцінної форми можна скористатися і спеціальним майстром, який згенерує необхідні меню, редактори таблиць і записів. Якщо встановити J ++ спільно з Visual Studio 6.0, то з'явиться можливість організувати і так званий Database Project. У його рамках, крім запитів до БД, можна редагувати і саму структуру БД, що зберігається під управлінням СУБД SQL Server або Oracle 8, створюючи і пов'язуючи таблиці і види, розробляючи процедури, тощо. Але при роботі іншими БД можуть виникати складнощі: в моїх тестах J ++ не змогла дотягнутися до ряду таблиць DB2.

Серед інших корпоративних можливостей слід відзначити засоби генерації об'єктів Microsoft Transaction Server і їх розгортання на сервері, підтримку створення додатків з HTML- і DHTML-висновком.

У складі середовища розробки є набір класів (без майстрів), що забезпечує доступ до LDAP-каталогах, а також майстер J / Direct, що дозволяє звернутися до будь-якої функції Windows. Для інтеграції зі сторонніми додатками (наприклад, системами документообігу) можна скористатися технологією COM, а для доступу до успадкованим джерелами (типу CICS) - модулями сторонніх виробників і OLE DB / ADO.

При використанні J ++ спільно з Visual Studio з'являються і інші можливості, наприклад засоби моделювання проектів на базі UML, що забезпечуються пакетом Visual Modeler.

Використання коду і групова розробка. Потужні засоби управління версіями на базі Visual Source Safe, що забезпечують загальний режим блокування коду, глибоко інтегровані в IDE - ви матимете змогу дзвонити з меню параметрів файлу, проекту, класу тощо.

Перспективи. Пакет Visual J ++ важливий для Microsoft. За заявами представників корпорації, це найпопулярніший засіб розробки на Java. Навіть якщо ця оцінка завищена (J ++ поширюється, як правило, в складі комплекту Visual Studio, що містить інструменти розробки на інших мовах програмування), така поширеність продукту накладає на фірму певні моральні зобов'язання перед користувачами.

Тяганина між Sun Microsystems і Microsoft, звичайно, вносить невизначеність в долю продукту. В кінці 1998 року суд вирішив, що Microsoft має переробити J ++, щоб забезпечити сумісність зі стандартами Java. Зараз йде апеляційний процес. У лютому Microsoft випустила оновлення J ++, яке змінює пакет так, що користувач може створювати чисто Java-програми. Тим часом розробляти ПО на базі WFC як і раніше можливо. Останнім часом мусуються чутки, що Microsoft має намір вийти на ринок з альтернативою Java під назвою COOL. Однак Microsoft заперечує, що в найближчому майбутньому припинить розвиток J ++.

Visual Age for Java 2.0

Середовище розробки VAJ не схожа ні на один з розглянутих вище пакетів. Вона має досить оригінальний інтерфейс, що виділяється серед інших як способом подання окремих класів, так і особливостями візуального редактора.

На відміну від інших систем, в яких робота над проектами ведеться на рівні редагування окремих файлів, а браузери класів є приємним доповненням, VAJ дозволяє працювати тільки з ієрархіями класів. Вона зберігає всю пов'язану з проектами інформацію у власній об'єктної бази даних, а не в файлової системі. Користувачеві пропонується кілька навігаторів-редакторів цих ієрархій, що забезпечують роботу з проектами, пакетами і окремими класами. VAJ підтримує сторонню розробку, дозволяючи "затягувати" Java-код із зовнішніх проектів.

Візуальний редактор не просто дозволяє змінювати властивості об'єктів, але і графічно пов'язувати їх між собою, відображаючи взаємозалежності стрілками. Таке уявлення зв'язків допомагає користувачам швидше розібратися в чужих проектах, та й у своїх власних. Однак візуальний підхід вимагає певної культури програмування. Більшість новачків шокує і інша властивість системи розробки: в ній відсутня команда "скомпілювати" - VAJ виробляє компіляцію Інкрементальний, під час запису зміненого класу або методу.

Графічне проектування в IBM Visual Age for Java

VAJ має безліч майстрів, що полегшують життя програміста. З їх допомогою можна створити заготовки класів, аплетов, інтерфейсів, додати нові методи і т. Д. Інші майстри дозволяють вирішувати більш складні завдання, наприклад створювати посередників для доступу в систему SAP R / 3, вивантажувати текстові рядки в окремий файл для локалізації, генерувати Javadoc-опису, створювати JavaBeans-обгортки для файлів-заголовків Сі ++.

Середа VAJ настроюється і розширювана. Після установки користувачеві доступні лише основні можливості. Інші, більш спеціалізовані функції IDE і бібліотеки класів заховані в об'єктному репозиторії, звідки їх можна витягти, скориставшись майстрами QuickStart (допускається і створення своїх власних розширень). Це дозволяє зробити середу більш гнучкою і уникнути перевантаження інтерфейсу непотрібними користувачу опціями.

Однак VAJ має низку недоліків. Так, середовище розробки функціонує досить неспішно, а кошти для роботи з помилками в VAJ незручні: всі помилки відбиваються з вікна Workbench, в той час як основна робота відбувається в іншому місці. Крім того, немає функції підказки завершення введення в редакторі вихідного коду.

Зауважу, що при випробуваннях виникали і дрібні проблеми з імпортом чужого коду в середу. Наприклад, не завжди правильно відновлюється графічне представлення об'єктів. Під час тестування аплет, написаний в Jbuilder, що не запускався - Visual Age for Java, як з'ясувалося пізніше, перевизначив функцію init (), яку JBuilder також використовував.

Компіляція, налагодження та розгортання. VAJ не дозволяє перемикатися між версіями JDK - використовується один з найостанніших (зараз - 1.1.7) варіантів Java. Компілятор пакета пред'являє більш жорсткі вимоги до "чистоті" мови і стилю програмування, ніж інші інструменти. Наприклад, код, прекрасно транслювався в Jbuilder, викликав цілком справедливі нарікання при трансляції в пакеті IBM. Також в комплект поставки входить компілятор в машинний код для багатьох платформ, але він поки не інтегрований з середовищем розробки.

У VAJ є багато-відладчик, що показує запущені нитки і класи, код яких виконується. Він, так само як і відладчик Symantec Cafe ', дозволяє модифікувати програму, не перериваючи її виконання, але незручний у використанні. До сильних його сторін належить можливість налагодження ПО на віддалених робочих станціях, машинах AS / 400 і OS / 390.

Корпоративні можливості. Visual Age for Java надає два способи для роботи з базами даних. По-перше, можна використовувати візуальний компонент Select і доступні з його редактора властивості майстра зв'язку та складання SQL-запитів. По-друге, застосовувати майстер Database Access Builder для перегляду структури БД і генерації JavaBeans-класів доступу до таблиць і збереженим процедурам.

По-друге, застосовувати майстер Database Access Builder для перегляду структури БД і генерації JavaBeans-класів доступу до таблиць і збереженим процедурам

Розробка моделей даних в IBM Visual Age for Java

Ряд властивостей VAJ дає її пакету істотні переваги в змаганні пакетів для корпоративної розробки. Наприклад, він має в своєму розпорядженні класами і майстрами, які полегшують програмування для AS / 400, генерацію Java-обгорток для записів на Коболе, доступ до CICS, доступ в систему Tivoli, створення додатків для Domino і ін. Так, Access Builder for SAP R / 3 дозволяє переглядати списки бізнес-об'єктів R / 3 і генерувати код для виклику їх з Java за допомогою звернень до бібліотек Business API. Також є багаті (у порівнянні з іншими продуктами) кошти для візуального створення Servlet-компонентів.

VAJ забезпечує підтримку RMI (за допомогою майстра для генерації proxy-класів RMI для довільного класу), а для роботи з IDL є спеціальне доповнення до середовища розробки.

Підсилює продукт і редактор моделей з підтримкою UML, що дозволяє визначати структуру БД, ієрархію класів моделі, взаємно відображати їх і генерувати структуру БД на основі моделі класів або навпаки. ПО також автоматично створює на основі моделей Java-код для роботи з persistent-об'єктами Enterprise JavaBeans і опису БД на Data Definition Language.

Використання коду і групова розробка. Visual Age for Age буквально наскрізь "пронизаний" можливостями звернення до потужних власних коштів управління версіями і підтримки спільної розробки, побудованим на основі об'єктного сховища з розділяються доступом. За цим показником VAJ випереджає всі інші продукти, крім, можливо, тільки J ++.

Крім того, допускається використання зовнішніх систем управління кодом: ClearCase 3.2 корпорації Rational Software і PVCS Version Manager 6.0 фірми Intersolv.

Перспективи. Visual Age for Java - один з ключових програмних продуктів IBM. Корпорація вклала в нього чимало коштів і має намір розвивати далі, додаючи нові можливості. У найближчому майбутньому пакет швидше за все буде інтегрований з іншими інструментами сімейства Visual Age, що додатково збільшить його цінність. Стабільність самій компанії не викликає сумнівів.

PowerJ 3.0 Enterprise Edition Beta

Середовище розробки PowerJ функціонально повна, інтуїтивно зрозуміла і швидка, однак місцями недостатньо зручна. Її відрізняє істотне обмеження доступу до вихідного коду. Користувач не може редагувати довільний ділянку своєї програми: йому доступні лише рядки, код яких він ввів сам, - вони відзначаються маркерами певних кольорів. Текст, що згенерував візуальним редактором, змінювати не можна (це можливо у всіх інших інструментах); в ньому також не можна розміщувати точки зупину відладчика. Це пояснюється тим, що програми на PowerJ лише частково пишуться на Java, в основному ж вони створюються на внутрішньому мовою сценаріїв PowerJ.

Незважаючи на те, що в PowerJ код зберігається у внутрішньому поданні, його можна легко експортувати з середовища і імпортувати назад. Можна також додавати до палітри інструментів зовнішні бібліотеки класів.

Редактор вихідних текстів не так зручний, як в Visual Cafe 'або Visual J ++. Наприклад, він не має функції автоматичного завершення введення методів. У PowerJ є команда допомоги Reference Card, що відкриває доступ до корисного довідника за стандартними класами і до майстра створення конструкцій викликів методів. Однак користуватися цим майстром незручно.

Втім, багатство стандартної палітри компонентів і простота, з якою ці компоненти можна пов'язувати між собою, зводять до мінімуму потребу в самому редакторі тексту. У бібліотеці PowerJ є всі компоненти, необхідні для побудови ГІП довільної складності, а також для швидкого доступу до БД.

Робота з компонентами доступу до БД в PowerJ 3.0

Дивно, але в пакеті практично немає окремих майстрів - більшість завдань тут вирішується за допомогою настройки властивостей об'єктів: редактори властивостей вбудованих компонентів PowerJ володіють могутніми можливостями. Наприклад, в одному з них можна в зручної формі переглянути список таблиць БД і їх колонок і сформувати з них SQL-запит.

Легко організувати і нестандартні з'єднання об'єктів на основі подієвої моделі - безпосередньо з редактора форм можна зв'язати подія з певною функцією будь-якого класу.

Велика частина роботи в PowerJ ведеться через потужні навігатори класів, об'єктів і файлів. У них можна створити нові об'єкти, класи, методи класів, пропозиції import і т. П. Однак з навігаторами пов'язано і найбільшу незручність пакета - вони не реєструються в списку вікон і вже при п'яти-шести відкритих вікнах починаєш відчувати труднощі з їх пошуком на екрані.

До недоліків слід віднести і відсутність майстра локалізації. У PowerJ немає проблем з відображенням рядків на будь-якій мові, але, як і в Visual J ++, локалізацію багатомовного додатки потрібно продумувати заздалегідь.

Компіляція, налагодження та розгортання. PowerJ допускає вибір цільової платформи JDK, а також дає можливість створювати додатки для інших платформ, наприклад для Java-машин Microsoft.

Отладчик PowerJ недостатньо зручний. Він також не дозволяє редагувати код під час налагодження (без перекомпіляції). Проте він має в своєму розпорядженні зручними засобами для перегляду змінних і налагодження компонентів на сервері додатків Jaguar CTS фірми Sybase.

Розгортання додатків не представляє складності: PowerJ пропонує безліч способів упаковки ПО і його розміщення.

Корпоративні можливості. Як уже зазначалося, створити додаток для роботи з БД легко. У палітрі представлені два основних компоненти для доступу до БД - Transaction і Query. Використовуючи налаштування Transaction, можна підключитися до бази даних, задати налаштування цього з'єднання і протестувати його. Панель налаштувань Query дозволяє переглянути БД і в напівавтоматичному режимі створити SQL-пропозиція. Крім цього, всі стандартні компоненти ГІП мають властивість DataBound, за допомогою якого вони підключаються до класів зв'язку з БД.

Крім того, можна скористатися потужним майстром підключення до БД і спеціальним вікном DataWindow, де основа створюється за допомогою однойменного продукту, що також входить в пакет.

Але слід мати на увазі, що PowerJ більше орієнтований на власну БД Sybase. Працювати з іншими СУБД в ньому можна, але не настільки зручно, як, скажімо, в Visual Cafe '.

За допомогою PowerJ легко створювати і налагоджувати розподілені додатки, що зберігають компоненти на сервері Jaguar CTS. Однак більш загальної підтримки CORBA в середовищі немає, є тільки інтегрований редактор IDL-інтерфейсів, тому відповідний компілятор доводиться докуповувати у сторонніх розробників. Засоби, що спрощують роботу з RMI, в PowerJ також не вбудовані.

Додатки. PowerJ 3.0 частково інтегрований з іншими інструментами комплекту Sybase Enterprise Access Studio - Application Modeler, PowerSite і PowerBuilder. У цей набір входять також засоби для роботи з CICS.

Використання коду і групова розробка. PowerJ допускає використання власних коштів або сторонніх продуктів: PVCS 5.1.1, RCS, Source Integrity.

Перспективи. PowerJ має важливе значення для Sybase. Останні роки ця компанія відчувала труднощі з позиціонуванням і скорочувала чисельність персоналу, намагаючись домогтися прибутковості. Однак зараз її стан суттєво покращився. схоже, що в найближчому майбутньому PowerJ нічого поганого не загрожує.

вибір

В кінці статті хотілося б дати рекомендації, які допоможуть вибрати потрібний продукт. Для зручності частина оцінок зведена в таблицю. У тексті обмежимося лише деякими висновками.

Отже, якщо вам необхідний зручний інструмент для швидкої розробки многоплатформная чисто Java-додатків, що працюють з БД, то краще віддати перевагу Symantec Cafe '. Він підійде для вирішення абсолютної більшості корпоративних завдань. JBuilder має майже тими ж можливостями, що і Visual Cafe 'Datalase Edition, але його інтерфейс менш вдалий. У той же час JBuilder C / S, по всій видимості, буде поступатися за можливостями Visual Cafe 'Enterprise Suite.

Visual J ++ - безсумнівно потужний продукт, але його слід застосовувати виключно при розробці для Windows, особливо, якщо задіяні СУБД SQL Server і Microsoft Transaction Server.

PowerJ зручний для роботи з БД, але тяжіє до СУБД і іншим приватним технологій Sybase, таким, як сервер додатків Jaguar. Його слід використовувати в разі, якщо ви зробили ставку на продукти цієї компанії.

Visual Age for Java лідирує за багатьма критеріями: він підходить для найбільш "важких" проектів, в яких доводиться використовувати всі сучасні Java-технології. Однак слід враховувати, що Enterprise-версія VAJ досить дорога, а для нормальної роботи цього пакету потрібні великі обчислювальні ресурси. VAJ корисний, якщо необхідно вести розробку для платформ IBM (Lotus Domino, AS / 400, OS / 390 або Tivoli) або SAP R / 3.

Характеристики інструментів розробки на Java

Версія для друку