Донецкий техникум промышленной автоматики

Голубник: Як створити книгу в форматі EPUB

Голубник сьогодні строго утилітарна. Тема: створення електронної книги в форматі EPUB - найпоширенішому і, на мій погляд, найпопулярнішому для читання на мобільних пристроях.

Якось так дивно вийшло, що всі основні формати ібуксов, утвердилися на ринку - EPUB, FB2, MOBI, PRC, AZW та ін., Виявилися Ding an sich, річчю в собі. На комп'ютерах ми звикли до прозорих форматам, які в будь-який момент часу були відкриті як для читання, так і для редагування. Вордовскій DOC, старина TXT правили бал. Кілька вибивався з мейнстрімної парадигми самановий PDF, проте навіть він піддавався редагуванню в рідному Adobe Acrobat, в той час, як початкове створення файлу було не складніше відправки будь-якого текстового документа на принтер (через Acrobat Distiller на PC або простий опції друку "Зберегти як PDF" на Маке).

Єдиним винятком з правила з'явився формат DJVU, який хоч і мав довгим списком переваг перед PDF, проте так ніколи і не отримав універсальної популярності - саме з тієї причини, що не було створено жодного нормального редактора для роботи з цим форматом, а одні лише вьюера . Дійшло до парадоксального: все книги, які потрапляють на мене на комп'ютер в форматі DJVU, я, згнітивши серце, конвертується в PDF (через опцію друку), хоча розмір нового файлу перевищує DJVU іноді в 10 разів. Однак зручність (відносне, зрозуміло) взаємодії з PDF і на комп'ютері, і на мобільних пристроях на порядок перевищує DJVU, заради чого готовий пожертвувати зайвими мегабайтами місця на диску.

Пояснити "закритістю" мобільних форматів для електронних книг можна, напевно, тільки тим, що спочатку вони замислювалися для комерційного використання. EPUB, PRC, MOBI, AZW "дееремятся" спочатку (тобто закриваються за допомогою захищеного DRM, яка, як потім виявилося, долається за частку секунди), але навіть FB2, який розвивається і просувається виключно російськими подвижниками як певна ідеальна некомерційна альтернатива існуючим мобільним форматам, передбачає легких шляхів для створення і редагування.

Буквально на днях у мене відбулася бурхлива дискусія з моїм старим приятелем "Аланом" (який в миру Сергій :), розробником легендарного Alreader (колись на Windows Mobile, а тепер уже і на Android) - як раз про форматах. Я намагався пояснити Сергію, що EPUB сьогодні є абсолютним світовим стандартом, а FB2 маргіналів і, як мінімум, незручний. Сергій енергійно заперечував, висуваючи цілком обгрунтований аргумент, що FB2 на кілька голів вище EPUB за можливостями, зокрема у нього немає проблем, властивих для EPUB з каталогізація і можливістю настройки відображення стилів під себе. Та й в цілому FB2 мають сучасніший вигляд і більш технологічні, ніж EPUB.

Проблема, однак, у тому, що я, як простий комп'ютерний користувач, а не гик-програміст, можу створити книжку в форматі EPUB за 15 хвилин, а ось створити нормальний FB2 я не в змозі.

Я, звичайно, лукавлю, бо інструменти для створення файлів у форматі FB2 в природі існують - Fiction Book Editor, Book Designer, OooFBTools, Any-to-Fb2, пакет fb2utils, проте це такі гіковскіе чудовиська, що навіть згадувати не хочеться про те часу, що я витратив свого часу на установку, вивчення і марні спроби створити хоч щось путнє з допомогою цих химер вітчизняного программастіческого генія. Про те, що всі ці "редактори" заточені виняткового під Windows, зайвий раз і поминати не варто: який поважаючий себе російський гик буде бруднитися про якусь там буржуазно-гламурний Mac OS X?

Сонце зійшло з народженням Calibre - найбільшої, на мій погляд, програми з усього, що тільки існує в сфері електронного кнігостроенія. Одним кліком миші ми можемо перетворити будь-який портований в програму файл в формат EPUB, MOBI, AZW3, FB2, HTMLZ, LIT, LRF, PDB, PMLZ, RB, RTF, SNB, TCR і т.д. Це і справді монстр, а не програма, і людство просто зобов'язана зняти шапку перед Ковіндом Гойалом, який створив такий безцінний (і при це ще й безкоштовний!) Шедевр.Проблема з Calibre в плані винесеного в заголовок завдання полягає, однак, у тому, що програма дозволяє не створювати книгу, а конвертувати формати! Натискаєте кнопку, щось там таке відбувається за кадром - et voila! - ми отримали готову книгу. Красиво, звичайно, не комільфо. Я хочу зазирнути всередину своєї книги! Я хочу побачити її структуру, внести точкові зміни в зовнішній вигляд тих чи інших елементів - і все це без того, щоб занурюватися в гіковскіе морок скриптів, мов програмування та іншої єресі. Calibre намагається хоч якось впоратися і з цим завданням, але виходить моторошно:Ви мене, звичайно, вибачте, але розбиратися в тому, що таке "вираз XPath", у мене немає ні найменшого бажання. Тим більше, що в будь-якому випадку у нас не редагування файлу, а його інтерпретаційні перетворення. Для кого це написано? Хто буде ТАК створювати і редагувати електронну книжку.

До недавнього часу EPUB також був повністю закритим в собі форматом. З цим-то, якраз, все ясно: EPUB спочатку задумували для комерційної експлуатації, а не творчості народних мас. Прикрутили DRM і сьогодні повним ходом продають в iTunes Store. Дійшло до того, що на Маке понині немає жодної пристойної програми для каталогізації і читання книг у форматі EPUB! Форматі, який є основним (і єдиним!) Для читання електронних книг на мобільних пристроях Apple! Годі збагнути! Кажуть, надкушений в прийдешньої версії Mac OS X зробить епохальний прорив (чергова рекламна фікція, до яких вже давно звик), перенести на десктопну операційну систему свою штатну мобільну читалку iBooks - саму ганебну недотикомку, яку доводилося зустрічати що на iOS, що на Android.

Але ж iBooks - це всього лише читалка, а не редактор! А читалок цих і без того вже існує з півдюжини (правда, одна інший гірше). Максимум редагування EPUB, до якого ми достукалися - це така ж Ding an sich конвертація у вигляді опції "Зберегти в EPUB", вбудованої в редактор Apple Page.

Коротше кажучи, ситуація склалася ахова. І як не прикро про це писати, але сьогодні, в 2013 році, реальність така, що є один-єдиний повноцінний редактор для роботи з мобільними форматами електронних книг, який називається Sigil. Він безкоштовний і реалізований відразу для двох платформ - Windows і Mac OS X (скачати можна тут ).

За безліччю ознак можна відразу здогадатися, що Sigil створював гик. Правда, гик геніальний, бо він дивом зумів поєднати складне з простим. Створювати і редагувати в Sigil може як програміст і професійний веб-дизайнер, клацали CSS-стилі як горіхи, так і самий звичайний користувач, далекий від комп'ютерної науки і - головне - абсолютно не спраглий до неї долучитися.

Як по-дитячому просто створювати власні електронні книжки у форматі EPUB я зараз продемонструю на декількох скріншотах. Треба сказати, що EPUB - це таке у мене хобі у вільний від справ час. Верстаю книжки для власного користування. Ну і - всіх бажаючих, якщо хто розділяє мої смаки та інтереси. Скажімо, з березня по середину травня я усидчиво працював над створенням повної антології лірики мого улюбленого музиканта Френка Заппи. Звичайно, всі тексти пісень Заппи (котрий випустив під 60 альбомів!) Доступні на різних порталах в інтернеті, але ось так, щоб все так в одному місці - такого ніде немає. От мені й захотілося щось подібне зверстати. Всі бажаючі можуть забрати книжку в EPUB звідси , А зараз я просто покажу, як це просто робиться в Sigil.

У лівій частині вікна виведена вся структура нашої книги - текстові файли, Стилі, Зображення, Шрифти, Аудіо, Відео, Інше. Для створення будь-якого текстового файлу потрібно клікнути в розділі Text правою кнопкою миші і з контекстного меню вибрати Add Blank HTML File (Додати порожній HTML файл). За замовчуванням програма звертається до нього Section0001.html, збільшуючи надалі нумерацію, але ви вільні перейменовувати їх, як вам подобається.

Насамперед створюємо обкладинку: для цього попередньо в розділ Images помістимо бажану картинку (туди ж ви закине все картинки, які плануєте використовувати в своїй книзі. Єдиний нюанс - потрібно дати зрозуміти програмі, що дана картинка є обкладинкою, тому додамо до картинки відповідний атрибут: виділяємо картинку - натискаємо правою кнопкою миші - з контекстного меню вибираємо Add Semantics - Cover Image.Тепер вирушаємо в розділ Text, створюємо в ньому перший файл (я перейменував його в cover.html), натискаємо на назві створеного файлу і в середньому вікні програми відкриється порожній простір - це область змісту виділеного файлу. Натискаємо правою кнопкою миші і з контекстного меню вибираємо опцію Insert File - вставити файл - підбираємо картинку обкладинки, яка вже знаходиться в розділі Images, і вставляємо її файл. Все - обкладинка створена.Далі ви одна за одною закидаєте всі текстові файли в розділ Text, які хочете бачити в своїй книжці. Можна створювати нові файли (з контекстного меню - Add Blank HTML File), можна вставити вже існуючий файл (Add Existing Files). Для життя простих смертних можна ніякої специфічної семантики до кожного файлу не прикріплювати. Однак з часом, коли поднатореете, вам може знадобляться зі специфічним функціоналом - Індексом, глосарій, Бібліографією, Присвятою, Епіграфом, Передмовою і т.д. на будь-який випадок життя.Після того, як ви портіруете в розділ Text всі тексти книги, залишається лише створити Зміст. Для цього пройдіться по черзі зверху вниз по всіх файлів розділу Text і надайте тих сторінок, які повинні служити початком окремих глав і, відповідно, відображатися в Змісті, атрибут Table Of Contents.

Тепер відправляйтеся в меню програми Tools - Table Of Contents - Edit Table Of Contents:Програма відкриє список тих сторінок, які ви позначили атрибутом Table Of Contents. Тут ви можете змінити послідовність і порядок сторінок, назви розділів (TOC Entry), а також - Target, тобто цільової файл, прив'язаний до тієї чи іншої чолі.

В принципі, всю книгу можна вмістити цілком на двох-трьох текстових файлах. Або створити для кожного розділу окремий файл, або - для кожного розділу, тому і т.д. Скажімо, у випадку з моєю антологією Френка Заппи, я вибрав найбільш розумний формат: розсортував всі пісні за альбомами на одній сторінці, потім розсортував їх за алфавітом на інший. Кожна назва пісні містить HTML лінк на відповідну сторінку.Коригуєте лінки ви за допомогою меню іконок. Всі ці дії в програмі виконуються настільки інтуїтивно, що навіть пояснювати нічого не потрібно: просто переберіть всі іконки в меню і ви відразу зрозумієте їх призначення.Ось, власне, і все, що необхідно для того, щоб вже сьогодні зверстати свою власну електронну книгу в форматі EPUB. Зрозуміло, Sigil дозволяє створювати повноцінні поліграфічні шедеври - з різними шрифтами, стилями, аудіо та відео контентом і т.п. Всі елементи вищого пілотажу, однак,
освоюються в робочому порядку за лічені хвилини, тому немає потреби на них зараз зупинятися. Головне зрозуміти, що Sigil - надзвичайно user friendly програма, виграшно відрізняється від інших гик-потуг, спрямованих на залучення читацької публіки до самостійної верстці книг.

Про те, що всі ці "редактори" заточені виняткового під Windows, зайвий раз і поминати не варто: який поважаючий себе російський гик буде бруднитися про якусь там буржуазно-гламурний Mac OS X?
Для кого це написано?