Донецкий техникум промышленной автоматики

Форматування тексту в програмі Word

 1. Microsoft Word 2010
 2. Microsoft Word 2003

Отже, якщо Ви вже виконали найнуднішу частина роботи - набрали текст і зберегли його, тепер перейти до більш цікавої частини роботи - красиво відформатувати цей текст.

Microsoft Word 2010

Почнемо із зовнішнього вигляду текстового редактора Microsoft Word. У нових версіях Microsoft Word, починаючи з 2007, все панелі інструментів розмістили в інструментальній стрічці. Перемикаючись між вкладками, ми отримуємо швидкий доступ до різних інструментів текстового процесора. У кожній вкладці інструменти об'єднані по групах, як би окремі панелі інструментів.

Мал Мал. 1

На даному малюнку представлений зовнішній вигляд редактора версії 2010 і вище. У верхньому рядку (A) ми бачимо спочатку кілька кнопок панелі швидкого доступу і назва, під яким ми зберегли документ.

Нижче (B) знаходиться стрічка з меню з різними вкладками. Кожна вкладка має свою назву і містить різні панелі інструментів (C). Перша вкладка стрічки називається Файл. Тут зібрані команди для роботи з файлом документа.

В даному випадку ми бачимо вміст активної вкладки Головна (C). На ній розташовані інструменти, найбільш затребувані при наборі і редагуванні тексту.

Основні групи цієї вкладки:

 • Буфер обміну - містить інструменти для роботи з пам'яттю (буфером обміну). Це інструменти вставки (1), видалення (2), копіювання (3) текстових об'єктів (символи, слова, пропозиції і т. Д.). Кнопка Формат за зразком (4) дозволяє скопріровать оформлення зазначеного фрагмента тексту на будь-який інший фрагмент.
 • Шрифт - містять задану інструменти для зміни гарнітури і розміру шрифту (5), інструменти зміни зображення (6) (напівжирний, курсив, підкреслений, закреслений, підрядковий знак, надрядковий знак). Кнопка Очистити формат (виділена жовтої рамкою) скасовує форматування виділеного фрагмента. Ще два інструменти на які слід звернути увагу - Колір виділення тексту (виділено сірою рамкою) і Колір тексту (виділено коричневої рамкою). Перший виділяє фон за текстом, а другий - змінює колір букв.
 • Абзац - інструменти для роботи з абзацами в документі. Дана група (виділено Зелена рамка) включає засоби вирівнювання тексту, установку міжрядкового інтервалу. Інструменти для роботи зі списками (маркований, нумерований, багаторівневий, зміна рівня списку) виділені червоною рамкою.

  Мал. 2
 • Стилі (рис.3) - Найзручніший спосіб додавання заголовків в Word - застосування стилів. Можна використовувати вбудовані стилі або налаштовувати власні. У даній групі зібрані заготовки для оформлення.
 • Редагування (рис.3) - це група інструментів для забезпечення швидкого виділення тексту або його об'єктів. А також для пошуку і заміни слів у текстовому документі.

  Мал. 3

Нижче інструментальної стрічки (рис.1) розташовується лінійка (D) (виділено синьою рамкою). За допомогою маркерів (трикутничків) на лінійці можна швидко виконати форматування в абзаці. Наприклад, встановити новий рядок або виступ рядки, задати межі текстової області на сторінці.

Далі ми бачимо лист на якому надрукований текст і в самому низу вікна розташована рядок стану (E) (виділено коричневої рамкою). У цьому рядку міститься інформація (рис.4) про поточний місці розташування курсора (виділено коричневої рамкою) та загальну кількість сторінок в документі. Поруч відображається кількість слів у тексті (виділено темно-зеленою рамкою).

Далі йде область перевірки правопису (виділено червоною рамкою) і поточного мовного словника. Наступна зона (світло-зелена рамка) - це режими відображення поточного документа. На малюнку влючая Режим розмітки. І остання частина стоки (виділено синьою рамкою) - це інструмент зміни масштабу видимій області листа.

На початку освоєння Word 2010 я з жахом виявив, що пропала стрічка інструментів і як бути далі, я не знав. Зверніть увагу кнопка поруч зі знаком питання (виділено синьою рамкою рис.3) згортає і розгортає стрічку з інструментами.

Скажу вам по секрету: Кнопка зі знаком питання - це довідкова система Word, і вона містить відповіді з редагування і форматування тексту з докладною інструкцією. А ще, якщо затримати стрілку курсору на будь-якому інструменті, то можна побачити текстову підказку про призначення даної кнопки.

Microsoft Word 2003

Почнемо із зовнішнього вигляду текстового редактора Microsoft Word.

У верхньому рядку (A) ми бачимо назву, під яким ми зберегли документ.

Нижче (B) знаходиться рядок меню.

Під нею панелі інструментів. В даному випадку ми бачимо стандартну панель (C) і панель форматування (D). На початку освоєння комп'ютера я з жахом виявив, що пропала панель форматування і як бути далі, я не знав. Вам же, по секрету, скажу: ви самі можете додавати нові і ховати непотрібні панелі.

Для цього наведіть курсор миші на панелі інструментів і натисніть праву кнопку миші. Відкриється весь список панелей інструментів. Ставите галочку навпроти потрібної панелі - вона з'явиться, приберете галочку - панель зникне. При цьому панель Малювання з'являється внизу вікна, а інші панелі вгорі або посередині вікна. Якщо якась панель розташується посередині вікна, Ви можете взяти її курсором миші, потягти вгору, і вона "прилипне" до решти панелям інструментів.

Зупинимося на панелі форматування (D).

Звертаю увагу на те, що форматувати можна тільки виділений текст. Тобто спочатку ви виділяєте букву, слово, речення, абзац або весь текст, який збираєтеся форматувати.

Як виділити? Найпоширеніший спосіб: ставите курсор миші попереду виділяється тексту, натискаєте ліву кнопку миші і тягніть курсор по тексту вправо (якщо виділяєте слово або пропозицію) або вправо-вниз (якщо виділяти будете кілька абзаців). При цьому ліву кнопку миші не відпускає до тих пір, поки не виділіть необхідний шматок тексту.

Тепер, якщо у Вас текст виділений, як у мене на рис. 5, Ви можете над ним "познущатися". Почнемо з вирівнювання тексту (5). Тут ми бачимо 4 кнопки. Натисніть їх по черзі і ви побачите, як буде змінюватися розташування виділеного тексту
(Решта тексту буде залишатися незмінним).

Вирівнювання по лівому краю (так текст вирівнюється за замовчуванням).

По центру - так, звичайно, вирівнюють заголовки.

По правому краю - так пишуть епіграфи.

По ширині - так вирівнюють основний текст книг і статей.

Тепер перейдемо до кнопок виділення шрифту (4). Натиснете кнопку Ж і шрифт стане напівжирним. Натиснете цю кнопку вдруге і шрифт знову стане звичайним.

Натиснете кнопку до і шрифт виділиться курсивом, відпустіть - стане звичайним.

Натиснете кнопку Ч - шрифт стане підкресленим.

А якщо ви натиснете всі 3 кнопки, то шрифт виділиться напівжирним підкресленим курсивом.

У віконці 2 ви можете вибрати зі списку будь-який шрифт, але при друку документів зазвичай використовується Times New Roman. Щоб варіанти шрифту "випали" натискаєте не на саме назва шрифту, а на маленький трикутник праворуч від назви шрифту.

У віконці 3 вибираєте також зі списку розмір шрифту. Документи зазвичай друкують 12 або 14 розміром.

За допомогою кнопки 6 ви можете змінити інтервал між рядками, зробивши його подвійним, потрійним і т.д.

Натиснувши кнопку 7, ви можете виділити текст будь-яким кольором (виберіть).

Натиснувши кнопку 8 ви можете задати колір шрифту.

Якщо ви хочете задати певний, заздалегідь встановлений, стиль тексту, то вибираєте зі списку 1, наприклад, заголовок 1 (найбільший), заголовок 6 (найменший), нумерований список і т.д.

Розглянемо найпотрібніші кнопки стандартної панелі. Натискаючи кнопку Вирізати 9, ви видаляєте виділений текст. Але при цьому він зберігається в буфері обміну. Ставите курсор миші в те місце, куди ви хочете вставити вирізаний текст і натискаєте кнопку Вставити 11 і будь ласка - текст з'явився на новому місці!

Якщо ж ви не хочете видаляти текст на старому місці і, в той же час, хочете додати його в інше місце, тоді натискаєте кнопку Копіювати 10, а далі дієте як в попередньому абзаці.

Кнопка Скасувати 12 цікава тим, що вона може скасувати одну, або навіть кілька попередніх ваших дій. Наприклад, ви ненароком натиснули якусь кнопку і зник шматок тексту або текст прийняв потворний вигляд. Не панікуйте завчасно! Натискаєте кнопку скасувати і ви можете повернутися на кілька кроків назад, аж до відкриття документа. А побажаєте повернутися знову вперед, тоді тиснете кнопку Повернути, яка знаходиться праворуч від кнопки Скасувати.

У віконці Масштаб 13 ви можете встановити такий розмір сторінки, щоб текст був потрібного розміру і не псував зір при читанні. Звертаю увагу на те, що при цьому ви міняєте тільки розмір зображення на екрані монітора. Сам документ, виведений на друк ніяк змінюватися не буде.

У самому низу вікна зліва знаходяться кнопки, що задають режими перегляду. Я обвів червоним олівцем Режим розмітки. Цей режим використовується мною постійно. Він дозволяє побачити сторінку в її справжньому вигляді, як вона буде виглядати при друку. Інші режими подивіться для інтересу. Вони використовуються значно рідше.

Перейти на сторінку:

1. Уроки по текстовому редактору Microsoft Word. Набір тексту.

2. Збереження документа в Microsoft Word

3. Створення таблиці в Word

Як виділити?