Донецкий техникум промышленной автоматики

Фігурний текст і CorelDRAW. Журнал Publish.

 1. Фігурний текст і CorelDRAW Все, що ви хотіли знати про фігурному тексті, але боялися запитати. ...
 2. Налаштування параметрів контурів і заливок текстових об'єктів
 3. Налаштування відстаней між словами, символами, рядками фігурного тексту
 4. Фігурний текст і CorelDRAW
 5. основи
 6. Налаштування параметрів контурів і заливок текстових об'єктів
 7. Налаштування відстаней між словами, символами, рядками фігурного тексту
 8. Фігурний текст і CorelDRAW
 9. основи
 10. Налаштування параметрів контурів і заливок текстових об'єктів
 11. Налаштування відстаней між словами, символами, рядками фігурного тексту

Фігурний текст і CorelDRAW

Все, що ви хотіли знати про фігурному тексті, але боялися запитати.

Як неможливо пізнати весь Всесвіт (вона ж весь час розширюється), так в кожній новій версії CorelDRAW кожен раз ти відкриваєш для себе нові можливості, прийоми і хитрості. Звичайно, ця програма не для верстки великих, насичених текстами книг, брошур, журналів, але можливості CorelDRAW для роботи з текстами дозволяють зверстати і підготувати до друку багатосторінковий промисловий каталог, з кресленнями, схемами, векторними малюнками, фотографіями. І, звичайно, текстові фрагменти обов'язково є і в візитці, і в банері, і в рекламному проспекті. А якщо застосовувати до тексту деякі трюки і ефекти, то можна створити справжні шедеври дизайну і типографіки ... Звичайно, багатьом користувачам добре відомі інструменти і методи роботи з фігурним текстом. Цей цикл статей - спроба систематизувати основні прийоми.

В CorelDRAW є два види тексту - фігурний і простий (рис. 1). Для коротких написів, логотипів, елементів ділової графіки, заголовків, плакатів, текстів з різноманітними ефектами використовується фігурний текст. Для створення текстових документів великого обсягу зі стандартними правилами форматування (брошури, буклети) - простий текст. У багатьох випадках неважливо, який вид тексту використаний, - написи в кілька рядків, без застосування векторних спецефектів можуть бути виконані як фігурним, так і простим текстом. Уздовж довільної кривої можна розташувати простий і фігурний текст. Однак простий текст частіше розміщують в текстових блоках-фреймах, а розміщення уздовж контуру - це прерогатива фігурного тексту. Обидва види тексту прекрасно доповнюють один одного, вони поєднуються практично у всіх буклетах, брошурах і багатосторінкових документах.

основи

Фігурний текст використовується для створення на сторінці коротких текстових написів, до яких застосовуються спеціальні ефекти і перетворення. У блоці фігурного тексту кожен абзац є окремим рядком незалежно від її довжини.

Блоки фігурного тексту ніяк не пов'язані між собою, і текст не може автоматично «перетікати» з одного блоку в інший. Коли краще його використовувати? Якщо вам потрібно:

 • розмістити текст уздовж довільного шляху - замкнутого або незамкнутого;
 • застосувати до тексту різні інтерактивні векторні ефекти - спотворення, витягування, тінь, перетікання, оболонку, контур, скіс і рельєф або комбінації цих ефектів;
 • нахилити або дзеркально відобразити текст;
 • застосувати до тексту інструменти «художнє оформлення» для створення помітних написів;
 • редагувати форми окремих символів текстового блоку;
 • використовувати текст як контейнер;
 • перетворити в растрове зображення і застосувати ефекти растрової графіки.

Для роботи з текстом обох видів використовується один інструмент - «Текст» (F8).

Після його активації достатньо натиснути ліву кнопку миші. На робочому полі з'явиться курсор, що запрошує до введення фігурного тексту. Можна починати набір рядки тексту. Під час введення тексту або його редагування на панелі властивостей інструменту можна змінити ряд параметрів: наприклад, вибрати шрифт, переглянувши, як виглядає фрагмент тексту; встановити розмір і спосіб вирівнювання тексту по горизонталі, його накреслення. На панелі властивостей присутні кнопки виклику вікон налаштувань «Властивості тексту» і вікна редагування тексту.

Для створення простого тексту цим же інструментом «Текст» необхідно «промальовувати» рамку-фрейм для тексту, що вводиться (рис. 2).

Фігурний текст може складатися з одного або декількох слів або декількох рядків. Довжина рядка в фігурному тексті може бути практично нескінченною, тому для переходу до наступної натисніть. В процесі набору тексту програма аналізує запроваджуваний і підкреслює орфографічні помилки.

Для редагування рядка фігурного тексту достатньо активувати інструмент «Текст», підвести курсор до потрібної позиції і змінити текст.

Якщо фігурний текст розміщується вздовж довільної кривої, його зручно змінювати, відкривши спеціальне вікно «Редагувати текст». Це вікно можна викликати за допомогою команди меню «Текст»> «Редагувати текст». Текст змінювати цим способом так само легко, як в звичайному текстовому процесорі. Вікно редагування допомагає і в разі, якщо для фігурного тексту обраний дуже маленький розмір символів, або текст повернуть на будь-якої кут, або текстовий блок досить великий для редагування безпосередньо на робочому аркуші документа (рис. 3).

Фігурний текст може містити до 32 000 символів. Такий обсяг тексту можна вставити з буфера обміну. Це приблизно 10-12 сторінок стандартного документа, набраного 12 кеглем. Ширина рядка фігурного тексту обмежується тільки шириною монтажного столу. Однак такі величезні обсяги в фігурному тексті практично не використовуються. Якщо необхідно працювати з великими текстовими масивами, краще це робити, використовуючи можливості простого тексту.

При роботі з фігурним текстом використовуються всі інструменти, що застосовуються при роботі з векторними об'єктами. За допомогою інструменту «Вибір» можна переміщати, зменшувати, збільшувати, стискати по горизонталі і вертикалі текстовий блок. Подвійне клацання лівою кнопкою миші на фігурному тексті при активному інструменті «Вибір» дозволить змінити форму маркерів блоку фігурного тексту. Його можна буде трансформувати - обертати, спотворювати, нахиляти, тобто виробляти стандартні дії, як і з будь-яким векторним об'єктом. При необхідності всі трансформації скасовуються стандартної командою меню «Об'єкт»> «Перетворення»> «Скасувати перетворення».

Подвійним клацанням лівої кнопки миші при активному інструменті «Текст» виділяється одне слово фігурного тексту, якщо ж клацнути тричі лівою кнопкою, буде виділено весь блок фігурного тексту.

Якщо активувати інструмент «Форма» (F10) і виділити їм фігурний текст, то з'явиться можливість змінювати розташування окремих символів рядка тексту. Біля кожного символу з'являється маленький маркер- «вузлик». Потягнувши за нього, можна змінити місце розташування символу. Окремий символ легко підняти вгору, опустити, перемістити в сторону, навіть поміняти місцями.

Переміщення кожної з двох великих стрілок під текстовим блоком дозволить візуально змінити відстань між символами тексту і між рядками (рис. 4).

Якщо фігурний текст був змінений інструментом «Форма» і символи розставлені довільно, то можна застосувати команду меню «Текст»> «Випрямити текст» для повернення тексту первісного вигляду (рис. 5).

Спочатку фігурний текст набирається у вигляді горизонтальної рядки.

Налаштування параметрів контурів і заливок текстових об'єктів

Для фігурного тексту підходять всі види заливок і абрисів. Однак для текстів з невеликим розміром шрифту використання візерункових або текстурних заливок - марна справа. Читач не оцінить, та й в більшості випадків не помітить.

Читач не оцінить, та й в більшості випадків не помітить

Мал. 7. Приклад застосування різних заливок, абрисів і фонової плашки в одному блоці фігурного тексту

Заливки і абриси фігурного тексту настроюються у вікні «Властивості об'єкта»> «Символ». Можна задати вид заливки для тексту; колір і вид заливки фонової плашки під текстом; колір, стиль і товщину абрису. У вікні настройки «перо абрису» є можливість завдання таких важливих параметрів, як «масштабувати з об'єктом» і «друк під заливанням». Якщо прапорець «масштабувати абрис разом з об'єктом» включений, то величина абрису букв буде пропорційно змінюватися при зменшенні або збільшенні блоку фігурного тексту. Заливати кольором і задавати абриси можна як для всього блоку фігурного тексту, так і для окремих слів і навіть символів (рис. 7 і 8).

Дуже просто створити фігурний текст з двокольорового заливкою. Досить використовувати фонтану (градиентную) заливку і правильно налаштувати її атрибути. Вибрати два потрібних кольору для маркерів колірних переходів, вибрати тип фонтанної заливки (лінійна, еліптична, конічна, прямокутна). Задати для параметра «Прискорення» значення -100. Все - двоколірний редагований фігурний текст готовий (рис. 9, 10 і 11)!

Налаштування відстаней між словами, символами, рядками фігурного тексту

Візуально змінити відстані між рядками і та символами легко інструментом «Форма». Точні значення відстаней між символами, словами і рядками задаються або в вікні «Властивості об'єкта»> «Абзац», або в вікні «Властивості тексту». (Ці вікна практично ідентичні, просто викликаються з різних меню програми.) У цих же вікнах налаштовуються типи вирівнювання тексту по горизонталі - по лівому краю, по правому краю, по центру, по ширині і повне вирівнювання (рис. 12).

У цьому ж вікні у вкладці «Символ» вказується відстань, на яке можна зміщувати окремі, виділені інструментом «Текст» символи по вертикалі і по горизонталі, а також кут повороту для виділеного символу (рис. 13).

Типографські параметри, такі як гарнітура, розмір шрифту, накреслення, задаються або в вікнах «Властивості об'єкта» або «Властивості тексту», або в панелі налаштувань тексту, яка відкривається, як і всі стандартні панелі, з меню «Вікно»> «Панелі» > «Текст». Набір параметрів у всіх панелях і вікнах ідентичний. Деякі параметри в цій панелі такі як марковані списки, літери, налаштовуються для простих текстів.

Кнопка «Перетворити текст» допомагає змінити тип тексту. Виділений фігурний текст може бути перетворений в простий і навпаки - фрагмент простого тексту перетворений в фігурний (рис. 14).

Панель «Текст» крім налаштувань поліграфічних параметрів, таких як вибір гарнітури шрифту, розміру, накреслення, (жирне, похиле, з підкресленням), вирівнювання, містить кілька іконок для виклику наступних вікон:

 • вікно налаштування властивостей тексту;
 • застосування шрифту;
 • вставки символу (рис. 15).

У версії CorelDRAW X7 з'явилася можливість вибирати і переглядати текст, для якого застосовані різні шрифти. Викликати вікно «Застосування шрифту» можна з панелі властивостей тексту або командою головного меню «Текст»> «Застосування шрифту». Достаточноввесті будь-яке слово або фразу тексту, вибрати кілька різних гарнітур шрифтів, порівняти їх і, вибравши оптимальний варіант, перетягнути його на робочий лист документа.

Всі основні атрибути фігурного тексту настроюються у вікні «Властивості об'єкта» або у вікні «Властивості тексту». При форматуванні великих текстових масивів або декількох фрагментів фігурних текстів простіше і швидше працювати з вікном «Властивості тексту», в якому зібрані всі параметри налаштувань для фігурного і простого текстів.

За допомогою вікна "Вставка символу» можна вставити в текст або в будь-яке місце на робочому полі документа необхідний символ з будь-якого шрифту, наприклад, вставити зображення телефону в макет візитної картки (рис. 16).

Далі буде…

Про автора: Олена Свистунова ( [email protected] ), Викладач комп'ютерної графіки.

Фігурний текст і CorelDRAW

Все, що ви хотіли знати про фігурному тексті, але боялися запитати.

Як неможливо пізнати весь Всесвіт (вона ж весь час розширюється), так в кожній новій версії CorelDRAW кожен раз ти відкриваєш для себе нові можливості, прийоми і хитрості. Звичайно, ця програма не для верстки великих, насичених текстами книг, брошур, журналів, але можливості CorelDRAW для роботи з текстами дозволяють зверстати і підготувати до друку багатосторінковий промисловий каталог, з кресленнями, схемами, векторними малюнками, фотографіями. І, звичайно, текстові фрагменти обов'язково є і в візитці, і в банері, і в рекламному проспекті. А якщо застосовувати до тексту деякі трюки і ефекти, то можна створити справжні шедеври дизайну і типографіки ... Звичайно, багатьом користувачам добре відомі інструменти і методи роботи з фігурним текстом. Цей цикл статей - спроба систематизувати основні прийоми.

В CorelDRAW є два види тексту - фігурний і простий (рис. 1). Для коротких написів, логотипів, елементів ділової графіки, заголовків, плакатів, текстів з різноманітними ефектами використовується фігурний текст. Для створення текстових документів великого обсягу зі стандартними правилами форматування (брошури, буклети) - простий текст. У багатьох випадках неважливо, який вид тексту використаний, - написи в кілька рядків, без застосування векторних спецефектів можуть бути виконані як фігурним, так і простим текстом. Уздовж довільної кривої можна розташувати простий і фігурний текст. Однак простий текст частіше розміщують в текстових блоках-фреймах, а розміщення уздовж контуру - це прерогатива фігурного тексту. Обидва види тексту прекрасно доповнюють один одного, вони поєднуються практично у всіх буклетах, брошурах і багатосторінкових документах.

основи

Фігурний текст використовується для створення на сторінці коротких текстових написів, до яких застосовуються спеціальні ефекти і перетворення. У блоці фігурного тексту кожен абзац є окремим рядком незалежно від її довжини.

Блоки фігурного тексту ніяк не пов'язані між собою, і текст не може автоматично «перетікати» з одного блоку в інший. Коли краще його використовувати? Якщо вам потрібно:

 • розмістити текст уздовж довільного шляху - замкнутого або незамкнутого;
 • застосувати до тексту різні інтерактивні векторні ефекти - спотворення, витягування, тінь, перетікання, оболонку, контур, скіс і рельєф або комбінації цих ефектів;
 • нахилити або дзеркально відобразити текст;
 • застосувати до тексту інструменти «художнє оформлення» для створення помітних написів;
 • редагувати форми окремих символів текстового блоку;
 • використовувати текст як контейнер;
 • перетворити в растрове зображення і застосувати ефекти растрової графіки.

Для роботи з текстом обох видів використовується один інструмент - «Текст» (F8).

Після його активації достатньо натиснути ліву кнопку миші. На робочому полі з'явиться курсор, що запрошує до введення фігурного тексту. Можна починати набір рядки тексту. Під час введення тексту або його редагування на панелі властивостей інструменту можна змінити ряд параметрів: наприклад, вибрати шрифт, переглянувши, як виглядає фрагмент тексту; встановити розмір і спосіб вирівнювання тексту по горизонталі, його накреслення. На панелі властивостей присутні кнопки виклику вікон налаштувань «Властивості тексту» і вікна редагування тексту.

Для створення простого тексту цим же інструментом «Текст» необхідно «промальовувати» рамку-фрейм для тексту, що вводиться (рис. 2).

Фігурний текст може складатися з одного або декількох слів або декількох рядків. Довжина рядка в фігурному тексті може бути практично нескінченною, тому для переходу до наступної натисніть. В процесі набору тексту програма аналізує запроваджуваний і підкреслює орфографічні помилки.

Для редагування рядка фігурного тексту достатньо активувати інструмент «Текст», підвести курсор до потрібної позиції і змінити текст.

Якщо фігурний текст розміщується вздовж довільної кривої, його зручно змінювати, відкривши спеціальне вікно «Редагувати текст». Це вікно можна викликати за допомогою команди меню «Текст»> «Редагувати текст». Текст змінювати цим способом так само легко, як в звичайному текстовому процесорі. Вікно редагування допомагає і в разі, якщо для фігурного тексту обраний дуже маленький розмір символів, або текст повернуть на будь-якої кут, або текстовий блок досить великий для редагування безпосередньо на робочому аркуші документа (рис. 3).

Фігурний текст може містити до 32 000 символів. Такий обсяг тексту можна вставити з буфера обміну. Це приблизно 10-12 сторінок стандартного документа, набраного 12 кеглем. Ширина рядка фігурного тексту обмежується тільки шириною монтажного столу. Однак такі величезні обсяги в фігурному тексті практично не використовуються. Якщо необхідно працювати з великими текстовими масивами, краще це робити, використовуючи можливості простого тексту.

При роботі з фігурним текстом використовуються всі інструменти, що застосовуються при роботі з векторними об'єктами. За допомогою інструменту «Вибір» можна переміщати, зменшувати, збільшувати, стискати по горизонталі і вертикалі текстовий блок. Подвійне клацання лівою кнопкою миші на фігурному тексті при активному інструменті «Вибір» дозволить змінити форму маркерів блоку фігурного тексту. Його можна буде трансформувати - обертати, спотворювати, нахиляти, тобто виробляти стандартні дії, як і з будь-яким векторним об'єктом. При необхідності всі трансформації скасовуються стандартної командою меню «Об'єкт»> «Перетворення»> «Скасувати перетворення».

Подвійним клацанням лівої кнопки миші при активному інструменті «Текст» виділяється одне слово фігурного тексту, якщо ж клацнути тричі лівою кнопкою, буде виділено весь блок фігурного тексту.

Якщо активувати інструмент «Форма» (F10) і виділити їм фігурний текст, то з'явиться можливість змінювати розташування окремих символів рядка тексту. Біля кожного символу з'являється маленький маркер- «вузлик». Потягнувши за нього, можна змінити місце розташування символу. Окремий символ легко підняти вгору, опустити, перемістити в сторону, навіть поміняти місцями.

Переміщення кожної з двох великих стрілок під текстовим блоком дозволить візуально змінити відстань між символами тексту і між рядками (рис. 4).

Якщо фігурний текст був змінений інструментом «Форма» і символи розставлені довільно, то можна застосувати команду меню «Текст»> «Випрямити текст» для повернення тексту первісного вигляду (рис. 5).

Спочатку фігурний текст набирається у вигляді горизонтальної рядки.

Налаштування параметрів контурів і заливок текстових об'єктів

Для фігурного тексту підходять всі види заливок і абрисів. Однак для текстів з невеликим розміром шрифту використання візерункових або текстурних заливок - марна справа. Читач не оцінить, та й в більшості випадків не помітить.

Читач не оцінить, та й в більшості випадків не помітить

Рис. 7. Приклад застосування різних заливок, абрисів і фонової плашки в одному блоці фігурного тексту

Заливки і абриси фігурного тексту настроюються у вікні «Властивості об'єкта»> «Символ». Можна задати вид заливки для тексту; колір і вид заливки фонової плашки під текстом; колір, стиль і товщину абрису. У вікні настройки «перо абрису» є можливість завдання таких важливих параметрів, як «масштабувати з об'єктом» і «друк під заливанням». Якщо прапорець «масштабувати абрис разом з об'єктом» включений, то величина абрису букв буде пропорційно змінюватися при зменшенні або збільшенні блоку фігурного тексту. Заливати кольором і задавати абриси можна як для всього блоку фігурного тексту, так і для окремих слів і навіть символів (рис. 7 і 8).

Дуже просто створити фігурний текст з двокольорового заливкою. Досить використовувати фонтану (градиентную) заливку і правильно налаштувати її атрибути. Вибрати два потрібних кольору для маркерів колірних переходів, вибрати тип фонтанної заливки (лінійна, еліптична, конічна, прямокутна). Задати для параметра «Прискорення» значення -100. Все - двоколірний редагований фігурний текст готовий (рис. 9, 10 і 11)!

Налаштування відстаней між словами, символами, рядками фігурного тексту

Візуально змінити відстані між рядками і та символами легко інструментом «Форма». Точні значення відстаней між символами, словами і рядками задаються або в вікні «Властивості об'єкта»> «Абзац», або в вікні «Властивості тексту». (Ці вікна практично ідентичні, просто викликаються з різних меню програми.) У цих же вікнах налаштовуються типи вирівнювання тексту по горизонталі - по лівому краю, по правому краю, по центру, по ширині і повне вирівнювання (рис. 12).

У цьому ж вікні у вкладці «Символ» вказується відстань, на яке можна зміщувати окремі, виділені інструментом «Текст» символи по вертикалі і по горизонталі, а також кут повороту для виділеного символу (рис. 13).

Типографські параметри, такі як гарнітура, розмір шрифту, накреслення, задаються або в вікнах «Властивості об'єкта» або «Властивості тексту», або в панелі налаштувань тексту, яка відкривається, як і всі стандартні панелі, з меню «Вікно»> «Панелі» > «Текст». Набір параметрів у всіх панелях і вікнах ідентичний. Деякі параметри в цій панелі такі як марковані списки, літери, налаштовуються для простих текстів.

Кнопка «Перетворити текст» допомагає змінити тип тексту. Виділений фігурний текст може бути перетворений в простий і навпаки - фрагмент простого тексту перетворений в фігурний (рис. 14).

Панель «Текст» крім налаштувань поліграфічних параметрів, таких як вибір гарнітури шрифту, розміру, накреслення, (жирне, похиле, з підкресленням), вирівнювання, містить кілька іконок для виклику наступних вікон:

 • вікно налаштування властивостей тексту;
 • застосування шрифту;
 • вставки символу (рис. 15).

У версії CorelDRAW X7 з'явилася можливість вибирати і переглядати текст, для якого застосовані різні шрифти. Викликати вікно «Застосування шрифту» можна з панелі властивостей тексту або командою головного меню «Текст»> «Застосування шрифту». Достаточноввесті будь-яке слово або фразу тексту, вибрати кілька різних гарнітур шрифтів, порівняти їх і, вибравши оптимальний варіант, перетягнути його на робочий лист документа.

Всі основні атрибути фігурного тексту настроюються у вікні «Властивості об'єкта» або у вікні «Властивості тексту». При форматуванні великих текстових масивів або декількох фрагментів фігурних текстів простіше і швидше працювати з вікном «Властивості тексту», в якому зібрані всі параметри налаштувань для фігурного і простого текстів.

За допомогою вікна "Вставка символу» можна вставити в текст або в будь-яке місце на робочому полі документа необхідний символ з будь-якого шрифту, наприклад, вставити зображення телефону в макет візитної картки (рис. 16).

Далі буде…

Про автора: Олена Свистунова ( [email protected] ), Викладач комп'ютерної графіки.

Фігурний текст і CorelDRAW

Все, що ви хотіли знати про фігурному тексті, але боялися запитати.

Як неможливо пізнати весь Всесвіт (вона ж весь час розширюється), так в кожній новій версії CorelDRAW кожен раз ти відкриваєш для себе нові можливості, прийоми і хитрості. Звичайно, ця програма не для верстки великих, насичених текстами книг, брошур, журналів, але можливості CorelDRAW для роботи з текстами дозволяють зверстати і підготувати до друку багатосторінковий промисловий каталог, з кресленнями, схемами, векторними малюнками, фотографіями. І, звичайно, текстові фрагменти обов'язково є і в візитці, і в банері, і в рекламному проспекті. А якщо застосовувати до тексту деякі трюки і ефекти, то можна створити справжні шедеври дизайну і типографіки ... Звичайно, багатьом користувачам добре відомі інструменти і методи роботи з фігурним текстом. Цей цикл статей - спроба систематизувати основні прийоми.

В CorelDRAW є два види тексту - фігурний і простий (рис. 1). Для коротких написів, логотипів, елементів ділової графіки, заголовків, плакатів, текстів з різноманітними ефектами використовується фігурний текст. Для створення текстових документів великого обсягу зі стандартними правилами форматування (брошури, буклети) - простий текст. У багатьох випадках неважливо, який вид тексту використаний, - написи в кілька рядків, без застосування векторних спецефектів можуть бути виконані як фігурним, так і простим текстом. Уздовж довільної кривої можна розташувати простий і фігурний текст. Однак простий текст частіше розміщують в текстових блоках-фреймах, а розміщення уздовж контуру - це прерогатива фігурного тексту. Обидва види тексту прекрасно доповнюють один одного, вони поєднуються практично у всіх буклетах, брошурах і багатосторінкових документах.

основи

Фігурний текст використовується для створення на сторінці коротких текстових написів, до яких застосовуються спеціальні ефекти і перетворення. У блоці фігурного тексту кожен абзац є окремим рядком незалежно від її довжини.

Блоки фігурного тексту ніяк не пов'язані між собою, і текст не може автоматично «перетікати» з одного блоку в інший. Коли краще його використовувати? Якщо вам потрібно:

 • розмістити текст уздовж довільного шляху - замкнутого або незамкнутого;
 • застосувати до тексту різні інтерактивні векторні ефекти - спотворення, витягування, тінь, перетікання, оболонку, контур, скіс і рельєф або комбінації цих ефектів;
 • нахилити або дзеркально відобразити текст;
 • застосувати до тексту інструменти «художнє оформлення» для створення помітних написів;
 • редагувати форми окремих символів текстового блоку;
 • використовувати текст як контейнер;
 • перетворити в растрове зображення і застосувати ефекти растрової графіки.

Для роботи з текстом обох видів використовується один інструмент - «Текст» (F8).

Після його активації достатньо натиснути ліву кнопку миші. На робочому полі з'явиться курсор, що запрошує до введення фігурного тексту. Можна починати набір рядки тексту. Під час введення тексту або його редагування на панелі властивостей інструменту можна змінити ряд параметрів: наприклад, вибрати шрифт, переглянувши, як виглядає фрагмент тексту; встановити розмір і спосіб вирівнювання тексту по горизонталі, його накреслення. На панелі властивостей присутні кнопки виклику вікон налаштувань «Властивості тексту» і вікна редагування тексту.

Для створення простого тексту цим же інструментом «Текст» необхідно «промальовувати» рамку-фрейм для тексту, що вводиться (рис. 2).

Фігурний текст може складатися з одного або декількох слів або декількох рядків. Довжина рядка в фігурному тексті може бути практично нескінченною, тому для переходу до наступної натисніть. В процесі набору тексту програма аналізує запроваджуваний і підкреслює орфографічні помилки.

Для редагування рядка фігурного тексту достатньо активувати інструмент «Текст», підвести курсор до потрібної позиції і змінити текст.

Якщо фігурний текст розміщується вздовж довільної кривої, його зручно змінювати, відкривши спеціальне вікно «Редагувати текст». Це вікно можна викликати за допомогою команди меню «Текст»> «Редагувати текст». Текст змінювати цим способом так само легко, як в звичайному текстовому процесорі. Вікно редагування допомагає і в разі, якщо для фігурного тексту обраний дуже маленький розмір символів, або текст повернуть на будь-якої кут, або текстовий блок досить великий для редагування безпосередньо на робочому аркуші документа (рис. 3).

Фігурний текст може містити до 32 000 символів. Такий обсяг тексту можна вставити з буфера обміну. Це приблизно 10-12 сторінок стандартного документа, набраного 12 кеглем. Ширина рядка фігурного тексту обмежується тільки шириною монтажного столу. Однак такі величезні обсяги в фігурному тексті практично не використовуються. Якщо необхідно працювати з великими текстовими масивами, краще це робити, використовуючи можливості простого тексту.

При роботі з фігурним текстом використовуються всі інструменти, що застосовуються при роботі з векторними об'єктами. За допомогою інструменту «Вибір» можна переміщати, зменшувати, збільшувати, стискати по горизонталі і вертикалі текстовий блок. Подвійне клацання лівою кнопкою миші на фігурному тексті при активному інструменті «Вибір» дозволить змінити форму маркерів блоку фігурного тексту. Його можна буде трансформувати - обертати, спотворювати, нахиляти, тобто виробляти стандартні дії, як і з будь-яким векторним об'єктом. При необхідності всі трансформації скасовуються стандартної командою меню «Об'єкт»> «Перетворення»> «Скасувати перетворення».

Подвійним клацанням лівої кнопки миші при активному інструменті «Текст» виділяється одне слово фігурного тексту, якщо ж клацнути тричі лівою кнопкою, буде виділено весь блок фігурного тексту.

Якщо активувати інструмент «Форма» (F10) і виділити їм фігурний текст, то з'явиться можливість змінювати розташування окремих символів рядка тексту. Біля кожного символу з'являється маленький маркер- «вузлик». Потягнувши за нього, можна змінити місце розташування символу. Окремий символ легко підняти вгору, опустити, перемістити в сторону, навіть поміняти місцями.

Переміщення кожної з двох великих стрілок під текстовим блоком дозволить візуально змінити відстань між символами тексту і між рядками (рис. 4).

Якщо фігурний текст був змінений інструментом «Форма» і символи розставлені довільно, то можна застосувати команду меню «Текст»> «Випрямити текст» для повернення тексту первісного вигляду (рис. 5).

Спочатку фігурний текст набирається у вигляді горизонтальної рядки.

Налаштування параметрів контурів і заливок текстових об'єктів

Для фігурного тексту підходять всі види заливок і абрисів. Однак для текстів з невеликим розміром шрифту використання візерункових або текстурних заливок - марна справа. Читач не оцінить, та й в більшості випадків не помітить.

Читач не оцінить, та й в більшості випадків не помітить

Рис. 7. Приклад застосування різних заливок, абрисів і фонової плашки в одному блоці фігурного тексту

Заливки і абриси фігурного тексту настроюються у вікні «Властивості об'єкта»> «Символ». Можна задати вид заливки для тексту; колір і вид заливки фонової плашки під текстом; колір, стиль і товщину абрису. У вікні настройки «перо абрису» є можливість завдання таких важливих параметрів, як «масштабувати з об'єктом» і «друк під заливанням». Якщо прапорець «масштабувати абрис разом з об'єктом» включений, то величина абрису букв буде пропорційно змінюватися при зменшенні або збільшенні блоку фігурного тексту. Заливати кольором і задавати абриси можна як для всього блоку фігурного тексту, так і для окремих слів і навіть символів (рис. 7 і 8).

Дуже просто створити фігурний текст з двокольорового заливкою. Досить використовувати фонтану (градиентную) заливку і правильно налаштувати її атрибути. Вибрати два потрібних кольору для маркерів колірних переходів, вибрати тип фонтанної заливки (лінійна, еліптична, конічна, прямокутна). Задати для параметра «Прискорення» значення -100. Все - двоколірний редагований фігурний текст готовий (рис. 9, 10 і 11)!

Налаштування відстаней між словами, символами, рядками фігурного тексту

Візуально змінити відстані між рядками і та символами легко інструментом «Форма». Точні значення відстаней між символами, словами і рядками задаються або в вікні «Властивості об'єкта»> «Абзац», або в вікні «Властивості тексту». (Ці вікна практично ідентичні, просто викликаються з різних меню програми.) У цих же вікнах налаштовуються типи вирівнювання тексту по горизонталі - по лівому краю, по правому краю, по центру, по ширині і повне вирівнювання (рис. 12).

У цьому ж вікні у вкладці «Символ» вказується відстань, на яке можна зміщувати окремі, виділені інструментом «Текст» символи по вертикалі і по горизонталі, а також кут повороту для виділеного символу (рис. 13).

Типографські параметри, такі як гарнітура, розмір шрифту, накреслення, задаються або в вікнах «Властивості об'єкта» або «Властивості тексту», або в панелі налаштувань тексту, яка відкривається, як і всі стандартні панелі, з меню «Вікно»> «Панелі» > «Текст». Набір параметрів у всіх панелях і вікнах ідентичний. Деякі параметри в цій панелі такі як марковані списки, літери, налаштовуються для простих текстів.

Кнопка «Перетворити текст» допомагає змінити тип тексту. Виділений фігурний текст може бути перетворений в простий і навпаки - фрагмент простого тексту перетворений в фігурний (рис. 14).

Панель «Текст» крім налаштувань поліграфічних параметрів, таких як вибір гарнітури шрифту, розміру, накреслення, (жирне, похиле, з підкресленням), вирівнювання, містить кілька іконок для виклику наступних вікон:

 • вікно налаштування властивостей тексту;
 • застосування шрифту;
 • вставки символу (рис. 15).

У версії CorelDRAW X7 з'явилася можливість вибирати і переглядати текст, для якого застосовані різні шрифти. Викликати вікно «Застосування шрифту» можна з панелі властивостей тексту або командою головного меню «Текст»> «Застосування шрифту». Достаточноввесті будь-яке слово або фразу тексту, вибрати кілька різних гарнітур шрифтів, порівняти їх і, вибравши оптимальний варіант, перетягнути його на робочий лист документа.

Всі основні атрибути фігурного тексту настроюються у вікні «Властивості об'єкта» або у вікні «Властивості тексту». При форматуванні великих текстових масивів або декількох фрагментів фігурних текстів простіше і швидше працювати з вікном «Властивості тексту», в якому зібрані всі параметри налаштувань для фігурного і простого текстів.

За допомогою вікна "Вставка символу» можна вставити в текст або в будь-яке місце на робочому полі документа необхідний символ з будь-якого шрифту, наприклад, вставити зображення телефону в макет візитної картки (рис. 16).

Далі буде…

Про автора: Олена Свистунова ( [email protected] ), Викладач комп'ютерної графіки.

Коли краще його використовувати?
Коли краще його використовувати?
Коли краще його використовувати?