Донецкий техникум промышленной автоматики

Фейк: Київ готовий втричі переплатити за американське вугілля

російська газета "Погляд" опублікувала статтю, в якій стверджується, що Україна швидше має наміру платити за американське вугілля в три рази дорожче, ніж купувати у сепаратистів Донбасу, яких контролює Росія.

Російські журналісти стверджують, що "Україна готова купити в США мільйони тонн вугілля за сотні мільйонів доларів" в той час, як немає жодного офіційного документа або домовленості про ціну.

На питання StopFake про достовірність цієї інформації, радник міністра Міністерства енергетики та вугільної промисловості Максим Білявський відповів:

"Ця інформація не відповідає дійсності, але аргументи ми зможемо привести після переговорів з американськими колегами в серпні".

StopFake також звернувся до експерта з енергетики Андрію Герусу за поясненнями.

Він підкреслив, що "ні контрактів, ні цін поки немає, а ціна на вугілля залежить від калорійності, якщо вона і буде вище, то це нормально".

Газета "Погляд" взяла передбачувану експертом ціну за американське вугілля і порівняла її з неофіційними цінами на донбаський вугілля:

"Зараз приватна українська компанія ДТЕК імпортує антрацит з ПАР за ціною 102 долари за тонну в порту Чорного моря, додає Марунич. За аналогією з минулим роком ціна на американське вугілля може скласти і всі 130-140 доларів за тонну. У російському Міненерго говорили, що південноафриканський вугілля обходиться Україні на 10 доларів дорожче, ніж російський. А вже в порівнянні з донбаським вугіллям Київ буде переплачувати за паливо ще істотніше. Неофіційно говорили про ціну в 1100-2000 грн за тонну (40-75 доларів за тонну). Інакше кажучи, Україна готова переплачувати за вугілля в два-три рази - аби не купувати його у бунтівного Донбасу. "

На що А. Герус відповідає, що вся українська економіка, включаючи споживачів, малий і середній бізнес, бюджетні установи платили за ціною "Роттердам +" з квітня 2016 роки (методологія затверджена постановою Кабміну №289, 3 березня 2016 року).

"Тому для всіх споживачів діє ціна Роттердам + доставка + перевалка, незважаючи на те це вугілля з України або з іншого місця", - пояснив він.

Далі газета "Взгляд" робить припущення, що оскільки ціна така велика, як вони самі вважають, то і грошей в України просто не буде, а тому доведеться брати кредити: "Адже всього на це буде потрібно 200-300 млн доларів. Швидше за все, це знову будуть кредити ".

На що А. Герус відповів: "Україна як держава - не купує вугілля. Його закуповують компанії, більше 90% яких знаходяться в приватній власності ".

Однак пропагандистське ЗМІ продовжує вибудовувати ланцюжок лих: "Все це може вилитися в чергове зростання тарифів за електроенергію.»

Повертаючись до попереднього аргументу про ціни за формулою "Роттердам +", таким же чином і тарифи прив'язані до ціни вугілля за цією формулою, а не до реальних цін закупівель.

Експерт з енергетики передбачає, що навіть якщо закупівлі вугілля з США матимуть місце, то не в великих обсягах:

"Америка добуває Антрацитовий вугілля приблизно 2-3 млн тонн на рік, але вільного вугілля не так і багато, тому якщо і будемо купувати їх вугілля, то в мінімальних обсягах".

Цитуючи свого експерта, "Погляд" прив'язує ціну на американське вугілля до загрози відключення електроенергії:

"Поки відключень електрики немає, але ця загроза, на жаль, цілком реальна, якщо антрациту в результаті не буде. У Києві третій день 32 градуси тепла, і ми увійшли в період літніх піків споживання електроенергії », - попереджає Марунич."

Однак А. Герус стверджує, що одне до іншого відношення не має, спека в Києві зійшла, а відключень не було.

Фейковий матеріал передрукували також Украіна.r u, ресурс Світ тісний , Рамблер.ru та інші.