Донецкий техникум промышленной автоматики

Файл hosts в Windows 7/10 - де знаходиться і як змінювати

  1. Навіщо потрібен файл hosts і де він знаходиться
  2. Як змінити файл hosts: відкриття, редагування та збереження
  3. Як відновити віддалений або змінений файл hosts

Проблеми з інтернет-з'єднанням - одне з найпоширеніших наслідків зараження комп'ютера вірусом. При цьому сайти або не відкриваються, або замість одного сайту користувач потрапляє на інший, причому така поведінка може спостерігатися навіть після видалення вірусу. Причина? Зміна шкідливою програмою системних налаштувань і файлів, серед яких одним з найбільш важливих є файл hosts.

Навіщо потрібен файл hosts і де він знаходиться

Про це файлі ви, напевно, вже щось чули, використовується він, здається, для блокування сайтів або щось в цьому роді. Так, такий функціонал в ньому дійсно закладений, але спочатку використовувався він для інших, більш важливих цілей. До речі, чи відомо вам, що файл hosts присутні не тільки в Windows 7/10, але також і в Linux, Mac OS і Android? Ця універсальність зовсім не випадкова, адже з'явився файл hosts ще на зорі Інтернету.

Власне, ніякого Інтернету в повному сенсі цього слова тоді ще не було, а якщо щось і було, так це невеликі локальні мережі. Як і зараз, комп'ютери в них повідомлялися за допомогою IP-адрес, зрозумілих машинам, але не дуже-то зручних для користувачів. Тоді айтішники вирішили реалізувати звернення до комп'ютерів по іменах, що і зробили, однак IP-адреси нікуди не поділися, хостам для повідомлення як і раніше потрібні були цифрові, а не аналогові адреси.

Рішення було знайдено дуже скоро. На кожен комп'ютер в локальній мережі був розісланий спеціальний файл Hosts зі списком імен хостів та відповідними їм IP-адресами. Коли один комп'ютер звертався до іншого по імені, останнім зіставлялося з його цифровим адресою, і таким чином встановлювалася зв'язок. Спочатку все було чудово, але ресурсів ставало все більше, список у файлі Hosts збільшувався, і розсилати його на ПК стало все більш проблематично. Знадобилося нове рішення, і воно також було знайдено. Таблиця відповідностей була перенесена в тоді вже сформувався Інтернет, утворивши систему доменних імен, а файл Hosts став за великим рахунком не потрібен.

Видаляти його зі своїх операційних систем розробники, проте, не стали. Він і зараз присутній в більшості ОС, як і раніше встановлюючи відповідність між IP-адресою і доменом сайту і, як і раніше, запит до нього має більший пріоритет перед зверненням до DNS-серверів, тільки ось його вміст нині стало не в приклад бідніший, обмежившись двома записами, та й то неактивними. В даний час hosts використовується в основному для блокування сайтів і банерообмінних мереж, автоматичного перенаправлення з одного ресурсу на інший, а також прискорення доступу до сайтів.

В даний час hosts використовується в основному для   блокування сайтів   і банерообмінних мереж, автоматичного перенаправлення з одного ресурсу на інший, а також прискорення доступу до сайтів

У ранніх версіях Windows файл хост розташовувався в папці% windir%, починаючи з NT його постійним місцем значиться розташування C: / Windows / System32 / drivers / etc. У рідкісних випадках файл HOSTS розташовується в іншій папці, шлях до нього можна визначити в редакторі реєстру, розгорнувши гілку HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / services / Tcpip / Parameters і подивившись значення параметра DataBasePath.

У рідкісних випадках файл HOSTS розташовується в іншій папці, шлях до нього можна визначити в редакторі реєстру, розгорнувши гілку HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / services / Tcpip / Parameters і подивившись значення параметра DataBasePath

Як змінити файл hosts: відкриття, редагування та збереження

Отже, де лежить hosts ми знаємо, тепер давайте подивимося, що з ним можна зробити, і навіщо взагалі може знадобитися його зміна. По суті, файл хост це звичайний текстовий документ, тільки без розширення. Відкрити його можна будь-яким текстовим редактором, тим же штатним Блокнотом.

Є також спеціальні утиліти начебто HostsEditor, але їх використання в більшості випадків, мабуть, зайве. Вміст файлу hosts представлено короткими відомостями про його призначення і двома прикладами використання. Синтаксис записів дуже простий. Спочатку йде IP-адреса, а через кілька прогалин після нього вказується ім'я хоста. Наприклад, IP 38.25.63.10 буде відповідати адреса x.acme.com, а IP 127.0.0.1 або :: 1 (для IPv6) - адреса локального комп'ютера (localhost).

Зверніть увагу, що перед усіма рядками стоїть знак #, це означає, що рядок закоментований, тобто вона неактивна, а це рівнозначно тому, як якби файл був порожнім. Працювати він почне лише тоді, коли ви додасте новий запис. Наведемо приклад, як змінити файл hosts в Windows 7/10 і заблокувати з його допомогою сайт, перенаправивши звернення на локальний комп'ютер. Припустимо, ми хочемо обмежити доступ до соціальної мережі Вконтакте. Для цього в кінці файлу додаємо таку строчку:

127.0.0.1 vk.com

com

Зберігаємо файл HOSTS як будь-який інший текстовий файл, перезапускаємо браузер і пробуємо зайти на сайт. В результаті ви отримаєте помилку «Не вдається отримати доступ до сайту». Працює це дуже просто. Коли користувач переходить на vk.com, браузер насамперед звертається до HOSTS і шукає в ньому відповідність імені хоста і його IP-адреси, і, знайшовши, переходить за вказаною IP-адресою, ігноруючи служби DNS-серверів, так як звернення до файлу хост є пріоритетним.

Само собою, на локальному комп'ютері ніякої соціальної мережі немає, тому браузер повертає помилку. Таким чином можна блокувати будь-які ресурси, прописуючи їх в HOSTS в стовпчик. Інший приклад використання хост-файлу - перенаправлення на інший сайт в інтернеті. Тут все те ж саме, тільки замість локального IP-адреси 127.0.0.1 прописується адреса іншого сайту. До речі, цим часто грішать віруси, змінюючи HOSTS і додаючи в нього редіректи на фішингові ресурси.

Ось чому так важливо знати, як повинен виглядати файл hosts за замовчуванням. Якщо ви його не редагували, а в ньому присутні незакомментірованние записи, це повинно стати приводом для занепокоєння. Втім, змінювати hosts можуть також антишпигунські утиліти, прописуючи в нього адреси заблокованих неблагонадійних ресурсів. Зміни також здатні вносити кейгени, використовувані для обхідний активації ліцензійного програмного забезпечення.

Як відновити віддалений або змінений файл hosts

Вище ми розглянули основні принципи роботи файлу, а заодно дізналися, як його відредагувати. На жаль, не все буває так гладко. Нерідко від користувачів надходять скарги, що файл хост не вдається відкрити, а якщо вдається, то не виходить його відредагувати або система автоматично видаляє з нього додані рядки. Основна причина цього полягає у відсутності у користувача відповідних прав.

Редагування має здійснюватися з підвищеними привілеями. Як відкрити файл hosts від імені адміністратора, якщо в контекстному меню немає відповідної опції? Дуже просто. Зайдіть в розташування виконуваного файлу Блокнота або іншого текстового редактора, клікніть по ньому ПКМ, в меню виберіть «Запуск від імені адміністратора».

Зайдіть в розташування виконуваного файлу Блокнота або іншого текстового редактора, клікніть по ньому ПКМ, в меню виберіть «Запуск від імені адміністратора»

В інтерфейсі редактора через меню Файл - Відкрити знайдіть і відкрийте файл hosts, не забувши тільки в стандартному вікні огляду вибрати «Все файли» замість «Текстові документи».

В інтерфейсі редактора через меню Файл - Відкрити знайдіть і відкрийте файл hosts, не забувши тільки в стандартному вікні огляду вибрати «Все файли» замість «Текстові документи»

У Windows 8.1 і 10 змінений файл хост може очищатися засобами безпеки системи, зокрема, вбудованим Захисником Windows. Щоб цього не відбувалося, hosts необхідно внести в список виключень. Запустіть Захисник, перейдіть на вкладку «Параметри» і зліва виберіть «Виключені файли і розташування».

Запустіть Захисник, перейдіть на вкладку «Параметри» і зліва виберіть «Виключені файли і розташування»

Вкажіть шлях до файлу hosts і збережіть налаштування.

Більше система його перевіряти не буде, отже, внесені вами зміни не будуть скасовані.

У Windows 10 виключення вносяться з компонента Центр безпеки Захисника Windows, викликаного з системного трея.

Не можна також виключати проблеми при спробі зберегти відредагований файл. Причина та ж - недолік прав. Вирішити цю проблему неважко. Так як система не дозволяє зберігати відредагований файл безпосередньо в папку etc, збережіть його на робочий стіл (розширення, якщо буде присвоєно, приберіть).

Так як система не дозволяє зберігати відредагований файл безпосередньо в папку etc, збережіть його на робочий стіл (розширення, якщо буде присвоєно, приберіть)

Перейменуйте вихідний файл в hosts.old, а потім скопіюйте в папку etc новий змінений файл hosts з робочого столу.

old, а потім скопіюйте в папку etc новий змінений файл hosts з робочого столу

Є і більш радикальний спосіб, наприклад, hosts можна відредагувати безпосередньо, завантажившись з будь-якого LiveCD з вбудованим файловим менеджером.

І останнє. Що робити, якщо файл hosts виявився змінений або видалений? Чи можна його якось відновити? На роботу системи видалення цього файлу ніяк не вплине, якщо тільки ви не змінювали його з якимись певними для себе цілями. Що стосується відновлення, то тут є кілька шляхів вирішення. Вихідний файл hosts хоч і містить дані, по суті, рівносильний порожньому файлу. Створіть на робочому столі порожній текстовий файл, видаліть його розширення і перемістіть його в папку etc, це і буде ваш новий hosts.

Також файл можна взяти з іншого комп'ютера або віртуальної машини з Windows, різниці в версіях ОС немає практично ніякої. Якщо ж ви хочете відновити вміст оригінального hosts, можете видалити вручну все незакомментірованние рядки або скористатися безкоштовною лечащей утилітою Dr.Web CureIt! - вона здатна відновлювати хост, скидаючи його вміст до стану за замовчуванням.

- вона здатна відновлювати хост, скидаючи його вміст до стану за замовчуванням

Причина?
До речі, чи відомо вам, що файл hosts присутні не тільки в Windows 7/10, але також і в Linux, Mac OS і Android?
Як відкрити файл hosts від імені адміністратора, якщо в контекстному меню немає відповідної опції?
Що робити, якщо файл hosts виявився змінений або видалений?
Чи можна його якось відновити?