Донецкий техникум промышленной автоматики

Електронні гроші

  1. Види електронних гаманців
  2. Як відкрити корпоративний гаманець
  3. Електронні платіжні системи в Росії
  4. Облік електронних грошей

Електронні гроші давно перестали бути тільки віртуальною валютою, тепер це законний засіб платежу. Легалізував електронні гроші закон від 27.06.2011 № 161-ФЗ "Про національну платіжну систему".

Розібратися в тексті закону непросто, наприклад, поняття електронних грошей в статті 3 він дає таке: «Електронні грошові кошти - кошти, які попередньо надані однією особою (особою, яка надала кошти) іншій особі, що враховує інформацію про розмір наданих коштів без відкриття банківського рахунку (зобов'язаному особі), для виконання грошових зобов'язань особи, що надала кошти, перед третіми особами і щодо яких особа, яка надала кошти, имее право передавати розпорядження виключно з використанням електронних засобів платежу ».

Відмовитися в таку громіздку формулювання особливого сенсу немає, адже більшість інтернет-користувачів знають про те, як працюють електронні гроші, зі свого досвіду. Функціонал електронних грошей досить широкий. Ними можна оплатити не тільки послуги ЖКГ, таксі, зв'язок, цифрові товари та товари інтернет-магазинів, але навіть заплатити податки і штрафи ГИБДД.

Але і це не все. Електронні гроші дозволяють бізнесменам виплачувати винагороди фізичним особам за цивільно-правовими договорами (зазвичай це фрілансери в Мережі), перераховувати кошти підзвітній особі, повертати гроші при поверненні товару. Правда, для того, щоб легально враховувати такі розрахунки у підприємницькій діяльності, електронний гаманець повинен бути не звичайним, а корпоративним.

Електронні гаманці має сенс застосовувати тільки як додатковий спосіб отримання оплати за товари і послуги. Використовувати їх як засіб накопичення і збереження вільних грошей не варто. На них не нараховуються відсотки, як на депозитних вкладах, і не поширюються правила про страхування вкладів.

Види електронних гаманців

Вид електронного гаманця визначається по тому, яку інформацію про себе надав його власник:

  • анонімний (неперсоніфікований) гаманець відкривають, якщо власник не повідомила оператору електронних грошей своїх паспортних даних;
  • персоніфікований, власник якого пройшов спрощену ідентифікацію, вказавши свої паспортні дані;
  • корпоративний, який відкривають ІП та організації, передбачає його ідентифікацію за допомогою ІПН.

Чим вище рівень ідентифікації власника гаманця, тим більші суми електронних грошей можуть брати участь в розрахунках. Так, ліміт розрахунків в місяць для анонімного гаманця становить 40 тисяч рублів, а для персоніфікованого - 200 тисяч рублів.

При використанні корпоративного гаманця немає обмежень по сумі розрахунків в місяць, але встановлений ліміт залишку електронних грошових коштів на кінець робочого дня - 600 тисяч рублів. Надлишок автоматично зараховується на розрахунковий рахунок власника корпоративного гаманця без його розпорядження.

Організації та індивідуальні підприємці не можуть розраховуватися електронними грошима між собою. Однією зі сторін таких розрахунків обов'язково має бути звичайна фізична особа, причому, якщо за допомогою електронних грошей здійснюється оплата за цивільно-правовим договором, гаманець одержувача повинен бути персоніфікованим.

Як відкрити корпоративний гаманець

Розглянемо відкриття корпоративного гаманця на прикладі Яндекс-грошей. Спеціально для цього випадку платіжна система створила сервіс Яндекс-каса.

Важливе нововведення для Інтернет-магазинів - з 1 липня 2018 року застосовувати касові апарати треба буде і в випадках онлайн-оплати карткою або через такі сервіси, як Яндекс Каса. Покупець при цьому отримує тільки електронний чек. Раніше такої вимоги не було. Для онлайн-фіскалізації можна використовувати рішення Яндекс.Касси з партнерської ККТ або свій варіант, наприклад відправку чеків засобами CMS або CRM-системи. Яндекс.Касса буде передавати інформацію про замовлення та оплати на вашу ККТ і інформувати магазин про успішну оплату і реєстрації чека.

Якщо ж ви надаєте дістаціонние послуги / продаєте товари і досі не підключили Яндекс.Кассу, радимо зробити це прямо зараз. На сьогоднішній день - це найбільш адаптований до нового закону платіжний сервіс. Залишивши заявку по кнопці нижче, ви отримаєте 3 місяці обслуговування на преміум-тариф з мінімальним відсотком (саме підключення безкоштовне):

У заявці на підключення треба вказати тип підприємця (юридична особа або ІП), ІПН, контактні дані, сайт (при наявності). Далі треба заповнити анкету для підключення.

Далі треба заповнити анкету для підключення

Корпоративний гаманець прив'язують до діючого розрахунковому рахунку , Тому він повинен бути вже відкрито.

Чи залишиться завантажити скан паспорта керівника або ІП і укласти договір з платіжною системою Яндекс-гроші. Якщо ви хочете підключити оплату Яндекс-грошима через віджет на своєму сайті, вам вишлють технічну документацію для установки кодів платіжних кнопок або платіжного модуля.

Електронні платіжні системи в Росії

Закон № 161-ФЗ визнає операторами по переказу грошових коштів Банк Росії, кредитні організації (в тому числі, небанківські) і Зовнішекономбанк. Для підключення корпоративного гаманця треба звертатися до зареєстрованих платіжні НКО (небанківська кредитна організація).

У таблиці зібрані основні НКО, зареєстровані на сайті Центробанку

Назва

дата реєстрації

Комісія

1

02.08.2012

від 2,8%

2

02.08.2012

від 1,3%

3

04.06.2012

від 1%

4

27.06.2012

від 3,9%

5

08.10.2012

від 4%

6

13.03.2013

від 2,9%

7

22.10.2013

від 2%

Крім того, для підключення розрахунків через електронні гроші популярні такі платіжні системи як, що належить КИВИ Банку, і (сервіс ОКЕАН БАНКУ).

А ось ще одна популярна платіжна система як не є кредитною організацією, зареєстрованою відповідно до закону № 161-ФЗ, хоча теж пропонує організаціям та ВП можливість підключення оплати товарів і послуг в мережі Інтернет. Виходячи з цього, при розрахунках через WebMoney в підприємницьких цілях можливі труднощі при урахуванні руху таких коштів.

Облік електронних грошей

Закон № 161-ФЗ прирівняв розрахунки електронними грошима до безготівкових розрахунків, тому в бухгалтерському та податковому обліку вони обліковуються за тими самими правилами, що і безготівкові грошові кошти.

Мінфін вважає, що для платників ССО момент визнання доходів виникає в той момент, коли гроші від покупця або клієнта надійшли на електронний гаманець, а не на прив'язаний до нього розрахунковий рахунок.

«Моментом погашення заборгованості покупця перед організацією є момент одночасного прийняття оператором електронних грошових коштів розпорядження, зменшення їм залишку електронних грошових коштів платника і збільшення їм залишку електронних грошових коштів отримувача коштів на суму переказу електронних грошових коштів. Цей момент і є датою визнання доходу від реалізації товарів ». (З листа Мінфіну від 24 січня 2013 р N 03-11-11 / 28). При цьому доходом визнається вся сума продажів без обліку банківської комісії.

Платники загальної системи, які застосовують для обліку доходів від реалізації метод нарахування, враховують доходи у вигляді електронних грошей в момент реалізації товарів або надання послуг, незалежно від фактичного надходження грошових коштів.

Дохід фізичної особи, яка отримала за свої послуги електронні гроші, тягне за собою такі ж податкові наслідки, як і при отриманні грошей в іншій формі. Якщо гроші перевела організація або ІП, то вони виступають по відношенню до цього доходу податковими агентами, тому повинні утримати ПДФО.