Донецкий техникум промышленной автоматики

Дезінфекція та утилізація голок карпульних шприца в стоматології

Як проводити дезінфекцію і утилізацію карпульних голок в стоматології? У більшості медичних сестер виникає таке питання. Як утилізувати звичайні голки докладно викладено в СанПіН 2.1.7.728-99 «Правила збору, зберігання і видалення відходів лікувально-профілактичних установ». Але як бути з карпульних шприцами, адже вони там не вказані, а утилізувати їх як голки звичайних шприців не вийде, так як відкрутити без ковпачка голку неможливо, а також можна травмувати пальці через порушення техніки безпеки при утилізації та відповідно буде порушений пункт 4.33 . СанПіН 2.1.7.728-99

4.33. При зборі медичних відходів забороняється:
- вручну руйнувати, розрізати відходи класів Б і В, в тому числі використані системи для внутрішньовенних інфузій, з метою їх знезараження;
- знімати вручну голку зі шприца після його використання, надягати ковпачок на голку після ін'єкції;

Таким чином виходить, що голку з карпульних шприца вручну ми знімати не можемо, так як порушимо пункт 4.33, і по тій же причині не можемо надягати ковпачок на голку після ін'єкції.

Повернемося до пункту 4.11 вищевказаного СанПіН

4.11. Відходи класу Б збираються в одноразову м'яку (пакети) або тверду (непрокаливаемую) упаковку (контейнери) жовтого кольору або мають жовту маркування. Вибір упаковки залежить від морфологічного складу відходів.
Для збору гострих відходів класу Б повинні використовуватися одноразові непрокаливаемие вологостійкі ємності (контейнери). Ємність повинна мати щільно прилягає кришку, яка виключає можливість самовільного розтину.
Для збору органічних, рідких відходів класу Б повинні використовуватися одноразові непрокаливаемие вологостійкі ємності з кришкою (контейнери), що забезпечує їх герметизацію і виключає можливість самовільного розтину.
У разі застосування апаратних методів знезараження в організації, що здійснює медичну та / або фармацевтичну діяльність, на робочих місцях допускається збирання відходів класу Б в загальні ємності (контейнери, пакети) використаних шприців в нерозібраному вигляді з попередніми відділенням голок (для відділення голок необхідно використовувати іглос'емнікі, іглодеструктори, іглоотсекателі), рукавичок, перев'язувального матеріалу і так далі.

Як проводити дезінфекцію і утилізацію карпульних голок в стоматології

Контейнер для голок

Виходить, що єдиний вихід з даної ситуації - це використання спеціальних контейнерів, з вбудованими в них спеціальними іглос'ёмнікамі. Але на жаль такі контейнери для карпульних шприців не існує і немає інформації, коли вони з'являться. Так як же бути медперсоналу, який займається утилізацією голок карпульних шприців? Якщо одягнути ковпачок на голку, щоб відкрутити голку зі шприца, буде порушений пункт 4.33, а якщо не одягнути і вручну відкрутити знову буде порушений пункт 4.33.

На допомогу нам приходить пункт 4.4.1.1 методичних вказівок МУ 3.1.2313-08, випущених Федеральною службою з нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини:

4.4.1.1. Для знезараження використаних шприців ін'єкційних одноразового застосування хімічним методом попередньо готують дезінфікуючий розчин, який заливають у дві спеціальні марковані ємкості з кришками: «Ємність для знезараження голок» і «Ємність для знезараження шприців». Як «Ємності для знезараження голок» може бути використаний іглос'емнік при заповненні його розчином дезінфікуючого засобу. Іглос'емнік є твердою непрокаливаемую пластикову ємність одноразового застосування, що має кришку з отвором спеціальної конфігурації, відповідним для зняття голок з шприців різного діаметру. «Ємність для знезараження шприців» повинна бути обладнана перфорованим піддоном і гнітом.

Таким чином ковпачок карпульних шприца є виробом подвійного призначення, тобто є захисним ковпачком і в той же час іглос'ёмніком, так як по МУ 3.1.2313-08 ковпачок відповідає опису іглос'ёмніка «непрокаливаемая пластикова ємність одноразового застосування, що має кришку з отвором спеціальної конфігурації, відповідним для зняття голок». А так як в якості «Ємності для знезараження голок» може бути використаний іглос'емнік при заповненні його розчином дезінфікуючого засобу, то процес утилізації проводиться таким чином:

Після проведення ін'єкції в іглос'ёмнік карпульних шприца (ковпачок) медична сестра наливає дезінфекційний засіб з ємності непрокаливаемого контейнера для ін'єкційних голок (категорія Б).

Одягає іглос'ёмнік (ковпачок) на голку.

Відкручує голку і разом з іглос'ёмніком викидається в спеціальний контейнер для голок.

Публікації, які можуть зацікавити вас

Як проводити дезінфекцію і утилізацію карпульних голок в стоматології?
Так як же бути медперсоналу, який займається утилізацією голок карпульних шприців?