Донецкий техникум промышленной автоматики

«Даринка пиріжки»: як з хобі виріс смачний бізнес

  1. IT-інструменти, які використовує Дарина Сонькіну

Надихаюча історія для тих, хто «закис» в наймі і вміє робити руками щось потрібне іншим людям

IT-інструменти, які використовує Дарина Сонькіну

  • Смартомато
  • 1с Бухгалтерія
  • Facebook, Вконтакте

«Друзі, мене звуть Даша і я печу найсмачніші пиріжки за старовинними бабусиними рецептами», - це вітання на тлі кошики з апетитною випічкою - перше, що бачить відвідувач сайту «Даринка пиріжки» . Кілька років тому Дарина Сонькіну була успішним і затребуваним перекладачем і журналістом, але любов до кулінарії переважила - так на радість любителям домашніх пиріжків виник її смачний і симпатичний бізнес.

Досьє

Дарина Сонькіну, підприємець; власник і директор пекарні «Даринка пиріжки» . За освітою - перекладач; кілька років працювала журналістом, писала для таких видань, як «Газета.ру», «Вогник» та ін. У 2013 році вирішила зайнятися власним бізнесом і запустила проект «Даринка пиріжки» (виробництво «домашньої» випічки і фуд-подарунків, кейтеринг) . На запуск було витрачено близько 300 000 рублей, з яких більше половини було зібрано через краудфандінг.

На запуск було витрачено близько 300 000 рублей, з яких більше половини було зібрано через краудфандінг

Ось - новий поворот

У якийсь момент мого життя професії перекладача і журналіста перестали мене влаштовувати. Найчастіше перекладач (зрозуміло, якщо ми не говоримо про перекладачів художньої літератури) - це просто говорить машинка. Так, ти дізнаєшся багато нового - просто тому що інакше ти не зможеш адекватно перевести; да - ти їздиш у відрядження, але суть твоєї роботи не змінюється.

Схожа історія з журналістикою - ти повинен писати новини, і поки ти не добився якогось певного рівня, не доріс до авторської журналістики, 90% твоєї роботи - це такий фастфуд середньої якості. Чи не тому що ти поганий журналіст, а тому що ти просто повинен про щось писати. 10% унікальних цікавих і глибоких матеріалів, звичайно, теж були і були прекрасні, але все-таки це занадто мало для почуття повної задоволеності. До того ж я часто думала про те, що хочу створювати щось, що викликає негайну емоційну реакцію. Їжа - саме те. А пиріжки - це те, що я вміла робити, то, що можна масштабувати, то, що користується попитом. Ось і вийшла пекарня.

Почалося все з ідеї спекти калачів на продаж. І, загалом, пиріжки для перших замовлень я пекла на своїй кухні ночами. Потім нам запропонував співпрацю проект LavkaLavka, і тут вже мені треба було прийняти рішення: або я продовжую займатися журналістикою і час від часу нити, що це «щось не те», або залишаю журналістику і займаюся бізнесом. Я вибрала останнє.

Якогось яскравого старту не було: ми дуже чекали відкриття пекарні, воно затримувалося через недобросовісних робітників, так що як тільки все здійснилося, зітхнули з полегшенням, що тепер-то заживемо і «запечём». Закупили всякі необхідні штуки, прийшли і взялися до роботи.

Крім того, я зараз розумію, що хоча знання про тест дуже важливі, тільки на них бізнес не побудуєш. Треба розбиратися в організації виробничих процесів, управлінні, комунікації з клієнтами: врешті-решт, розуміти, як збільшити ефективність роботи, розбиратися, де втрачається час і, відповідно, гроші, що можна прискорити, а що навпаки - уповільнити, як виростити обсяг з 50 до 2000 пиріжків в день і зберегти якість на колишньому рівні.

Step by step

Досить сильно нашуміла в інтернеті історія про те, як ми зібрали гроші на розвиток через краудфандінговий сервіс Planeta . Чесно кажучи, я не вірила в краудфандінг як в інструмент збору коштів, але була впевнена, що це хороший рекламний хід. Адже, якщо ти береш кредит у банку, навряд чи це когось зацікавить. Саме «акціонери» реагували на проект прекрасно - вболівали за нього, дивилися, як йде збір грошей. За пару днів до закінчення проекту залишалося зібрати ще 15 тисяч рублів, і я переживала, що ми не встигнемо.

І тут раптом якась жінка купує кілька акцій загальною вартістю 15 тисяч рублів. Я їй написала лист, щоб подякувати, і запитала, чому вона раптом накупила стільки акцій. І вона відповіла: «Я так переживала, що ви не встигнете, тому вирішила підстрахуватися». Неймовірно, так? До речі, недавно я з'ясувала, що кредит в банку на нормальних умовах людині без кредитної історії і справді взяти дуже непросто. В результаті за 45 днів ми зібрали 200 000 рублів. Чверть пішла на податки, решта - на виробництво.


Організація першого цеху обійшлася нам в цілому в 300 000 рублей. Ми знайшли крихітне приміщення в 18 квадратних метрів з мінімальною необхідністю ремонту. На гроші від краудфандінга ми купили конвектомат і обладнання для вистоювання тіста. Через рік після відкриття цеху ми з нього виросли і переїхали в інший - побільше. Там з урахуванням ремонту грошей потрібно набагато більше.

Зараз в пекарні є конвектомат, расстойка, дві плити, морозилки, холодильники, великий тістомісильник і великий кутер. Безпосередньо в пекарні працюють чотири людини фуллтайм і ще двоє з гнучким графіком. Плюс кур'єр і диспетчер, який обробляє замовлення. І генеральний директор в моїй особі. А починали ми фактично втрьох, при цьому бували моменти, коли я працювала в поодинці.

Стаціонарної точки продажів поки що немає, і найближчим часом навряд чи з'явиться. Я сумніваюся, що тільки пиріжками можна забезпечити оборот торгового місця, а кардинально розширювати асортимент ми поки не плануємо.

Наприклад, зовсім недавно ми почали поставляти в одну кав'ярню, і я запитала, звідки вони про нас дізналися. Виявилося, їх відвідувачка порекомендувала нас, так як сама у нас не раз замовляла пиріжки, і вони їй дуже подобалися.

Зараз ми поставляємо продукцію для клієнтів LavkaLavka, відвідувачів кав'ярень Like Coffee, «Твій кави», Camera Obscura, «Жовта стріла», готелю Four Seasons, клієнтів Novikov Catering, магазину «Дві сестри» та інших. Також пиріжки можна замовляти на сайті pirozhki.smartomato.ru або через додаток «Даринка пиріжки».

Роздрібні ціни на наші пиріжки від 40 до 55 рублів - залежно від начинки, на великі кекси - від 300 до 700 рублів, на великі кілограмові пироги - від 500 до 1000 рублів.

Наше виробництво окупилося досить оперативно. Ми закінчили роздавати борги по запуску першого цеху рівно через рік після його відкриття, хоча зараз я розумію, що можна було б і раніше. Пекарня - безумовно, прибуткове і цікаве заняття!


Краща реклама - «сарафанне радіо»

Ми не створювали продукт під потенційну аудиторію, покупець пиріжків якось визначився сам з плином часу. Найчастіше це молода або середнього віку жінка, яка будує кар'єру, разом з чоловіком виховує дітей, піклується про своє здоров'я, знає міру, але не впадає в крайнощі. Але взагалі у нас дуже різноманітні клієнти, які замовляють пиріжки на будь-які приводи, від поминок до весіль і днів народжень.

Наші потужності на сьогоднішній день дозволяють нам випікати до 2000 пиріжків в день, але я рішуче налаштована збільшити цю кількість в декілька разів.

Залишатися на плаву, звичайно, зараз складніше, ніж півтора-два роки тому. Здавалося б: у нас російський продукт, виготовлений із російського сировини, і, тим не менше, ціни на сировину і упаковку стабільно і істотно зростають. Ми поки не піднімали ціни на продукцію, і будемо намагатися далі тримати їх на цьому рівні. Все-таки, коли ти несподівано виявляєш, що твої улюблені пиріжки раптом піднялися в ціні - це неприємний сюрприз.

Все-таки, коли ти несподівано виявляєш, що твої улюблені пиріжки раптом піднялися в ціні - це неприємний сюрприз

Коли я питаю клієнтів, звідки вони про нас дізналися, то часто чую відповідь: «Розповіла подруга / колега». Також деякі дізнаються з преси - наприклад, у нас різко збільшилася кількість клієнтів після того, як я опинилася на сторінках журналу «Forbes Woman». Ми виділяємо якісь невеликі кошти на рекламу в соціальних мережах, але, як показує практика, наша найкраща реклама - це «сарафанне радіо».

Про «підводні камені»

«Підводні камені» проявляються не стільки в організації, скільки в роботі пекарні. Наприклад, різко збільшився обсяг і різко знизилася продуктивність праці - треба терміново переналагоджувати виробничий процес. Або постачальник різко підвищив ціни - треба реагувати. І так кожного дня.

Початківцям підприємцям я б порадила економити гроші, сили і час, закуповувати на початковому етапі тільки те обладнання, без якого ви не зможете працювати (в нашому випадку - конвектомат), а також сурмити на всіх кутах, чим ви займаєтеся і активно знайомитися з людьми: знайомства - велика річ.

Читайте також:

Як заробити на пряниках-Козуля.
Як влаштована лавка-пекарня для вегетаріанців і сироїдів. Як заробити на виробництві харизматичною кухонного начиння.

biz360

Неймовірно, так?