Донецкий техникум промышленной автоматики

Чудова сімка. Огляд бета-версії Windows 7

  1. Сім бід - одна відповідь
  2. Добре забуте старе
  3. * * *

До Windows Vista можна відчувати найрізноманітніші почуття, але важко не погодитися з двома фактами. По-перше, «Віста» не здобула великої любові у народних мас, тому як єдина більш-менш об'єктивна причина відмовитися від Win XP - оновлений інтерфейс - виявилася для більшості людей недостатньою. По-друге, «Віста» - це все-таки крок вперед в порівнянні з XP. Їй простіше управляти, в ній зручніше працювати, система мігрувала на нове ядро, представлений ряд цікавих технологій (наприклад, Superfetch і ReadyBoost). Але ненажерливість операційки і проблеми з сумісністю програм і драйверів відразу після релізу зробили свою чорну справу - «Віста» зараз практично нікому не потрібна, хоча після всіх оновлень бігає вона досить спритно.

Момент був упущений, так що Microsoft нічого не залишалося, крім як анонсувати нову Windows і пообіцяти виправити всі проблеми. Інтерес до Windows 7 (так офіційно називається нова ОС) зараз дуже великий: всім хочеться подивитися, як софтверний гігант буде вибиратися з калюжі, в яку так невдало сів. На початку січня компанія випустила публічну бета-версію системи, так що тепер кожен може задовольнити свою цікавість, скачавши дистрибутив зі сторінки www.microsoft.com/windows/windows-7/beta-download.aspx . Ми теж не могли пройти повз і вирішили поглянути, що ж нового нас чекає орієнтовно в кінці 2009 року, коли «сімка» надійде в продаж.

Сім бід - одна відповідь

До Windows Vista можна відчувати найрізноманітніші почуття, але важко не погодитися з двома фактами

Якби не супербарі, Windows 7 зовні була б відрізнити від Windows Vista.

Системні вимоги у Windows 7 досить скромні: досить процесора з тактовою частотою 1 ГГц, 1 Гб оперативної пам'яті і 16 Гб вільного місця на вінчестері (після установки зайнятими виявляються близько 8 Гб). Майже такого ж мінімального набору просила і «Віста», але на подібній машині вона працювала явно повільніше XP. Важко сказати, як поведе себе фінальна версія Windows 7 в таких же умовах, однак надії на світле майбутнє є, і ось чому. На ноутбуці з 1 Гб пам'яті на борту 32-бітна бета-версія відгризає близько 650 Мб пам'яті з урахуванням запущених повсякденних програм: браузера, антивіруса, медіаплеєра, RSS-агрегатора, поштового клієнта, «Провідника». Відзначимо, що всі красивості були включені і ніякі сервіси, що працюють за замовчуванням, не зупинялися. У режимі простою 650 Мб досить швидко перетворилися в 360 Мб, що приємно здивувало. 64-бітна система вимагає побільше ресурсів: близько 800 Мб.

Оцінювати продуктивність бета-версії в стандартних сценаріях (а тим більше в іграх) традиційними методами - справа невдячна, тому що до релізу все може змінитися. Microsoft стверджує, що на краще, але ще свіжі спогади про швидке Longhorn, який потім перетворився в неповоротку «Вісту». Тому обмежимося загальними враженнями. Зараз «сімка» працює приблизно з тією ж швидкістю, що і Windows Vista з усіма останніми оновленнями. Для тих, хто «Вісту» не бачив взагалі (а тільки чув невтішні відгуки) або мав досвід спілкування з ранньою версією, повідомляємо: це швидко. «Провідник» літає, програми після пари запусків (і, відповідно, кешування) стартують швидше, ніж в XP. З урахуванням невеликих апетитів Windows 7 показники дуже хороші. Є і поліпшення, особливо корисні для ноутбуків: нова ОС набагато рідше шерстить вінчестером без видимої причини і менше навантажує процесор. В результаті знижується енергоспоживання і продовжується час роботи ноутбука від батареї.

Добре забуте старе

Мініатюри в дії: кожна вкладка Internet Explorer показується окремо.

Найголовніше нововведення в Windows 7 - нова панель завдань, яка вже отримала прізвисько «супербарі» (superbar). В якомусь сенсі це повернення до витоків: в найпершій версії Windows 1985 року випуску додатка на панелі завдань позначалися великими іконками, а не текстом. В основу супербару покладена абсолютно та ж сама ідея. Візуально нова панель завдань здається набагато вище, ніж її попередниці, хоча насправді висота збільшилася всього на кілька пікселів у порівнянні з Windows Vista.

Іконки обраних програм завжди відображаються на панелі - досить перетягнути на неї ярлик або виконуваний файл програми, щоб воно там закріпилася. Якщо якась утиліта запущена, її іконка стає об'ємною, а якщо відкрито кілька вікон або вкладок - багатошарової. Сама ікона може служити індикатором виконання який-небудь завдання. Наприклад, при копіюванні файлу вона поступово заповнюється зеленим кольором.

В XP і «Вісті» угруповання кнопок на панелі завдань була реалізована через пень-колоду. Було незрозуміло, коли саме спрацьовує цей механізм, а вибирати потрібне вікно зі списку банально незручно. В результаті переважна більшість людей воліли цю функцію відключати. У новій Windows нарешті було знайдено гідне рішення, яке назвали Aero Peek: вікна одного зі стандартними програмами завжди групуються, а при наведенні на іконку курсору з'являються їх невеликі зображення.

Деякі стандартні програми обзавелися інтерфейсом Ribbon ( «Стрічка»), як у Microsoft Office 2007.

У деяких випадках цих маленьких картинок недостатньо для вибору потрібного вікна. Тоді після наведення курсору на мініатюру відповідне їй вікно виходить на перший план, а від всіх інших залишаються тільки скляні контури. На словах звучить набагато менш зручно, ніж є насправді. Частенько навіть необхідність переключатися на інше вікно пропадає. Досить підвести курсор до мініатюрі, щоб побачити його вміст. Крім того, в мініатюрах може уміщатися до семи елементів управління програмою. У Windows Media Player 12 там знаходяться кнопки перемикання треків і пуску / зупинки відтворення.

Ще одне цікаве нововведення - так звані Jump Lists. Фактично це меню Start для кожної окремо взятої програми. Воно з'являється при натисканні правою кнопкою миші на іконку. Автоматично туди заносяться недавно відкриті файли, але взагалі там може бути практично все, що завгодно, якщо того побажає розробник. Щоб виконати якийсь сценарій ще до запуску самої програми, досить буде пару раз клікнути мишкою. Наприклад, для ігор це може бути завантаження останнього збереження, якогось конкретного рівня або мультиплеєра. Для браузера - список улюблених сайтів, для системних утиліт - запуск певних завдань на зразок чищення жорсткого диска від сміття або дефрагментації.

Зміни торкнулися і області сповіщень. Спочатку в ній відображається лише кілька системних іконок, всі інші з'являються у віконці. При необхідності вони переносяться в трей простим перетягуванням. Зворотний процес теж можливий. Праворуч трея, як зазвичай, розташовуються годинник і - увага! - Поточна дата. Чесно кажучи, за два десятки років ми і сподіватися перестали, що дизайнерам Microsoft нарешті прийде в голову ідея одночасно показувати і час, і дату. Ще правіше розташувалася кнопка, при натисканні на яку всі вікна згортаються, а якщо провести над нею курсором - стають прозорими, відкриваючи погляду робочий стіл і гаджети бічній панелі.

Щоб ось так вибудувати вікна «Провідника», раніше треба було добряче попотіти. Завдяки гарячим клавішам в «сімці» те ж саме досягається чотирма дотиками клавіш.

До речі, пару слів про сайдбарі. Саму панельку вирішили скасувати - тепер гаджети ні до чого не прив'язані, їх можна розташувати де завгодно на робочому столі. У «Вісті» це теж можна зробити, але права частина екрану все одно залишалася затемненій.

Взагалі, всі інші нововведення в порівнянні з супербарі бачаться сущою дрібницями, але тим не менше такі невеликі зміни роблять використання системи ще більш зручним. Кнопка «Вимкнути комп'ютер» в меню «Пуск» тепер дійсно вимикає комп'ютер, а не переводить його в сплячий режим. Створення домашньої мережі стало нікчемною справою завдяки зручному майстру. Мережа відразу пропонують захистити випадково згенерованих паролем, але можна і по-старому призначати права різних груп користувачів. «Пошук» тепер може шукати файли по локальній мережі на станції в робочій групі. Нова функція «Бібліотеки» допомагає об'єднувати файли за тематичними групами. Оптимізовано верхнє меню «Провідника»: воно стало не таким заплутаним і там нарешті з'явилася окрема кнопка «Створити папку». Є і чотири нові гарячі клавіші виду Win + стрілка. «Ліворуч» та «вправо» розгортає поточне вікно на пів-екрану і прикріплює його до правого або лівого краю робочого столу. «Вниз» відновлює оригінальний розмір вікна або згортає його, «вгору» - розгортає на весь екран.

User Account Control (UAC) став більш поступливим: тепер він вміє стримуватися, коли змінюються настройки через «Панель управління», і навчився не блокувати робочий стіл. Хоча все одно UAC дратує, але, як і раніше, він елементарно відключається. Докучливий «Центр безпеки» замінений на Action Center, який теж докучливий (хоч і не в такій мірі), але зате піддається дресируванню або взагалі легко відключається, а також пропонує конкретні рішення виниклих проблем, а не просто сидить в треї і теревенить: «Постав антивірус, постав антивірус ».

Action Center. Зверніть увагу на заповітну напис «Turn off» ( «Вимкнути») під кожним повідомленням.

Зверніть увагу на заповітну напис «Turn off» ( «Вимкнути») під кожним повідомленням

Класична домашня сторінка «Панелі управління» злегка змінився.

* * *

Можна ще довго перераховувати подібні дрібні нововведення, але ми все-таки зупинимося і підведемо проміжні підсумки. Головний з них - нова Windows повертається обличчям до людей. Microsoft ще не до кінця відмовилася від негласного гасла «Ми краще знаємо, що вам треба», але Windows 7 - це, безумовно, великий крок в потрібному напрямку. Майже всі елементи ОС гнучко налаштовуються. Ніхто не змушує користуватися супербарі, можна повернути звичну панель задач, хоча супербарі після невеликого звикання більш зручний. Windows 7 не витрачає ресурси на якісь сумнівні завдання, ефект від яких помітний тільки самій системі. Як результат - кількість схвальних вигуків помітно перевищує число незадоволених, а бета-версію «сімки» чимала частина людей залишає в якості основної ОС. З огляду на, що навіть бету так добре приймають, у фінальній версії є всі шанси нарешті потіснити стареньку XP. Давно пора.

PS На нашому диску в розділі «Софтверний набір» ви зможете в подробицях розглянути Windows 7 на декількох десятках скріншотів.