Донецкий техникум промышленной автоматики

Чому світлодіодні лампи горять при вимкненому вимикачі

  1. Вимикач з підсвічуванням
  2. Несправності з електропроводкою
  3. Особливості схеми харчування

Якщо ви зіткнулися з проблемою, що світлодіодна лампа горить при вимкненому вимикачі, не дивуйтеся. Це говорить про те, що через світлодіоди протікає струм. Яскравість світіння залежить лише від його сили.

З одного боку у такого явища є позитивна сторона, якщо освітлення знаходиться в туалеті або коридорі можна використовувати в якості нічного підсвічування. А якщо в спальні? Можливий варіант, що світ не тліє, а періодично блимає.

Причин такого явища може бути кілька:

  • Використання вимикачів з підсвічуванням;
  • несправності електропроводки;
  • особливості схеми живлення.

Вимикач з підсвічуванням

Найбільш частою причиною світіння лампи після виключення є вимикачі з підсвічуванням.

Усередині такого вимикача знаходиться світлодіод з струмообмежувальним резистором. Світлодіодна лампа тьмяно світиться при виключенні світла, оскільки навіть при виключенні основного контакту через них продовжує проходити напруга.

Чому світлодіодна лампа горить в полнакала, а не на повну потужність? Завдяки обмежувального резистору сила струму, що протікає по електричному ланцюзі, вкрай незначна і недостатня для світіння електричної лампи розжарювання або розпалу люмінесцентних.

Споживана потужність світлодіодів в десятки разів нижчі за аналогічні параметрів звичайної лампи розжарювання. Але навіть незначний струм, що протікає через діод підсвічування, достатній для слабкого світіння світлодіодів в світильнику.

Варіантів світіння може бути два. Або світлодіодна лампа горить після виключення безперервно, значить, через світлодіодне підсвічування вимикача протікає достатній струм, або світло періодично спалахує. Так зазвичай відбувається, якщо струм, що протікає по ланцюгу, занадто незначний для постійного світіння, але він заряджає згладжує конденсатор в ланцюзі схеми живлення.

Коли на конденсаторі поступово накопичується достатня напруга, відбувається спрацьовування мікросхеми стабілізатора і лампа на мить спалахує. З таким миготінням необхідно однозначно боротися, де б лампа не знаходилося.

У такому режимі роботи ресурс компонентів плати харчування значно скоротиться, оскільки навіть у мікросхеми кількість циклів спрацьовування не нескінченне.

Способів усунення ситуації, коли світлодіодна лампочка горить при вимкненому вимикачі кілька.

Найбільш простим є видалення з вимикача підсвічування. Для цього розбираємо корпус і відкручуємо або відкушуємо кусачками провід, що йде до резистору і светодиоду. Можна замінити вимикач на інший, але без такої корисної функції.

Іншим варіантом може стати впайкі шунтирующего резистора паралельно лампі. За параметрами він повинен бути розрахований на 2-4 Вт і мати опір не більше 50 кОм. Тоді струм буде текти через нього, а не через драйвер харчування самої лампи.

Придбати такий резистор можна в будь-якому магазині радіотоварів. Встановити резистор не представляє складності. Досить зняти плафон і зафіксувати ніжки опору в клемниками під'єднання мережевих дротів.

Досить зняти плафон і зафіксувати ніжки опору в клемниками під'єднання мережевих дротів

Якщо ви не особливо дружні з електрикою і побоюєтеся самостійно «влазити» в проводку, ще одним способом «боротьби» з вимикачами з підсвічуванням може бути установка в люстру звичайної лампи розжарювання. Її спіраль при виключенні і буде виконувати роль шунтирующего резистора. Але цей спосіб можливий лише, якщо у люстри кілька патронів.

Несправності з електропроводкою

Чому світлодіодна лампа світиться після виключення, навіть якщо не використовується кнопка з підсвічуванням?

Можливо, при монтажі електропроводки спочатку була допущена похибка і до вимикача замість фази підводиться нуль, тоді після відключення вимикача проводка все одно залишається «під фазою».

Подібну ситуацію, що склалася необхідно відразу ліквідувати, оскільки навіть при плановій заміні лампи можна отримати відчутний удар електричним струмом. Будь мінімальний контакт з «землею» в даній ситуації буде викликати слабке свеченіесветодіодов.

Особливості схеми харчування

Заради збільшення яскравості світіння і мінімізації пульсації освітлення в схему драйвера харчування можуть встановлювати конденсатори підвищеної ємності. Навіть при відключенні харчування в ньому залишається заряд, достатній для світіння світлодіодів, але його вистачає буквально на кілька секунд.

А якщо в спальні?
Чому світлодіодна лампа горить в полнакала, а не на повну потужність?