Донецкий техникум промышленной автоматики

Боротьба за стипендії: за ким буде останнє слово

8:50

Незважаючи на те, що ідея про зміну системи виплат стипендій нинішнім Мінфіном була озвучена кілька тижнів тому, вперше ситуація загострилася після того, як в заступника міністра фінансів на прес-конференції активісти кинули торт. Частина експертів ідею підтримує, студенти парирують: виступають не проти зміни системи, а проти різкого скорочення кількості стипендіатів. Про те, як можна вирішити конфлікт навколо стипендій, читайте на FaceNews.

Про те, що систему виплат стипендій необхідно реформувати, міністр фінансів Олександр Данилюк заявив ще кілька тижнів тому. Тоді він наголошував, що Мінфін запропонував Міністерству освіти і Міністерству соціальної політики розглянути можливість переходу на європейську практику, коли стипендії діляться на дві складові.

«Перше - це академічні стипендії для обмеженої кількості студентів як інструмент мотивації, щоб краще вчитися. Це повинна бути не просто стипендія, а нагорода, це повинно бути щось, що відрізняє їх від інших. Друга складова - це соціальна складова, це стипендія, яка насправді є підтримкою найменш соціально захищених студентів. Це можуть бути діти-інваліди, діти з малозабезпечених сімей », - підкреслював кілька тижнів тому Данилюк.

Такий підхід частина українських експертів вважає дійсно європейським, відзначаючи, що в сусідній Польщі лише 10% кращих студентів отримують ректорську стипендію. Паралельно в Україні, розповідає виконавчий директор аналітичного центру CEDOS Єгор Стадний, згідно з соціологічними даними, стипендію отримують більше 80% бюджетників денної форми навчання.

Студенти в свою чергу кажуть , Що розуміють: нинішня система, яка фактично робить стипендію необмеженим ресурсом, за який немає конкуренції, зжила себе. «Ми цього не заперечуємо. Ми проти двох речей, - зазначає глава секретаріату «Української асоціації студентського самоврядування» Микита Евстифеев. - По-перше, непрозорий спосіб, яким Міністерство фінансів намагається це міняти, не привертаючи ні широкий загал, ні самих студентів. По-друге, ми проти моделі, яку вони пропонують. Ми згодні, наприклад, щоб стипендія була не на рівні прожиткового мінімуму для всіх, але ми не згодні на радикальне зменшення цієї кількості стипендіатів щодо академічних стипендій. Так, ідеально було б, якби це дійсно було 10%, але ми розуміємо, що за даних умов це просто нереально зробити саме в контексті тих наслідків, до яких це призведе в студентському середовищі. Я маю на увазі соціальне невдоволення ».

Що стосується думки Міносвіти, то там відзначають, що нова система виплати стипендій почне діяти з 1 січня, але вона поки знаходиться в розробці. Заступник міністра Володимир Ковтунець, наприклад, припускав , Що студенти будуть отримувати стипендії за надзвичайно високі успіхи в навчанні. «Можливо, буде гарантована стипендія для інженерних, природничих, освітніх спеціальностей, там проблеми з набором. І стипендія для тих, хто успішно навчається, але сім'я має невисокі доходи », - додавав тоді заступник міністра.

У підсумку, у вчорашньому інтерв'ю Лілія Гриневич заявила , Що стипендії все ж будуть отримувати ті, хто добре вчиться і студенти з малозабезпечених сімей. «Обов'язково залишаться соціальні стипендії. Для того, щоб ті, кому потрібніше, отримали стипендії. Але ми вважаємо, що умови для отримання академічної стипендії повинні бути жорсткіше. Сьогодні вона дається кожному з трійкою. Ми вважаємо, що тільки ті, хто добре вчиться, повинні отримувати академічні стипендії », - підкреслювала міністр.

Коментуючи ініціативу Мінфіну, деякі експерти відзначають: ні академічна, ні соціальна стипендії зараз не виконують свої функції. «У нас є стипендії, які тільки номінально є мотивацією вчитися добре і тільки номінально є тими, які допомагають незабезпеченим верствам. Чому номінально? По-перше, вчиться добре - це однозначно не 71 бал зі 100. Я вважаю, що вчиться добре - це «п'ятірка». «П'ятірка» - це 91 бал і вище. По-друге, щоб мотиваційний фактор був значним, стипендія не може бути 825 гривень (сума звичайної академічної стипендії, - FaceNews), вона повинна бути вище. Як зробити стипендію вище? У нас тільки один шлях - скоротити кількість тих, у кого є ця академічна стипендія, - розповідає Єгор Стадний. - Але тоді у нас з'являється певна кількість людей, які не можуть отримувати гроші від держави, хоча в них дійсно потребують. Вони не вчаться настільки добре, як потрібно, але вони небагаті і в них потребують. Те, що зараз у нас є соціальною стипендією, дається за довідками про чернобильсве, про інвалідність, сирітство і полусіротстве. Знаєте, які я випадки довідок полусіротстве зустрічав? Просто оформляють довідки на іншу людину. Адже в категорію сиріт потрапляють люди, у яких батьки були позбавлені батьківських прав. Так ось, батьки є, просто людина офіційно числиться як дитина з родини, де батьків позбавили батьківських прав. Також зараз соціальна стипендія дається номінально малозабезпеченим студентам. Але хто такі малозабезпечені студенти у нас? Припустимо, в сім'ї, де один студент, дохід на двох батьків становить п'ять тисяч гривень. Вони вже не потрапляють в категорію малозабезпечених ».

Щоб не залишати за бортом людей, які реально потребують соцдопомоги і грошах, зазначає експерт, потрібно давати соціальну стипендію за доходами сім'ї, що містить студента, не по довідками. «Крім того, робити це потрібно диференційовано, - додає Стадний. - Що це означає? Припустимо, ми встановлюємо поріг, після якого ця стипендія точно не видається. Я не скажу точної цифри, але, припустимо, для обласного центру цей поріг становить 10 тисяч гривень на двох батьків в сім'ї. Якщо в тій родині на двох батьків дохід 10 тисяч гривень або ж менше, людина з цієї сім'ї може претендувати на соціальну стипендію. Але робити це необхідно диференціацію: якщо дохід у людини 9 999 гривень, то це одна соціальна потреба, якщо 8 000 гривень, то це інша соціальна стипендія, якщо ще менше, то соціальна стипендія ще вище. Такий підхід - це більш ефективна трата державних грошей. Виходячи з цього, ми повинні забезпечити цю соціальну складову, тому що нинішня система стипендій є асоціальної: стипендію не можуть отримати ті, хто має понад 5 500 на двох, і її отримують ті, хто вчиться як ледар, на 71 бал ».

Ще одним важливим зміною у виплаті соціальних стипендій повинен стати їх винесення під Мінсоцполітики. «Тому що навіть в класифікації видатків є витрати освіти, є соціальні витрати. Так ось, у всіх європейських країнах соціальна стипендія - це соціальна допомога, це не витрати на освіту », - пояснює Стадний. З цим, схоже, згоден і міністр соціальної політики Андрій Рева, відзначає : Студенти, які мають невисокі доходи і при цьому не отримують стипендію, повинні отримувати фінансування не через міністерство освіти, а через органи соціального захисту населення.

Підсумовуючи, варто згадати, що нова система все ще знаходиться в розробці, а міністерствам, схоже, так і не вдалося досягти компромісу. Паралельно суспільство теж розділилося в думках: одні вважають, що пропонована Мінфіном ініціатива можлива в Україні, інші не розуміють, чому зміни повинні стосуватися саме студентів, а не чиновників і політиків.

Чому номінально?
Як зробити стипендію вище?
Знаєте, які я випадки довідок полусіротстве зустрічав?
Але хто такі малозабезпечені студенти у нас?
Що це означає?