Донецкий техникум промышленной автоматики

Бездомні на мільйони: як комунальні підприємства багатіють на вбивство собак (розслідування)

8:00

Як незаконно вбивати тварин і отримувати за це мільйони бюджетних гривень? Кому вигідні догхантери - мисливці за собаками? Чому закон не захищає тварин від жорстоких господарів? (Програма «Народна прокуратура» за 22 липня 2017 року на телеканалі 112 Україна)

На опіку за бездомними тваринами, заклади по їх утриманню, стерилізацію і вакцинацію зі столичного бюджету виділяють понад мільйон гривень щомісяця, і це тільки в Києві. Гроші йдуть, а проблема залишається. Чому фінансовий звіт по витраті цих грошей під сімома замками?

Як розповідають місцеві жителі з мікрорайонів Києва, ДВРЗ, з одного боку, бездомні собаки в їх дворах загрожують їхньому життю, особливо їх дітей, вони розносять хвороби і іноді настільки агресивні, що нападають на людей. З іншого боку, у дворах і парках столиці незаконно діють догхантери (мисливці за собаками), які розкидають в місцях, де гуляють діти, отруєну їжу для собак. І діти часто бачать тварин, які страждають і виють в передсмертних конвульсіях.

Приватні та державні притулки для тварин переповнені, тому нестерилізованих і невакцинованих псів масово виловлюють і вивозять на околиці міста, в тому числі і на ДВРЗ. І це породжує іншу проблему: собаки тікають в ліс, а по ночах збираються в зграї і виходять на полювання. За словами місцевих жителів, ці невакцинованих собаки періодично нападають на людей.

Столична влада від догхантерів відхрещується. За словами Людмили Боліцар, яка виконує обов'язки директора КП «Київська міська лікарня ветеринарної медицини», не існує ніяких документів, які б підтверджували розпорядження про вивезення та знищення бездомних тварин. Офіційної статистики щодо кількості бездомних тварин в Києві не існує, але завдяки стерилізації їх кількість зменшується. У минулому році було проведено 8 тисяч таких операцій. За останні п'ять років завдяки стерилізації, вакцинації та роботі волонтерів кількість бездомних тварин зменшилася в 10 разів.

Наприклад, в минулому році на все це міська влада виділила з бюджету 18 млн гривень, в тому числі і на щеплення від сказу. На ці кошти повинні міститися і державні притулки для тварин, але чому лісом на ДВРЗ досі бігають агресивні невакцинованих тварини?

У приватному притулку «Сіріус» без бюджетного фінансування містить 2000 тварин. За словами Олександри Мезінова, керівника цього притулку, КМДА вважає їх своїм «філією», хоча коштів з бюджету в притулок не надходить і ліцензії на вилов тварин у притулку немає. Це відбувається, тому що в державно притулку, який знаходиться в Бородянці, місць немає. Хоча гроші з бюджету Бородянка отримує. За словами Мезінова, її приватний притулок ледь зводить кінці з кінцями, адже утримання притулку обходиться в 350 тисяч гривень на місяць. Держава їм не допомагає абсолютно нічим, навіть для покриття комунальних витрат притулок не зміг отримати пільги.

В Україні не існує єдиної державної стратегії, як вирішити проблему бездомних тварин. Місцева влада на місцях самі вирішують, скільки грошей і на що виділити: або на стерилізацію, або на евтаназію. За словами Олександри, в результаті в країні знищується величезна кількість тварин, і далеко не всі з них були агресивні. Відбувається ескалація жорстокості, тим більше, що все це спостерігають діти. Але вбивство все ж не вирішує проблему. Мезинова переконана, що існує корупційна схема. За її словами, Всесвітні організації довели, що метод знищення тварин - найбільш корупційний, відбувається шикарна відмивання грошей. Але навіть такий жорсткий і корупційний метод проблему не вирішує.

Евтаназію проводять в два етапи. Спочатку тварині водять легке снодійне, а потім сильніший препарат, який своєю дією зупиняє серце. Але застосовувати цю процедуру по відношенню до бездомних тварин незаконно. Так як евтаназію роблять лише хворою твариною, які мучаться, і яким медицина вже допомогти не може.

Журналісти поцікавилися у комунального підприємства міста Харкова «Міський центр утримання тварин», яким методом вони вирішують проблему бездомних тварин. Отримали таку відповідь:

Тварин відловлюють і 7 днів тримають в цьому Центрі. Після поділяють. Деяких залишають, але більшість - присипляють. Але скільком тваринам була проведена евтаназія - дані засекречені. Ціна цієї конфіденційності - 5,5 млн гривень з місцевого бюджету. Волонтер Ірина серпня розповіла, влади міста на телебаченні заявляли неодноразово, що евтаназія проводиться 99 відсоткам відловлених тварин, хоча це незаконно. Закон дозволяє вбити тварину або під час його нападу, або щоб перервати передсмертні муки хворого або травмованого тваринного. Але не можуть бути хворі 10 000 тварин одночасно. Тому волонтери ховають тварин в далеких районах міста.

Чому ж влада обирають метод евтаназії? Комунальне підприємство, вибравши метод знищення, не проводить ні вакцинацію, ні стерилізацію. А решта тварини з околиць приходять в місто. Вони не стерилізовані і можуть бути хворі на сказ. Статистика не ведеться, тому скільки собак на вулицях Харкова - невідомо. Кілька років тому волонтери з Англії порахували бездомних собак в місті, на той момент їх було до 5 тисяч. У той же час комунальне підприємство відзвітувало, що виловило 37 тисяч собак. Навіть якщо опустити припущення про навмисне збільшення цифр, проблема все одно не зважилася. Періодично в різних районах міста оголошують карантин зі сказу. За словами волонтерів, більш правильний і гуманний метод - стерилізація і вакцинація бездомних собак, з подальшим випуском їх в їх природне середовище. Адже собаки не пускають у двори лисиць і пацюків, охороняючи свою територію.

З початку цього року на рахунки комунального підприємства «Центр утримання тварин» з бюджету Харкова надійшло понад 2 млн гривень за вилов бездомних собак. Чому держава приховує кількість убитих тварин, при цьому використовуючи бюджетні гроші? У комунальному підприємстві «Міськцентру утримання безпритульних тварин» отримати відповідь на це питання не вдалося, так як директора Юлії Шаповалової на місці не було, а адміністратор Наталія від коментарів відмовилася, і телефон директора не надала. Але показала журналістам «щасливчиків»-тварини, які не піддалися евтаназії. Тут же містяться бездомні коти, а також домашні тварини, за зміст яких платять їх господарі. Всі вихованці в притулку доглянуті і нагодовані, але незаконна евтаназія і відсутність відкритих даних по використанню бюджетних грошей ставлять під сумнів роботу такого комунального підприємства.

Журналісти відправили запит до міської ради з питаннями про те, скільки грошей виділяє Харків на рішення проблем з безпритульними тваринами і який метод вирішення цієї проблеми був обраний. Але у відповіді на запит не було отримано інформації з цих питань.

Поки міська влада витрачають гроші на незаконне вбивство тварин, волонтери міста їх рятують, причому безкоштовно. І поліція, і МНС звертається до волонтерів за допомогою з питань збитих на дорогах тварин, котів на деревах і в каналізаціях, тварин в ліфтах, втрачених і конфліктних братів менших і так далі. За день надходить близько 50 дзвінків.

У Верховній Раді в кінці червня підтримали законопроект про гуманне ставлення до тварин. Його вже підписав спікер Андрій Парубій. Документ зараз на розгляді у президента України. Догхантерів загрожуватиме до 8 років позбавлення волі.

А поки евтаназія залишається ідеальною схемою для корупції. Бездомні собаки не пораховані, а статистика по убитим тваринам - засекречена інформація. На що йдуть мільйони гривень платників податків - не відомо. Пси на вулицях не вакциновані і не стерилізовані. Щорічно на їх незаконне вбивство і негуманний відлов держава виділяє гроші: на початку року, в середині і в кінці. Всі комунальні підприємства повинні бути відкритими, адже вони - власність товариства.

Програма "Народна прокуратура" за 22 липня 2017 року на каналі 112 Україна

Як незаконно вбивати тварин і отримувати за це мільйони бюджетних гривень?
Кому вигідні догхантери - мисливці за собаками?
Чому закон не захищає тварин від жорстоких господарів?
Чому фінансовий звіт по витраті цих грошей під сімома замками?
На ці кошти повинні міститися і державні притулки для тварин, але чому лісом на ДВРЗ досі бігають агресивні невакцинованих тварини?
Чому ж влада обирають метод евтаназії?
Чому держава приховує кількість убитих тварин, при цьому використовуючи бюджетні гроші?