Донецкий техникум промышленной автоматики

Авторське право на фотографії

 1. Чи всі фотографії захищаються авторським правом?
 2. Авторське право охороняє:
 3. А якщо хтось використовував вашу фотографію?
 4. Що можна вимагати?
 5. Зворотній бік
 6. Кілька рекомендацій медіаюриста, щоб не порушити авторське право на фотографію

Дуже часто люди навіть не замислюються, що фотографії - це об'єкт авторського права. Але треба знати, що це абсолютно таке ж твір, як книга, приміром, роман.

Якщо фотографія використовується в інтернеті без згоди автора, то він як мінімум може звернутися з претензією, а як максимум - подати позов до суду. І подібних справ з авторського права дуже багато. Тут слід знати, що суди призначають компенсацію за незаконне використання фотографій в 20 000-30 000 рублів. Це середні цифри. За законодавством сума компенсації може бути і більше. Якщо фотографія використовується в інтернеті без згоди автора, то він як мінімум може звернутися з претензією, а як максимум - подати позов до суду

Чи всі фотографії захищаються авторським правом?

Навіть найпростіша фотографія, зроблена любителем на найпримітивніший фотоапарат, захищається авторським правом. Ви запитаєте: а як же творча складова? Адже авторське право захищає твори, тобто повинен бути елемент творчості при його створенні. Судовою практикою передбачається, що будь-яка фотографія створена творчим шляхом. Звичайно, в суді це можна оскаржувати, замовити експертизу, але швидше за все це буде безперспективно.

Що ж захищається?

Авторське право охороняє:

 • кольорові і чорно-білі негативи;
 • цифрові іміджі;
 • відбитки з цифрових іміджів;
 • слайди;
 • будь-яку частину оригінального фото будь-якого розміру.

Той, хто бажає використовувати частину оригінального фото, наприклад, в фотоколажі, повинен укласти договір з автором знімка.

А якщо хтось використовував вашу фотографію?

Доводиться часто чути подібні скарги: «Я б не порушував нічиї права, так як дізнатися хто автор вподобаного фото?» Так, дійсно, більшість фотографій в мережі без підписів.

Тому, якщо ви хочете розмістити фото в інтернеті, надрукувати його в газеті чи журналі, вказуйте ім'я автора і знак копірайту. Якщо є можливість, це бажано зробити на всіх своїх фотографіях.

У цьому випадку людина, яка захоче використовувати фотографію, буде знати, що саме ви її автор, зможе зв'язатися з вами і домовитися про її використанні. І навіть якщо буде використовувати фотографію незаконно, то принаймні вкаже прізвище автора.

Якщо порушення все ж сталося, ви можете захищати свої авторські права на фотографію.

Перш за все треба знати, як довести, що ви автор знімка.

Це зробити досить просто. Судова практика виходить з того, що автором визнається особа, яка може представити в суд кращий варіант фотознімку. Не можна допустити, щоб у порушника був кращий варіант фотографії, ніж у автора. Тому треба просто взяти за правило виставляти в інтернеті фотографії з меншим дозволом, ніж у вас в оригіналі, або обрізати краю. Якщо ви будете слідувати цим двом правилам, то без праці доведете, що автор саме ви.

Бажано нікому не передавати свої фото, робочі та вихідні файли в форматі RAW, навіть замовнику. Хорошим доказом того, що ви працювали над зображенням, послужить файл psd (формат Photoshop).

Крім того настройки сучасних фотоапаратів дозволяють заносити дані про себе. Наприклад, є поля owner / власник або authour / автор - це прекрасний спосіб встановити особу справжнього господаря знімка. Можна також вбити адресу вашого сайту, номер паспорта і т. Д.

Якщо з доведенням авторства все нормально, то залишається визначити, які права порушені і які вимоги порушникові можна висунути.

Якщо розмістили фотографію в інтернеті без вашої згоди, то як мінімум порушено виключне право. Далі треба дивитися в кожному випадку індивідуально. Немає вказівки на ім'я автора - порушення права на ім'я. Змінили фотографію (ефекти, відображення фотографії в дзеркальному вигляді, накладення написи і т. П.) - порушення права на недоторканність твору.

Якщо ви збираєтеся звертатися в суд, то треба подбати і про докази того, що майбутній відповідач використовував ваші фотографії. Це особливо актуально, якщо фотографії були незаконно розміщені в інтернеті, де можна легко прибрати будь-яку інформацію в будь-який момент.

Що можна вимагати?

При порушенні авторського права на фотографію можна вимагати: При порушенні авторського права на фотографію можна вимагати:

 • видалити фотографії з сайту, на якому вона розміщена незаконно;
 • грошову компенсацію за незаконне використання фотографії, причому компенсація розраховується за кожен випадок використання і за кожну фотографію;
 • відшкодування моральної шкоди за порушення немайнових прав автора.

Зворотній бік

Ви теж можете стати порушником авторських прав інших осіб. Багато власників сайтів і веб-редактори підбирають ілюстрації до своїх статей, просто «погуглити» в інтернеті. Але картинки, які видає Яндекс і Гугл з пошуку, не у вільному доступі: якщо фотографії (картинки) знаходяться в інтернеті, це зовсім не говорить про те, що їх можна брати і використовувати без згоди автора . Пам'ятайте, що у будь-якої фотографії завжди є автор, у якого є права на неї і який може ці права захищати. Якщо раптом до вас надійшла претензія, то краще домовиться з фотографом полюбовно.

Кілька рекомендацій медіаюриста, щоб не порушити авторське право на фотографію

Кілька рекомендацій медіаюриста, щоб не порушити авторське право на фотографію

1. Використовуйте свої фотографії і картинки.

2. Можна використовувати фотографії з безкоштовних фотостоков.

3. Якщо дозволяють фінанси, можна купувати картинки на платних фотостоках (до речі, не всі це знають, але платні фотостоки теж пропонують іноді щось безкоштовно), ціна часто символічна, особливо якщо порівнювати з розміром компенсації за порушення.

4. Якщо ви співпрацюєте з фотографом або дизайнером, чиї фотографії або картинки використовуєте на своєму сайті, то для того щоб у вас були всі права на їх використання, укладіть договір . Адже поки немає правового оформлення відносин у вигляді письмового документа ( ліцензійний договір або договір про відчуження виключних прав), всі права залишаються у автора.

Якщо у вас є питання, то залишайте їх у коментарях.

Чи всі фотографії захищаються авторським правом?
Що можна вимагати?
Чи всі фотографії захищаються авторським правом?
Ви запитаєте: а як же творча складова?
Що ж захищається?
А якщо хтось використовував вашу фотографію?
Що можна вимагати?