Донецкий техникум промышленной автоматики

Атракціони в Росії поки поза законом

Атракціони, які покликані розважати і приносити задоволення, можуть стати знаряддям вбивства. У Читинській області на надувному батуті загинула 4-річна дівчинка. Погано закріплений батут, встановлений у дворі школи, перекинуло сильним поривом вітру. Семеро дітей викинуло на бетон. Атракціон був відкритий без дозволу та документів, що підтверджують його безпеку. Атракціони, які покликані розважати і приносити задоволення, можуть стати знаряддям вбивства

Атракціони в Росії поки поза законом

У Росії 30 млн. Чоловік щорічно розважають себе катанням на каруселях, «американських гірках» і колесі огляду. Однак держава не контролює експлуатацію атракціонів, а закон, де прописані вимоги безпеки, до сих пір не прийнятий.

У квітні 2004 року в Москві в парку культури і відпочинку «Ліанозово» звалився атракціон «Сюрприз». У лікарні потрапили 13 осіб - перелом хребта, розрив селезінки, зламані ноги і руки. Деяких постраждалих хірургам довелося буквально зшивати по частинах.

Минулого тижня вступив в законну силу вирок власнику каруселі Павлу Сахнова, який знав, що атракціон безнадійно застарів. Бутирський суд ще в квітні цього року виніс бізнесменові несподівано суворий вердикт - 4 роки в колонії, а Мосміськсуд, де розглядалася касаційна скарга обвинуваченого, не захотів пом'якшувати вирок.

Саме після цього випадку в Москві вирішено було створити спеціальний підрозділ у рамках Мосгостехнадзора - інспекцію по нагляду за атракціонної технікою, яка приступила до використання 1 квітня 2005 року. Вона стежить за технічним станом та безпечною експлуатацією всіх без винятку механізованих атракціонів в Москві - каруселей, «американських гірок» і коліс огляду, а їх зараз налічується близько 650.

Аналогічної служби федерального рівня в Росії немає. До 2002 року експлуатацію атракціонів контролювало Міністерство культури РФ. Однак 5 років тому республіканська і міжобласна інспекції, в чиєму веденні знаходився це питання, були скасовані. Більш того, на сьогоднішній день така потенційно небезпечна техніка як атракціони не входить до переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації.

«Наявність сертифіката означає, що даний виріб пройшло всі державні випробування на відповідність стандартам якості і безпеки. Однак зараз сертифікації не підлягає ні виробництво атракціонів, ні їх поширення. Тобто будь-який бажаючий може звернутися на завод з проханням виготовити атракціон, а потім його продати. І якщо згодом карусель впаде, продавцеві нічого не буде », - розповів« Правде.Ру »начальник інспекції по нагляду за атракціонами Мосгостехнадзора Володимир Бачурін.

Власник атракціону може тільки за своїм бажанням надати його для перевірки на відповідність стандартам. Як зазначив віце-президент Російської асоціації парків і виробників атракціонів (РАППА) Борис Рабинович, незважаючи на те, що проводити сертифікацію мають право тільки фірми, акредитовані при Ростехрегулюванням (Держстандарті РФ), ця вимога реалізується далеко не завжди.

За даними РАППА, в Росії працюють близько 8 тис. Атракціонів. Значна їх частина виробила свій ресурс, але в асоціації стверджують, що зараз йде інтенсивне оновлення парку, що підтверджують результати продажів на щорічних тематичних виставках.

Дворічна робота інспекції Мосгостехнадзора дала свої результати. Так, протягом 2006 року на столичних атракціонах не відбулося жодної аварії. Зараз бездоглядних каруселей немає, і навіть атракціони-гастролери в пересувних парках розваг знаходяться під контролем.

Щоб почати роботу, каруселі повинні пройти технічну перевірку в спеціалізованих організаціях, які мають ліцензію Ростехнагляду. Тим, хто пройшов перевірку і надав всі необхідні документи, Мосгостехнадзор видає реєстраційний номерний знак із зазначенням коду регіону і написом «Мосгостехнадзор», а також талон-допуск на експлуатацію з терміном дії. За зовнішнім виглядом і функціями вони схожі з автомобільними номерами і талоном техогляду. Без них не має права працювати жодна карусель.

«Отримати талон-допуск Мосгостехнадзора повинні всі атракціони - незалежно від форм власності, стаціонарні та пересувні, російські та зарубіжні, навіть якщо вони на один день приїхали. Наприклад, якщо в День міста встановлюються атракціони на Василівському узвозі, ми дізнаємося, чи є на це дозвіл управи, виїжджаємо на місце і оглядаємо каруселі, їх при нас додатково відчувають, і тільки тоді ми дозволяємо їх роботу », - зазначив Володимир Бачурін.

Знак Італон-допуск повинні висіти на видному місці. Допуск дається терміном на рік, тому «пасажири» каруселей повинні дивитися, до якого місяця діє дозвіл. Якщо відвідувачі парків помітять якесь порушення - відсутність реєстраційного знака або талона-допуску, або захочуть отримати довідкову інформацію, вони можуть з 9 до 18 годин звернутися в Мосгостехнадзор по телефону «гарячої лінії»: (495) 633-73-10.

На даний момент в Москві зареєстровано 656 атракціонів - стаціонарних і пересувних, з них близько 120 поки не допущені до експлуатації. Серед тих, які не мають допуску, частина зараз проходять технічну перевірку, близько 40% очікують отримання талона-допуску, інші просто «законсервовані».

Інспектори Мосгостехнадзора приблизно 2 рази на місяць «відвідують» кожен атракціон і оглядають його стан, умови експлуатації, стежать за веденням журналів обліку та операторами, перевіряють, чи пройшли вони інструктаж і, взагалі, не в напідпитку чи знаходяться. Приблизно третина атракціонів в Москві - старше 10 років. До таких «стареньким» застосовуються особливі методи перевірки в спеціальних лабораторіях.

Хоча парковий сезон припадає на травень-вересень, багато атракціонів відповідно до інструкції заводу-виготовлювача можуть експлуатуватися в середньому від мінус 15 до плюс 40 градусів. У столиці приблизно 70% атракціонів працюють цілий рік, тим більше, що багато хто з них встановлені в закритих приміщеннях - торгово-розважальних центрах і т.д.

Але навіть тих зусиль, які робить столична інспекція з нагляду за атракціонами, недостатньо. Вона стежить тільки за експлуатацією пристроїв, при чому тільки з двигунами і моторами. Під час технічної перевірки виріб обстежується на відповідність тим нормам, які заклав завод-виготовлювач. Однак, як уже зазначалося, нагляд за самими виробниками і продавцями в країні не здійснюється.

Тобто, звичайно, є різні нормативні документи та ДСТУ, відповідно до яких повинна проводитися техніка, але федеральної інспекції з нагляду немає.

Вирішити проблему в комплексі і на державному рівні покликаний федеральний закон «Про спеціальний технічному регламенті« Безпека атракціонів і пристроїв для розваг », основним розробником якого є РАППА. Він був внесений до Держдуми РФ в 2006 року, а звідти переданий до Міністерства промисловості і енергетики в Департамент технічного регулювання, та так і застряг в надрах експертних комісій на узгодженні.

У цьому документі прописані вимоги безпеки при проектуванні, виготовленні, експлуатації та утилізації атракціонів, а також обговорені питання обов'язкової сертифікації, державного нагляду та відповідальності за порушення.

Як зазначив віце-президент РАППА, зараз апарат уряд готує спецтехрегламент до передачі в Держдуму, проте коли саме це станеться, ніхто сказати не може.

Закон дозволить контролювати безпеку атракціонів по всьому ланцюжку - від розробника, виробника і продавця до власника і прокатника. І як сподіваються розробники, значно знизить для росіян ризик відправитися з парку розваг в лікарню.