Донецкий техникум промышленной автоматики

Анімація в Adobe After Effects. Один із способів використання карти Google

В даному уроці ми постаралися використовувати лише найпростіші інструменти і елементарні операції, ніяких надмірностей або складних дій; повторити всі ці нехитрі фокуси зуміє навіть непідготовлений любитель.

Перш, трохи передісторії: в процесі роботи над черговим повнометражним сімейним фільмом у автора виникла ідея "заархівувати" вивчену вздовж і впоперек дорогу, регулярно їздити по якій доводилося і доводиться вже добрий десяток років. Та й, врешті-решт, треба ж якось урізноманітнити часто нудні побутові зйомки - чому б і не вставити динамічний хвилинний ролик? Десять до одного, що глядач не посміє очей відірвати від цього кліпу. Щоб "бути в темі", перегляньте уривок з ролика, який ми сьогодні створимо.

Подібні ефекти якщо і зустрічаються, то лише в гоночних симуляторах і інших іграх, яких-небудь (підлозі) фантастичних фільмах, рекламі, так рідко-рідко в науково-популярних передачах. В аматорському відео такого, на жаль, майже не зустрічається. І, здається, зрозуміло, чому. Занадто цей процес трудомісткий; цілком можливо, що для створення такого хвилинного ролика буде потрібно кілька днів копіткої роботи. Але це лише в тому випадку, якщо до всього потрібно буде доходити своїм розумом, спотикаючись тут і там на помилках, складнощі, нестиковки ... Другий раз проробити схожу роботу буде набагато простіше і швидше. Давайте разом пройдемо по короткому шляху помилок і знахідок, і навчимося створювати такий ефект. У підсумку, якщо вам коли-небудь прийде в голову зайнятися такою роботою, то ви будете до неї повністю готові.

Отже, у нас є відео, зняте в русі з автомобіля. В даному прикладі шлях був неблизький: близько 35 кілометрів, і зайняв майже 45 хвилин. Само собою, процес пересування необхідно прискорити хоча б до розумних хвилини з невеликим! Як це зробити - воля ваша, способів для цього існує більш ніж достатньо. В даному прикладі збільшення швидкості відтворення проводилося в Adobe Premiere Pro CS4 за допомогою інструменту Time Remapping. Таким чином, ми домоглися плавного старту і плавної зупинки.

Одержаний матеріал бажано прорахувати в AVI без будь-якого стиснення, з цим-то файлом ми і будемо працювати в After Effects.

Створимо в графічному редакторі малюнок - всередині цього компаса буде рухатися і крутитися наша карта, що відзначає шлях. Зробимо так, щоб стрілка цього компаса перебувала на одному шарі (compas), а букви, що позначають напрямок сторін світла, - на іншому (words).

Отже, дві заготовки у нас є, тепер бракує лише карти, по якій ми будемо рухатися. Так для чого існує Google maps ? Знайдемо потрібне місце розташування, і зробимо скріншот.

Але не все так просто: щоб ваш шлях був хоч мало-мальськи помітним, необхідно збільшити масштаб відображення карти. Отже, таких скріншотів доведеться зробити ... Хм. Багато виходить. А якщо шлях неблизький, то їх кількість вийде зовсім неприйнятним. Але вихід є, він давно відомий багатьом інтернетникам. За допомогою безкоштовної утиліти url2bmp , Відомої з незапам'ятних (по комп'ютерним мірками) часів, користувач може "сфотографувати" не тільки видиму область сайту, але і те, що приховано за межами вікна браузера (у 2007 році розробниками випущена нова версія цієї утиліти - URL2JPEG ).

Подальша робота не являє собою нічого складного: треба в звичному браузері налаштувати оптимальний для вас масштаб відображення карти, і помістити початок маршруту (за яким ми будемо рухатися) в зручну точку екрану. Тепер, скопіюйте отриманий адресу - натисніть слово Посилання, і помістіть з'явилася виділену посилання в буфер обміну. В даному посиланню містяться не тільки координати, але і масштаб відображення - це нам і потрібно.

Запустивши програму url2bmp, тут же вставте в адресний рядок посилання з буфера (Ctrl + V). А заодно налаштуйте інші параметри: в поле View size виставте розмір відображуваного на екрані фрейму, а в поле Image size - розмір майбутнього малюнка (не слід ставити занадто великі значення, програмою може не вистачити оперативної пам'яті під час генерації малюнка). Також відзначте прапорцем один з чотирьох графічних форматів, в який буде збережений ваш скріншот, і введіть ім'я файлу в полі Output image.

Все, можна натискати кнопку Go. Трохи подумавши (час "думання" залежить від швидкодії ПК і швидкості Інтернет-з'єднання), програма виведе в своєму заголовку повідомлення про успішне створення скріншота: File written with no error. Знайдіть вийшов малюнок, погляньте на нього. Постарайтеся запам'ятати його межі і зіставте з траєкторією шляху. Тепер прямо тут, в утиліті url2bmp, пересуньте карту в наступну точку шляху, і, ввівши в поле Output image нове ім'я файлу, повторіть захоплення. Таким чином, ви отримаєте кілька великих файлів, які згодом неважко поєднати в будь-якому графічному редакторі, котрий уміє працювати з шарами. У підсумку, у нас вийшов такий монстр з моторошними розмірами кадру (4000х16927):

У підсумку, у нас вийшов такий монстр з моторошними розмірами кадру (4000х16927):

Існує ризик, що After Effects не зможе працювати з такою велетнем. Все залежить від можливостей вашого ПК. Щоб дати читачеві хоч якийсь орієнтир, наведемо конфігурацію нашого комп'ютера: чотирьохядерний процесор AMD Phenom II X4 810, оперативна пам'ять 3 ГБ і відеокарта GeForce GTX 285. І - зовсім забули про це сказати - даний проект створювався в Full HD-розмірі (1920х1080 ). Само собою, робота зі стандартним розміром кадру не вимагає таких масштабів картинок, і просувається легше навіть на посередній ПК (в середньому, в п'ять-шість разів).

Непогано буде, якщо в цьому ж графічному редакторі ви розставите по всьому шляху контрольні точки у вигляді яскравих відміток пензлем або олівцем. Тільки робити це потрібно на новому шарі, поверх шару з картою.

Згодом ця траєкторія зіграє важливу роль при синхронізації руху автомобіля з пересуванням карти. Після того, як така синхронізація буде проведена, даний шар з відмітками можна просто відключити, і в підсумковому фільмі ніяких червоних ЛЯПКО не буде.

З підготовчої частиною ми розібралися, тепер перейдемо до роботи в After Effects. Тут нас чекають три етапи роботи: 1-нудний, 2-тоскний і 3-складний. Почнемо, звичайно, з нудного: синхронізація руху автомобіля і карти.

Для початку імпортуємо в скарбничку програми весь наявний у нас матеріал. Акуратніше з файлом compas.psd! Якщо його просто перетягнути з провідника в скарбничку програми, то обидва шару, з яких складається компас, зіллються в один. Ми не даремно старалися, розбивали цей об'єкт на два різних шару. Тому доведеться імпортувати за всіма правилами: подвійне клацання в скарбничці програми, і в діалоговому вікні відкриття файлу виберемо потрібний. У додатковому вікні з'явиться пропозиція вибрати потрібний шар. Вибираємо спочатку один, потім другий.

Тепер, коли все необхідне знаходиться в скарбничці проекту, зачепите мишкою головний відеофайл, і перетягніть його на піктограму створення нової композиції:

Таким чином, ми створили композицію, що має розміри і тривалість даного відео. При цьому відео вже лежить на цій композиції. Поїхали? Починайте пересувати повзунок часу по тайм-лінії, і, дивлячись на екран, згадуйте свій шлях. Зупиняйтеся в ключових точках, і створюйте на тайм-лінії маркери (клавіша * в цифровому блоці клавіатури). Кожен створений маркер тут же коментуйте (подвійне клацання по маркеру відкриє його властивості, де можна вписати потрібні позначення).

"Проїхавши" таким чином весь шлях, поверніться у вихідну точку і перетягніть файл карти на тайм-лінію, розташувавши над відеофайлом (до речі, шар з відеофайлом тепер краще заблокувати від гріха подалі - поставте замочок в заголовку шару). Увімкніть відображення лінійки у вікні монітора (Ctrl + R), і створіть дві перехресні guidlines (напрямні). Зробити це нескладно: просто клацніте мишкою по лінійці і, не відпускаючи кнопку, тягніть курсор в кадр - слідом за курсором потягнеться напрямна лінія.

Перемістіть шар з картою так, щоб точка вашого старту потрапила точнісінько в перехресті напрямних. А тепер зміните прозорість цього шару до 70% - так і дорога видна, і карта помітна.

А тепер зміните прозорість цього шару до 70% - так і дорога видна, і карта помітна

Що робити далі - ви вже, швидше за все, здогадалися. Все вірно: потрібно анімувати рух шару з картою, синхронізувавши його з, власне, відеофайлом. Для цього виділіть шар all-road.psd і клацніть по піктограмі годин параметра Position в контрольній панелі шару на тайм-лінії. Тепер, пересуваючи повзунок часу по тайм-лінії і орієнтуючись розставленими заздалегідь маркерами, наведіть мишкою шар з картою в вікні монітора так, щоб контрольні точки завжди потрапляли в перехрестя напрямних ліній. Кожне переміщення карти буде створювати чергову ключову точку в параметрі Position - ці ключові точки нам і потрібні, тільки заради їх отримання ми зараз проводимо всю цю роботу.

Кожне переміщення карти буде створювати чергову ключову точку в параметрі Position - ці ключові точки нам і потрібні, тільки заради їх отримання ми зараз проводимо всю цю роботу

Дороги, як відомо, не відрізняються прямолінійністю і гладко поголений (на відміну від діячів, завідувачів будівництвом цих доріг), відповідно, і швидкість руху автомобіля непостійна. Тому, після того, як ми "проїхали" за всіма ключовими точками шляху, доведеться повторити поїздку, уточнюючи в проміжках між головними ключовими точками становище карти. Тут головне - щоб дорога завжди перебувала в перехресті прицілу. Таким чином, ми отримали безліч коригувальних ключових точок додатково.

Тепер, один важливий момент: клацніть по параметру Position (тим самим всі ключові точки цього параметра на тайм-лінії виявляться виділеними). Тепер, натисніть правою кнопкою миші на будь-який з виділених точок і виберіть з меню, що випадає команду Keyframe Interpolation.

У вікні встановіть для двох верхніх параметрів однакові значення (Linear), і натисніть ОК.

Якби ми цього не зробили, то переміщення карти виглядало б невідповідним чином, оскільки After Effects за замовчуванням створює ключові точки з поступовим нарощуванням заданих параметрів - як в кривих Безьє. Це може привести до того, що переміщення карти буде нагадувати руху нетверезої людини: розгойдуються, то прискорюються, то уповільнюються.

Пройдено нудний етап. Пора зайнятися клопітно. Створимо композицію з шару words / compas.psd, де у нас знаходяться літери, які позначають сторони світу (для цього звично перетягнемо малюнок words / compas.psd на значок композиції).

Перейдемо до головної композицію road-uncompressed, виділимо шар з картою і виріжемо його (Ctrl + X). Повернемося в щойно створену композицію words / compas і вставимо вирізаний об'єкт (Ctrl + V). Повернемо карті її непрозорість, відновивши початкові 100%.

Тепер, отцентріруем карту щодо компаса: виділимо у шару з картою всі ключові точки параметра Position, і зрушимо цю верству так, щоб точка старту (початку нашого шляху) перебувала в центрі компаса (для цього можна знову скористатися перехресними напрямними).

Але ще одне завдання: компас, який вказує напрямок сторін світла, нерухомий. Що нам зробити, щоб компас крутився, як "справжній"? Давайте зробимо так, щоб напрямок руху завжди було одним і тим же - вгору.

Але ж при цьому і вся карта разом з написами повинна крутитися! Зробити це можна лише одним способом: створивши ще одну композицію, остаточну, яка згодом і займе своє місце на лобовому склі автомобіля. Таким чином, вийшла композиція words / compas - це всього лише заготовка, що представляє собою анімовану карту, що пересувається по ключових точках (all road.psd), і статичний малюнок компаса поверх цієї карти (words / compas.psd).

Перетягніть малюнок compas / compas.psd, в якому знаходиться стрілка компаса, на значок створення нової композиції. У підсумку, створиться композиція compas / compas, на якій знаходиться стрілка компаса. Додайте сюди композицію words / compas, розташувавши під стрілкою (шар зі стрілкою можна заблокувати від випадкового зсуву).

Тепер, працюємо з параметром Rotation шару words / compas. Пересунувши повзунок часу в початок тайм-лінії, включите анімацію параметра Rotation, і починайте чергову подорож по ключових точках дороги. Головне завдання - утримати напрямок руху вгору, змінюючи кут нахилу композиції words / compas на кожному повороті дороги. Бачите, як разом з картою крутяться і букви, що вказують на сторони світу? По закінченню роботи не забудьте знову виділити всі ключові точки параметра Rotation, і присвоїти їм параметр linear, як ми це робили раніше .

Проїхавши, таким чином, всю дорогу (вже втретє!), Переходимо від другого, клопітно етапу, до завершального - складного. Але, мабуть, найцікавішого.

Перейдіть до головної композиції, і перетягніть сюди відредаговану тільки що композицію compas / compas. Майже краса!

Тільки весь вид псують обривки карти, які виступають за краї рамки компаса. Не біда - знову поверніться в композицію compas / compas і виберіть інструмент Ellipse Tool (Q). Виділіть шар words / compas, і двічі клацніть по значку Ellipse Tool.

Шар тут же виявиться укладеним в круглу рамку-маску, яка відрізає все знаходиться поза її меж.

Для більшої важливості і футуристичності можна додати поверх отриманого компаса якісь високотехнологічні елементи, бажано анімовані. Координатна сітка, радар, лічильники, інша дурість ... У нашому випадку ми скористалися програмою Particle Illusion і готовими її бібліотеками, вставивши отримані Футажі в композицію compas / compas поверх всіх шарів. Так вийшло, не лайте строго:

Залишилися останні штрихи: потрібно надати цьому компасу "натуральний" вид, немов це - прозора проекція на лобовому склі автомобіля. Для початку потрібно перемістити шар з компасом в тривимірний простір (зрозуміло, віртуально). Натисніть правою кнопкою миші на шарі compas / compas і виберіть з меню, що випадає команду 3D Layer.

Використовуючи інструменти Selection Tool (V) і Rotation Tool (W), поверніть компас в різних осях і посуньте його так, щоб він "лежав" на лобовому склі.

Прозорість цього компаса, який нібито проектується на лобове скло автомобіля, можна встановити на свій смак, так, щоб і карта була видна, і скло просвічувало в достатній мірі. Чи не шкідливим буде пограти з параметрами відображення шару:

Вибравши один з безлічі представлених в цьому списку параметрів, можна домогтися цілком цікавих і потрібних саме до вашого фонового відео ефектів.

І, нарешті, останній штрих - "приклеювання" цієї проекції до лобового скла. На жаль, попри всі наші старання перед поїздкою жорстко закріпити камеру на задньому сидінні автомобіля, скільки не мордували мотузки зі скотчем - все одно зображення в кадрі танцює. А якщо врахувати ступінь прискорення програвання цього відео - тряска стає воістину ралійної. Звідси випливає ще одна проблема: наша "проекція" танцює на лобовому склі, видаючи з головою весь секрет. Особливо це помітно на екрані з великою діагоналлю. На відеоролику можна побачити ту різницю, яку дає точна синхронізація в порівнянні з нестабільною проекцією:

Існують два шляхи усунення даної проблеми. Перший - стабілізувати все відео. це не складно , І можна зробити безпосередньо в After Effects за допомогою інструменту Stabilize Motion. Однак при такій стабілізації загубиться головна "смакота" нашого кліпу - ефект присутності в автомобілі, знаходження на задньому сидінні. Ні, краще за все, мабуть, вибрати другий спосіб: залишити цю танець камери (тим самим зберігши відчуття руху на швидкості), і постаратися поєднати тряску з проектованого зображення так, щоб при кожному поштовху камери цей компас НЕ кидало в різні боки по лобовому склу, щоб проекція була приклеєна до нього намертво. Це, до речі, зробить проекцію зображення на скло ще реальнішою; глядач, недосвідчений в практиці кіношних спецефектів, буде легко обдурять, повіривши в натуральність, що відбувається (і напевно зацікавиться моделлю автомобіля).

Отже, щоб приклеїти якийсь нерухомий шар (в нашому випадку - compas / compas) до рухомого шару (road-uncompressed.avi), необхідно спочатку якимось чином відстежити тряску лобового скла в кадрі, і отримати ключові точки траєкторії цього руху. Відмотати повзунок часу в самий початок тайм-лінії, і натисніть на шарі з відео правою кнопкою миші. Виберіть команду Track Motion - ця команда запускає модуль відстеження рухів в кадрі.

На екрані з'явиться прямокутник з перехрестям в центрі фігури. Перетягніть його на досить контрастну область відео - в нашому випадку роль такого якоря непогано зіграла фотографія, вставлена ​​в щілину подушки безпеки на приладовій панелі.

Тепер, необхідно упевнитися, що траєкторія руху цієї фотографії передасться потрібного шару: натисніть у вікні модуля Tracker кнопку Edit Target, і виберіть зі списку шар compas / compas. Все готово, запускайте аналіз руху відповідної кнопкою.

Модуль почне повільне покадровое програвання відео, при цьому "приціл" буде чіплятися за область, в якій був розташований спочатку. Кожен рух цього прицілу записується, а швидкість програвання цілком і повністю залежить від швидкодії вашого комп'ютера.

Якщо все вдалося, приціл чи не змістився, не виїхав в сторону, не втратив свою мету, то, можна сміливо натискати кнопку Apply. Тим самим отримане в ході аналізу рух буде передано призначеного шару.

Ого, наша проекція з'їхала кудись в сторону!

Так, приблизно так і повинно було статися, адже "прицілювалися" ми на об'єкт, що знаходиться в стороні від потрібного положення проекції. Нічого страшного - потрібно всього лише поправити його положення вручну. Наведіть повзунок часу в самий початок тайм-лінії (Home), і виділіть всі ключові точки параметра Position (це важливо!) Шару compas / compas. Тепер, мишкою перетягніть проекцію компаса в потрібне місце на лобовому склі. Готово!

Зовсім солідний вигляд наш компас придбає, якщо додати до проекції на лобовому склі якісь перешкоди технологічного властивості. Наприклад, тонкі горизонтальні смуги, що нагадують телевізійну розгортку. Зробити це можна за допомогою наявного в After Effects фільтра Venetian Blinds.

Тепер, коли зображення на склі стало "Полосатенький", воно ще більше схожий на справжню проекцію.

Все, що залишилося, - це вивести готовий ролик в файл, який згодом займе гідне місце в черговому фільмі.

[ Всі статті в розділі «Цифрове Відео» ]

Та й, врешті-решт, треба ж якось урізноманітнити часто нудні побутові зйомки - чому б і не вставити динамічний хвилинний ролик?
Поїхали?
Що нам зробити, щоб компас крутився, як "справжній"?
Бачите, як разом з картою крутяться і букви, що вказують на сторони світу?